پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

پسوریازیس معکوس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد ضایعات خارش دار و صاف در مکان هایی می شود که پوست شما به هم ساییده می شود، مانند زیر بغل، کشاله ران و زیر سینه ها. همچنین به عنوان پسوریازیس خمشی یا پسوریازیس بین‌تریجینوس شناخته می‌شود.

پسوریازیس معکوس نادر است و بین ۳ تا ۷ درصد از کل موارد پسوریازیس را شامل می شود. به طور نامتناسبی افراد دارای اضافه وزن را تحت تاثیر قرار می دهد.

دریافت درمان مناسب می تواند به کاهش بثورات در چین های پوستی کمک کند، اما پسوریازیس معکوس قابل درمان نیست.

این مقاله علائم و علل پسوریازیس معکوس را بررسی می کند. همچنین نحوه تشخیص و درمان این عارضه و کارهایی که می توانید برای مقابله بهتر با ناراحتی های روزانه انجام دهید را پوشش می دهد.

چرا به این بیماری پسوریازیس معکوس می گویند؟

پسوریازیس معکوس به این دلیل نامیده می شود که در مقابل مکان هایی که پسوریازیس پلاکی رخ می دهد رخ می دهد. پسوریازیس معکوس به جای ظاهر شدن در قسمت بیرونی مفصل، سطوح خمشی و بین‌تریجین یا سطوحی را که خمیده، خم می‌شوند یا تا می‌شوند و با پوست تماس دارند، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم پسوریازیس معکوس

ضایعات عبارتند از :

صاف
قرمز پررنگ
براق
خارش‌

از آنجایی که پسوریازیس معکوس بر چین‌های پوستی تأثیر می‌گذارد که رطوبت اضافی را در خود نگه می‌دارد، ضایعات مانند پلاک‌های پوستی معمولی پسوریازیس پلاکی، که نوع رایج‌تر است، خشک نیستند.

و از آنجایی که این نواحی اغلب به هم ساییده می شوند، سلول های پوست به طور طبیعی قبل از اینکه لکه ها پوسته پوسته شوند، از بین می روند.

درد می تواند همراه با ضایعات پسوریازیس معکوس باشد، به ویژه در جاهایی که اصطکاک بیش از حد است. ماهیت ظریف بافت در چین های پوستی تنها آسیب پذیری آنها را در برابر آسیب افزایش می دهد.

به همین دلیل، ایجاد شکاف (ترک) و خونریزی غیر معمول نیست.

گرما و رطوبت داخل چین‌های پوستی نیز آن‌ها را به کانونی برای عفونت‌های باکتریایی و قارچی تبدیل می‌کند.

این بیماری می تواند به طور انحصاری یا همزمان با انواع دیگر پسوریازیس ایجاد شود که ممکن است با علائم و نشانه های دیگری همراه باشد.

خارش پوست

محل ظاهر شدن علائم

پسوریازیس معکوس در جایی ظاهر می شود که پوست، مانند زیر بغل، پوست را لمس می کند. این همچنین آن را از پسوریازیس پلاکی متمایز می کند، که اغلب سطوح اکستانسور مانند کاسه زانو را تحت تاثیر قرار می دهد.

چین های پوستی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند عبارتند از:

اطراف اندام تناسلی
بین باسن
زیر سینه ها
در چین های کشاله ران
در داخل ناف
پشت گوش

در افرادی که چاق هستند، ضایعات می توانند در رول های پوست شکم، زیر چانه های دوتایی، بین ران ها و در کنار پوست آویزان بالای بازو ایجاد شوند.

علت پسوریازیس معکوس می شود؟

پسوریازیس معکوس، مانند سایر اشکال پسوریازیس، یک بیماری خودایمنی التهابی است.

به دلایلی که ناشناخته است، سیستم ایمنی به طور ناگهانی سلول های پوست را مضر تلقی می کند و یک حمله التهابی را برای کنترل آنچه که تصور می شود عفونت است آغاز می کند.

این التهاب باعث می شود که سلول های هنوز بالغ پوست، به نام کراتینوسیت، با سرعت بسیار سریع رشد کنند.

هنگامی که سلول ها از لایه میانی پوست (درم) به لایه بالایی پوست (اپیدرم) حرکت می کنند، شروع به فشرده شدن می کنند و از سد محافظ اپیدرم (استراتوم شاخی) می شکنند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، پوست آسیب دیده ضخیم می شود و ضایعاتی را تشکیل می دهد که به عنوان پسوریازیس شناخته می شوند.

پسوریازیس معکوس یک بیماری مقاربتی (STD) نیست، اگرچه گاهی اوقات با یکی اشتباه گرفته می شود زیرا می تواند در اطراف دستگاه تناسلی ایجاد شود.

محرک های رایج

اطلاعات کمی در مورد اینکه چرا پسوریازیس معکوس به این شکل ظاهر می شود، وجود ندارد. به طور کلی اعتقاد بر این است که پسوریازیس به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محرک های محیطی ایجاد می شود.

برخی از شایع‌ترین محرک‌های پسوریازیس عبارتند از:

فشار
سیگار کشیدن
الکل
برخی داروها مانند بتا بلوکرها و لیتیوم
عفونت ها، به خصوص استرپتوکوک و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی
آسیب های پوستی، از جمله آفتاب سوختگی، بریدگی و سایش
چاقی

لیتیوم

برخی دیگر معتقدند که پدیده Koebner نقش مهمی را ایفا می کند. این پدیده که در آن بثورات در امتداد یک ضربه پوستی ایجاد می شود، حدود ۲۵٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

همین واقعیت که چین‌های پوستی روی یکدیگر ساییده می‌شوند نشان می‌دهد که پدیده Koebner ممکن است در تشدید، اگر نه القای عود پسوریازیس، نقش داشته باشد.

تشخیص پسوریازیس معکوس

هیچ آزمایش آزمایشگاهی یا مطالعه تصویربرداری وجود ندارد که بتواند به طور قطعی پسوریازیس معکوس را تشخیص دهد. تشخیص در درجه اول بر اساس معاینه بصری پوست و بررسی سابقه پزشکی شما است.

علاوه بر ارزیابی ضایعات، یک متخصص پوست به دنبال علائم پسوریازیس ناخن و شواهد پسوریازیس پلاکی در پوست سر یا سایر قسمت‌های بدن خواهد بود. بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس معکوس به یکی از این اشکال پسوریازیس یا هر دوی آنها نیز مبتلا هستند، و اغلب در ابتدا ظاهر می شوند.

سابقه پزشکی شما نیز ممکن است دارای سرنخ هایی باشد، از جمله سابقه خانوادگی پسوریازیس یا عوامل خطر مرتبط با این بیماری.

متخصص پوست ممکن است نمونه برداری پوست را برای ارزیابی زیر میکروسکوپ انجام دهد. برخلاف بافت طبیعی، بافت پسوریازیس هیپرپلاستیک (ضخیم شده) با سلول های آکانتوتیک (فشرده) به نظر می رسد.

تشخیص پسوریازیس معکوس

در نظر گرفتن سایر احتمالات

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنین تمام علل احتمالی دیگر را برای اطمینان از ارائه درمان مناسب در نظر می گیرد.

این فرآیند که به عنوان تشخیص افتراقی شناخته می شود، بیماری ها و شرایطی با علائم مشابه پسوریازیس معکوس را ارزیابی می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد :

کاندیدیازیس جلدی، نوعی قارچ پوستی
اریتراسما، عفونت باکتریایی پوست
بیماری داریر (کراتوز فولیکولاریس)
لیکن اسکلروزوس، وضعیتی که بیشتر بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد
Tinea corporis (کرم حلقوی)

درمان پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس قابل درمان نیست، اما تعدادی از تغییرات سبک زندگی و گزینه های درمانی پزشکی برای کمک به مدیریت و درمان آن وجود دارد. بسیاری از این موارد مشابه مواردی هستند که برای سایر اشکال پسوریازیس استفاده می شود.

هدف اولیه درمان این است که با کاهش التهاب، چه به صورت موضعی یا سیستمیک، وضعیت پوست را تحت کنترل درآورد.

تغییرات سبک زندگی

پسوریازیس معکوس به عنوان یک بیماری که ارتباط نزدیکی با چاقی دارد، در صورت کاهش وزن، تقریباً همیشه بهبود می یابد.

با تغذیه صحیح و ورزش منظم، به طور ایده آل تحت نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مثبت بدن، بار التهابی کلی شما را می توان کاهش داد.

شما همچنین می خواهید اقداماتی را برای جلوگیری از محرک های شناخته شده انجام دهید. این شامل، اما محدود به موارد زیر نیست :

ترک سیگار : مهم نیست که چه مدت سیگار کشیده اید، ترک از لحظه ای که آخرین سیگار خود را خاموش می کنید مزایایی را به همراه خواهد داشت.
کاهش مصرف الکل : اگر الکل مصرف می کنید، مصرف خود را به بیش از دو تا سه نوشیدنی در روز قطع یا کاهش دهید. از مصرف آبجوی غیر سبک که ارتباط تنگاتنگی با عود پسوریازیس دارد، خودداری کنید.
کاهش استرس : تکنیک های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق و مدیتیشن را برای کاهش التهاب مرتبط امتحان کنید.

چاقی

درمان های پزشکی

بسته به شدت علائم، این ممکن است شامل موارد زیر باشد :

آماده سازی موضعی قطران زغال سنگ
کورتیکواستروئیدهای موضعی
رتینوئیدهای موضعی یا خوراکی
فتوتراپی
داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری دهان (DMARDs) مانند متوترکسات و سیکلوسپورین
داروهای بیولوژیک تزریقی مانند هومیرا (ادالیموماب)، رمیکید (اینفلیکسیماب)، و انبرل (اتانرسپت)

با توجه به پسوریازیس معکوس، می‌توان از ضد قارچ‌ها یا ضد باکتری‌های موضعی برای درمان عفونت‌های ثانویه که در چین‌های آسیب‌دیده پوست رخ می‌دهند، استفاده کرد. نسخه های خوراکی ممکن است در موارد شدید مورد استفاده قرار گیرد. این داروها به دلیل خطر مقاومت دارویی برای پیشگیری از بیماری استفاده نمی شوند.

در افراد مبتلا به پسوریازیس معکوس، آنتی بیوتیک خوراکی آکزون (داپسون) به ویژه موثر به نظر می رسد. این دارو معمولاً در دوز ۱۰۰ میلی گرمی (میلی گرم) یک بار در روز تا زمانی که عفونت برطرف شود تجویز می شود.

جلوگیری از پسوریازیس معکوس

برای مقابله بهتر با ناراحتی پسوریازیس معکوس :

پوشیدن لباس های گشاد باعث تنفس پارچه ها می شود.

از کمربندها، یقه‌ها و آستین‌های تنگ و همچنین شلوارهای جین و شلوار جین تنگ خودداری کنید.

با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد یک ضد تعریق مناسب بدون عطر صحبت کنید. محصولات مبتنی بر اکسید روی اغلب مفید هستند.

پودر تالک، نشاسته ذرت و جوش شیرین را روی چین های پوست بمالید تا پوست خشک بماند. (زنان باید از استفاده از پودر در ناحیه تناسلی خودداری کنند.)

هر زمان که عرق کردید زیر بغل و کشاله ران خود را با آب خنک و صابون ملایم بشویید. پوست را خشک کنید (به جای پاک کردن).

قبل از استفاده از داروهای موضعی، یک لایه نازک مرطوب کننده روی پوست آسیب دیده قرار دهید.

برای تسکین پوست ملتهب از حمام بلغور جو دوسر استفاده کنید.

برای جلوگیری از تعریق، فضاهای زندگی کار خود را خنک نگه دارید.

منبع : verywellhealth

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!