آلرژی غذایی

آلرژی غذایی ؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

آلرژی غذایی یک پاسخ سیستم ایمنی است که بلافاصله پس از خوردن یک غذای خاص رخ می دهد. اکثر واکنش های آلرژیک غذایی خفیف هستند، اما برخی از آنها به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

چه چیزی باعث آلرژی غذایی می شود؟

فرد مبتلا به آلرژی غذایی دارای سیستم ایمنی است که نسبت به پروتئین های موجود در برخی غذاها بیش از حد واکنش نشان می دهد. این به عنوان یک مهاجم خطرناک شناخته می شود و بدن یک آنتی بادی اختصاصی IgE (ایمونوگلوبولین E) برای مبارزه با آن ایجاد می کند. آلرژی باعث ایجاد یک پاسخ محافظتی می شود که می تواند شامل علائم پوستی، تنفسی، قلبی و یا گوارشی باشد.

آلرژی های رایج غذایی چیست؟

۹ غذا ۹۰ درصد از واکنش ها تشکیل می دهند. این ۹ غذا به عنوان “۹” آلرژی غذایی شناخته می شوند :

شیر گاو
تخم مرغ
بادام زمینی
آجیل درختی
گندم
سویا
ماهی
صدف
کنجد

آلرژن های غذایی کمتر رایج عبارتند از ذرت، سیر، ژلاتین، لوپین، گوشت، خردل، دانه خشخاش و تخمه آفتابگردان.

آلرژی های رایج غذایی

شایع ترین آلرژی غذایی چیست؟

در نوزادان و کودکان، شایع ترین آلرژی غذایی به بادام زمینی، شیر، صدف، آجیل درختی، تخم مرغ و ماهی است.

شایع ترین آلرژی غذایی در بزرگسالان صدف (میگو، خرچنگ) و پس از آن شیر گاو، بادام زمینی، آجیل درختی و ماهی (مانند ماهی آزاد) است.

علائم آلرژی غذایی چیست؟

علائم آلرژی غذایی می تواند از فردی به فرد دیگر و از واکنشی به واکنش دیگر متفاوت باشد.

واکنش‌ها در هر قسمت می‌تواند متفاوت باشد، حتی برای یک فرد، این بخشی از دشواری مدیریت آلرژی غذایی است. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم معمولاً در عرض چند دقیقه پس از خوردن غذا ظاهر می شوند، اگرچه گاهی اوقات ممکن است چند ساعت بعد نیز بروز کنند.

هر یک از علائم می تواند به تنهایی یا همراه با علائم دیگر رخ دهد. در یک واکنش شدید، گاهی اوقات ترکیبی از علائم را از نواحی مختلف بدن مشاهده خواهید کرد.

علائم یک واکنش آلرژیک خفیف عبارتند از :

خارش یا آبریزش بینی، عطسه
احساس خارش یا سوزن سوزن شدن در دهان
کهیر، خارش خفیف پوست
حالت تهوع یا ناراحتی خفیف

علائم یک واکنش آلرژیک شدید که به آن آنافیلاکسی نیز معروف است :

تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه های مکرر
رنگ پریده، آبی، غش، سرگیجه، گیج به نظر می رسد
سفتی در گلو، گرفتگی صدا، مشکل در تنفس یا بلع
ناراحتی معده مانند گرفتگی شکم؛ اسهال، یا استفراغ
تورم زبان یا لب
کهیر در ناحیه وسیعی از بدن
احساس عذاب قریب الوقوع

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت تورم زبان چیست؟

علائم آلرژی غذایی

آلرژی غذایی چگونه تشخیص داده می شود؟

مطالعات نشان می دهد که بیش از نیمی از آلرژی های غذایی فرضی در واقع آلرژی نیستند. به همین دلیل است که تشخیص دقیق ضروری است.

متخصصین آلرژی دارای گواهینامه هیئت مدیره آموزش و تجربه ویژه ای در کنار هم قرار دادن تشخیص آلرژی غذایی بر اساس موارد زیر دارند :

سابقه علائم شما
معاینات فیزیکی
تست آلرژی

چه نوع آزمایشاتی برای آلرژی غذایی انجام می شود؟

تست های آلرژی غذایی که اغلب توسط متخصصین آلرژی انجام می شود عبارتند از:

تست های پوستی
آزمایش خون
چالش خوراکی

تست های پوستی

عصاره رقیق شده غذا روی پوست شما گذاشته می شود، سپس پوست با سوزن خراشیده می شود. اگر یک واکنش پوستی برجسته  در محل سوزن سوزن ایجاد کنید، این نشان دهنده حساسیت احتمالی است. اگر هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، بعید است که به غذا حساسیت داشته باشید.

تست‌های پوستی برای غذاهایی با پروتئین‌های پایدار، از جمله بادام‌زمینی، شیر، تخم‌مرغ، مغزهای درختی، ماهی و صدف‌ها کاملاً دقیق هستند. آنها برای میوه ها و سبزیجات که پروتئین هایی دارند که به سرعت تجزیه می شوند، کمتر قابل اعتماد هستند.

تست های پوستی

آزمایشات خون

آزمایش‌های خونی که به دنبال آنتی‌بادی‌های IgE هستند برای شناسایی آلرژی‌های غذایی مفید هستند. آنها به ویژه برای افرادی که سابقه آلرژی آنها را در معرض خطر واکنش جدی به آزمایش پوستی قرار می دهد مفید هستند. مشکلات پوستی که باعث ناراحتی یا  خارش پوست می شود. یا افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند که با نتایج تست پوستی تداخل دارند.

چالش خوراکی خوراکی

ممکن است پزشک برای تشخیص آلرژی غذایی آزمایش چالش خوراکی خوراکی را توصیه کند. از بیمار خواسته می شود تا مقدار کمی از غذا را به آرامی بخورد، سپس به تدریج مقادیر بیشتری از آن را بخورد تا مشخص شود که آیا واکنش آلرژیک وجود دارد یا خیر.

از آنجایی که چالش غذایی خوراکی همیشه خطر دارد، باید توسط یک متخصص آلرژی آموزش دیده در مورد نحوه انجام آزمایش و در یک مرکز پزشکی که دارای اپی نفرین، اکسیژن، مایعات IV و سایر درمان‌ها برای واکنش‌های بالقوه شدید است، انجام شود.

چگونه واکنش آلرژی غذایی را درمان کنم؟

اگر معمولاً واکنش های خفیفی به غذا تجربه می کنید، دستورالعمل های پزشک خود را برای درمان دنبال کنید. با این حال، علائم خفیف می توانند به سرعت شدید شوند. یک واکنش شدید آنافیلاکسی نامیده می شود. علائم پوستی مانند کهیر همیشه با آنافیلاکسی وجود ندارد.

اپی نفرین اولین خط درمانی است که برای درمان آنافیلاکسی استفاده می شود. این به شکل تزریق یا خودکار انژکتور می باشد. به بیمارانی که در معرض خطر آنافیلاکسی هستند توصیه می شود همیشه خود تزریق کننده های اپی نفرین را همراه خود داشته باشند.

در یک واکنش شدید، درمان را به تعویق نیندازید فوراً با اپی نفرین درمان کنید. اپی نفرین تنها درمانی است که آنافیلاکسی را برطرف می کند. آنتی هیستامین هایی مانند Benadryl® آنافیلاکسی را معکوس نمی کنند.

اپی نفرین

آیا آلرژی غذایی از بین می رود؟

برخی از کودکان با گذشت زمان از آلرژی غذایی خود بیشتر می شوند، به خصوص اگر به شیر، تخم مرغ یا گندم حساسیت داشته باشند. رشد آلرژی به بادام زمینی یا آجیل درختی کمتر رایج است، اگرچه هنوز هم ممکن است.

اکنون یک درمان ایمونوتراپی خوراکی (OIT) مورد تایید FDA برای آلرژی به بادام زمینی برای کودکان ۴ تا ۱۷ ساله وجود دارد. برای سایر آلرژن‌های غذایی و یا گروه‌های سنی، با یک متخصص آلرژی‌شناس صحبت کنید.

در OIT به بیماران غذایی که به آن حساسیت دارند داده می شود. درمان با دوز کوچکی از آلرژن شروع می شود و سپس به تدریج مقادیر بیشتری از آن را افزایش می دهد تا بدن نسبت به آن تحمل کند. OIT فقط باید تحت نظارت پزشک انجام شود. آن را به تنهایی امتحان نکنید.

یکی دیگر از گزینه های ایمونوتراپی آلرژی بادام زمینی که به زودی عرضه می شود، پچ بادام زمینی است. این یک پچ کوچک حاوی دوز پروتئین بادام زمینی است که روزانه روی پوست بیمار اعمال می شود. هدف این درمان حساسیت زدایی سلول های ایمنی در پوست است. این امر باعث می شود که در صورت مواجهه تصادفی، بدن بیشتر بادام زمینی را بپذیرد.

چگونه می توانم از واکنش های آلرژی غذایی جلوگیری کنم؟

تنها راه اثبات شده برای جلوگیری از واکنش آلرژیک، پرهیز از غذاهایی است که به آنها حساسیت دارید.

برای افراد مبتلا به آلرژی غذایی مهم است که همیشه به این فکر کنند که چگونه از خطر جلوگیری کنند و از واکنش آلرژیک جلوگیری کنند. در اینجا چند راه مهم برای جلوگیری از واکنش وجود دارد :

با پزشک خود در مورد نحوه جلوگیری از قرار گرفتن در معرض غذاهایی که به آنها حساسیت دارید صحبت کنید.
هر بار قبل از خوردن غذا، برچسب ها را بخوانید تا مطمئن شوید که برای آلرژی هایی که مدیریت می کنید، ایمن است.
هنگام دوری از خانه و هنگام صرف غذا در رستوران ها در انتخاب غذاها احتیاط کنید. در مورد مواد تشکیل دهنده، از جمله نحوه تهیه و سرو غذا بپرسید.
برنامه ریزی قبلی برای سفر ایمن با آلرژی غذایی انجام دهید.

چگونه می توانم از آلرژی غذایی کودکم جلوگیری کنم؟

در سال ۲۰۱۷، موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) دستورالعمل های جدیدی را برای آلرژی به بادام زمینی برای معرفی زودهنگام غذاهای حاوی بادام زمینی به نوزادان معرفی کرد. اکنون تحقیقات به ما می گوید که معرفی زودهنگام بادام زمینی می تواند به جلوگیری از ایجاد حساسیت به بادام زمینی کمک کند.

معرفی بادام زمینی به نوزادان مبتلا به اگزما شدید، آلرژی به تخم مرغ یا هر دو

نوزادان مبتلا به اگزما شدید، آلرژی به تخم مرغ یا هر دو در معرض خطر بالایی برای آلرژی به بادام زمینی هستند. به این نوزادان باید بین ۴ تا ۶ ماهگی غذاهای حاوی بادام زمینی داده شود تا خطر ابتلا به آلرژی نوزاد به بادام زمینی کاهش یابد.

کودک ابتدا باید برای تست آلرژی به بادام زمینی به یک متخصص آلرژی مراجعه کند. آزمایش آلرژی به بادام زمینی به متخصص کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا بادام زمینی را می توان به طور ایمن معرفی کرد یا خیر، و اینکه آیا این باید ابتدا در مطب متخصص انجام شود.

معرفی بادام زمینی به نوزادان مبتلا به اگزمای خفیف تا متوسط

کودکان مبتلا به اگزمای خفیف یا متوسط باید از ۶ ماهگی غذاهای حاوی بادام زمینی را وارد رژیم غذایی خود کنند تا خطر ابتلا به آلرژی به بادام زمینی کاهش یابد.

این نوزادان نیازی به مراجعه اولیه به متخصص ندارند و می توانند غذاهای حاوی بادام زمینی را در خانه معرفی کنند.

بادام زمینی

معرفی بادام زمینی به نوزادان بدون علائم اگزما یا حساسیت به تخم مرغ

نوزادان بدون علائم اگزما یا آلرژی به تخم مرغ می توانند غذاهای حاوی بادام زمینی را به همراه سایر غذاهای جامد به رژیم غذایی خود وارد کنند. بادام زمینی را می توان مطابق با ترجیحات خانواده و رویه فرهنگی معرفی کرد.
این نوزادان همچنین نیازی به مراجعه اولیه به متخصص ندارند و می توانند غذاهای حاوی بادام زمینی را در خانه معرفی کنند.
معرفی بادام زمینی به نوزادان در معرض خطر آلرژی غذایی

مهم: والدین کودکانی که در معرض خطر آلرژی غذایی هستند نباید بادام زمینی را در رژیم غذایی کودک خود بدون مشورت با متخصص آلرژی تایید شده توسط هیئت مدیره که بتواند نتایج را از نزدیک نظارت و نظارت کند، وارد رژیم غذایی کودک خود نکنند.
مطالعات مربوط به معرفی زودهنگام سایر آلرژن های غذایی – به ویژه تخم مرغ و لبنیات – در حال انجام است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!