علائم مرگ در سرطان ریه

علائم مرگ در سرطان ریه

اگرچه تجربه همه افراد متفاوت است، اما برخی از علائم مرگ در سرطان ریه وجود دارد که ممکن است نشان دهد فرد در آستانه مرگ است :

درد
تنگی نفس به دلیل تجمع مایعات
سرفه های مداوم
خستگی
کاهش عضلات و کاهش وزن
اگر سرطان به مغز سرایت کرده باشد، سردرد، تشنج یا سایر مشکلات عصبی
نیازهای افراد نیز ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی به اکسیژن نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به اکسیژن ندارند.

فکر کردن به اینکه در پایان زندگی با سرطان ریه چه انتظاری باید داشت، سخت باشد. اما دانستن علائم می تواند به شما کمک کند خود یا یکی از نزدیکان خود را برای مراحل پایانی این بیماری سخت آماده کنید.

این مقاله به عوامل مختلفی که بر روی افراد در مراحل پایانی سرطان ریه تأثیر می گذارد و تغییرات جسمی، عاطفی و روحی که ممکن است بر آنها تأثیر بگذارد، توجه می کند.

پایان زندگی تغییر می کند

هیچ نقشه راه واحدی وجود ندارد، اما بسیاری از خانواده ها می توانند تشخیص دهند که چه زمانی همه چیز شروع به تغییر می کند. برخی از این تغییرات فیزیکی و عاطفی تقریباً جهانی هستند، صرف نظر از اینکه فرد در چه شرایطی می میرد.

با سرطان ریه، علائمی در کنار جاده وجود دارد که به انتهای آن اشاره می کند. برخی از این شرایط شامل آب آوردن ریه است که به یک لوله توخالی به نام شانت و تخلیه مکرر مایعات نیاز دارد. ممکن است بیدار بودن فرد به دلیل درد سخت باشد. ممکن است به شدت ضعیف شوند یا تمایلی به خوردن نداشته باشند.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از تغییرات خاصی که ممکن است مشاهده کنید بیاندازیم.

علائم مرگ در سرطان ریه تغییرات عاطفی

برخی از مردم می خواهند تا آخر با سرطان خود مبارزه کنند، اما به نظر می رسد برخی دیگر آماده پذیرش مرگ هستند. ممکن است فرد مورد علاقه شما در چند ماه اخیر شروع به کناره گیری کند. آنها ممکن است کمتر برای ملاقات با خانواده و دوستان به نظر برسند. فعالیت‌هایی که زمانی آن‌ها را هیجان زده می‌کرد، اکنون دیگر علاقه زیادی به خود جلب نمی‌کنند.

برای مراقبین، مراقبت از خود در این مرحله بسیار مهم است. یک سیستم پشتیبانی به شما کمک می کند تا سلامت خود را حفظ کنید تا بتوانید تا حد امکان از عزیزان مبتلا به سرطان حمایت کنید.

تغییرات عاطفی
تغییرات عاطفی

تغییرات معنوی

یکی از چیزهایی که اغلب اتفاق می افتد، و ممکن است نگران کننده به نظر برسد، این است که مردم درباره دیدن بهشت یا عزیزانی که قبلا مرده اند صحبت کنند. این امری رایج است که آیا فرد در حال مرگ در زندگی مذهبی بود یا خیر.

گاهی اوقات ممکن است خانواده ای فکر کند که این رویاها هذیان یا بی قراری پایانی است، یک آشفتگی پایان زندگی که تجربه آن می تواند ناامید کننده باشد. ممکن است زمانی رخ دهند که فرد در حال مرگ به نظر می رسد آگاه باشد که مرگ نزدیک است.

مهم است که به جای «اصلاح» این نظرات یک فرد در حال مرگ، به آرامی صحبت کنید. به آنها آرامش بدهید و به آنها بگویید که در زندگی که هنوز در اینجا زندگی می کنند تنها نیستند. از این گذشته، ما واقعاً نمی دانیم که یک فرد در حال مرگ چه چیزی را ممکن است ببیند و بداند.

اگر عزیزان سعی کنند یک فرد در حال مرگ را اصلاح کنند، یا به او بگویند که فقط “چیزهایی را می بیند”، اغلب بسیار پریشان می شوند. بهتر است به سادگی گوش دهید و به عزیزتان اجازه دهید نظراتی مانند این را به اشتراک بگذارد، حتی اگر ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد.

تغییرات فیزیکی

تغییرات فیزیکی در مراحل نهایی سرطان ریه به دلیل تومور ریه، گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن یا به طور کلی مراحل پایانی سرطان است.

طبق تعریف، مرحله نهایی سرطان ریه به این معنی است که دیگر گزینه های درمانی وجود ندارد و امکان درمان وجود ندارد. اما درمان‌های تسکینی که برای کاهش علائم یا بهبود راحتی استفاده می‌شوند، ممکن است همچنان مورد استفاده قرار گیرند. اگر در آسایشگاه ثبت نام کرده اید، ممکن است یک کیت راحتی آسایشگاه همراه با لوازمی که می تواند کمک کند به شما داده شود. برخی از تغییرات فیزیکی رایج عبارتند از :

تجمع مایع در اطراف ریه ها : مایعات حاوی سلول های سرطانی ممکن است در فضاهای اطراف ریه ها تجمع یابد. این پلورال افیوژن بدخیم باعث تنگی نفس می شود و پزشکان اغلب مایع را تخلیه می کنند تا سطح تنفس و راحتی را بهبود بخشند. اگر تجمع مایع ادامه یابد، ممکن است پلورودز را توصیه کنند، روشی برای جلوگیری از تجمع مجدد مایعات. آنها همچنین ممکن است یک شانت برای شما یا یکی از عزیزانتان قرار دهند تا مایع را در خانه تخلیه کنند.

انسداد یا خونریزی از راه‌های هوایی بزرگ : سرطان‌های ریه که در نزدیکی راه‌های هوایی رشد می‌کنند، ممکن است با گسترش هر تومور، آنها را مسدود کنند.

علائم ناشی از متاستازهای مغزی : هنگامی که سرطان ریه به مغز گسترش می یابد، افراد ممکن است دچار سردرد، تشنج و علائم مرتبط مانند ضعف یا مشکلات گفتاری شوند. پرتودرمانی ممکن است رشد تومور را کاهش داده و علائم را کاهش دهد. همچنین ممکن است برای محدود کردن تعداد حملات به داروهای جدید نیاز باشد.

سرفه ای که از بین نمی رود : گاهی اوقات سرفه به دلیل رشد تومور در راه های هوایی یا مایعاتی است که بیرون نمی آیند. یک پزشک می تواند راه هایی را برای کنترل سرفه به شما نشان دهد و شما یا عزیزتان را راحت تر کند.

تنگی نفس : برخی افراد به طور قابل درک می ترسند و می گویند که به دلیل تنگی نفس احساس خفگی می کنند. خوشبختانه، این به ندرت اتفاق می افتد. اکسیژن ممکن است مفید باشد، اما داروهای دیگر کلید کنترل آن هستند. مورفین می تواند سیگنال مغز را خاموش کند تا حتی اگر سطح اکسیژن کاهش یابد، دچار تنگی نفس نشوید.

خستگی و کاهش وزن : خستگی شدید یکی از علائم مرگ در سرطان ریه است. کاهش وزن نیز تقریباً جهانی است، حتی زمانی که افراد به اندازه کافی غذا می خورند. کاشکسی سرطان، سندرم کاهش وزن غیرقابل توضیح و تحلیل عضلانی، در مراحل پایانی سرطان بسیار شایع است.

درد : بسیاری از مردم نگران مرگ در درد هستند. وقتی سرطان ریه به استخوان‌های قفسه سینه و ستون فقرات گسترش می‌یابد، گزینه‌هایی برای کنترل درد از جمله پرتودرمانی و داروهای مسکن وجود دارد. استفاده از داروها برای درمان درد امروز به این معنی نیست که اگر فردا درد بدتر شود، چیزی در دسترس نیست. روش‌های مختلفی برای کنترل درد وجود دارد و گزینه‌های شما یا عزیزتان کم نخواهد شد.

خستگی و کاهش وزن

مراقبت پایان عمر بر کیفیت و راحتی تمرکز می کند، زمانی که درمان دیگر گزینه ای نیست. از آنجایی که درد، تنگی نفس و سایر علائم در سرطان ریه در مراحل آخر شایع هستند، داروهای مفید و تکنیک های دیگری وجود دارد که به شما یا عزیزتان کمک می کند تا انتقال بهتری داشته باشید.

علائم مرگ در سرطان ریه روزهای پایانی

بسیاری از محققان اکنون بر این باورند که مردن فرآیند فعالی است که بدن برای طی کردن آن طراحی شده است. در روزهای پایانی، فرد مورد علاقه شما ممکن است مرحله ای به نام “مرگ فعال” را آغاز کند.

ممکن است با کاهش دمای بدن، پوست فرد مورد علاقه شما سرد شود و ممکن است متوجه لکه‌های لکه‌دار (آبی و لکه‌دار) روی پوست شوید. فرد در حال مرگ اغلب عرق می کند و حتی با وجود خنک بودن پوست، ممکن است احساس خیس و لطیف داشته باشد. آنها معمولا از خوردن و آشامیدن دست می کشند و این طبیعی است. آنها احساس تشنگی و گرسنگی نخواهند کرد.

با نزدیک شدن به مرگ، تنفس فرد ممکن است تغییر کند. نفس‌های سریع و عمیق ممکن است با دوره‌هایی از تنفس بسیار کم عمق جایگزین شود. صدای غرغر ممکن است به دلیل تجمع مایعات در پشت گلو ایجاد شود. این ممکن است باعث ناراحتی اعضای خانواده شود، اما ظاهراً برای فرد در حال مرگ ناراحت کننده نیست.

سردرگمی رایج است. ممکن است فرد مورد علاقه شما بی قرار باشد و ملحفه یا لباس را انتخاب کند. ممکن است پس از چند روز کمی غذا خوردن، افزایش انرژی یا حتی اشتها برای یک وعده غذایی کامل وجود داشته باشد. اگر اعضای خانواده این موضوع را به‌عنوان نشانه‌ای از بهتر شدن عزیزشان تفسیر کنند، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

به احتمال زیاد، این روش بدن برای دادن آخرین فرصت برای خداحافظی است. آنها ارتباط خود را متوقف می کنند و با پیشرفت فرد در حال مرگ وارد خواب عمیقی می شوند. به ابراز عشق خود ادامه دهید، عشقی که فرد احتمالاً همچنان می شنود حتی اگر نتواند پاسخ دهد.

مرگ

لازم نیست بدانید چه چیزی واقعا باعث مرگ می شود تا بتوانید بهترین مراقبت از عزیزتان را انجام دهید. همه نمی خواهند بدانند، اما برخی از مردم می دانند.

با ادامه مردن، تمام تنفس متوقف می شود و قلب از تپش باز می ایستد. برخی از مردم می گویند که لحظه دقیق را می دانند یا “احساس” می کنند که یکی از عزیزان آنها را ترک کرده است. برخی دیگر از ماندن در کنار بدن عزیزشان با خنک‌تر شدن آن راحت‌تر می‌شوند و بعد از آن راحت‌تر رها می‌شوند.

برای عزیزان

مراقبت از عزیزی که در حال مرگ است می تواند در عین حال سخت ترین و با ارزش ترین کاری باشد که تا به حال انجام داده اید. اما حتماً در این مدت مراقب خود باشید، حتی اگر احساس خودخواهی کنید. به خاطر داشته باشید که سوگواری اغلب قبل از مرگ یکی از عزیزان شروع می شود (به آن اندوه پیش بینی می گویند) و می تواند تنها باشد زیرا اطرافیان شما ممکن است آن را تشخیص ندهند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!