بیماری سیفلیس چیست و چه علائمی دارد

بیماری سیفلیس چیست و چه علائمی دارد

علائم و نشانه های سیفلیس بر اساس مرحله عفونت متفاوت است. در مجموع چهار مرحله وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های متمایز هستند. برخی از علائم “کلاسیک” هستند، به معنی علائم واضح بیماری، در حالی که برخی دیگر غیر اختصاصی هستند و به راحتی برای سایر شرایط اشتباه گرفته می شوند.

از آنجایی که سیفلیس علائم بیماری های دیگر، مانند زخم سیفلیس، تبخال و بیماری لایم را تقلید می کند، اغلب به عنوان “مقلد کننده بزرگ” شناخته می شود. به همین دلیل است که بسیاری از موارد تا زمانی که بیماری پیشرفته نشده و علائم شدید شود، فراموش می شوند

این مقاله از سلول سبز علائم هر مرحله از این عفونت مقاربتی (STI) و همچنین علائم و عوارض در کودکان متولد شده با سیفلیس را توضیح می دهد.

علت سیفلیس چیست؟

تماس جنسی اصلی ترین راه ابتلای افراد به سیفلیس است. مادر باردار نیز می تواند آن را به نوزاد خود منتقل کند.

تماس جنسی

انتقال جنسی عفونت سیفلیس زمانی اتفاق می افتد که پوست یا بافت مخاطی با یک زخم باز و زخمی به نام شانکر در تماس باشد. شکل چوب پنبه‌بازی باکتری به آن اجازه می‌دهد تا در غشاهای مخاطی دهان، واژن، یا راست روده نفوذ کند یا وارد شکاف‌های میکروسکوپی در پوست شود.

اگر درمان نشود، سیفلیس چهار مرحله عفونت را پشت سر می گذارد: اولیه، ثانویه، نهفته و سوم.

خطر و نحوه انتقال می تواند بسته به مرحله متفاوت باشد :

در طی نوع اولیه، بیماری از طریق تماس با زخم هایی که ممکن است گرد سفت یا بدون درد باشند منتقل می شود.
در طی نوع ثانویه، بیماری می تواند از طریق تماس با بثورات ثانویه منتقل شود.
در طول نوع نهفته، هیچ نشانه ای از علائم وجود ندارد و عفونت به طور کلی نمی تواند گسترش یابد.
در طی نوع ثالثیه ، این بیماری به سایر اندام ها گسترش یافته است و احتمالاً در این مرحله بسیار مسری است.

سیفلیس را نمی توان از طریق صندلی توالت، تماس معمولی یا استفاده مشترک از ظروف یا وسایل مراقبت شخصی منتقل کرد. این به این دلیل است که T. pallidum دارای یک پوسته شکننده است که فاقد اجزای مورد نیاز برای حفظ آن در خارج از بدن برای مدت طولانی است.

تماس جنسی

مادر به کودک

انتقال پری ناتال سیفلیس، که به عنوان سیفلیس مادرزادی نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که باکتری سیفلیس در مادر باردار به جفت اطراف جنین در حال رشد نفوذ کند.

در حالی که این ممکن است در هر مرحله از بارداری رخ دهد، احتمال آن در نیمه دوم بیشتر است. خطر انتقال بسته به مرحله عفونت مادر متفاوت است.

عوامل خطر سبک زندگی

در حالی که سیفلیس می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که می تواند احتمال عفونت را افزایش دهد.

از جمله رایج ترین عوامل خطر عبارتند از:

استفاده نامناسب از کاندوم : این عامل اصلی انتقال در همه گروه ها است. طبق یک مطالعه تنها حدود ۲۴ درصد از زنان و ۳۳ درصد از مردان بین سنین ۱۵ تا ۴۴ سال به طور مداوم از کاندوم استفاده می کنند.

شرکای جنسی متعدد : این امر شما را به دلیل افزایش احتمال قرار گرفتن در معرض خطر قرار می دهد. این امر به ویژه در میان شرکای ناشناس که در پلتفرم های آنلاین ملاقات می کنند صادق است.

همجنس‌گرایان، دوجنس‌گراها و سایر مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) : این افراد تقریباً نیمی از عفونت‌های سیفلیس اولیه و ثانویه در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. آسیب‌پذیری‌های فیزیولوژیکی (مانند شکنندگی بافت‌های رکتوم) و نرخ بالای HIV MSM را در مقایسه با همسالان دگرجنس‌گرا در معرض خطر ذاتی قرار می‌دهد.

مصرف تزریقی مواد مخدر منجر به موجی از شیوع بیماری های مقاربتی شده است. اگرچه سیفلیس به ندرت از طریق قرار گرفتن در معرض خون به خون منتقل می شود، مصرف تزریقی مواد مخدر می تواند قضاوت را مختل کند و خطر خشونت جنسی یا تبادل رابطه جنسی با مواد را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم

انواع بیماری سیفلیس و علائم

سیفلیس مرحله اولیه

سیفلیس اولیه اولین مرحله ای است که بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض ترپونما پالیدوم (Treponema Pallidum)، باکتری که باعث این بیماری می شود، رخ می دهد. علامت کلاسیک زخم پوستی بدون درد است که شانکر نامیده می شود که در محل تماس جنسی ظاهر می شود، اغلب در دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، مقعد، رکتوم یا دهان. این می تواند ۱۰ تا ۹۰ روز پس از مواجهه ظاهر شود، اگرچه میانگین آن ۲۱ روز است.

ممکن است یک یا چند ضایعه در اندازه های مختلف از یک هشتم اینچ تا یک اینچ یا بیشتر وجود داشته باشد. از آنجایی که زخم‌ها بدون درد هستند، اگر داخل رکتوم یا واژن باشند، می‌توان آن‌ها را از دست داد.

غدد لنفاوی نزدیک به شانکر نیز ممکن است متورم شوند. این نشانه این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. بدون درمان، شانکر در عرض سه تا شش هفته بهبود می یابد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  شپش تناسلی چیست و راه درمان

سیفلیس ثانویه

در صورت عدم درمان، سیفلیس اولیه به سیفلیس ثانویه تبدیل می شود. علائم اغلب در عرض ۴ تا ۱۰ هفته پس از عفونت اولیه ظاهر می شوند

سیفلیس ثانویه معمولاً با بثورات بدون خارش در یک یا چند قسمت از بدن شروع می شود. این بثورات می تواند در زمانی که شانکر هنوز در حال بهبود است یا پس از بهبودی شروع شود. یک علامت کلاسیک، ظهور لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز در کف دست ها و کف پاها است.

بثورات در سایر قسمت‌های بدن می‌تواند از نظر ظاهری متفاوت باشد  (از کهیر گرفته تا تاول‌های پر از چرک) یا آنقدر ضعیف باشد که به سختی بتوان آن را دید. حتی ممکن است ضایعات سفید رنگ زگیل مانند به نام کندیلوم لاتا در قسمت های مرطوب بدن مانند کشاله ران یا زیر بغل وجود داشته باشد.

یکی دیگر از نشانه های بارز ریزش موی غیرقابل توضیح است که به آن آلوپسی سیفیلیتیک گفته می شود.

در این مرحله از عفونت، علائم دیگری ممکن است شامل موارد زیر باشد :

تب
گلو درد
تورم غدد لنفاوی
خستگی
کاهش وزن
سردرد
درد مفاصل
درد عضلانی

علائم معمولاً بدون درمان در عرض چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که ۴۰ تا ۸۵ درصد از زنان و ۲۰ تا ۶۵ درصد مردانی که به سیفلیس ثانویه مبتلا هستند، به یاد نمی‌آورند که شانکر داشته باشند.

علائم سیفلیس ثانویه

سیفلیس نهفته

سیفلیس نهفته مرحله سوم عفونت است. این مرحله “پنهان” به دلیل داشتن علائم یا نشانه های کم یا بدون علامت است.

مرحله نهفته بیشتر به دو مرحله فرعی تقسیم می شود:

سیفلیس نهفته اولیه دوره ۱۲ ماه پس از عفونت اولیه است. از هر ۴ نفر ۱ نفر عود سیفلیس ثانویه را در این مرحله تجربه می کند.
سیفلیس نهفته دیررس زمانی است که عفونت بیش از ۱۲ ماه پیش رخ داده است. این مرحله می تواند سال ها و حتی دهه ها بدون هیچ نشانه ای از بیماری ادامه یابد

در حالی که سیفلیس در مراحل اولیه نهفته به فرد دیگری منتقل می شود، احتمال انتقال آن در اواخر مرحله نهفته کمتر است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سوزاک چیست و چه علائمی دارد

سیفلیس ثالثیه

سیفلیس ثالثیه جدی ترین مرحله است، زیرا می تواند چندین اندام را تحت تاثیر قرار دهد. معمولاً ۱۰ تا ۳۰ سال پس از ابتلای شما شروع می شود و می تواند کشنده باشد.

در حالی که سیفلیس هنوز در مرحله سوم قابل درمان است، هر گونه آسیبی که به قلب، کلیه ها و سایر اندام های اصلی وارد می شود ممکن است دائمی باشد و می تواند منجر به نارسایی اندام در مرحله نهایی شود.

سه عارضه عمده سیفلیس ثالثیه وجود دارد :

سیفلیس لثه ای

سیفلیس لثه ای عارضه ای است که در آن ضایعات نرم و تومور مانند (به نام لثه) روی پوست، استخوان ها، کبد، قلب، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن ایجاد می شود. بافت های مرده و متورم فیبر مانند.

لثه ها می توانند به اندازه قابل توجهی رشد کنند و باعث آسیب جدی به اندام ها شوند. همچنین می تواند باعث ایجاد زخم های باز روی پوست و دهان شود که شبیه بیماری سل است.

سیفلیس قلبی عروقی

سیفلیس قلبی عروقی عارضه ای است که قلب و عروق خونی را درگیر می کند. این باعث التهاب شدید آئورت، رگ اصلی که خون را از قلب می‌برد، باعث تورم و ضعیف شدن آن می‌شود. این می تواند منجر به آنوریسم آئورت شود که در آن آئورت به نقطه ای برآمده می شود که می تواند خود به خود ترکیده شود.

نوروسیفلیس

نوروسیفلیس سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که برخی از افراد هیچ علامتی از نوروسیفلیس ندارند، برخی دیگر ممکن است به مشکلات جدی مانند: ۸ مبتلا شوند

فلج عمومی : به نام زوال عقل فلجی نیز شناخته می شود
مننژیت : التهاب غشای اطراف مغز و نخاع
Tabes dorsalis : در اثر تخریب اعصاب نخاع ایجاد می شود

تشنج، تغییرات شخصیتی، توهم، زوال عقل و سکته مغزی از جمله علائم احتمالی نوروسیفلیس هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری تریکومونیازیس چیست؟

عوارض سیفلیس در نوزادان

سیفلیس مادرزادی یک بیماری جدی است که در آن مادر باردار مبتلا به سیفلیس عفونت را به جنین خود منتقل می کند.

تقریباً دو سوم نوزادانی که با سیفلیس متولد می شوند در دو سال اول زندگی علائمی ندارند. از بین کسانی که این کار را انجام می دهند، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

بزرگ شدن کبد یا طحال
پتشیا (لکه های ارغوانی رنگ پوست ناشی از پارگی رگ های خونی)
قطره بینی شدید با ترشحات مخاطی بسیار عفونی
زردی (زردی پوست و چشم)
پنومونیت (التهاب ریه)
تشنج

در سن ۲ سالگی، اگر کودک درمان نشود، ممکن است دچار ناهنجاری های فیزیکی و سایر عوارض شدید شود. این ممکن است شامل موارد زیر باشد :

دندان های جلویی بالا (معروف به دندان های هاچینسون)
فروپاشی استخوان بینی (که به آن بینی زینی گفته می شود)
استخوان فک بیرون زده و فک بالا کوتاه شده
پیشانی بیرون زده (معروف به فرونتال باسینگ)
خم شدن استخوان های ساق پا (که به آن ساب سابر گفته می شود)
زانوهای متورم
کراتیت بینابینی (از بین رفتن شفافیت قرنیه چشم)
گلوکوم (ناشی از آسیب به عصب بینایی)
ناشنوایی
تاخیر در رشد

عوارض سیفلیس در نوزادان

چگونه سیفلیس را درمان کنیم

در مورد سیفلیس و گزینه های درمانی احتمالی که ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در صورت آلوده شدن شما یا شریک زندگی تان تجویز کند، بیشتر بیاموزید.

نسخه ها

سیفلیس یک عفونت مقاربتی است که توسط باکتری به نام ترپونما پالیدوم ایجاد می شود. عفونت را نمی توان با داروهای بدون نسخه، داروهای خانگی یا داروهای سنتی درمان کرد. به عنوان یک عفونت باکتریایی، سیفلیس تنها با داروهای ضد باکتری معروف به آنتی بیوتیک قابل درمان است.

پنی سیلین جی

تقریباً در همه موارد پنی سیلین G آنتی بیوتیک انتخابی است. پنی سیلین G، همچنین به عنوان بنزیل پنی سیلین شناخته می شود، برای درمان انواع مختلف عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

این دارو معمولاً با یک تزریق عضلانی به یک عضله بزرگ، معمولاً باسن، تزریق می شود. در موارد شدید، پنی سیلین ممکن است به صورت داخل وریدی (از طریق تزریق در ورید) تجویز شود.

آماده سازی های مختلفی از پنی سیلین G وجود دارد که برخی از آنها قوام متفاوت و/یا دوره های اثر طولانی تر یا کوتاه تری دارند. انتخاب آماده سازی بسیار مهم است زیرا انواع خاصی بهتر از سایرین به بافت ها (مانند مغز و نخاع) دسترسی دارند.

انتخاب و مدت درمان تا حد زیادی بر اساس مرحله عفونت است که به عنوان مراحل اولیه، ثانویه، نهفته و سوم شناخته می شود. هر مرحله پیشرونده علائم متفاوتی دارد و ممکن است نیاز به درمان متفاوت داشته باشد

اگر نوروسیفلیس (سیفلیس مغز)، سیفلیس چشمی (سفلیس چشم) یا اتوسیفلیس (سفلیس گوش) وجود داشته باشد، معمولاً یک داروی خوراکی به نام پروبنسید برای تقویت اثرات پنی سیلین G.2 اضافه می شود.

درمان سیفلیس

جایگزین های پنی سیلین

سایر آنتی بیوتیک ها ممکن است برای افراد مبتلا به سیفلیس که به پنی سیلین حساسیت دارند استفاده شود. اینها شامل آنتی بیوتیک های سفتریاکسون، داکسی سایکلین و تتراسایکلین است.

درمان شرکای جنسی

هر کسی که با فردی که مبتلا به سیفلیس اولیه، ثانویه یا زودرس تشخیص داده شده تماس جنسی داشته است، باید مطلع شود و تحت درمان قرار گیرد. به طور خاص :

هر فردی که در عرض سه ماه با فردی که مبتلا به سیفلیس اولیه تشخیص داده شده رابطه جنسی داشته باشد
هر فردی که در عرض شش ماه با فردی که مبتلا به سیفلیس ثانویه تشخیص داده شده رابطه جنسی داشته باشد
هر فردی که در طی ۱۲ ماه با فردی که سیفلیس نهفته اولیه تشخیص داده شده است رابطه جنسی داشته باشد
اگر تماس جنسی کمتر از ۹۰ روز قبل از تشخیص اتفاق افتاده باشد، شریک زندگی احتمالاً تحت درمان قرار می گیرد. این مورد حتی اگر تست سیفلیس شریک منفی باشد.

اگر تماس جنسی بیش از ۹۰ روز قبل از تشخیص رخ داده باشد، شریک جنسی می تواند در صورت تمایل، آزمایش سیفلیس را انتخاب کند. اگر نتیجه آزمایش منفی باشد، نیازی به درمان نیست.

جراحی و روش های متخصص محور

جراحی جزء رایج درمان سیفلیس نیست، اما ممکن است در شرایط اضطراری خاص مورد نیاز باشد.

این شامل موارد نادری است که در آن سیفلیس سوم می‌تواند باعث آنوریسم آئورت (برآمدگی بالقوه کشنده شریان اصلی قلب) یا یک تومور بسیار مخرب در مغز به نام لثه سیفلیس مغزی شود.

در حالی که برای اکثر لثه‌های سیفلیس از جراحی اجتناب می‌شود (عمدتاً به این دلیل که معمولاً با آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شوند)، لثه‌های مغز معمولاً برای جلوگیری از عوارض جدی بالقوه، از جمله از دست دادن تحرک و مرگ، درمان می‌شوند.

سایر لثه ها در صورت قارچ زدن (به این معنی که باز می شوند و باعث مرگ بافت می شوند) ممکن است با جراحی برداشته شوند. در صورت عدم درمان، لثه های قارچی عفونی می شوند و منجر به سپسیس (مسمومیت خون) می شوند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!