آنتی بیوتیک برای بیماری چشم صورتی

آنتی بیوتیک برای بیماری چشم صورتی

اگر چشم شما متورم و قرمز است، ممکن است به ورم ملتحمه مبتلا شده باشید که معمولا به عنوان چشم صورتی شناخته می شود. هنگامی که علت بیماری باکتریایی باشد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است برای تسریع بهبودی آنتی بیوتیک تجویز کند.

بیماری چشم صورتی زمانی رخ می دهد که ملتحمه شفافی که صلبیه (قسمت سفید چشم) را می پوشاند ملتهب شود. رگ های خونی متورم شده و باعث می شود چشم صورتی به نظر برسد.

معمولاً می توانید روی چشم صورتی حساب کنید تا خود به خود برطرف شود. با این حال، گاهی اوقات از درمان برای تسریع بهبودی استفاده می شود. در مورد ورم ملتحمه باکتریایی، قطره یا پماد آنتی بیوتیک (نه آنتی بیوتیک خوراکی) ممکن است تجویز شود.

چه زمانی برای چشم صورتی به دنبال کمک پزشکی باشید

در حالی که اغلب نیازی به کمک پزشکی برای چشم صورتی نیست، اما مواقعی وجود دارد که جستجوی درمان مهم است. در اینجا چیزی است که باید تماشا کنید :

چشم درد
تاری دید حتی پس از پاکسازی مخاط
حساسیت به نور
قرمزی چشم
عدم بهبود یا بدتر شدن علائم بدون درمان
بدتر شدن چشم صورتی باکتریایی با وجود حداقل یک روز مصرف آنتی بیوتیک
یک سیستم ایمنی ضعیف که ممکن است در مبارزه با عفونت مشکل داشته باشد

آنتی بیوتیک برای چشم صورتی

اگر موردی از چشم صورتی دارید که ناشی از یک پاتوژن باکتریایی است، پزشک ممکن است قطره یا پماد آنتی بیوتیکی را تجویز کند.

یک چشم پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می تواند با معاینه چشم و پرسیدن سؤالات مربوطه متوجه شود که آیا شما یک مورد باکتریایی یا ویروسی چشم صورتی دارید. اگر اخیراً دچار سرماخوردگی یا عفونت تنفسی شده اید و ترشحات آبکی به جای غلیظ از چشم دارید، احتمالاً این بیماری ورم ملتحمه ویروسی است. اما اگر چشم صورتی درست بعد از عفونت گوش با مخاط غلیظ تشخیص داده شود. معمولا باکتریایی است.

آنتی بیوتیک ها می توانند به سرعت بهبود ملتحمه باکتریایی کمک کنند. سیستم ایمنی شما اغلب می تواند در عرض یک هفته تا ۱۰ روز با چشم صورتی مبارزه کند. اما با کمک آنتی بیوتیک های موضعی، ورم ملتحمه باکتریایی اغلب در عرض دو یا سه روز از بین می رود.

مناسب ترین آنتی بیوتیک تا حدودی به باکتری های عامل عفونت بستگی دارد. در موارد شدیدتر، به ویژه اگر علت عفونت سودوموناس باشد، پزشک شما احتمالاً یک قطره فلوروکینولون مانند موکسزا (موکسی فلوکساسین)، ایکیکس (لووفلوکساسین) یا سیلوکسان (سیپروفلوکساسین) را تجویز می کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تصمیم خواهد گرفت که چه چیزی برای مورد خاص شما مناسب تر است

به طور معمول، ارائه دهنده شما آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز نمی کند. بیشتر عفونت های باکتریایی به قطره ها یا پمادهای آنتی بیوتیک موضعی پاسخ می دهند. اما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است در موارد عفونت هایی مانند سوزاک یا کلامیدیا به شما نسخه خوراکی بدهد.

موکسی فلوکساسین

کدام نوع چشم صورتی را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد؟

فقط ورم ملتحمه باکتریایی می تواند از درمان آنتی بیوتیکی بهره مند شود. آنتی بیوتیک ها برای چشم صورتی ویروسی (شایع ترین نوع) یا برای ورم ملتحمه ناشی از آلرژی یا محرک مفید نیستند.

سایر درمان های چشم صورتی

در بیشتر موارد، دفاع طبیعی شما برای از بین بردن عفونت چشم صورتی شما کار می کند. با این حال، می‌توانید گام‌های دیگری نیز برای کمک به تسکین چشم‌ها و بهبود بهبودی بردارید. مراحلی که باید در نظر بگیرید عبارتند از :

شستن مکرر دست ها و اجتناب از دست زدن به چشمان

استفاده از یک دستمال مرطوب سرد روی درب های بسته برای کمک به خلاص شدن از شر پوسته

استفاده از قطره های بدون نسخه (OTC) مانند اشک مصنوعی برای روان کردن چشم ها در کوتاه مدت

برای ورم ملتحمه آلرژیک، داروهای آنتی هیستامین می توانند به مبارزه با خارش کمک کنند و قطره های منقبض کننده عروق می توانند عروق خونی را برای مقابله با قرمزی در کوتاه مدت سفت کنند.

دوری از استفاده از لنز تماسی در حالی که از چشم صورتی رنج می برید (استفاده از لنزهای تماسی می تواند چشم را تحریک کند و همچنین با هر دارو یا قطره دیگری که استفاده می شود تداخل داشته باشد و آنها را از سطح چشم دور نگه دارد)

شستن مکرر دست ها

ماندگاری چشم صورتی چقدر است؟

در حالی که خبر خوب این است که در بیشتر موارد چشم صورتی خود به خود برطرف می شود، احتمالاً از خود می پرسید که چقدر ممکن است طول بکشد. اگر ملتحمه باکتریایی خفیف دارید، احتمالاً ظرف دو تا پنج روز بدون درمان برطرف می شود. با این حال، ممکن است تا دو هفته طول بکشد تا کاملا از بین برود.

در همین حال، اگر یک مورد خفیف ورم ملتحمه ویروسی دارید، در بیشتر موارد یک یا دو هفته طول می کشد تا از بین برود. اما برای برخی ممکن است این مشکل تا دو یا حتی سه هفته طول بکشد تا برطرف شود.

آنتی بیوتیک ها هیچ کمکی به ورم ملتحمه ویروسی نمی کنند. اما اگر یک ویروس جدی‌تر مانند ویروس هرپس سیمپلکس یا ویروس واریسلا زوستر عامل ویروس دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند داروهای ضد ویروسی را برای کمک به مبارزه با این موارد تجویز کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!