کلامیدیا چیست؟

کلامیدیا چیست؟ علائم، عوارض، تشخیص و درمان

کلامیدیا یک عفونت مقاربتی باکتریایی (STI) است. این بیماری که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود.
افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ممکن است کلامیدیا داشته باشند و آن را ندانند زیرا اغلب علائمی ایجاد نمی کند. در صورت وجود، علائم شامل ترشحات واژن یا آلت تناسلی، قرمزی و تورم اندام تناسلی، سوزش ادرار و انزال دردناک در مردان است. کلامیدیا با آنتی بیوتیک درمان می شود.

علائم کلامیدیا

علائم و نشانه های عفونت کلامیدیا به قسمتی از بدن که آلوده شده است بستگی دارد، اعم از واژن، آلت تناسلی، راست روده یا گلو. آنها می توانند از ترشحات واژینال یا آلت تناسلی تا درد شدید شکم و یا لگن متغیر باشند. اغلب، ناراحتی در حین رابطه جنسی یا ادرار رخ می دهد، اما اغلب اوقات هیچ علامت هشدار دهنده ای وجود ندارد.

از آنجایی که کلامیدیا حتی بدون علائم می تواند باعث آسیب و سایر عوارض شود، غربالگری منظم برای اطمینان از تشخیص و درمان زودهنگام عفونت ضروری است تا از این مسائل جلوگیری شود.

علائم عبارتند از :

ترشحات واژینال یا ترشح آلت تناسلی : شایع ترین علامت کلامیدیا در زنان ترشحات واژن است. معمولاً به رنگ زرد است، اما هم قوام و هم رنگ آن می تواند متفاوت باشد. مردان ممکن است ترشحاتی از آلت تناسلی خود داشته باشند که اغلب شفاف و نازک است، اگرچه ممکن است غلیظ نیز مانند مخاط باشد.

درد همراه با ادرار : هم مردان و هم زنان ممکن است به دلیل التهاب مجرای ادرار (وضعیت ادرار)، لوله ای که از مثانه به خارج از بدن منتهی می شود، احساس درد در هنگام ادرار (دیسوریا) داشته باشند. .
درد، تورم یا خارش آلت تناسلی یا فرج : قرمزی، حساسیت، تورم یا خارش ممکن است در اطراف دهانه آلت تناسلی مردانه یا در ناحیه فرج (بخش خارجی اندام تناسلی) یا واژن در زنان ایجاد شود.
درد هنگام مقاربت یا انزال دردناک : دهانه رحم محل عفونت اکثریت موارد کلامیدیا در زنان است. این می تواند باعث ناراحتی در رابطه جنسی (دیسپارونی)، به خصوص با نفوذ عمیق شود. درد ممکن است به دلیل بیماری التهابی لگن (PID) یا التهاب در لوله های فالوپ نیز وجود داشته باشد. مردان ممکن است درد را با انزال تجربه کنند.
خونریزی بین قاعدگی یا هنگام مقاربت : این می تواند به دلیل التهاب دهانه رحم مربوط به کلامیدیا باشد.
درد شکم و لگن : درد شکم، لگن و کمر ممکن است همراه با بیماری التهابی لگن رخ دهد.
درد یا تورم در بیضه ها : درد بیضه و تورم ممکن است زمانی رخ دهد که کلامیدیا از طریق مجرای ادرار در مردان به سمت بالا حرکت کند و به اپیدیدیم، مجرای پشت بیضه، برسد. ممکن است التهاب (اپیدیدیمیت) ایجاد شود.
درد، ترشح یا خونریزی مقعدی : اینها ممکن است زمانی رخ دهند که رکتوم به دلیل انتقال در طول رابطه جنسی مقعدی پذیرا به کلامیدیا آلوده شود.

علائم کلامیدیا

عوارض کلامیدیا

عوارض عفونت کلامیدیا می تواند جدی باشد. این مسائل ممکن است بر شما تأثیر بگذارد که آیا علائم کلامیدیا را تجربه کرده اید. چنین عوارضی تا حد زیادی از طریق غربالگری منظم و درمان سریع قابل پیشگیری هستند.

بیماری التهابی لگن (PID)

کلامیدیا ممکن است باعث درد شکم و یا لگن در زنان شود، زمانی که باکتری از دهانه رحم و رحم به سمت بالا و به لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها حرکت می‌کند و باعث PID می‌شود.

درد مزمن لگن

بیماری التهابی لگن ممکن است به درد مزمن لگن منجر شود. این عارضه شایع است و تقریباً در ۳۰ درصد از زنانی که به دلیل کلامیدیا PID داشته اند، رخ می دهد.

ناباروری زنان

با PID، عفونت و التهاب می تواند منجر به زخم شدن لوله های فالوپ شود. این اسکار می تواند عبور اسپرم به لوله فالوپ را مسدود کند و از لقاح و در نتیجه ناباروری جلوگیری کند.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی یا حاملگی لوله ای، وضعیتی است که در آن تخمک بارور شده به جای رحم در لوله فالوپ کاشته می شود. این می تواند زمانی رخ دهد که لوله های فالوپ به دلیل PID زخمی شده باشند.

حاملگی خارج از رحم می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد، به خصوص اگر قبل از کشف پاره شود.

خطر سرطان دهانه رحم

در مورد اینکه آیا عفونت کلامیدیا ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) را افزایش دهد، اختلاف نظر وجود دارد.
تصور می‌شود که التهاب اندام‌های لگن مرتبط با کلامیدیا تغییرات سرطان‌زای ناشی از HPV را افزایش می‌دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که، به طور کلی، عفونت HPV در درجه اول مقصر ایجاد سرطان دهانه رحم است  نه کلامیدیا.

خطر ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

عفونت های کلامیدیا (و همچنین سایر عفونت های مقاربتی، STIs) ممکن است خطر ابتلا یا انتقال اچ آی وی را افزایش دهند.

دلایل این دو بخش هستند:

اول، عفونت می تواند باعث التهاب دستگاه تناسلی شود که می تواند یکپارچگی بافت مخاطی را که واژن، دهانه رحم، مجرای ادرار و راست روده را می پوشاند، تضعیف کند. این راه مستقیم تری را برای ورود به جریان خون و سیستم لنفاوی فراهم می کند

ثانیاً، عفونت فعال کلامیدیا می تواند فعالیت ویروسی HIV را در اطراف اندام تناسلی افزایش دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک فرد به طور بالقوه می تواند یک بار ویروسی غیرقابل تشخیص در آزمایش خون داشته باشد اما یک بار ویروسی قابل تشخیص در مایع منی یا ترشحات واژن.

عوارض کلامیدیا

علت کلامیدیا

بیماری های کلامیدیا از راه جنسی منتقل می شوند و توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شوند. با این حال، این باکتری بیشتر شبیه یک ویروس عمل می کند. این می تواند بر نحوه انتقال عفونت کلامیدیا و عوامل خطر مهم در ابتلا به آن تأثیر بگذارد. عفونت کلامیدیا می تواند واژن، دهانه رحم و رکتوم را در میان نواحی دیگر تحت تاثیر قرار دهد.

باکتری کلامیدیا

بیشتر باکتری‌ها تا زمانی که در محیطی مهمان‌نواز هستند، به تنهایی قادر به تکثیر هستند. اما نه از نوع مرتبط با کلامیدیا. باکتری کلامیدیا برای زنده ماندن باید به میزبان خود (انسان) تکیه کند، دقیقاً مانند یک ویروس.

اساسا، کلامیدیا با داخل سلول های انسان مانند فروشگاه های بزرگ مواد غذایی رفتار می کند. ATP، یک مولکول انرژی را مصرف می کند.

عوامل خطر سبک زندگی

برخی از شیوه های زندگی می تواند خطر ابتلا به عفونت کلامیدیا را افزایش دهد :

رابطه جنسی محافظت نشده : برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی بدون کاندوم بزرگترین عامل خطر برای ابتلا به کلامیدیا است. از آنجایی که باکتری از طریق ترشحات پخش می شود، استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی (مگر اینکه در یک رابطه طولانی مدت تک همسری باشید که در آن هر دو طرف تست منفی داشته باشند) بهترین راه برای جلوگیری از عفونت است.

داشتن چندین شریک جنسی : هر چه یک فرد شرکای جنسی بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلا به یک بیماری مقاربتی از جمله کلامیدیا بیشتر است. البته فقط یک شریک جنسی برای انتقال عفونت لازم است و انجام رابطه جنسی ایمن صرف نظر از اعمال جنسی شما مهم است.
شریکی که مبتلا به بیماری مقاربتی است : بدیهی است که شریک زندگی درمان نشده خطر دارد. اما اگر شریک زندگی هنوز یک دوره هفت روزه کامل آنتی بیوتیک را نگذرانده باشد، یا اگر یک داروی تک دوز دریافت کرده باشد و هنوز هفت روز نگذشته باشد، خطر انتقال وجود دارد.

مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) : مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند بیشتر از مردان دگرجنسگرا در معرض ابتلا به عفونت کلامیدیا تناسلی، مقعدی و ا دهانی هستند.

راههای تشخیص کلامیدیا

کلامیدیا یک عفونت مقاربتی است که اغلب علائمی ندارد. با وجود این، کلامیدیا می تواند عوارضی ایجاد کند که در نهایت می تواند منجر به ناباروری و سایر نگرانی ها شود.

متأسفانه آزمایش خانگی وجود ندارد که بتوانید از آن برای تشخیص آن استفاده کنید و علائم کلامیدیا دلیلی بر عفونت در نظر گرفته نمی شود. آزمایش با سواب مجرای ادرار، سواب دهانه رحم یا واژن، یا آزمایش ادرار می تواند مشخص کند که آیا شما عفونت دارید و نیاز به درمان دارید.

درمان کلامیدیا چیست

درمان های بدون نسخه روی کلامیدیا موثر نیستند و نباید از آنها استفاده کرد.

اگر ترشحات مربوط به کلامیدیا را آزاردهنده می دانید، به خاطر داشته باشید که با درمان های تجویزی به سرعت برطرف می شود. درمان‌های بدون نسخه کمکی نمی‌کنند و می‌توانند شما را ناراحت‌ تر کنند.

بهترین قرص برای کلامیدیا

درمان توصیه شده برای بزرگسالان غیر باردار که به این دارو حساسیت ندارند عبارت است از :

داکسی سایکلین – ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) خوراکی دو بار در روز به مدت هفت روز

داروهای جایگزین در دسترس هستند، اگرچه ممکن است به اندازه کافی مؤثر نباشند یا ممکن است عوارض جانبی بیشتری ایجاد کنند.

درمان های جایگزین توصیه شده برای بزرگسالان غیر باردار عبارتند از :

آزیترومایسین – ۱ گرم خوراکی در یک دوز واحد
لووفلوکساسین – ۵۰۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت هفت روز

هنگام سنجش گزینه های خود، این موارد را در نظر بگیرید:

برخی افراد دوز یکبار مصرف آزیترومایسین را ساده ترین انتخاب می دانند. اگر تمایل به فراموش کردن مصرف دارو دارید، ممکن است بخواهید آن را در نظر بگیرید.
قیمت این داروها متفاوت است. از بین درمان‌های تجویزی جایگزین، برای مثال، لووفلوکساسین معمولاً گران‌ تر است.

برای کسانی که باردار نیستند، هیچ پیگیری خاصی پس از درمان توصیه نمی شود. با این حال، اگر همچنان علائمی دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. می‌توانید از راهنمای بحث پزشک ما در زیر برای کمک به شروع آن مکالمه استفاده کنید.

منیع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!