پسوریازیس-چیست؟

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که باعث ایجاد پلاک‌هایی می‌شود که لکه‌های خارش دار یا دردناک پوست ضخیم، خشک و تغییر رنگ داده می‌شوند.

در حالی که هر بخشی از بدن شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد، پلاک‌های پسوریازیس اغلب روی آرنج، زانو، پوست سر، پشت، صورت، کف دست و پا ایجاد می‌شوند.

مانند سایر بیماری‌های خود التهابی، پسوریازیس زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی شما  (که معمولاً به میکروب‌های عفونی حمله می‌کند) شروع به حمله به سلول‌های سالم کند.

پسوریازیس چه علائمی دارد؟

پلاک‌های پسوریازیس می‌توانند از چند نقطه پوسته پوسته شدن شوره‌مانند تا فوران‌های بزرگ که مناطق وسیعی را می‌پوشانند، متغیر باشند. علائم و ظاهر این بیماری بسته به نوع و شدت متفاوت است.

علائم پسوریازیس

برخی از علائم و نشانه های رایج عبارتند از :

لکه های تغییر رنگ یا پلاک های برجسته پوست که با فلس پوشانده شده اند
پوست خشک یا ترک خورده که خونریزی دارد
سوزش، خارش یا درد در نزدیکی نواحی آسیب دیده
ناخن های دست یا پا دارای حفره یا ضخیم شدن هستند
مفاصل متورم

علت پسوریازیس

پسوریازیس، به طور کلی، یک بیماری ژنتیکی است که از طریق خانواده ها منتقل می شود. احتمالاً ژن‌های متعددی باید تحت تأثیر قرار گیرند تا پسوریازیس رخ دهد و اغلب توسط یک رویداد خارجی مانند عفونت ایجاد می‌شود.

علت-پسوریازیس

حداقل ۱۰ درصد از افراد ژن هایی را به ارث می برند که می تواند منجر به این بیماری شود، اما تنها ۳ درصد یا کمتر واقعاً به این بیماری مبتلا می شوند. به همین دلیل، اعتقاد بر این است که بیماری در اثر ترکیبی از ژنتیک و عوامل خارجی یا محرک ایجاد می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان پوست چیست به همراه علائم و نشانه ها

شیوع ممکن است توسط :

استرس

استرس یک محرک اصلی برای برخی از افراد مبتلا  است که یا باعث تشدید پسوریازیس برای اولین بار یا بدتر شدن آن پس از تشخیص شما می شود.

این بیماری بسیار وابسته به استرس است. هنگامی که بیماران تحت استرس هستند، به راحتی شعله ور می شود، و زمانی که آنها آرام هستند بهبود می یابد. تکنیک های مدیریت استرس، مانند ورزش، یوگا و مدیتیشن، ممکن است به مدیریت علائم کمک کند.

هوای سرد

اگر مبتلا به پسوریازیس هستید و در آب و هوای سرد زندگی می کنید، ممکن است سفر به نقاط گرم در ماه های زمستان ایده خوبی باشد. این به این دلیل است که نور فرابنفش خورشید سیستم ایمنی پوست را که در افراد مبتلا به پسوریازیس بیش فعال است، خاموش می کند. قبل از سفر با متخصص پوست خود در مورد نکات ایمنی پوست در برابر نور خورشید مشورت کنید و قرار گرفتن روزانه خود در معرض نور مستقیم خورشید را بیش از ۱۰ دقیقه محدود کنید.

پوست خشک

هر چیزی که به پوست آسیب برساند می تواند باعث عود پسوریازیس شود، از جمله پوست بیش از حد خشک.

راه حل : پوست خود را مرطوب نگه دارید. اگر به عطرهای موجود در مرطوب‌کننده‌ها حساسیت دارید، از محصولی بدون عطر استفاده کنید تا جوش نزنید.

واکسیناسیون ها

مانند پوست خشک، سوراخ کردن پوست در طول واکسیناسیون ممکن است باعث تشدید پسوریازیس شود، اما این دلیلی برای نادیده گرفتن واکسن ضروری نیست.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید : اگر از یک داروی قوی پسوریازیس استفاده می کنید که سیستم ایمنی شما را سرکوب می کند (مانند یک درمان بیولوژیکی)، نباید واکسن زنده مصرف کنید. بدن شما ممکن است به دلیل دارویی که مصرف می کنید نتواند با ویروس زنده مبارزه کند. در این صورت، از پزشک خود بخواهید واکسنی حاوی ویروس غیرفعال شده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۳ علت خارش سینه

انواع پسوریازیس

پنج نوع پسوریازیس وجود دارد، با این حال افراد اغلب تنها یک نوع را در یک زمان دارند. هر نوع مجموعه ای از علائم خاص خود را دارد.

پسوریازیس پلاکی

پسوریازیس پلاکی شایع ترین شکل بیماری پوستی است. به صورت پلاک های برجسته و تغییر رنگی پوشیده شده با تجمع پوسته پوسته از سلول های مرده پوست یا پوسته ها ظاهر می شود. پلاک های خارش دار و گاهی دردناک می توانند ترک بخورند و خونریزی کنند و معمولاً پوست سر، زانوها، آرنج ها، پشت، دست ها و پاها را درگیر می کنند.

نوع پلاکی

پسوریازیس روده ای

پسوریازیس روده ای که اغلب در دوران کودکی یا بزرگسالی شروع می شود، دومین نوع شایع پسوریازیس است. این نوع بیشترین ارتباط را با عفونت اخیر استرپتوکوکی دارد. اگر به پسوریازیس روده مبتلا شوید، احتمالاً برای باکتری استرپتوکوک نیز آزمایش خواهید شد.

پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس باعث ایجاد ضایعات قرمز یا تغییر رنگ دیگری در چین‌های پوستی بدن می‌شود که ممکن است صاف و براق به نظر برسند. هر ضایعه می تواند در اندام تناسلی یا در نواحی نزدیک اندام تناسلی مانند بالای ران و کشاله ران ایجاد شود. برای افراد مبتلا  معمول است که به طور همزمان نوع دیگری از پسوریازیس را در جای دیگری از بدن خود داشته باشند.

پسوریازیس معکوس

پسوریازیس چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش خاصی برای کمک به پزشکان در تشخیص پسوریازیس وجود ندارد. به طور معمول، یک متخصص پوست پوست شما را معاینه می کند و در مورد سابقه خانوادگی شما می پرسد.

احتمالاً بر اساس این معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود.

در برخی شرایط، پزشکان نمونه کوچکی از پوست را برمی دارند و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. این ممکن است به آنها اجازه دهد تا نگاه بهتری به ناحیه آسیب دیده داشته باشند و تشخیص دقیق تری داشته باشند.

مدت زمان پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مزمن و مادام العمر در نظر گرفته می شود. در حال حاضر درمانی وجود ندارد، اما این اختلال پوستی می تواند بدتر یا بهبود یابد.

برای برخی، این بیماری می تواند برای ماه ها یا حتی سال ها در یک زمان از بین برود. این به عنوان بهبودی شناخته می شود.

برخی دیگر عودها را در الگوهای چرخه ای تجربه می کنند. به عنوان مثال، بیماری ممکن است در تابستان بهتر شود و در زمستان بدتر شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پسوریازیس صورت چیست؟

پسوریازیس چگونه درمان می شود؟

در حالی که پسوریازیس قابل درمان نیست، گزینه های موثری برای درمان آن وجود دارد. در مورد مزایا، خطرات و عوارض جانبی هر روش درمانی که استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

دارو

برخی از داروها برای درمان عبارتند از :

درمان‌های موضعی درمان‌های تجویزی، مانند استروئیدهای موضعی، و درمان‌های بدون نسخه (OTC) که مستقیماً روی پوست اعمال می‌شوند، می‌توانند علائم پسوریازیس را به حداقل برسانند. هر داروی موضعی حاوی مواد فعال مختلفی مانند اسید سالیسیلیک است و می تواند به صورت لوسیون، کرم، شامپو، ژل، اسپری یا پماد باشد. طبق گفته کلینیک مایو، کورتیکواستروئیدهای موضعی اغلب برای پسوریازیس خفیف یا متوسط ​​تجویز می شوند.

داروهای بیولوژیک نوعی داروی سیستمیک هستند که کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند و سیستم ایمنی را تغییر می دهند. آنها معمولاً به صورت تزریقی تجویز می شوند. آنها عبارتند از Enbrel ، Remicade، Humira، Stelara ، Simponi  Cosentyx، Taltz ، برودالوماب، تیلدراکیزوماب، و Skyrizi .
Otezla  این دارو به صورت قرص است و با سرکوب آنزیمی که در التهاب نقش دارد، عمل می کند.
رتینوئیدهای خوراکی این نوع درمان سیستمیک معمولاً در صورت ابتلا به پسوریازیس شدید که به سایر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد، انجام می‌شود.
روماترکس این دارو به کنترل التهاب کمک می کند.
سیکلوسپورین (Gengraf، Neoral) این درمان سیستمیک سیستم ایمنی را سرکوب می کند، اما می تواند تنها برای مدت کوتاهی مصرف شود.

نور درمانی

نور درمانی

نور درمانی، مانند فتوتراپی UVB، شامل قرار دادن پوست در معرض مقادیر کنترل شده نور فرابنفش طبیعی یا مصنوعی برای کمک به کاهش علائم پسوریازیس است. ممکن است این درمان را به تنهایی یا همراه با سایر داروها دریافت کنید.

پسوریازیس ژنتیکی است؟

پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است که می تواند در خانواده ها ایجاد شود. سلول های پوست شما خیلی سریع رشد می کنند و به صورت برجستگی ها و تکه های پوسته پوسته ضخیم به نام پلاک انباشته می شوند. اگر بستگان خونی شما نیز به پسوریازیس مبتلا باشند، احتمال ابتلا شما بیشتر است. به این دلیل که ژن های خاصی در ابتلا به این بیماری نقش دارند.

پسوریازیس باعث ریزش مو می شود؟

پسوریازیس پوست سر به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود، اما خراشیدن زیاد یا شدید، برداشتن نقاط پوسته پوسته، درمان های خشن و استرس همراه با این وضعیت می تواند منجر به ریزش موی موقت شود. خوشبختانه، موهای شما معمولا پس از پاک شدن پوست دوباره رشد می کنند

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!