سوزاک چیست و چه علائمی دارد

سوزاک چیست و چه علائمی دارد

سوزاک، همچنین به عنوان “کف زدن” شناخته می شود، یک بیماری مقاربتی (STD) است که توسط باکتری نایسریا گونوره ایجاد می شود. در حالی که سوزاک می تواند علائمی از جمله ترشح واژینال یا آلت تناسلی و درد در هنگام ادرار کردن یا در حین رابطه جنسی ایجاد کند، اما اغلب چنین علائمی ندارد.

سوزاک هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند و می تواند در بدو تولد به نوزادان منتقل شود. سوزاک به عنوان یک عفونت باکتریایی با آنتی بیوتیک ها درمان می شود، با این حال، N. gonorrhoeae به اکثر آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است و عفونت مجدد رایج است. اگر سوزاک درمان نشود، می تواند عوارض شدیدی از جمله سقط جنین، ناباروری، آرتریت سپتیک و حتی کوری ایجاد کند.

علائم اولیه سوزاک

سوزاک در طول فعالیت جنسی منتقل می شود و اگر علائم اولیه وجود داشته باشد، به طور کلی ناحیه آسیب دیده (تناسلی، راست روده یا گلو) را درگیر می کند.

علائم سوزاک در زنان شامل :

ترشحات واژن
سوزش ادرار
خارش واژن
خونریزی بین قاعدگی
درد یا ناراحتی زیر شکم
درد هنگام رابطه جنسی (دیسپارونی)

علائم سوزاک در زنان

علائم سوزاک در مردان شامل :

ترشح زرد مایل به سبز از آلت تناسلی
سوزش ادرار
درد و تورم در بیضه یا کیسه بیضه

سوزاک رکتوم ممکن است باعث خارش خفیف، ناراحتی، خونریزی یا درد در هنگام اجابت مزاج شود. این علائم را می توان با بواسیر اشتباه گرفت.

علائم سوزاک در مردان

علائم سوزاک در نوزادان

علاوه بر انتقال جنسی، انتقال عمودی نیز ممکن است رخ دهد. این معمولا تا زمانی که نوزاد در رحم است اتفاق نمی افتد. این انتقال می تواند در هنگام زایمان و زمانی که نوزاد در معرض ترشحات تناسلی مادر قرار می گیرد، رخ دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری ممکن است به چشم نوزاد منتقل شود و باعث افتالمیا نوزادان شود، نوعی از التهاب ملتحمه (عفونت چشم) که با قرمزی چشم، درد و ترشح مشخص می شود. معمولاً با تجویز روتین یک پماد ضد باکتری چشمی در همه نوزادان در زمان تولد از این عارضه پیشگیری می شود.

اگر عفونت جلوگیری نشود، نوزادان معمولاً طی دو تا پنج روز علائم را نشان می دهند. علاوه بر ورم ملتحمه، سایر عوارض شایع عبارتند از عفونت پوست سر، التهاب تنفسی، واژینیت و اورتریت. عوارض شامل از دست دادن بینایی، مننژیت، آرتریت سپتیک و کوری است.

عوارض سوزاک

اگر سوزاک درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی شود که بر دستگاه تناسلی و به‌ندرت مفاصل، پوست، قلب و سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد.

عوارض در زنان

در زنان مبتلا به سوزاک درمان نشده، شایع ترین عارضه بیماری التهابی لگن (PID) است که یک عفونت بالقوه جدی دستگاه تناسلی زنان است. علائم اغلب بلافاصله پس از دوره قاعدگی ظاهر می شوند و در برخی موارد، این اولین علامت عفونت است. PID با درد در لگن و پایین شکم و همچنین حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز، گرفتگی عضلات و ترشحات بدبو مشخص می شود.

عوارض در مردان

عفونت درمان نشده می تواند باعث آسیب و انسداد اپیدیدیم (لوله باریکی که اسپرم را در کیسه بیضه ذخیره می کند) در مردان ایجاد کند.

اپیدیدیمیت سوزاک ممکن است با سوزش ادرار، ترشحات بدبو، انزال دردناک و غدد لنفاوی متورم در کشاله ران شناسایی شود. انسداد یک یا هر دو لوله می تواند منجر به ناباروری شود.

کنژنکتیویت گنوکوکی

اگر مایعات بدن عفونی وارد چشم شما شود، ممکن است وضعیتی به نام ورم ملتحمه گنوکوکی ایجاد شود که باعث قرمزی چشم، درد چشم، تورم و ترشح زیاد چشم‌ها می‌شود.

اگر این عفونت درمان نشود، می تواند باعث زخم و سوراخ شدن قرنیه شود که منجر به از دست دادن بینایی و کوری می شود. در موارد نادر، عفونت می تواند باعث “ذوب شدن قرنیه” شود و کره چشم را به طور جزئی یا کامل به پلک ببندد.

عفونت گنوکوکی منتشر (DGI)

در موارد نادر، عفونت سوزاک می‌تواند از طریق جریان خون پخش شود و اندام‌های دوردست را تحت تأثیر قرار دهد. این عارضه به عنوان عفونت گنوکوکی منتشر (DGI) شناخته می شود، عارضه ای که در حدود ۳ درصد از افرادی که سوزاک دارند رخ می دهد.
DGI اغلب به عنوان سندرم آرتریت-درماتیت شناخته می شود زیرا اغلب باعث التهاب مفاصل (آرتریت سپتیک) و ضایعات پر از چرک روی پوست می شود.
به ندرت، عفونت می‌تواند در قلب مستقر شود و باعث اندوکاردیت (التهاب دریچه قلب) شود که با علائم کسالت، تب، لرز و سوفل قلب ظاهر می‌شود. DGI همچنین می‌تواند باعث مننژیت (التهاب غشای اطراف مغز شود). و نخاع)، باعث سردرد، تب، خستگی، سفت شدن گردن و سردرگمی ذهنی می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری تریکومونیازیس چیست؟

علت سوزاک

همه افراد فعال از نظر جنسی در معرض خطر سوزاک هستند.

فعالیت جنسی

اگر با فردی که مبتلا به سوزاک است رابطه جنسی محافظت نشده، واژینال، دهانی یا مقعدی داشته باشید، ممکن است به این عفونت مبتلا شوید.

اگر کاندوم شما در حین رابطه جنسی با شریک آلوده پاره شود، احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

اگرچه سوزاک از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود، شریک مرد برای سرایت عفونت به فرد دیگر نیازی به انزال ندارد. اگر باکتری وارد سوراخی در بدن از جمله واژن، آلت تناسلی، مقعد یا دهان شود، ممکن است عفونی شوید.

اگر در گذشته به سوزاک مبتلا شده اید و از داروهایی برای از بین بردن عفونت استفاده کرده اید، در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با شریکی که آن را دارد، همچنان می توانید دوباره به عفونت مبتلا شوید.

آزمایش سخت یا ترسناک نیست. یک سواب آسان یا آزمایش ادرار می تواند نتایج دقیقی را به همراه داشته باشد.

بارداری

اگر باردار هستید و سوزاک دارید، می‌تواند خطرات بالقوه‌ای برای بارداری شما ایجاد کند یا می‌توانید عفونت را در حین زایمان به کودک خود منتقل کنید. در این مثال، عفونت معمولاً روی چشم‌ها، ریه‌ها و راست روده کودک تأثیر می‌گذارد.

سیستم ایمنی ضعیف

اگر دچار نقص ایمنی باشید، از جمله تشخیص ایدز و اچ آی وی، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا و گسترش عفونت باشید.

سوزاک نمی تواند خارج از بدن انسان زنده بماند، به این معنی که شما نمی توانید آن را از روی ملحفه تخت، صندلی توالت یا لباس فردی که به عفونت مبتلا است، مبتلا کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری سیفلیس چیست و چه علائمی دارد

جلوگیری از سوزاک

برخی از عوامل خطر سوزاک وجود دارد که می توانید از طریق عادات و رفتارهای روزانه خود آنها را برطرف کنید.

کاندوم

تنها راه برای اطمینان از عدم ابتلا یا انتشار سوزاک این است که از رابطه جنسی خودداری کنید. با این حال، این ممکن است برای همه افراد واقعی یا عملی نباشد. اگر تصمیم به داشتن رابطه جنسی دارید (چه واژینال، مقعدی یا دهانی) از کاندوم استفاده کنید

مطمئن نیستید که چگونه به درستی از کاندوم برای محافظت از خود در برابر انتقال بیماری های مقاربتی و مقاربتی استفاده کنید؟ راهنماهای مفیدی برای استفاده صحیح از کاندوم مردانه و زنانه وجود دارد. توجه به جزئیاتی مانند بررسی تاریخ انقضا یا نحوه باز کردن کاندوم می تواند استفاده از آن را موثرتر کند.

جلوگیری از سوزاک

تشخیص سوزاک

تشخیص سوزاک بر اساس تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه ادرار یا سواب ناحیه بالقوه عفونی (مثلاً واژن، مجرای ادرار یا گلو) است. اگر نمی‌توانید به پزشک مراجعه کنید، یا ترجیح می‌دهید به صورت خصوصی این کار را انجام دهید، کیت‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها برای خودآزمایی در خانه استفاده کنید.

اگر مشکوک هستید که به نایسریا گونوره، باکتری که باعث سوزاک می شود، آلوده شده اید، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. این عفونت مقاربتی (STI) اغلب علائمی ایجاد نمی کند، بنابراین حتی اگر احساس خوبی دارید، باید آزمایش شوید.

آزمایش ها

سه آزمایش برای تشخیص سوزاک وجود دارد :

کشت باکتریایی که به دنبال رشد N. gonorrhoeae است
رنگ آمیزی گرم که در آن N. gonorrhoeae در زیر میکروسکوپ با کمک رنگ های مخصوص دیده می شود.
آزمایش تقویت اسید نوکلئیک (NAAT)، که می تواند شواهد ژنتیکی عفونت را ارائه دهد

هر کدام مزایا و محدودیت هایی دارند.

کشت باکتریایی

سوزاک چطور درمان می شود

زمانی بود که یک تزریق پنی سیلین به راحتی برای درمان سوزاک استفاده می شد. متأسفانه آن روزها گذشته است. با توجه به نرخ بالای مداوم عفونت و عفونت مجدد، سوزاک به تقریباً هر آنتی بیوتیک اصلی درمانی مقاوم شده است. و ما فقط تعداد معدودی از داروهایی را داریم که می توانند این نگرانی را درمان کنند.

سوزاک بدون عارضه

سوزاک بدون عارضه دهانه رحم، رکتوم، مجرای ادرار، گلو و چشم (محموله ملتحمه گنوکوکی) معمولاً با یک دوز سفتریاکسون قابل درمان است. یک درمان جایگزین، جنتامایسین به همراه آزیترومایسین است. برای این موارد، سفتریاکسون و جنتامایسین همیشه به صورت عضلانی (با تزریق به عضله) داده می شود، در حالی که آزیترومایسین به صورت خوراکی (به شکل قرص) تجویز می شود.

ممکن است از آنتی بیوتیک های جایگزین استفاده شود، اما تنها در صورتی که داروی مورد نظر در دسترس نباشد یا یک آلرژی دارویی شناخته شده وجود داشته باشد.

علاوه بر درمان شما، شرکای جنسی شما نیز باید درمان شوند. در موارد خاص، ممکن است شریک زندگی شما بدون انجام ارزیابی پزشکی تحت درمان قرار گیرند.

پس از اتمام درمان، آزمایشی برای تایید پاکسازی عفونت لازم نیست. تنها استثناء سوزاک حلقی است که درمان آن بسیار دشوارتر است

با این اوصاف، از هر کسی که برای سوزاک درمان می‌شود، خواسته می‌شود که آزمایش دیگری را در عرض سه ماه انجام دهد.

سفتریاکسون

 

سوزاک منتشر

عفونت گنوکوکی منتشر (DGI) یک عارضه جدی ناشی از یک بیماری درمان نشده است. اغلب به عنوان سندرم آرتریت-درماتیت شناخته می شود، زیرا گسترش باکتری از طریق جریان خون می تواند باعث ایجاد آرتریت و ضایعات پوستی شود.

در موارد نادر، مننژیت (التهاب غشای اطراف مغز و نخاع) و اندوکاردیت (التهاب دریچه‌های قلب) ممکن است ایجاد شود.

اگر تشخیص داده شد که DGI دارید، باید در بیمارستان بستری شوید تا داروهای خاصی به صورت داخل وریدی (در ورید) تحویل داده شوند. مدت درمان با توجه به نوع عفونت درگیر تعیین می شود.

در بارداری و نوزادان

اگر در دوران بارداری تشخیص داده شد که سوزاک دارید، مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان باشید تا از انتقال عفونت به جنین شما جلوگیری شود.

چه برای سوزاک درمان شده باشید یا نه، یک پماد آنتی بیوتیک (اریترومایسین ۰.۵٪) در بدو تولد روی چشم نوزاد استفاده می شود تا از افتالمی نوزادان، عفونت سوزاک چشمی که هنگام عبور از کانال زایمان به نوزاد منتقل می شود، جلوگیری شود. این پماد به عنوان یک اقدام احتیاطی به طور معمول به همه نوزادان داده می شود.

از سوی دیگر، اگر شما تحت درمان قرار نگرفته اید یا دیر تشخیص داده شده است، چه علائمی داشته باشد و چه نباشد، به کودک شما آنتی بیوتیک های اضافی داده می شود. انجام این کار ممکن است عفونت را پاک کند و از عوارضی مانند واژینیت، اورتریت، عفونت های تنفسی و DGI جلوگیری کند.

درمان با توجه به عوارض بیماری و وزن نوزاد بر حسب کیلوگرم انجام خواهد شد.

سوزاک چند روزه درمان می شود؟

اگر علائم سوزاک داشته باشید، معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابند، اگرچه ممکن است تا ۲ هفته طول بکشد تا هر گونه درد در لگن یا بیضه‌ها به طور کامل از بین برود. خونریزی بین پریودها یا پریودهای سنگین باید تا زمان پریود بعدی بهبود یابد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!