تشنج چیست و چگونه اتفاق می افتد

تشنج چیست و چگونه اتفاق می افتد

تشنج یک رویداد پزشکی است که در آن فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل می شود و باعث انقباض و اسپاسم غیر ارادی عضلات و در نتیجه حرکات ناگهانی، شدید و نامنظم بدن می شود.

تشنج ممکن است با تعدادی از شرایط پزشکی، از جمله صرع، ضربه به سر، تب شدید، عفونت التهابی مغز، قرار گرفتن در معرض سموم و برخی داروها مرتبط باشد.

اغلب به یک پزشک مانند متخصص مغز و اعصاب یا متخصص بیماری های عفونی نیاز دارد تا علت بروز آن را مشخص کند. پس از تشخیص علت، درمان مناسب می تواند دنبال شود.

انواع تشنج

تشنج یک اصطلاح کلی است که برای توصیف انقباضات غیرقابل کنترل عضلانی استفاده می شود. از جمله علل شایع تشنج می‌توان به تشنج‌های صرع، تب، غیرصرعی و ناشی از دارو اشاره کرد.

صرع

تشنج های صرع با اختلالات الکتریکی در مغز مشخص می شوند. همه با تشنج همراه نیستند. مواردی که عبارتند از :

تشنج تونیک کلونیک عمومی : همچنین به عنوان تشنج گراندمال شناخته می شود که با سفت شدن در مرحله تونیک و تکان شدید در مرحله کلونیک مشخص می شود.

میوکلونیک : با تکان‌های پراکنده و مختصر، معمولاً در هر دو طرف بدن مشخص می‌شود.
تونیک : فقط شامل سفت شدن است.
کلونیک : فقط شامل لرزش و اسپاسم است.
آتونیک : اغلب با یک بیماری میوکلونیک قبل از از بین رفتن ناگهانی کنترل عضلات شروع می شود.
جزئی ساده : گاهی اوقات می تواند باعث تکان دادن، سفتی، سفتی عضلات، اسپاسم و چرخش سر شود.
جزئی با تعمیم ثانویه : اغلب با تشنج های تونیک-کلونیک همراه است.

ناشی از تب

تشنج ناشی از تب در اثر تب شدید ایجاد می شود. آنها بیشتر در کودکان بین ۶ ماه تا ۵ سال شایع هستند، معمولاً در روز اول تب ایجاد می شوند و فقط چند دقیقه طول می کشند. علائم شامل لرزش شدید، سفتی، و گاهی اوقات از دست دادن ناگهانی هوشیاری است.

تشنج بر اثر تب

غیر صرعی

تشنج های غیر صرعی به دسته وسیعی از شرایط تعلق دارند که ناشی از اختلالات الکتریکی در مغز نیستند. برخی ممکن است روان زا باشند (به این معنی که منشأ روانی دارند).

برخی دیگر ممکن است در نتیجه عفونت ایجاد شوند که باعث تورم در مغز و ترشح سمومی می شود که سیگنال های الکتریکی را مختل می کند. صدمات مغزی همچنین می تواند فعالیت الکتریکی را مختل کند و اگر فقط یک رویداد وجود داشته باشد، صرع محسوب نمی شود.

از جمله علل تشنج های غیر صرعی عبارتند از :

ضربه مغزی
آنسفالیت (التهاب مغز)
مننژیت (التهاب غشای اطراف مغز و نخاع)
سپسیس (واکنش شدید بدن به عفونت)
تومور مغزی
سکته مغزی
کتواسیدوز دیابتی
گرمازدگی
عدم تعادل الکترولیت شدید (اغلب در افراد مبتلا به بیماری کلیوی دیده می شود)
نارسایی کلیه
بیماری سلیاک کودکان

ناشی از دارو

تشنج‌های مربوط به داروها ممکن است ناشی از تشنج‌هایی باشد که باعث افزایش ناگهانی مواد شیمیایی که مغز را بیش از حد تحریک می‌کنند یا کاهش ناگهانی مواد شیمیایی برای تنظیم فعالیت الکتریکی مغز ایجاد می‌کنند.

داروهای ضد افسردگی مانند Welburtin (بوپروپیون) و Remeron (میرتازاپین)، محرک ها (کوکائین، مت آمفتامین)، بنادریل (دیفن هیدرامین)، ترامادول و ایزونیازید (آنتی بیوتیک) بیشترین داروها را تشکیل می دهند.

علائم تشنج چیست؟

معمولاً زمانی که فردی تشنج را تجربه می کند آشکار است. یک اپیزود ممکن است کل بدن را درگیر کند یا به قسمت خاصی محدود شود، مانند بازو یا پا. ممکن است کوتاه باشد، فقط چند ثانیه طول بکشد یا برای مدت طولانی ادامه یابد و خطر آسیب را افزایش دهد.

گفته می‌شود، اینکه تشنج چگونه به نظر می‌رسد معمولاً به عامل ایجاد آن و بخشی از مغز که تحت تأثیر قرار گرفته است بستگی دارد. از جمله ویژگی های احتمالی تشنج عبارتند از :

اسپاسم یا تکان های غیر ارادی
لرزش ناگهانی کل بدن
سفتی کل بدن
یک فک فشرده
سرگیجه
آب دهان
از دست دادن کنترل روده یا مثانه
تنگی نفس
از دست دادن تقریباً یا کامل هوشیاری

علائم تشنج

علت تشنج چیست؟

اگرچه دلایل احتمالی تشنج گسترده است، اما در نهایت با شلیک نادرست سلول های عصبی (نرون ها) در مغز مشخص می شود.

اگر به هر دلیلی نیروهای تحریکی به طور غیر طبیعی تقویت شوند یا نیروهای بازدارنده مانع شوند، سیگنال های عصبی می توانند به طور آشفته شلیک کنند و باعث تشنج شوند. جایی که اشتباه سیگنال ها در مغز رخ می دهد، در نهایت تعیین می کند که تشنج چقدر گسترده یا شدید خواهد بود.

دلایل زیادی برای تشنج وجود دارد. برخی از آنها مربوط به ناهنجاری های ژنتیکی و برخی دیگر اکتسابی هستند.

تشخیص تشنج

برای تشخیص علت تشنج، پزشک ابتدا یک تاریخچه پزشکی می گیرد و علائم دیگری را که فرد دارد بررسی می کند و سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد. این احتمالاً با تمرکز بر علل یا شرایط عصبی بالقوه ای که می توانند باعث فعالیت غیرطبیعی مغز شوند، دنبال می شود.

معاینه عصبی

معاینه عصبی مجموعه‌ای از تست‌های داخل مطب برای ارزیابی وضعیت ذهنی، عملکرد حرکتی، تعادل، هماهنگی، رفلکس‌ها و پاسخ‌های حسی است. معمولاً ابزارهایی مانند نور قلم یا چکش رفلکس را شامل می‌شود و دردناک نیست.

یک آزمایش عصبی می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا تشنج به دلیل مشکل در سیستم عصبی مرکزی رخ داده است یا خیر.

الکتروانسفالوگرام (EEG)

اگر مشکوک به اختلال عصبی باشد، پزشک احتمالاً نوار مغزی (EEG) را تجویز می کند، یک آزمایش غیر تهاجمی که در آن الکترودهای متصل به سر فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می کنند.

در برخی موارد، EEG ممکن است نیاز به بستری یک شبه در بیمارستان داشته باشد تا بتواند یک دوره تشنجی را در زمان وقوع آن “تشنج” کند.

الکتروانسفالوگرام

آزمایش خون و آزمایشگاه

ممکن است آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت، عدم تعادل الکترولیت ها و نشانگرهای عمومی التهاب تجویز شود. گزارش سم شناسی دارویی نیز ممکن است سفارش داده شود.

در صورت مشکوک شدن به صرع، پزشک آزمایش خونی را تجویز می کند که میزان هورمون پرولاکتین را اندازه گیری می کند. این می تواند به تعیین اینکه آیا اپیزودهای تشنجی ناشی از صرع بوده است یا اختلال دیگری کمک می کند

در موارد مشکوک به مننژیت، پزشک ممکن است یک سوراخ کمری را تجویز کند که در آن یک سوزن در قسمت تحتانی ستون فقرات وارد می‌شود تا نمونه‌ای از مایع خارج شود. ارزیابی مایع در آزمایشگاه می تواند تشخیص دهد که آیا عفونت درگیر است یا خیر.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری نیمن پیک چیست؟

مطالعات تصویربرداری

مطالعات تصویربرداری می‌تواند شواهدی از ضایعات یا تومورهای مغزی و همچنین علائم خونریزی، لخته‌ها یا افیوژن ساب دورال (انباشتگی غیرطبیعی مایع در جمجمه) را بررسی کند. انتخاب مطالعه بستگی به علت مشکوک دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد: ۱۱

توموگرافی کامپیوتری (CT) : از اشعه ایکس برای به دست آوردن تصاویر مقطعی از مغز استفاده می کند.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : از آهنرباهای قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصویری دقیق از مغز استفاده می کند.
توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) : مواد رادیواکتیو با دوز پایین به ورید تزریق می‌شوند تا ناهنجاری‌های متابولیکی که حاکی از سرطان هستند را شناسایی کنند.

پت اسکن

تشخیص های افتراقی

همچنین ممکن است پزشک بخواهد دلایلی را که در آنها تشنج ذاتاً با اختلال عملکرد عصبی مرتبط نیست را رد کند، به ویژه اگر اولین دوره تشنجی باشد. مثالها عبارتند از:

سندرم تورت
تکان‌های میوکلونیک (یک تکان ناگهانی عضلانی که به بیماری مرتبط نیست)
میگرن
وحشت زدگی
اپیزودهای روان پریشی
سندرم پای بی قرار
بیماری آلزایمر زودرس
واکنش های دیستونیک حاد (یک عارضه جانبی دارویی مربوط به برخی داروهای ضد روان پریشی)
زوال عقل مرتبط با افزایش سن

درمان تشنج

درمان اولیه تشنج معمولاً بر تثبیت فرد حتی قبل از شناسایی علت تشنج متمرکز است. پس از آن، بر اساس علت زمینه ای، می توان آنها را تشخیص داد و درمان کرد.

برای مثال، اگر معلوم شود که عفونت، آسیب به سر، یا یک بحران دیابت است، درمان مناسب بر اساس آن یافته انجام می شود. ممکن است نیاز به بستری شدن باشد. در برخی موارد، مشکل را می توان در طی یک بازدید حل کرد. دیگران ممکن است نیاز به مراقبت مداوم و گسترده داشته باشند.

اگر داروها علت باشند، تغییر درمان یا تنظیم دوز ممکن است برای جلوگیری از حملات بعدی کافی باشد. اگر فردی در پاسخ به مصرف غیرقانونی مواد مخدر دچار تشنج شود، احتمالاً از درمان سوء مصرف مواد سود خواهد برد.

صرع معمولاً با داروهای ضد صرع (AEDs) مانند توپاماکس (توپیرامات)، تگرتول (کاربامازپین)، لامیکتال (لاموتریژین) یا دیلانتین (فنی توئین) درمان می شود. رژیم کتوژنیک، تحریک عصبی پاسخگو (شامل ایمپلنت الکتریکی در مغز) و جراحی (مانند قطع زیر لوله) نیز ممکن است بخشی از پروتکل باشد.

درمان تشنج

در مواقع اضطراری چه باید کرد

اگر شاهد تشنج بودید، ابتدا مطمئن شوید که فرد در معرض خطر نیست. برای مثال، اگر اجسام تیز یا سخت در اطراف وجود دارد، آنها را بردارید. با ۱۱۵ تماس بگیرید و دیگران را از شلوغی دور نگه دارید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کمک های اولیه تشنج چگونه انجام می شود؟

در صورت امکان، زمان را پیگیری کنید تا بتوانید به تیم فوریت های پزشکی بگویید که تشنج چقدر طول کشیده است. جزئیات بیشتری که می توانید ارائه دهید، مانند داروهایی که ممکن است مصرف شده باشند یا علائمی که از قبل رخ داده اند، می تواند به تیم پزشکی کمک کند تا علت یک دوره تشنج را کشف کند و نحوه درمان آن را تعیین کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!