علت قرمزی چشم

۱۳ علت قرمزی چشم

اصطلاح “قرمزی چشم” برای توصیف چشم هایی به کار می رود که قرمز و خون آلود هستند. چشم های خون آلود معمولاً بدون درد هستند. آنها زمانی ایجاد می شوند که رگ های خونی نزدیک سطح چشم متورم شوند. بسیاری از مردم هر چند وقت یک بار از قرمزی چشم رنج می برند، اما قرمزی چشم طبیعی نیست.

اگر تا به حال چشمان شما خون آلود شده است، ممکن است فکر کرده باشید که چه کاری انجام دادید که باعث آن شد. در این مقاله از سلول سبز شایع‌ ترین علل و کارهایی که می‌توانید برای هر کدام انجام دهید، مورد بحث قرار خواهد گرفت. البته، همیشه بهترین کار این است که از پزشک چشم خود مشاوره بگیرید، اما چند درمان خانگی قرمزی چشم وجود دارد که می‌توانید در این مدت برای تسکین آن امتحان کنید.

۱- سندرم خشکی چشم و قرمزی چشم

یکی از علل شایع خونریزی چشم، سندرم خشکی چشم است. زمانی اتفاق می افتد که اشک طبیعی کافی برای مرطوب نگه داشتن قسمت جلویی چشم وجود نداشته باشد.

وقتی چشم شما خشک می شود، قرمز و تحریک می شود. خشکی چشم ممکن است از :

خیره شدن به صفحه کامپیوتر برای مدت طولانی
کمبود خواب با کیفیت
استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی
داروهای خاص
تغییرات هورمونی
گرفتگی غدد اشکی

خشکی چشم

چه باید کرد

اگر چشمان شما به دلیل سندرم خشکی چشم قرمز و خون آلود است، استفاده از قطره های چشمی که چشم را مرطوب می کند ممکن است مفید باشد. قطره های چشم روان کننده یا مرطوب کننده مجدد بدون نسخه به فروش می رسند و می توانند در طول روز استفاده شوند.

۲- چشم صورتی

برخی از موارد قرمزی چشم ناشی از رنگ چشم صورتی است که به عنوان ورم ملتحمه نیز شناخته می شود. چشم صورتی تورم یا عفونت لایه شفاف و محافظی است که قسمت جلوی چشم را می پوشاند.

چشم صورتی می تواند ناشی از آلرژی، باکتری، ویروس یا مواد سمی باشد. شایع است اما معمولا جدی نیست.

قرمزی چشم و-بیماری چشم صورتی

چه باید کرد

اگر مشکوک هستید که چشم صورتی دارید به پزشک مراجعه کنید. این امر به ویژه اگر با درد و تغییرات بینایی همراه باشد بسیار مهم است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  شب کوری چیست؟

۳- بلفاریت

بلفاریت یکی از دلایل شایع قرمزی و درد چشم است. علت آن غدد روغنی نهفته است که نمی توانند لایه روغنی لایه اشکی را به خوبی آزاد کنند. این منجر به التهاب پلک می شود.

علل شایع عبارتند از :

عدم رعایت بهداشت آرایش
کاهش پلک زدن
دمودیکوز چشمی (یک کنه پوستی که به طور معمول روی پوست انسان زندگی می کند)

بلفاریت عفونی نیست و معمولاً آسیب دائمی به بینایی شما وارد نمی کند. اگر بلفاریت دارید، ممکن است متوجه شوید :

احساس شن یا سوزش در چشمان شما
پارگی بیش از حد
خارش
پلک های قرمز و متورم
خشکی چشم
پوسته شدن پلک ها

بلفاریت

چه باید کرد

بهداشت خوب پلک مهم است. به عنوان مثال، اگر به بلفاریت مبتلا هستید، ممکن است پزشک به شما دستور دهد که پلک ها و مژه های خود را به طور مرتب با اسکراب پلک تمیز کنید. اگر کمکی نکرد، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک یا سایر داروها را تجویز کند.

۴- بیماری چشمی یوئیت و قرمزی چشم

یوئیت چشم التهاب یووه چشم، لایه میانی کره چشم است. علائم این وضعیت می تواند به طور ناگهانی رخ دهد و خیلی سریع بدتر شود.

سرخی
درد
تاری دید
شناورها
حساسیت به نور

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به احتمال زیاد نوعی استروئید را برای کمک به کاهش تورم تجویز می کند. اگر آنها بتوانند علت اصلی یووئیت را تعیین کنند، علت را نیز درمان خواهند کرد.

چه باید کرد

یووئیت باید به سرعت درمان شود. عوارض دیگری مانند گلوکوم یوویتیک یا اسکار شبکیه و مشیمیه ممکن است در صورت طولانی شدن رخ دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان چشم چیست و چگونه بوجود می آید

۵- استفاده مکرر از قطره های چشمی

آیا وقتی با چشمان قرمز از خواب بیدار می شوید، قطره چشمی استفاده می کنید؟ با کمال تعجب، استفاده مکرر از قطره های چشمی در واقع می تواند چشم ها را حتی قرمزتر نشان دهد.

قرمزی چشم و قطره چشم

چه باید کرد

قبل از استفاده از هر نوع قطره چشمی، بهتر است ابتدا با چشم پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما در شناسایی علت قرمزی چشم و تجویز یک درمان موثر کمک کنند.

۶- استفاده از لنز تماسی

لنزهای تماسی می توانند چشم ها را تحریک کنند و باعث قرمز شدن چشم ها شوند. برخی از دلایل متداول که تماس ممکن است چشم شما را تحریک کند عبارتند از :

تناسب ضعیف
آنها را برای مدت طولانی ترک می کنند
حذف تروماتیک
استفاده از لنز تماسی آسیب دیده
بهداشت ضعیف

گاهی اوقات عوارض لنز تماسی می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود. این عفونت ها در قرنیه چشم ایجاد می شوند و می توانند بینایی را تهدید کنند.

استفاده از لنز تماسی و قرمزی چشم

چه باید کرد

اگر چشم‌های قرمزی دارید که با استفاده از لنز تماسی همراه است، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید. آنها عوارض احتمالی را بررسی می کنند و درمان صحیح را ارائه می دهند.

۷- جراحت و قرمزی چشم

قرمزی گاهی اوقات با آسیب چشم رخ می دهد. صدمه زدن به چشم می تواند به سادگی چسبیدن به خود با یک چوب ریمل یا خراشیدن تصادفی چشم با یک ناخن تیز باشد.

هنگامی که چشم خود را زخمی می کنید، رگ های خونی داخل چشم بزرگ و منبسط می شوند. این کار خون و سلول ها را برای التیام و ترمیم آسیب به ارمغان می آورد. قرمزی چشم ناشی از جراحت نیز یک علامت هشدار است که به شما می گوید مشکلی در چشم شما وجود دارد.

چه باید کرد

برای اطمینان از اینکه آسیب قابل توجهی به چشم خود وارد نکرده اید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

۸- زخم قرنیه و قرمزی چشم

زخم قرنیه زمانی رخ می دهد که قرنیه چشم عفونی می شود و منجر به ایجاد زخم در قرنیه می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، رگ های خونی مجاور بزرگ و متورم می شوند. همانطور که سلول ها برای کمک به مبارزه با عفونت هجوم می آورند، می تواند باعث قرمزی قابل مشاهده شود.

با زخم قرنیه، رگ‌های خونی مجاور بزرگ می‌شوند تا به سرعت سلول‌های التهابی مهم را به محل برسانند. علاوه بر قرمزی، علائم زخم قرنیه عبارتند از :

درد
تخلیه
لکه سفید روی قرنیه
تاری دید
خارش
حساسیت به نور

قرنیه بدون عروق است، یعنی به طور معمول قرنیه هیچ رگ خونی در آن ندارد. در عوض، بیشتر اکسیژن و مواد مغذی خود را از اشک و هوا می گیرد.

قطره های دارویی که برای درمان علت عفونت زمینه ای هدف قرار می گیرند، اغلب برای درمان زخم قرنیه استفاده می شوند. قطره ها ممکن است ضد باکتری، ضد ویروسی یا ضد قارچی باشند.

استروئیدها معمولاً در ابتدای درمان زخم قرنیه شروع نمی شوند. اما ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آنها را برای کاهش زخم و التهاب پس از کنترل عفونت تجویز کند.

زخم قرنیه

چه باید کرد

فوراً به دنبال درمان باشید. درمان زخم قرنیه باید تهاجمی باشد تا از کاهش بینایی و کوری احتمالی جلوگیری شود.

۹- آب سیاه حاد زاویه بسته

گاهی اوقات قرمزی چشم می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. به عنوان مثال، یکی از بیماری های شدید چشمی که ممکن است باعث قرمزی چشم شود، آب سیاه حاد زاویه بسته است.

زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع داخل چشم به سرعت بالا می رود. این نوع جدی از گلوکوم معمولاً باعث موارد زیر می شود :

قرمزی ناگهانی در چشم
چشم درد شدید
تاری دید (معمولا فقط در یک چشم ایجاد می شود)

چه باید کرد

آب سیاه حاد زاویه بسته یک اورژانس پزشکی جدی است که باید فورا درمان شود. حتماً فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

۱۰- آلرژی علت قرمزی چشم

چشمان شما ممکن است به دلیل آلرژی دچار خونریزی شود. علاوه بر این، قرمزی چشم های ناشی از آلرژی اغلب می سوزد و خارش می کند.

با آلرژی، چشم ها قرمز می شوند زیرا رگ های خونی در قسمت جلوی چشم گشاد شده و بزرگتر می شوند. در نتیجه مایع تجمع یافته و باعث تورم می شود.

آلرژی علت قرمزی چشم

چه باید کرد

شما می توانید این نوع قرمزی را با کمپرس سرد، اشک مصنوعی، اجتناب از محرک ها و داروهای آلرژی OTC درمان کنید.

درمان همچنین می تواند شامل قطره های چشمی برای آلرژی باشد. (توجه داشته باشید که داروهای آلرژی سیستمیک می توانند چشم را خشک کرده و در نتیجه علائم را بدتر کنند.)

۱۱- خونریزی زیر ملتحمه

خونریزی زیر ملتحمه (همچنین به عنوان خونریزی در چشم شناخته می شود) باعث می شود که قسمت سفید چشم کاملاً قرمز شود. زمانی رخ می‌دهد که یکی از رگ‌های خونی زیر ملتحمه، بافت شفاف و شفافی که قسمت سفید چشم را می‌پوشاند، می‌ترکد.

خون جایی برای رفتن ندارد، بنابراین مانند سس کچاپ زیر پوشش پلاستیکی پخش می شود. گاهی اوقات خون آنقدر جمع می شود که چشم متورم به نظر می رسد و کیسه های بیرونی می شود.

خونریزی چشم می تواند بسیار ترسناک به نظر برسد، اما معمولاً آسیب دائمی به چشم وارد نمی کند و به ندرت دردناک است. علل شایع عبارتند از :

زور زدن خیلی سخت
بلند کردن چیزی خیلی سنگین
عطسه یا سرفه خیلی شدید
دیابت
فشار خون بالا
مشکلات لخته شدن خون
داروهایی که خون را رقیق می کنند (مانند آسپرین، وارفارین)

چه باید کرد

یک قرار ملاقات با چشم پزشک خود تعیین کنید. آنها چشم شما را معاینه می کنند و مطمئن می شوند که آسیب دیگری وجود ندارد. آنها همچنین ممکن است فشار چشم شما را اندازه گیری کنند و به داخل چشم شما نگاه کنند.

۱۲- گلوکوم حاد زاویه بسته

گاهی اوقات خونریزی چشم می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. به عنوان مثال، یکی از بیماری های شدید چشمی که ممکن است باعث قرمزی چشم شود، گلوکوم حاد زاویه بسته است.

زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع داخل چشم به سرعت بالا می رود. این نوع جدی از گلوکوم معمولاً باعث موارد زیر می شود :

قرمزی ناگهانی در چشم
چشم درد شدید
تاری دید (معمولا فقط در یک چشم ایجاد می شود)

گلوکوم حاد زاویه بسته

چه باید کرد

گلوکوم حاد زاویه بسته یک اورژانس پزشکی جدی است که در صورت عدم درمان سریع می تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی شود. معمولاً از لیزر برای ایجاد یک سوراخ کوچک در قسمت رنگی چشم استفاده می شود تا مایع را تخلیه کرده و فشار چشم را به حالت عادی برگرداند.

۱۳- اپی اسکلریت

یکی دیگر از علل خونریزی چشم، اپی اسکلریت است. این التهاب لایه نازک و شفاف بافتی است که بین ملتحمه و صلبیه قرار دارد.

اپی اسکلریت باعث درد خفیف چشم، سوزش و قرمزی چشم می شود. گاهی چشم ها در لمس حساس می شوند.

اسکلریت التهاب عمیق‌تری در پوشش خارجی کره چشم به نام صلبیه است. در این حالت چشم معمولاً قرمز عمیق و معمولاً بسیار دردناک است.

اغلب، اسکلریت ناشی از یک بیماری خود ایمنی است. بنابراین، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش خون را به عنوان بخشی از تشخیص بیماری شما تجویز کند.

چه باید کرد

اپی اسکلریت را می توان با اشک مصنوعی درمان کرد. علاوه بر این، اگر این وضعیت علائم دردسرساز ایجاد کند، می توان از استروئیدها استفاده کرد.

اسکلریت نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اغلب به داروهای ضد التهاب خوراکی و قطره های استروئیدی موضعی نیاز دارد.

منبع :verywellhealth 

۲.۲/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!