بیماری چشم صورتی (ورم ملتحمه)

بیماری چشم صورتی (ورم ملتحمه) چیست؟

ورم ملتحمه، که اغلب “چشم صورتی” نامیده می شود، التهاب (قرمزی) ملتحمه، بافت شفافی است که سطح داخلی پلک و پوشش خارجی چشم شما را می پوشاند. این دستمال به مرطوب نگه داشتن پلک و کره چشم شما کمک می کند.

بیماری چشم صورتی ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد شود. ورم ملتحمه که در هر دو چشم ایجاد می شود معمولاً توسط ویروس ایجاد می شود.

علت بیماری چشم صورتی چیست؟

از نظر فنی، رنگ صورتی یا قرمز چشم صورتی زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی در غشای پوشاننده چشم شما (ملتحمه) ملتهب شده و آنها را بیشتر نمایان می‌کند. این التهاب ناشی از :

ویروس ها شایع ترین علت ورم ملتحمه هستند. ویروس‌های کرونا، سرماخوردگی معمولی از جمله ویروس‌هایی هستند که می‌توانند باعث قرمزی چشم شوند.

باکتری ها انواع رایج باکتری هایی که باعث ملتحمه باکتریایی می شوند عبارتند از : استافیلوکوکوس اورئوس، هموفیلوس آنفولانزا، استرپتوکوک پنومونیا و سودوموناس آئروژینوزا.

آلرژن ها از جمله کپک ها، گرده ها یا سایر موادی که باعث ایجاد آلرژی می شوند.

مواد محرک مانند شامپو، لوازم آرایشی، لنزهای تماسی، کثیفی، دود و به خصوص کلر استخر.

عفونت های مقاربتی، که می تواند توسط یک ویروس (هرپس سیمپلکس) یا باکتری (سواک یا کلامیدیا) ایجاد شود.

جسم خارجی در چشم.

انسداد یا ناقص باز شدن مجرای اشک در نوزادان.

علت بیماری چشم صورتی

آیا بیماری چشم صورتی مسری است؟ تا کی مسری است؟

چشم صورتی که توسط باکتری ها یا ویروس ها ایجاد می شود به راحتی از فردی به فرد دیگر (مسری) منتقل می شود. اگر از باکتری‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوید، می‌توانید تا زمانی که علائم دارید یا تا حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از شروع درمان آنتی‌بیوتیکی، بیماری را پخش کنید. اگر از ویروسی به چشم صورتی مبتلا می شوید، تا زمانی که علائم دارید و حتی قبل از بروز علائم می توانید آن را پخش کنید. این می تواند برای چند روز باشد. بیماری ناشی از آلرژی مسری نیست.

چشم صورتی چگونه پخش می شود؟

چشم صورتی پخش می شود :

از انتقال باکتری یا ویروس در هنگام تماس نزدیک (لمس کردن، دست دادن). میکروب ها از دست فرد مبتلا به دست شما و سپس با لمس چشم به چشم شما منتقل می شوند.
با لمس سطوح آلوده به باکتری یا ویروس (از افراد آلوده که میکروب را از دست خود به اشیاء منتقل کرده اند)، سپس قبل از شستن دست ها، چشمان خود را لمس کنید.
با استفاده از آرایش چشم قدیمی ناپاک یا استفاده از لوازم آرایش مشترک که به باکتری یا ویروس آلوده شده است.

علائم چشم صورتی چیست؟

علائم چشم صورتی عبارتند از :

قرمزی چشم در سفیدی یا پلک داخلی.
افزایش پارگی.
ترشحات زرد غلیظی که روی مژه ها، به خصوص بعد از خواب (در ملتحمه ناشی از باکتری) ایجاد می شود.
ترشحات دیگر از چشم شما (سبز یا سفید).
احساس شن در یک یا هر دو چشم.
خارش چشم (مخصوصاً در چشم صورتی ناشی از آلرژی).
سوزش چشم (مخصوصاً در چشم صورتی ناشی از مواد شیمیایی و محرک).
تاری دید.
افزایش حساسیت به نور.
پلک های متورم.

علائم چشم صورتی

چگونه چشم صورتی تشخیص داده می شود؟

چشم پزشک یا متخصص اطفال شما یا چشم های فرزندتان را معاینه می کند. آزمایش حدت (تست نمودار چشم) ممکن است برای بررسی اینکه آیا بینایی تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر انجام شود. تشخیص چشم صورتی معمولاً بر اساس علائم و سابقه سلامتی انجام می شود. به ندرت آزمایشات دیگری تجویز می شود. با این حال، اگر تصور شود که باکتری عامل آن است یا اگر عفونت شدید باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است یک نمونه (سواب پنبه‌ای) از ترشحات اطراف چشم شما را برای شناسایی ارگانیسم خاص به آزمایشگاه بفرستد.

آیا سرنخ هایی وجود دارد که بدانیم چشم صورتی ناشی از عفونت ناشی از ویروس است یا باکتری؟

اگرچه علائم چشم صورتی بدون توجه به علت ممکن است یکسان باشد، اما چند نشانه وجود دارد که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برای تعیین اینکه آیا چشم صورتی یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است، در نظر می گیرد. اینها هستند :

سن بیمار : ویروس ها باعث بیشتر موارد صورتی چشم در بزرگسالان می شوند. تقریباً تعداد مساوی از موارد زردی چشم در کودکان توسط باکتری ها و ویروس ها ایجاد می شود.
وجود عفونت گوش : عفونت گوش معمولاً در کودکان مبتلا به ملتحمه باکتریایی با هم اتفاق می افتد.
ترشح زیاد از چشم : این بیشتر نشانه عفونت باکتریایی است.
رنگ یا رنگ سفیدی چشم : رنگ سالمون ممکن است نشانه عفونت ویروسی باشد. رنگ قرمز بیشتر می تواند یک علت باکتریایی باشد.

ترشح زیاد از چشم

چشم صورتی (ملتحمه چشم) چگونه درمان می شود؟

درمان چشم صورتی بستگی به علت آن دارد.

ناشی از باکتری

اگر ورم ملتحمه شما ناشی از باکتری باشد، احتمالاً نسخه آنتی بیوتیک (قطره چشم، پماد یا قرص) به شما داده می شود. ممکن است استفاده از پماد روی چشم خود یا فرزندتان مشکل باشد. نگران نباش اگر پماد تا مژه ها برسد، به احتمال زیاد آب می شود و وارد چشم می شود.

عفونت باید ظرف یک هفته بهبود یابد. دارو را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید، حتی اگر علائم از بین بروند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آنتی بیوتیک برای بیماری چشم صورتی

ناشی از ویروس ها

آنتی بیوتیک ها نمی توانند چشم صورتی ناشی از ویروس را درمان کنند. همانطور که سرماخوردگی باید ادامه داشته باشد، این شکل از چشم صورتی نیز باید ادامه داشته باشد، که بین چهار تا هفت روز طول می کشد اما ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد تا کاملا برطرف شود. در این بین، برای کمک به تسکین علائم، چند بار در روز از کمپرس سرد استفاده کنید یا از اشک مصنوعی استفاده کنید.

ناشی از مواد تحریک کننده

اگر پس از ورود ماده ای به چشمان شما تحریک می شود، چشمان خود را با جریان ملایم آب گرم به مدت پنج دقیقه بشویید. از قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد تحریک کننده خودداری کنید. چشمان شما باید در عرض چهار ساعت پس از شستشو شروع به بهبود کنند. اگر این کار را نکردند، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر ماده موجود در چشم شما یک اسید قوی یا ماده شیمیایی قلیایی (مانند پاک کننده فاضلاب) است، چشمان خود را با آب بشویید و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

ناشی از آلرژی

ملتحمه آلرژیک با قطره های چشمی تجویزی یا بدون نسخه که حاوی آنتی هیستامین برای کنترل واکنش های آلرژیک یا داروهای ضد التهابی مانند استروئیدها یا ضد احتقان ها هستند، درمان می شود. شما می توانید علائم را به طور موقت (با استفاده از کمپرس سرد روی چشم های بسته) یا به طور دائم با اجتناب از آلرژن هایی که باعث علائم شما می شوند، تسکین دهید.

آنتی هیستامین

درمان چشم صورتی ناشی از عفونت های مقاربتی (STI)

چشم صورتی ناشی از بیماری های مقاربتی غیر معمول است اما می تواند جدی باشد. مانند سایر علل چشم صورتی، چشم صورتی باکتریایی با آنتی بیوتیک ها و چشم صورتی ویروسی با داروهای ضد ویروسی درمان می شود.

نوزادان تازه متولد شده ممکن است دچار یک نوع جدی از چشم صورتی شوند که می تواند باعث کاهش بینایی شود. اگر باردار هستید و با یک بیماری مقاربتی زندگی می کنید، کودک شما می تواند این باکتری را در حین زایمان از بین ببرد. رویه استاندارد در بیمارستان های ایالات متحده این است که برای کمک به جلوگیری از عفونت، از یک پماد آنتی بیوتیک بر روی چشمان هر نوزاد تازه متولد شده استفاده کنند.

درمان چشم صورتی ناشی از بیماری خودایمنی

اگر چشم صورتی دارید که ناشی از یک بیماری خودایمنی است، درمان بیماری زمینه ای چشم صورتی شما را نیز درمان می کند. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چگونه علائم خود را تا زمانی که چشم شما بهتر شود مدیریت کند.

آیا چشم صورتی خود به خود از بین می رود؟

موارد خفیف چشم صورتی معمولاً طی چند روز تا چند هفته خود به خود از بین می روند. بیشتر علل ورم ملتحمه ویروسی نیازی به درمان ندارند. آنتی بیوتیک‌ها برای ورم ملتحمه باکتریایی طول علائم و مدت زمان مسری بودن شما را کاهش می‌دهند.

جلوگیری از عفونت چشم

اگر شما یا فرزندتان چشم صورتی باکتریایی یا ویروسی دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند از محل کار، مدرسه یا مهدکودک در خانه بمانید تا زمانی که دیگر مسری نباشید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا دریابید که چه مدت ممکن است طول بکشد. اگر به مدت ۲۴ ساعت آنتی بیوتیک مصرف کرده باشید یا دیگر علائم نداشته باشید، معمولاً احتمال شیوع عفونت کمتر است.

رعایت بهداشت عمومی و اقدامات مراقبت از چشم نیز می تواند به جلوگیری از گسترش چشم صورتی کمک کند.

چشم(های) عفونی را لمس یا مالش ندهید.
دست های خود را اغلب با آب و صابون بشویید.

شستن دست ها با آب و صابون
هر گونه ترشح از چشم خود را دو بار در روز با استفاده از یک توپ پنبه ای تازه بشویید. پنبه را دور بیندازید و سپس دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.
پس از استفاده از قطره یا پماد روی چشم خود یا شخص دیگری دست های خود را بشویید.
وسایل شخصی مانند آرایش، لنزهای تماسی، حوله یا فنجان را به اشتراک نگذارید.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!