نفخ معده چیست و راه درمان آن

نفخ معده چیست و راه درمان آن

نفخ معده قبل از هر چیز احساس سفتی، فشار یا پری در شکم شماست. ممکن است با شکم متورم (متورم) قابل مشاهده همراه باشد یا نباشد. این احساس می تواند از اندکی ناراحت کننده تا شدیدا دردناک متغیر باشد. معمولاً پس از مدتی از بین می رود، اما برای برخی افراد، یک مشکل تکرار شونده است. مشکلات گوارشی و نوسانات هورمونی می تواند باعث نفخ دوره ای شود. اگر نفخ شکم شما برطرف نشد، باید برای تعیین علت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چرا معده ام نفخ کرده است؟

شایع ترین علت درد شکم و نفخ، گاز اضافی روده است. اگر بعد از خوردن غذا دچار نفخ معده می شوید، ممکن است مشکل گوارشی باشد. ممکن است به سادگی خوردن بیش از حد سریع باشد، یا ممکن است دچار عدم تحمل غذایی یا شرایط دیگری باشید که باعث تجمع گاز و محتویات گوارشی می شود. چرخه قاعدگی شما یکی دیگر از دلایل رایج نفخ موقت است. گاهی اوقات نفخ شکم می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تری باشد.

چرا معده ام نفخ کرده است؟

علت نفخ معده چیست؟

گاز

گاز یک محصول جانبی طبیعی هضم است، اما گاز بیش از حد روده به این معنی است که هضم شما به هم ریخته است. در حالی که می توانید گازها را با بلعیدن هوا یا نوشیدن نوشابه های گازدار وارد کنید، این گازها عمدتاً قبل از رسیدن به روده از طریق آروغ زدن خارج می شوند. گازهای موجود در روده شما بیشتر توسط باکتری های روده که کربوهیدرات ها را هضم می کنند، در فرآیندی به نام تخمیر تولید می شوند.

اگر تخمیر بیش از حد در حال انجام است، به این دلیل است که کربوهیدرات‌های زیادی به طور طبیعی زودتر در فرآیند گوارش، قبل از رسیدن به آن باکتری‌های روده، جذب نشده‌اند. این می تواند به چند دلیل باشد. شاید برای هضم مناسب، خیلی سریع غذا خورده اید. یا ممکن است یک بیماری عدم تحمل غذایی خاص یا بیماری گوارشی (GI) داشته باشید. برخی از علل احتمالی عبارتند از :

سوء جذب کربوهیدرات. بسیاری از مردم در هضم کربوهیدرات های خاص (قند) مشکل دارند. برخی از مقصران رایج عبارتند از لاکتوز، فروکتوز و کربوهیدرات موجود در گندم و لوبیا. ممکن است دچار عدم تحمل شده باشید، یا فقط ممکن است مشکلات عمومی داشته باشید که باعث می شود بدن شما بیشتر با کربوهیدرات های سخت تر مبارزه کند. یک متخصص تغذیه یا متخصص گوارش می تواند به شما کمک کند تا حساسیت های غذایی خود را جدا کنید.

کربوهیدرات

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO). این زمانی اتفاق می افتد که باکتری های روده از روده بزرگ به روده کوچک سرریز می کنند. رشد بیش از حد این باکتری‌ها می‌تواند بر سایر باکتری‌هایی که قرار است آنها را متعادل کنند نیز غلبه کند. برخی از باکتری‌ها در واقع گازهای تولید شده توسط دیگران را جذب می‌کنند، اما تعداد زیادی از یک نوع و ناکافی بودن نوع دیگر می‌تواند این تعادل را از بین ببرد.
اختلالات عملکردی گوارشی. سندروم روده تحریک پذیر و سوء هاضمه عملکردی زمانی تشخیص داده می شوند که بدن شما به دلایل غیر قابل توضیح بیشتر با هضم غذا مبارزه می کند. علائم اغلب شامل گاز و نفخ بعد از غذا خوردن است. مراقب علائم کلاسیک هشدار مانند اسهال یا یبوست، حالت تهوع، استفراغ، تب، خونریزی، کم خونی و کاهش وزن ناخواسته باشید.
حساسیت احشایی برخی از افراد حتی زمانی که حجم گازشان طبیعی است احساس می‌کنند که دچار گاز و نفخ  شکم هستند. این وضعیت اغلب با IBS و سایر اختلالات مربوط به مسیرهای عصبی روده به مغز مرتبط است. برخی از افراد حتی برای ایجاد فضای بیشتری در حفره شکمی برای گاز (دیسینرژی شکمی) دچار واکنش بیش از حد عضلانی می شوند. ماهیچه های شکم آنها در حضور گاز شل می شود و به بیرون بیرون می زند، حتی زمانی که حجم واقعی آن نرمال است.

محتویات گوارشی

اینها می توانند شامل جامدات، مایعات و گاز باشند. هنگامی که پشتیبان یا محدودیتی در دستگاه گوارش شما وجود داشته باشد یا زمانی که ماهیچه هایی که محتویات گوارشی را به امتداد حرکت می کنند به نوعی دچار اختلال شده اند، محتویات گوارشی می توانند در سیستم گوارش شما تجمع کنند. هر گونه تجمع محتویات گوارشی در طول دستگاه گوارش فضای کمتری را برای پردازش مقادیر طبیعی گاز باقی می گذارد. همچنین فضای کمتری برای چیزهای دیگر در شکم شما باقی می گذارد، از جمله مایعات گردش خون و چربی، و باعث می شود همه چیز سفت تر شود.

علل انباشتگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

یبوست. ممکن است به دلیل رژیم غذایی یا عوامل سبک زندگی گهگاهی یبوست داشته باشید یا به دلیل یک بیماری زمینه ای دچار یبوست مزمن شوید. مدفوع پشتیبان در روده بزرگ باعث می شود که غذاهایی که اخیراً هضم شده اند، مدت بیشتری در روده ها باقی بمانند و در انتظار پایین آمدن باشند. همه چیز منبسط می شود تا حجم اضافی را در خود جای دهد که منجر به نفخ می شود.

انسداد روده. وقتی مدفوع پشتیبان‌گیری برای انسداد روده‌های شما نباشد، می‌تواند چیز جدی‌تری باشد. روده بزرگ و کوچک شما می تواند توسط تومورها، بافت اسکار، تنگی، تنگی یا فتق مسدود شود. بیماری‌های التهابی مانند بیماری کرون و دیورتیکولوز می‌توانند به بخش‌هایی از روده کوچک شما آسیب برسانند و تنگی‌هایی ایجاد کنند که عبور محتویات گوارشی را محدود می‌کند.

اختلالات حرکتی. می تواند باعث یبوست شود یا به سادگی باعث کند همه چیز در دستگاه گوارش شما حرکت کند. اینها معمولاً اختلالات ماهیچه ها و اعصابی هستند که محتویات گوارشی را در دستگاه گوارش حس می کنند. به عنوان مثال می‌توان به انسداد کاذب روده، وضعیتی که اثرات انسداد را تقلید می‌کند، در صورت عدم وجود انسداد، گاستروپارزی، فلج نسبی عضلات معده، و اختلال عملکرد کف لگن، اشاره کرد.

افزایش وزن اخیرا. وزنی که در سال گذشته یا بیشتر به دست آورده اید، ابتدا به شکم شما می رود. اگر ده پوند یا بیشتر اضافه کرده اید، احتمالاً بر حجم شکم شما تأثیر می گذارد. این به معنای فضای کمتری برای فرآیندهای گوارشی طبیعی است، به طوری که حتی یک وعده غذایی معمولی ممکن است باعث شود که در طول هضم احساس نفخ غیر طبیعی داشته باشید. گاهی اوقات افزایش وزن شامل احتباس آب نیز می شود که می تواند باعث شود با مایعات در معده و جاهای دیگر احساس نفخ کنید.

هورمون ها

شاید متوجه شده باشید که نفخ معده شما چرخه متفاوتی را دنبال می کند. نه بیشتر از چرخه گوارش، بلکه چرخه قاعدگی. اگر چنین است، شما تنها نیستید. از هر ۴ زن ۳ نفر می گویند که قبل و در طول دوره قاعدگی خود نفخ شکم را تجربه می کنند. نفخ نیز یک شکایت رایج در طول نوسانات هورمونی در دوران پیش از یائسگی است. وقتی صحبت از نفخ معده به میان می‌آید، باید به هورمون‌های زنانه اشاره شود، زیرا می‌توانند از زوایای زیادی بر نفخ شکم تأثیر بگذارند. مایعات، گاز، پشتیبان‌های گوارشی و همچنین حساسیت شما به آن چیزها.

اول اینکه استروژن باعث احتباس آب می شود. هنگامی که استروژن افزایش می یابد و پروژسترون کاهش می یابد، متوجه نفخ ناشی از مایعات خواهید شد. این، علاوه بر افزایش حجم رحم درست قبل از قاعدگی، می تواند باعث نفخ معده شما شود. اما هورمون ها نیز با دستگاه گوارش شما تعامل دارند. استروژن و پروژسترون هر کدام می توانند با کاهش یا تسریع حرکت شما باعث ایجاد گاز روده شوند. گیرنده های استروژن در دستگاه گوارش شما همچنین بر حساسیت احشایی شما تأثیر می گذارد – چیزی که باعث می شود احساس نفخ کنید.

علت نفخ

علل دیگر

نفخ که می آید و می رود معمولا گوارشی، هورمونی یا هر دو است. این علل همچنین می توانند باعث ایجاد احساس بیماری و خستگی در شما شوند. تا زمانی که علائم شما در نهایت از بین بروند، احتمالاً جدی نیستند. اما اگر نفخ معده شما از بین نمی رود یا بدتر می شود، یا اگر سایر علائم بیماری جدی مانند تب یا استفراغ را دارید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا دلایل پزشکی دیگر را رد کنید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آب آوردن شکم. این تجمع تدریجی مایع در حفره شکم شما است. این معمولاً به دلیل بیماری کبد و گاهی اوقات به دلیل نارسایی کلیه یا نارسایی قلبی ایجاد می شود.

نارسایی پانکراس. این نوعی اختلال عملکرد پانکراس است که در آن لوزالمعده شما دیگر نمی تواند آنزیم های گوارشی کافی برای انجام عملکرد خود در فرآیند گوارش تولید کند.

ورم معده (گاستریت) یا روده ها (آنتریت). این معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی (معمولاً عفونت هلیکوباکتر پیلوری) یا مصرف بیش از حد الکل ایجاد می شود. همچنین می تواند مربوط به زخم معده باشد.

سرطان (تخمدان، رحم، روده بزرگ، پانکراس، معده یا مزانتریک). معاینات سالانه با پزشک مراقبت های اولیه برای غربالگری سرطان مهم است

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا نفخ باعث تنگی نفس میشود؟

نفخ معده چقدر طول می کشد؟

اگر نفخ شما به دلیل چیزی است که خورده اید یا نوشیده اید یا به دلیل نوسانات هورمونی است، باید ظرف چند ساعت تا چند روز کاهش یابد. اگر یبوست دارید، تا زمانی که مدفوع نکنید کاهش پیدا نمی کند. آب، ورزش و دمنوش های گیاهی می توانند به تشویق همه این موارد کمک کنند. اگر از بین نرفت یا بدتر شد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درمان نفخ معده

آنچه در درازمدت باعث تسکین می شود به علت ناراحتی شما بستگی دارد. ممکن است به یک تشخیص حرفه ای نیاز داشته باشید تا مشکل برطرف شود. اما اگر به‌دنبال درمان‌های خانگی برای رفع نفخ امروز یا جلوگیری از نفخ فردا هستید، چند چیز وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

درمان خانگی نفخ

بهترین دمنوش ها برای نفخ شکم نعناع فلفلی، بابونه، زنجبیل، زردچوبه و رازیانه می توانند به هضم غذا کمک کرده و به پردازش گاز کمک کنند. چای قاصدک می تواند به کاهش احتباس آب کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۰ غذای ضد نفخ

کپسول روغن نعناع یک ضد اسپاسم طبیعی است. این بدان معنی است که آنها به عضلات روده شما کمک می کنند تا آرام شوند. این می تواند به شما کمک کند مدفوع و گاز به دام افتاده را دفع کنید، به خصوص اگر مشکلات شما ناشی از یک مشکل حرکتی باشد.
نشان داده شده است که آنتی اسیدها التهاب در دستگاه گوارش را تسکین می دهند و به دفع راحت گاز کمک می کنند. آنتی اسیدها اغلب شامل ماده فعال سیمتیکون هستند که با گروه بندی حباب های گاز کوچکتر در کنار هم، گاز را دفع می کند. سایمتیکون نیز به صورت جداگانه موجود است.

مکمل های منیزیم به خنثی سازی اسید معده و شل شدن ماهیچه های روده کمک می کند. منیزیم یک اثر ملین طبیعی دارد که می تواند گهگاه مفید باشد، اما اگر زیاد از آن استفاده کنید می تواند باعث ایجاد عادت شود.

پروبیوتیک ها می توانند به مکمل یا متعادل کردن مجدد باکتری های روده شما کمک کنند. برخی از آنها در وهله اول به هضم بهتر غذا کمک می کنند و برخی دیگر ممکن است به جذب گازهای اضافی کمک کنند. ممکن است مجبور شوید آنها را به طور مداوم برای چند روز یا چند هفته مصرف کنید تا واقعاً تفاوت را متوجه شوید.

پوسته پسیلیوم یک مکمل فیبر محبوب است که می تواند به شما در دفع منظم مدفوع کمک کند. همیشه مکمل های فیبر را به تدریج و با مقدار زیادی آب میل کنید. در صورت نیاز می توان از ملین های بدون نسخه نیز استفاده کرد.

ورزش منظم با تمرکز بر تقویت بدن می تواند به مبارزه با نفخ شکم کمک کند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!