سرفه مداوم

سرفه ؛ علائم، انواع و روش های درمانی

سرفه عبارت است از دفع ناگهانی و شدید هوا از ریه ها. یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است. عملکرد آن پاکسازی مواد از راه های هوایی و محافظت از ریه ها در برابر ذرات استنشاق شده است. افراد ممکن است عمدا (به طور ارادی) یا خود به خود (غیر ارادی) سرفه کنند.
سرفه ها به طور قابل توجهی متفاوت است. ممکن است به صورت خشک (غیرمولد) یا مولد که خون یا خلط را ایجاد می کند مشخص شود. خلط مخلوطی از مخاط، مواد زائد و سلول هایی است که توسط ریه ها دفع می شوند. ممکن است شفاف، زرد، سبز یا دارای رگه های خونی باشد که به آن سرفه خونی می گویند.

افرادی که به شدت سرفه می کنند ممکن است عضلات دنده یا غضروف خود را تحت فشار قرار دهند و باعث درد در قفسه سینه شوند، به ویژه هنگامی که نفس می کشند، حرکت می کنند یا دوباره سرفه می کنند. این رفتار ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد و خواب را مختل کند. با این حال، اگر در طول چند دهه به آرامی افزایش یابد، همانطور که در افراد سیگاری ممکن است، مردم به سختی از آن آگاه باشند.

انواع سرفه

سرفه اگر کمتر از سه هفته طول بکشد “حاد” و اگر بیش از هشت هفته در بزرگسالان یا چهار هفته در کودکان طول بکشد “مزمن” در نظر گرفته می شود. انواع مختلفی وجود دارد و شرایط مرتبط با آن ممکن است همپوشانی داشته باشند.

انواع سرفه

سرفه سینه

در غیر این صورت به عنوان سرفه مرطوب شناخته می شود، این باعث می شود قفسه سینه فرد احساس سنگینی کند باعث ایجاد خلط می شود که می تواند توده ای مخاط ایجاد کند. این نوع ناشی از ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا هستند و می توانند پس از گلودرد ایجاد شوند. این نوع صبح‌ها بدتر می‌شوند، زیرا در هنگام خواب کمتر سرفه می‌کنید، در این مدت مخاط تولید شده توسط سلول‌های مجرای هوا در طول شب جمع‌آوری می‌شود که منجر به سرفه‌های زیاد و دفع مخاط در هنگام بیدار شدن می‌شود. سایر علل جدی‌تر شامل آسم، نارسایی قلبی یا برونشیت مزمن است.

اهه, اهه!

این شایع ترین نوع سرفه است. این به دلیل تحریک در گلو ایجاد می شود و آنها آزاردهنده ترین نوع هستند. این یک نوع غیرمولد است زیرا خلط کمی تولید می کند یا اصلا خلط تولید نمی کند. گاهی اوقات یک قطره بعد از بینی احساس می شود که ناشی از بافت ملتهب در بینی است که مخاط اضافی تولید می کند و سپس به داخل گلو می چکد. این قطره بعد از بینی رفلکس سرفه را تحریک می کند. شایع ترین علل آن سرماخوردگی، آنفولانزا، تب یونجه یا رینیت آلرژیک است.

سرفه خشک

یکی دیگر از سرفه‌های غیرمولد و به دلیل محرک‌های موجود در مجرای هوا رخ می‌دهد سرفه خشک است و علل آن می‌تواند شامل سرماخوردگی، آنفولانزا، تب یونجه، آسم، رفلاکس معده، برونشیت و برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا باشد.

سرفه خشک

سرفه عصبی

این نوع ناشی از تحریکات فیزیکی یا نیاز به دفع چیزی نیست. سرفه عصبی با احساس اضطراب یا استرس تشدید می شود و زمانی که فرد می خوابد از بین می رود. قبل از اینکه پزشک آن را تشخیص دهد، باید سایر علل را کنار گذاشت. برای مدیریت این نوع باید به علت اصلی اضطراب یا استرس توجه شود.

سرفه شبانه

اگر سرفه تشدید می‌شود یا به نظر می‌رسد که فقط در شب ظاهر می‌شود در حالی که سعی می‌کنید بخوابید، این می‌تواند یک علامت مهم برای شناسایی با پزشک باشد. در حالی که می‌تواند یکی از شایع‌ترین علل سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد، جایی که مخاط در شب هنگام دراز کشیدن در قسمت‌های اشتباه راه‌های هوایی شما جمع می‌شود، اما می‌تواند نشانه رفلاکس اسید نیز باشد. هنگامی که در شب دراز کشیده اید، محتویات اسیدی معده شما ممکن است در حالی که صاف دراز کشیده اید به سمت لوله غذا (مری) برگردد و باعث سرفه شبانه شود. علاوه بر این در آسم نه تنها در طول ورزش، بلکه در طول شب نیز بدتر می‌شود.

سرفه شبانه

سرفه های مداوم

این “سرفه مزمن” نامیده می شود و زمانی تعریف می شود که سرفه بیش از هشت هفته طول بکشد. شایع ترین عللت آن عبارتند از رینیت آلرژیک، عفونت های سینوسی، آسم، رفلاکس معده به مری، برونشیت ائوزینوفیلیک، سیگار کشیدن، عفونت و عوارض جانبی دارو. علل نادرتر عبارتند از سرطان ریه، لنفوم قفسه سینه، آمفیزم، سارکوئیدوز و عفونت های قارچی از جمله کوکسیدیومیکوز، هیستوپلاسموز و سل. همانطور که می بینید علل احتمالی سرفه های مداوم متنوع است و اگر سرفه ای دارید که بیش از سه هفته طول می کشد یا علائم دیگری مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه یا  خونی در شما ایجاد می شود، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری های طولانی مدت دیگری از جمله آسم یا بیماری مزمن انسدادی راه های هوایی (COPD) دارید، در صورت بدتر شدن علائم نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

انواع سرفه

سرفه کروپ

سرفه کروپ به طور خاص در کودکان زیر ۵ سال رخ می دهد و توسط همان ویروسی ایجاد می شود که باعث سرماخوردگی می شود و مجاری تنفسی را متورم می کند. اولین علائم کروپ شامل گرفتگی بینی و تب است. همانطور که حنجره و نای  متورم و تحریک می شود، فضای کمتری برای حرکت هوا به داخل ریه ها وجود دارد و کودک سرفه خشن “پارس” ایجاد می کند، گاهی اوقات در مقایسه با صدای مهر و موم. اگر مجاری تنفسی همچنان متورم شوند، تنفس کودک را سخت‌تر می‌کند و هنگام نفس کشیدن، صدای جیر جیر بلند را ایجاد می‌کند. علائم در شب و زمانی که کودک ناراحت است بدتر می شود. اکثر موارد کروپ را می توان در خانه درمان کرد و ظرف یک هفته برطرف می شود. به آنها اجازه نفس کشیدن بدهید.

علت سرفه

سرفه زمانی رخ می دهد که مجاری هوایی تحریک شود. علت احتمالی به این بستگی دارد که آیا کمتر از ۴ هفته (حاد) یا ۴ هفته یا بیشتر (مزمن) طول کشیده است.

برای سرفه حاد، شایع ترین علل عبارتند از :

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (URI)، از جمله برونشیت حاد
تخلیه ترشحات از بینی به سمت حلق
تشدید بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
ذات الریه

برای سرفه های مزمن، شایع ترین علل عبارتند از :

برونشیت مزمن
آبریزش بینی
تحریک راه هوایی که پس از رفع عفونت تنفسی باقی می ماند
رفلاکس معده به مری
بیماری واکنشی راه هوایی آسم

برای نوع حاد، علل کمتر شایع عبارتند از :

لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه)
نارسایی قلبی
یک جسم خارجی استنشاق شده
با این حال، افرادی که به طور تصادفی چیزی استنشاق می‌کنند، معمولاً می‌دانند که چرا سرفه می‌کنند و به پزشک خود اطلاع می‌دهند، مگر اینکه دچار زوال عقل، سکته مغزی یا اختلال دیگری باشند که باعث اختلال در حافظه، شناخت یا ارتباط شود.

برای نوع مزمن، علل کمتر شایع عبارتند از :

استفاده از داروهای فشار خون به نام مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)

سرطان ریه
بیماری سل
عفونت های قارچی ریه ها
افرادی که زوال عقل یا سکته مغزی دارند اغلب در بلع مشکل دارند. در نتیجه، ممکن است مقدار کمی غذا و نوشیدنی، بزاق، یا محتویات معده را وارد نای خود کنند. این افراد ممکن است به طور مکرر مقادیر کمی از این مواد را بدون اطلاع مراقب خود تنفس کنند و سپس ممکن است دچار نوع مزمن شوند.
آسم ممکن است باعث سرفه شود. به ندرت علامت اصلی آسم است.

علت سرفه چیست

درمان سرفه

بهترین راه برای درمان سرفه، درمان اختلال زمینه ای است. به عنوان مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان برای پنومونی استفاده کرد، و داروهای استنشاقی حاوی داروهایی که راه‌های هوایی را گشاد می‌کنند (برونکودیلاتورها) یا کورتیکواستروئیدها را می‌توان برای بیماری انسداد ریه (COPD) یا آسم استفاده کرد. به طور کلی، از آنجایی که سرفه نقش مهمی در بالا آوردن خلط و پاکسازی مجاری تنفسی دارد، سرفه را نباید مهار کرد. با این حال، اگر شدید باشد، با خواب تداخل داشته باشد یا دلایل خاصی داشته باشد، ممکن است درمان‌های مختلفی انجام شود.

دو رویکرد اساسی برای افرادی که سرفه می کنند وجود دارد :

داروهای سرکوب کننده، که میل به سرفه را کاهش می دهد.

اکسپکتورانت ها، که به منظور رقیق کردن مخاط مسدود کننده راه های هوایی به ریه ها و تسهیل کردن مخاط هستند.

داروهای سرکوب کننده

داروهای سرکوب کننده شامل موارد زیر است :

مواد افیونی

دکسترومتورفان

بنزوناتات

همه مواد افیونی سرفه را سرکوب می کنند، زیرا واکنش مرکز سرفه را در مغز کاهش می دهند. کدئین ماده مخدری است که اغلب  استفاده می شود کدئین و سایر داروهای سرکوب کننده تریاک ممکن است باعث تهوع، استفراغ و یبوست شوند و ممکن است اعتیادآور باشند. آنها همچنین می توانند باعث خواب آلودگی شوند، به ویژه زمانی که فرد داروهای دیگری را مصرف می کند که تمرکز را کاهش می دهد (مانند الکل، آرام بخش ها، داروهای خواب، داروهای ضد افسردگی یا آنتی هیستامین های خاص). بنابراین، مواد افیونی همیشه بی خطر نیستند و پزشکان معمولاً آنها را برای موقعیت‌های خاص، مانند سرفه‌ای که با وجود سایر درمان‌ها ادامه می‌یابد و خواب را مختل می‌کند، رزرو می‌کنند.

دکسترومتورفان

دکسترومتورفان با کدئین مرتبط است اما از نظر فنی یک اپیوئید نیست. همچنین مرکز سرفه در مغز را سرکوب می کند. دکسترومتورفان ماده فعال بسیاری از داروهای سرفه بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی است. اعتیادآور نیست و در صورت استفاده صحیح باعث ایجاد خواب آلودگی کمی می شود. با این حال، اغلب توسط افراد، به ویژه نوجوانان، مورد سوء استفاده قرار می گیرد، زیرا در دوزهای بالا باعث ایجاد سرخوشی می شود. مصرف بیش از حد باعث توهم، بی قراری و گاهی اوقات کما می شود. مصرف بیش از حد برای افرادی که داروهای افسردگی به نام مهارکننده های بازجذب سروتونین مصرف می کنند خطرناک است.

بنزوناتات یک بی حس کننده موضعی است که از طریق دهان مصرف می شود. گیرنده‌های ریه‌ها را که به کشش پاسخ می‌دهند بی‌حس می‌کند و بنابراین باعث می‌شود ریه‌ها نسبت به تحریک‌هایی که باعث سرفه می‌شود، کمتر حساس شوند.

برخی از افراد، به ویژه آنهایی که با سرفه خلط زیاد می کنند، باید مصرف داروهای سرکوب کننده را محدود کنند.

منبع : info.isabelhealthcare

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!