بیماری سلیاک چگونه بوجود می آیاد؟

بیماری سلیاک چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری سلیاک با حساسیت غذایی یا حساسیت غذایی یکسان نیست. این یک وضعیت خود ایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت سالم شما حمله می کند. اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما گلوتن را که در غذاهای حاوی گندم، جو و چاودار یافت می شود را به عنوان ماده مضر اشتباه می گیرد.

هنگامی که سیستم ایمنی شما به گلوتن حمله می کند، به پوشش روده کوچک (روده) آسیب می رساند. پوشش روده کوچک شما از برآمدگی های انگشت مانندی به نام پرز تشکیل شده است. اگر مبتلا به سلیاک هستید و غذای حاوی گلوتن می خورید، پرزهای شما آسیب دیده و صاف می شوند. این امر سطح پوشش را کاهش می دهد و روده کوچک شما را به طور کامل جذب مواد مغذی موجود در غذا را متوقف می کند.

تفاوت بین بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک (NCGS) چیست؟

بیماری سلیاک باعث آسیب به روده کوچک می شود. نشانگرهای خاصی در خون وجود دارد که به تایید تشخیص کمک می کند. حساسیت غیر سلیاک به گلوتن باعث علائمی می شود که ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد شکم، سردرد، اسهال، درد مفاصل، خستگی و “مه مغزی” باشد. این علائم ممکن است خفیف یا شدید باشند. با این حال، NCGS به روده آسیب نمی رساند. هیچ نشانگر خاصی در خون وجود ندارد و تشخیص نیاز به بهبود علائم پس از پیروی از رژیم غذایی بدون گلوتن دارد.

علت بیماری سلیاک چیست؟

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن برای محافظت از آن در برابر مهاجمان خارجی طراحی شده است. هنگامی که افراد مبتلا به بیماری سلیاک غذاهای حاوی گلوتن مصرف می کنند، سیستم ایمنی آنها به پوشش روده حمله می کند. این باعث التهاب (تورم) در روده می شود و به پرزها، ساختارهای مو مانند روی پوشش روده کوچک آسیب می رساند. مواد مغذی غذا توسط پرزها جذب می شود. اگر پرزها آسیب ببینند، فرد نمی تواند مواد مغذی را جذب کند و هر چقدر هم که بخورد دچار سوءتغذیه می شود.

علت بیماری سلیاک

علائم بیماری سلیاک چیست؟

علائم بیماری سلیاک در بین مبتلایان متفاوت است و عبارتند از :

هیچ علامتی وجود ندارد (مانند برخی از اعضای خانواده بیماران سلیاک).
مشکلات گوارشی (نفخ شکم، درد، گاز، یبوست، اسهال، مدفوع کم رنگ و کاهش وزن).
بثورات پوستی شدید تاول دار به نام درماتیت هرپتی فرمیس و زخم در دهان (به نام زخم آفتی).
غیر قابل توضیح (تعداد کم خون) یا هپاتیت (التهاب کبد).
مشکلات اسکلتی عضلانی (گرفتگی عضلات، درد مفاصل و استخوان) و نقص در مینای دندان.
مشکلات رشد و عدم رشد (در کودکان). این به این دلیل است که آنها نمی توانند مواد مغذی را جذب کنند.
احساس سوزن سوزن شدن در پاها (ناشی از آسیب عصبی و کمبود کلسیم).
افسردگی.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پولیپ روده بزرگ چیست؟

اگر غذای خود را به درستی جذب نمی کنید، ممکن است به دلیل کمبود برخی مواد مغذی، به عنوان مثال، ویتامین ها و مواد معدنی دچار مشکل شوید. این می تواند منجر به بروز علائم بیماری هایی مانند کم خونی و پوکی استخوان شود.
کودکان خردسال مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است افزایش وزن برایشان مشکل باشد و ممکن است کندتر از سایر کودکان رشد کنند. همچنین ممکن است تحریک پذیرتر از حد معمول به نظر برسند.

اگر این علائم را دارید، به این معنی نیست که قطعاً بیماری سلیاک دارید. اگر شما یا فرزندتان هر یک از آنها را دارید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

علائم سلیاک بسیار شبیه به بیماری سندروم روده تحریک پذیر (IBS) است، بنابراین تشخیص اینکه به کدامیک مبتلا هستید دشوار است. ممکن است قبل از تشخیص سلیاک، IBS تشخیص داده شود. بنابراین، اگر مبتلا به IBS هستید، ممکن است پزشک عمومی شما را برای بیماری سلیاک آزمایش کند.

علائم بیماری سلیاک

عوارض بیماری سلیاک

بیماری سلیاک ممکن است منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی بالقوه شود (که ممکن است در صورت عدم رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن شایع تر باشد) از جمله :

کمبود آهن (کم خونی) و سایر ویتامین ها یا مواد معدنی.
افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان، جایی که استخوان‌های شما ضعیف می‌شوند و احتمال شکستگی آن‌ها بیشتر است.
کاهش رشد و تاخیر در بلوغ در کودکان.
کاهش باروری در مردان و زنان.
یک مشکل پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس، که در آن تاول های خارش دار روی پوست شما ایجاد می شود.
خطر کوچک و افزایش یافته ابتلا به برخی سرطان های دستگاه گوارش و برخی از انواع لنفوم.
عدم تحمل لاکتوز  (جایی که دستگاه گوارش شما نمی تواند لاکتوز (قند موجود در شیر) را تجزیه کند) اما معمولاً پس از پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن بهتر می شود.

عوارض بیماری سلیاک

بیماری سلیاک چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما فکر می‌کند که ممکن است به بیماری سلیاک مبتلا باشید، یک معاینه فیزیکی دقیق انجام می‌دهد و سابقه پزشکی شما را با شما در میان می‌گذارد. همچنین ممکن است ارائه دهنده آزمایش خون برای اندازه گیری سطح آنتی بادی های گلوتن انجام دهد. افراد مبتلا به بیماری سلیاک سطوح بالاتری از آنتی بادی های خاص در خون خود دارند. گاهی ممکن است انجام آزمایش ژنتیکی برای بیماری سلیاک در خون ضروری باشد.

ارائه‌دهنده شما ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای بررسی کمبود مواد مغذی انجام دهد، مانند آزمایش خون برای تشخیص سطح آهن. سطح پایین آهن (که می تواند باعث کم خونی شود) می تواند در بیماری سلیاک رخ دهد.

ارائه دهنده شما ممکن است از روده کوچک شما بیوپسی بگیرد تا آسیب به پرزها را بررسی کند. در بیوپسی، پزشک یک آندوسکوپ (لوله نازک و توخالی) را از طریق دهان شما و داخل روده کوچک وارد می کند و با ابزاری از روده کوچک نمونه می گیرد. این کار با آرامبخش یا بیهوشی انجام می شود تا از هر گونه ناراحتی در طول عمل جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید : تفاوت بیماری کرون و سلیاک

درمان بیماری سلیاک

اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید، نمی توانید هیچ غذایی حاوی گلوتن (از جمله گندم و جو) مصرف کنید. شما تشویق می شوید که برای آموزش رسمی رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید. حذف گلوتن از رژیم غذایی معمولاً در عرض چند روز وضعیت را بهبود می بخشد و در نهایت علائم بیماری را پایان می دهد. با این حال، پرزها معمولاً به ماهها تا سالها نیاز دارند تا بهبودی کامل پیدا کنند. ممکن است دو تا سه سال طول بکشد تا روده در بزرگسالان بهبود یابد، در حالی که برای یک کودک حدود شش ماه طول می کشد.

شما به ویزیت‌های منظم پزشکی (معمولاً در ۳ ماه، ۶ ماه، و سپس هر سال) نیاز دارید و باید تا پایان عمر در این رژیم باقی بمانید. خوردن حتی مقدار کمی گلوتن می تواند به روده شما آسیب برساند و مشکل را دوباره شروع کند.

پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن به این معنی است که شما نمی توانید بسیاری از “مواد اصلی” از جمله پاستا، غلات و بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی گلوتن را بخورید. همچنین ممکن است گلوتن در مواد افزوده شده به غذا برای بهبود بافت یا طعم و در برخی داروها وجود داشته باشد. برخی از منابع کمتر واضح گلوتن ممکن است شامل بستنی و سس سالاد باشد. آلودگی متقاطع یکی دیگر از منابع رایج گلوتن است که زمانی اتفاق می افتد که غذاهای بدون گلوتن به طور تصادفی با گلوتن تماس پیدا کنند.

غذای بدون گلوتن

چگونه می توانم از بیماری سلیاک پیشگیری کنم؟

بیماری سلیاک قابل پیشگیری نیست. با این حال، تشخیص زودهنگام و مدیریت بیماری سلیاک ممکن است از عوارض شدید جلوگیری کند. بنابراین، بررسی بیماری سلیاک در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستند، مانند اعضای درجه یک خانواده بیماران مبتلا به بیماری سلیاک، بسیار مهم است.

رنگ مدفوع در بیماری سلیاک

مدفوع در این بیماران زرد رنگ است. اگرچه مردم اغلب اسهال را به عنوان مدفوع آبکی تصور می کنند، افراد مبتلا به بیماری سلیاک گاهی اوقات مدفوعشان کمی شلتر از حد معمول است و مکررتر. به طور معمول، اسهال همراه با بیماری سلیاک پس از خوردن غذا رخ می دهد.

آیا بیماری سلیاک کشنده است؟

بدون تشخیص و درمان، بیماری سلیاک در نهایت در ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد کشنده است. در حال حاضر این نتیجه نادر است، زیرا اکثر افراد اگر از گلوتن اجتناب کنند، خوب عمل می کنند. پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن آسیب روده را التیام می بخشد و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

طول عمر بیماران سلیاک چقدر است؟

اگر بیماری سلیاک به درستی مدیریت شود، اکثر افراد مبتلا به بیماری سلیاک می توانند امید به زندگی طبیعی داشته باشند. با این حال، اگر بیماری سلیاک با رژیم غذایی کاملاً عاری از گلوتن درمان نشود، آسیب وارد شده به روده کوچک ادامه خواهد داشت و به طور بالقوه می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!