سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی

سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی ؛ علت و راه حل های بالقوه

احساس سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی بسیار معمول است. عفونت ادراری (UTI) یکی از دلایلی است که ممکن است رخ دهد.

ادرار کردن بلافاصله بعد از رابطه جنسی می تواند به کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری کمک کند. دلایل دیگر ادرار دردناک (دیسوریا) عبارتند از روانکاری ضعیف، واکنش آلرژیک، و عفونت مقاربتی (STI).

این مقاله دلایلی را که ممکن است هنگام ادرار کردن بعد از رابطه جنسی بسوزد، راه‌های پیشگیری از آن و زمان مراجعه به پزشک را مورد بحث قرار می‌دهد.

علت سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است هنگام ادرار کردن بعد از رابطه جنسی بسوزد. برخی زودگذر هستند و درمان سریع دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

عفونت مجاری ادراری

هر کسی ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شود، اما زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند.

زنان مجرای ادرار کوتاه تری دارند و دهانه آن به راست روده، جایی که باکتری ها در آن زندگی می کنند، نزدیک تر است. در طول رابطه جنسی، ورود باکتری های روی پوست به دستگاه ادراری آسان است. علائم شامل احساس سوزش هنگام ادرار کردن و میل مکرر به ادرار کردن، حتی زمانی که مثانه شما خالی است.

اگر فکر می کنید ممکن است UTI داشته باشید، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. UTI درمان نشده می تواند به کلیه ها سرایت کند. گزینه های درمانی شامل آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت و در صورت نیاز دارو برای تسکین درد است. همچنین می توانید با نوشیدن آب فراوان و دفع مکرر به بهبودی سرعت بخشید.

عفونت مجاری ادراری

خشکی واژن

برای زنان، خشکی واژن می تواند باعث تحریک، سوزش یا درد در حین رابطه جنسی یا ادرار شود. خشکی زمانی رخ می دهد که استروژن کاهش یابد. این ممکن است به دلایل مختلفی از جمله یائسگی، شیردهی و برخی شرایط پزشکی و داروها رخ دهد.

با استفاده از مرطوب کننده های داخلی و خارجی بدون نسخه (OTC) خشکی را کاهش دهید. روان کننده هایی که درست قبل از رابطه جنسی استفاده می کنید، می توانند به شما کمک کنند تا در طول مقاربت احساس بهتری داشته باشید. از روان کننده های مبتنی بر روغن خودداری کنید زیرا می توانند باعث تحریک بیشتر و کاهش اثربخشی کاندوم شوند.
اگر علائم دیگری دارید یا علائمی دارید که بهبود نمی یابند، برای گزینه های درمانی به متخصص زنان و زایمان (متخصص زنان و زایمان) مراجعه کنید.

سکس خشن یا اصطکاک

رابطه جنسی شدید یا اصطکاک بیش از حد می تواند منجر به تحریک آلت تناسلی یا ناحیه واژن شود که می تواند باعث ناراحتی ادرار بعد از رابطه جنسی شود. تقریباً از هر ۴ زن، ۳ نفر در زمان مقاربت دچار درد می شوند.

نکاتی برای راحت تر کردن رابطه جنسی عبارتند از :

از روان کننده استفاده کنید و از محصولاتی که دارای عطر و سایر مواد تند روی اندام تناسلی هستند خودداری کنید.
وقت خود را صرف کنید تا مطمئن شوید که آرام و آماده هستید. وقتی شروع به درد می کند، موقعیت دیگری را امتحان کنید.
با شریک زندگی خود صحبت کنید و به او بگویید چه چیزی حس خوبی دارد و چه چیزی نه.

عفونت مقاربتی

بیش از ۲۰ نوع بیماری مقاربتی از جمله کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس وجود دارد. مشابه عفونت ادراری، یک بیماری مقاربتی می تواند باعث تکرر ادرار یا دردناک شود. علائم دیگر ممکن است شامل ترشح از آلت تناسلی یا واژن و قرمزی یا خارش ناحیه تناسلی باشد.
بیماری های مقاربتی همیشه علائمی ایجاد نمی کنند، اما عفونت همچنان می تواند در طول رابطه جنسی گسترش یابد. اگر مشکوک به بیماری مقاربتی هستید، برای گزینه های درمانی به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. استفاده صحیح از کاندوم لاتکس خطر را کاهش می دهد، اما برای جلوگیری از عفونت به طور کامل نیاز به اجتناب از رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی است.

عکس العمل های آلرژیتیک

ممکن است نسبت به مواد شیمیایی موجود در محصولاتی که روی یا اطراف اندام تناسلی مردانه یا زنانه استفاده می شوند حساسیت یا آلرژی داشته باشید. محصولاتی که ممکن است پوست را تحریک کنند عبارتند از :

صابون های بدن، شوینده های لباسشویی
حباب های حمام، نمک ها و روغن ها
دوش، دئودورانت واژینال
دستمال مرطوب از قبل مرطوب شده
آستر شورت
روان کننده ها و مرطوب کننده ها
کاندوم لاتکس
فوم ها و ژل های ضد بارداری

آلرژی به کاندوم
برخی از آلرژن های بالقوه عبارتند از:

بنزوکائین (بیهوشی)
کلرهگزیدین (ماده اصلی در ژله K-Y)
عطرها
ایمیدازول ضد قارچ (یک داروی موضعی)
لاتکس (در کاندوم و دیافراگم)
نئومایسین (آنتی بیوتیک)
پروپیلن گلیکول (مواد نگهدارنده)
روغن درخت چای
علائم دیگر خارش، قرمزی یا تحریک عمومی است. ممکن است چند روز پس از قرار گرفتن در معرض علائم واکنش آلرژیک ظاهر شود.

شرایط پوستی یا التهاب

در زنان، شرایط پوستی که ممکن است بر فرج تأثیر بگذارد عبارتند از اگزما، پسوریازیس، لیکن اسکلروزوس و لیکن پلان. هر یک از اینها می تواند باعث التهاب و تحریک شود که منجر به احساس سوزش هنگام ادرار می شود.

چگونه از احساس سوزش هنگام ادرار کردن بعد از رابطه جنسی جلوگیری کنیم؟

بسته به علت، چند راه برای کاهش احساس سوزش هنگام ادرار کردن بعد از رابطه جنسی وجود دارد.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

ادرار کردن پس از فعالیت جنسی می تواند به دفع باکتری هایی که می توانند باعث عفونت ادراری شوند کمک کند. به دلیل تفاوت های آناتومیکی، زنان ۳۰ برابر بیشتر از مردان به عفونت ادراری مبتلا می شوند. و زنان فعال از نظر جنسی در معرض خطر بیشتری نسبت به زنانی هستند که این گونه نیستند.

وقتی صحبت از پیشگیری از UTI می شود، ادرار کردن بعد از رابطه جنسی برای زنان بیشتر از مردان است. با این حال، از بیماری های مقاربتی یا سایر شرایط پزشکی جلوگیری نمی کند.

اقدامات بهداشتی

برای تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی فقط آب و صابون ملایم و بدون عطر لازم است. به آرامی خود را خشک کنید. اصلاح یک انتخاب است، اما برای تمیزی لازم نیست.

واژن به طور طبیعی خود تمیز شونده است، بنابراین نیازی به دوش‌ها یا پاک‌کننده‌های مخصوص واژن یا خوش‌بوکننده‌ها نیست. بعد از استفاده از حمام، همیشه از جلو به عقب پاک کنید.

ارتباط با یک شریک

ارتباط باز و صادقانه با همسرتان می تواند زندگی جنسی شما را تقویت کند. همانطور که ممکن است در مورد چیزهایی که از آنها لذت می برید صحبت کنید، مهم است که در مورد چیزهایی که شما را آزار می دهد یا ناراحت می کنید صحبت کنید. روی راه حل هایی کار کنید که به نفع هر دوی شما باشد. تحقیقات نشان می دهد که ارتباط جنسی بهتر با عملکرد جنسی بیشتر همراه است.

چه زمانی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید

احساس سوزش جزئی هنگام ادرار کردن بعد از رابطه جنسی لزوماً به این معنی نیست که به مراقبت پزشکی نیاز دارید. اما از آنجایی که ادرار دردناک می‌تواند نشانه شرایطی مانند عفونت ادراری یا عفونت مقاربتی باشد، در صورت داشتن این علائم به پزشک مراجعه کنید:
تداوم ادرار دردناک
تکرر ادرار یا تمایل به رفتن حتی اگر مثانه شما خالی باشد
ادرار کدر یا حاوی خون
ترشح غیرمعمول از آلت تناسلی یا واژن
خارش ناحیه تناسلی، قرمزی، زخم یا زگیل
تاول یا زخم در اطراف دهان
تاول، زخم یا خونریزی مقعد
حالت تهوع، استفراغ
تب، لرز
درد وسط کمر یا شکم

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!