سوزش ادرار نشانه چیست؟

سوزش ادرار نشانه چیست؟

احساس درد یا سوزش ادرار می تواند ناشی از شرایط خفیف تا جدی پزشکی باشد. ناراحتی در هنگام ادرار کردن به عنوان سوزش ادرار شناخته می شود.

درد هنگام ادرار کردن معمولاً در مجرای ادرار، لوله‌ای که ادرار را از مثانه خارج می‌کند، یا در ناحیه اطراف دستگاه تناسلی احساس می‌شود. شایع ترین علت، عفونت ادراری است.

علت سوزش ادرار چیست؟

عفونت دستگاه ادراری تحتانی (سیستیت یا عفونت مثانه) : سوزش ادرار یکی از علائم شایع عفونت مثانه است. سیستیت در زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله بسیار شایع است.

عفونت اغلب زمانی شروع می شود که باکتری ها در حین مقاربت جنسی وارد دهانه ای می شوند که ادرار خارج می شود. همچنین در زنان و دخترانی که با دستمال توالت از پشت به جلو پاک می‌کنند، باکتری‌ها می‌توانند وارد مجرای ادرار شوند. هنگامی که باکتری وارد مجرای ادرار زن می شود، تنها باید مسافت کوتاهی را تا مثانه طی کند.

در مردان بالای ۵۰ سال، عفونت مثانه معمولاً با بزرگی پروستات یا عفونت پروستات همراه است.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی (پیلونفریت یا عفونت کلیه) : کلیه معمولاً عفونی می شود زیرا باکتری ها از عفونت مثانه به کلیه منتقل شده اند. عفونت های کلیه بیشتر رخ می دهد:

در دوران حاملگی
در مردان مبتلا به بزرگی پروستات
در افراد مبتلا به دیابت
در افرادی که عملکرد مثانه غیرطبیعی دارند
در افرادی که سنگ کلیه دائمی دارند
در کودکان با جریان برگشت غیر طبیعی ادرار از مثانه به کلیه ها (به نام رفلاکس مثانه) یا انسداد مربوط به رشد غیر طبیعی مجاری ادراری.

پیلونفریت در زنان بیشتر از مردان است.

اورتریت : اورتریت التهاب مجرای ادرار است. معمولاً در اثر بیماری های مقاربتی (مانند کلامیدیا و سوزاک) ایجاد می شود. اورتریت همچنین می تواند در اثر تماس با یک ماده شیمیایی تحریک کننده (مانند ضد عفونی کننده ها، حمام حباب یا برخی از اسپرم کش ها) یا در اثر تحریک جسمی مانند لوله (کاتتر) که برای تخلیه ادرار وارد شده است، ایجاد شود.

عفونت واژن : عفونت واژن می تواند ناشی از واکنش آلرژیک به یک ماده شیمیایی تحریک کننده (اسپرم کش، دوش، صابون حمام)، سطح پایین استروژن پس از یائسگی، یا جسمی مانند تامپونی باشد که برداشته نشده است. همچنین می تواند ناشی از عفونت باشد. عفونت های رایج عبارتند از :

واژینوز باکتریایی، وضعیتی که با تغییرات در باکتری های طبیعی که در واژن زندگی می کنند مرتبط است
کاندیدیازیس که به آن عفونت قارچی نیز می گویند.
تریکومونیازیس، یک بیماری مقاربتی است که توسط ارگانیسم میکروسکوپی تک سلولی تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود.

علت سوزش ادرار

علائم سوزش ادرار

بسته به علت سوزش ادرار، ممکن است علاوه بر درد هنگام ادرار، علائم دیگری نیز وجود داشته باشد. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد :

عفونت دستگاه ادراری تحتانی (سیستیت) : تکرر ادرار، میل شدید به ادرار کردن، از دست دادن کنترل مثانه، درد در قسمت جلویی پایین شکم (نزدیک مثانه)، ادرار کدر که ممکن است بوی قوی داشته باشد، ادرار خونی
عفونت دستگاه ادراری فوقانی (پیلونفریت) : درد در قسمت فوقانی کمر، تب بالا همراه با لرز، حالت تهوع و استفراغ، ادرار کدر، تکرر ادرار، میل شدید به ادرار کردن
اورتریت : ترشح از مجرای ادرار، قرمزی اطراف دهانه مجرای ادرار، تکرر ادرار، ترشحات واژن. شرکای افراد مبتلا به اورتریت ناشی از یک بیماری مقاربتی اغلب هیچ علامتی ندارند.
واژینیت : درد، درد یا خارش در واژن، ترشح یا بو غیر طبیعی یا بدبو، درد یا ناراحتی در حین مقاربت جنسی.

تشخیص سوزش ادرار

بسیاری از افراد گهگاه با شروع ادرار دچار ناراحتی های مختصری می شوند. معمولاً این به دلیل تحریک ایجاد می شود و نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر درد در هنگام ادرار طولانی‌تر شد، شدید بود یا ادامه داشت، باید به متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید.

پزشک در مورد علائم و عادات شخصی و جنسی شما سوال خواهد کرد. در طول معاینه فیزیکی سوزش ادرار، پزشک حساسیت کلیه ها را بررسی می کند و اندام تناسلی شما را معاینه می کند. برای زنان، این ممکن است شامل معاینه لگن باشد. مردانی که مشکوک به مشکلات پروستات هستند ممکن است یک معاینه دیجیتال رکتوم انجام دهند.

اگر پزشک فکر می‌کند که شما یک عفونت ساده مثانه دارید، معمولاً می‌تواند با آزمایش ادرار در مطب آن را تأیید کند.

برای تشخیص اورتریت و واژینیت، ممکن است نیاز باشد که یک سواب از ناحیه عفونی گرفته شود و برای آزمایش ارسال شود.

اگر پزشک شما مشکوک به عفونت کلیه باشد، نمونه ادرار برای شناسایی گونه های باکتری به آزمایشگاه فرستاده می شود. اگر تب دارید یا بیمار به نظر می رسید، نمونه خون ممکن است در آزمایشگاه برای بررسی وجود باکتری در خون آزمایش شود.

اگر سوزش ادرار دارید و با چندین شریک جنسی رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، ممکن است پزشک آزمایشاتی را برای بررسی انواع بیماری های مقاربتی، از جمله سوزاک، کلامیدیا، تریکومونیازیس، سیفلیس و HIV تجویز کند.

تشخیص سوزش ادرار

سوزش ادرار تا چند روز طول می کشد؟

مدت زمان سوزش ادرار بستگی به علت آن دارد. اکثر افراد مبتلا به عفونت های مجاری ادراری در عرض چند روز به خوبی به درمان پاسخ می دهند. زمانی که تشخیص علت مشکل تر باشد، علائم ممکن است طولانی تر باقی بمانند.

جلوگیری از سوزش ادرار

برای کمک به جلوگیری از سوزش ادرار ناشی از سیستیت یا پیلونفریت، می توانید هر روز چندین لیوان آب بنوشید تا دستگاه ادراری خود را خارج کنید. خانم ها باید بعد از اجابت مزاج از جلو به عقب پاک کنند. همچنین آنها باید بلافاصله پس از آمیزش جنسی ادرار کنند تا باکتری ها از مجرای ادرار خارج شوند. این به جلوگیری از حرکت باکتری ها به داخل مثانه کمک می کند.

برای پیشگیری از سوزش ادراری ناشی از سوزش، خانم ها باید ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارند، تامپون و نوار بهداشتی را مرتباً تعویض کنند و از استفاده از صابون های تحریک کننده، اسپری های واژینال و دوش ها خودداری کنند. برای جلوگیری از تحریک در کودکان دختر، حمام های حباب دار را محدود کنید، دختران را به طور کامل اما به آرامی بعد از بازی در شن و ماسه بشویید و مراقب بازی طولانی مدت با لباس های شنای خیس باشید که همه این موارد می تواند منجر به تحریک و قرمزی فرج شود.

برای کمک به پیشگیری از سوزش ادرار ناشی از بیماری های مقاربتی، رابطه جنسی ایمن را انجام دهید. این شامل همیشه استفاده از کاندوم می شود مگر اینکه فقط یک شریک جنسی ثابت داشته باشید.

جلوگیری از سوزش ادرار

سوزش ادرار چگونه درمان می شود؟

درمان به علت سوزش بستگی دارد :

سیستیت و پیلونفریت

این عفونت ها که معمولاً توسط باکتری ایجاد می شوند، می توانند با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان شوند. برای پیلونفریت شدید همراه با تب بالا، لرز لرزان و استفراغ ممکن است آنتی بیوتیک ها داخل وریدی داده شود.

اورتریت

اورتریت با آنتی بیوتیک درمان می شود. نوع آنتی بیوتیک مورد استفاده بستگی به این دارد که کدام عفونت باعث اورتریت می شود.

واژینیت

تریکومونیازیس و واژینوز باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شوند. عفونت های مخمری با داروهای ضد قارچ درمان می شوند، یا به صورت قرص از راه دهان یا به صورت شیاف یا کرم وارد واژن.

اگر از نظر جنسی فعال هستید و برای سوزش ادرار ناشی از یک بیماری مقاربتی تحت درمان هستید، شرکای جنسی شما نیز باید تحت درمان قرار گیرند.

منبع : drugs

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!