حالت تهوع بعد از غذا خوردن

حالت تهوع بعد از غذا خوردن ؛ علت چیست؟

حالت تهوع بعد از غذا خوردن ناخوشایند است و اگر مکرر اتفاق بیفتد ممکن است باعث نگرانی شود. تهوع تحت تأثیر طیف وسیعی از متغیرها است، از جمله اینکه چه مقدار و چه چیزی می خورید، عدم تحمل غذایی، هورمون ها، بیماری یا شرایط پزشکی مانند ویروس معده یا اختلالات گوارشی (GI).

درباره برخی از دلایل تهوع بعد از غذا خوردن، درمان های بالقوه آن، اثرات نخوردن، و زمان کمک گرفتن از یک متخصص پزشکی بیشتر بدانید.

علت حالت تهوع بلافاصله یا کمی بعد از غذا خوردن

حالت تهوع علامتی است که می تواند با یا بدون استفراغ بلافاصله یا مدت کوتاهی پس از خوردن غذا رخ دهد. علل حالت تهوع طیف وسیعی از احتمالات را در بر می گیرد. اغلب اوقات حالت تهوع به دلیل مشکل گوارشی رخ می دهد، اما عفونت ها، آلرژی ها، داروها و مسمومیت های غذایی نیز می توانند مقصر باشند.

عفونت

گاستروانتریت عفونت روده شما است که باعث التهاب می شود. در نتیجه، فرد ممکن است گرفتگی، تهوع، استفراغ، اسهال آبکی و گاهی تب را تجربه کند. گاستروانتریت (که اغلب آنفولانزای معده نامیده می‌شود) می‌تواند باعث از دست دادن اشتها شود. معمولاً بعد از اینکه ویروس سیر خود را طی کرد، می توانید به طور معمول غذا خوردن را از سر بگیرید.

حساسیت غذایی

حالت تهوع یا استفراغ زمانی رخ می دهد که فرد علائم آلرژی غذایی خفیف تا شدید را تجربه کند. آلرژی غذایی زمانی رخ می دهد که یک پاسخ ایمنی به غذا وجود داشته باشد. بدن این ماده را به عنوان خارجی تشخیص می دهد و دفاع طبیعی تولید می کند که در برابر قرار گرفتن در معرض آن بیش از حد واکنش نشان می دهد تا از آن دفاع کند.

علائمی که سایر سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند نیز ممکن است رخ دهند. اینها شامل بثورات، کهیر، تورم و خارش است که به چند مورد اشاره می شود.

حالت تهوع بعد از غذا

مشکلات یا اختلالات GI

برخی شرایط یا اختلالات سیستم گوارشی می تواند باعث حالت تهوع بعد از خوردن غذا شود. آپاندیسیت، پانکراتیت، انسداد روده، سندرم دامپینگ (گروهی از بیماری ها که به دلیل حرکت سریع غذا از معده به روده کوچک پس از خوردن غذا ایجاد می شود)، بیماری سلیاک و زخم تنها برخی از این شرایط هستند. بسیاری از این شرایط با علائم دیگری مانند درد شکم همراه است.

در مورد یک انسداد روده نادر، فرد ممکن است استفراغ کند. استفراغ به این دلیل رخ می دهد که غذا و مایعات به دلیل انسداد روده به معده باز می گردند.

داروها

داروها عوارض جانبی دارند که حالت تهوع یکی از آنهاست. به عنوان مثال، انواع خاصی از داروها که کاهش وزن یا کاهش قند خون را در افراد مبتلا به دیابت هدف قرار می دهند، می توانند باعث حالت تهوع شوند.

یکی از عوارض جانبی اوزمپیک (سماگلوتید) تاخیر در تخلیه معده یا گاستروپارزی (فلج معده که باعث حرکت آهسته غذا از معده به روده کوچک می شود) است. این می تواند باعث احساس تهوع هنگام غذا خوردن شود. تاخیر در تخلیه معده منجر به کاهش مصرف غذا می شود که می تواند باعث کمبود کالری و کاهش وزن شود.

علاوه بر این، شیمی درمانی و داروهای مسکن نیز می توانند خطر تهوع را افزایش دهند. برای افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، ناحیه ماشه گیرنده شیمی درمانی در مغز با ترکیبی از داروهایی که در خون در گردش هستند فعال می شود.

هورمون ها

عدم تعادل در هورمون ها می تواند بر هر جنبه ای از بدن تأثیر بگذارد. یکی از علائم آن حالت تهوع است. به عنوان مثال، بسیاری از افراد در معرض افزایش خطر ابتلا به میگرن قبل یا در طول قاعدگی به دلیل کاهش سریع استروژن هستند. میگرن می تواند با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

علاوه بر این، افرادی که به اندومتریوز مبتلا هستند، وضعیتی که در آن بافتی شبیه به پوشش رحم در خارج از رحم رشد می‌کند و به استروژن پاسخ می‌دهد، می‌توانند علائم زیادی از جمله حالت تهوع و نفخ را تجربه کنند.

حالت تهوع بعد از غذا خوردن در بارداری

در طول سه ماهه اول بارداری، زمانی که بدن در حال تطبیق با تغییرات هورمونی است، افراد با احتمال بیشتری احساس تهوع را تجربه می کنند. گاهی اوقات، این احساسات با استفراغ همراه است.

هورمون هایی که تصور می شود در این امر نقش دارند عبارتند از استروژن، پروژسترون، هورمون های تیروئید، و گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، هورمونی که تست های بارداری تشخیص می دهند.

در موارد شدید، افراد باردار می‌توانند استفراغ باردار را تجربه کنند که حالت تهوع و استفراغ شدید و مداوم است. این حالت کمتر از حالت تهوع صبحگاهی است، شدیدتر است و می تواند در هر زمانی از بارداری رخ دهد.

خوردن بیش از حد غذا

خوردن بیش از حد در یک جلسه می تواند به معده شما فشار وارد کند و در نتیجه باعث سوء هاضمه شود. سوء هاضمه ممکن است باعث نفخ، گاز، تهوع یا حتی استفراغ شود.

خوردن بیش از حد غذا

خوردن مقدار زیادی چربی

اگر تا به حال بعد از خوردن یک وعده غذایی پرچرب مانند چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده احساس تهوع کرده اید، تنها نیستید. چربی رژیم غذایی می تواند از طریق ترشح هورمون های روده و پپتیدها باعث ایجاد حالت تهوع شود.

مصرف چربی و پروتئین باعث تحریک آزاد شدن کوله سیستوکینین (CKK) از سلول های روده می شود. CKK سرعت تخلیه معده را کاهش می دهد، که می تواند احساس سیری را افزایش دهد و به طور بالقوه باعث تهوع شود.

انتظار خیلی طولانی بین وعده های غذایی

گذراندن دوره‌های طولانی بدون غذا خوردن، مانند روزه‌داری متناوب، می‌تواند خطر بروز احساسات ناخوشایند از جمله حالت تهوع را افزایش دهد. همچنین، اگر برای مدت طولانی روزه گرفته‌اید، ممکن است در وعده غذایی بعدی خود پرخوری کنید، که می‌تواند خطر تهوع را افزایش دهد. .

دراز کشیدن بعد از غذا خوردن

وقتی بعد از غذا دراز می کشید، خطر جریان اسید در معده به مری را افزایش می دهید. این می تواند احساس تهوع را افزایش دهد یا باعث سوزش گلو شود، به خصوص اگر به بیماری رفلاکس معده (GERD) مبتلا هستید.

حالت تهوع بعد از غذا خوردن به علت مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی می تواند احساس تهوع و استفراغ را در مدت کوتاهی پس از صرف غذا ایجاد کند. برای مثال، مسمومیت غذایی با استافیلوکوک ناشی از باکتری استافیلوکوکوس آرئوس با شروع ناگهانی تهوع، استفراغ و گرفتگی معده مشخص می شود.۱۱ معمولاً با اسهال همراه است و می تواند در عرض ۳۰ دقیقه تا ۸ ساعت پس از صرف غذا رخ دهد.

استفاده از ملین

بسیاری از داروهای یبوست بدون نسخه (OTC) شامل پسیلیوم، نوعی فیبر برای جذب مایعات در روده است که به حجیم شدن مدفوع و راحت تر دفع آن کمک می کند. با این حال، یکی از عوارض جانبی بالقوه حالت تهوع است

تاریخچه اختلال خوردن

اختلال در غذا خوردن، مانند رژیم های غذایی با محدودیت غذایی، می تواند باعث گاستروپارزی (تاخیر در تخلیه معده) شود.۱۳ گاستروپارزی همچنین با انواع بیماری ها از جمله دیابت مرتبط است. این باعث احساس تهوع و درد شکم، نفخ، استفراغ و احساس سیری تنها پس از خوردن مقدار کمی غذا می شود.

تهوع همراه با استفراغ چطور؟

به دلایل مختلفی می توانید همزمان حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید. این می تواند در مراحل اولیه بارداری، در صورت داشتن اختلالات دستگاه گوارش، یا در زمان بیماری حاد مانند آنفولانزای معده رخ دهد.

اگر استفراغ همراه با درد شدید معده را تجربه می‌کنید، به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارید تا دلایل جدی‌تری مانند انسداد روده، آپاندیسیت یا پانکراتیت را رد کنید.

عوارض نخوردن به دلیل حالت تهوع

غذا نخوردن برای یک یا دو روز یا تا زمانی که اشتهای شما پس از یک دوره بیماری حاد از سر گرفته شود، معمولاً مشکلی نیست. با این حال، اگر نتوانید مایعات کافی را مصرف کنید، در معرض خطر کم آبی بدن قرار دارید. در صورت امکان، جرعه های کوچک آب و محلول های آبرسانی مجدد مانند Gatorade یا Pedialyte بنوشید.

اگر قادر به کاهش مایعات نیستید یا اگر حالت تهوع با کاهش وزن، درد، تب یا سایر علائم همراه است، یک ارزیابی پزشکی ضروری است.

چه چیزی به حالت تهوع بعد از غذا خوردن کمک می کند

ابتدا باید بفهمید که چه چیزی باعث تهوع شما می شود. رژیم غذایی، سابقه پزشکی، داروها و عادات روده خود را ارزیابی کنید.

در نظر داشته باشید که یک دفترچه خاطرات یا دفترچه یادداشت کنید که چه چیزی و چه زمانی غذا می خورید و اینکه آیا حالت تهوع دارید یا خیر. ممکن است متوجه شوید که یک نوع غذا یا نوع غذا برای شما مشکل ایجاد می کند. اگر نه، دلایل قابل قبول دیگر تهوع را بررسی کنید.
غذاهایی که باید هنگام تهوع بخورید و ممکن است بهتر تحمل شوند عبارتند از کراکر، نان تست سفید خشک، برنج سفید، موز و سیب زمینی شیرین. اما نباید رژیم غذایی خود را طولانی مدت محدود کنید، بنابراین اگر حالت تهوع ادامه داشت و نمی توانید رژیم غذایی متنوعی داشته باشید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

بعد از غذا مقداری چای گیاهی زنجبیل، بابونه یا چای نعناع فلفلی را امتحان کنید.

اقدامات دیگری که ممکن است کمک کند عبارتند از:

وعده های غذایی منظم بخورید، غذا را خوب بجوید و خیلی سریع غذا نخورید.
از دراز کشیدن بعد از غذا خوردن یا لباس های تنگ خودداری کنید، به خصوص اگر رفلاکس دارید.
فیبر را به آرامی و با مقادیر کافی مایعات افزایش دهید.
داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید.
اگر برای مدت طولانی تهوع و استفراغ دارید و علائم دیگری مانند درد دارید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!