حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ از چیست + ۵ روش جلوگیری

حالت تهوع و استفراغ را می توان به عنوان یک احساس مریض یا ناراحت کننده در پشت گلو و معده توصیف کرد. علائم دیگر می توانند همزمان با حالت تهوع مانند افزایش بزاق، سرگیجه، سبکی سر، مشکل در بلع، تغییرات دمای پوست و ضربان قلب سریع اتفاق بیفتند.

استفراغ همچنین به عنوان “پرتاب کردن” توصیف می شود. حالت تهوع می تواند منجر به استفراغ شود، و گاهی حالت تهوع و استفراغ همزمان اتفاق می افتد، اما می تواند مشکلات کاملا جداگانه ای باشد. هنگام استفراغ، عضلات معده منقبض می شوند و محتوای معده (مایعات و غذا) را از طریق دهان به بیرون پرتاب می کنند.

علت حالت تهوع و استفراغ

مشکلات رایجی که ممکن است باعث حالت تهوع و استفراغ شوند عبارتند از:

حساسیت غذایی
عفونت های معده یا روده، مانند “آنفولانزای معده” یا مسمومیت غذایی
رفلاکس معده به مری
داروها یا درمان های پزشکی، مانند شیمی درمانی سرطان یا رادیوتراپی
سردردهای میگرنی
تهوع صبحگاهی در دوران بارداری
دریازدگی یا بیماری حرکت
درد شدید، مانند سنگ کلیه

تهوع و استفراغ همچنین ممکن است علائم هشدار دهنده اولیه بیماری گوارشی جدی تر باشد، مانند :

انسداد در روده ها
آپاندیسیت
سرطان یا تومور
مصرف دارو یا سم مخصوصاً توسط کودکان
زخم معده یا روده کوچک

علت حالت تهوع و استفراغ

علائم تهوع و استفراغ چیست؟

ناراحتی معده و ناتوانی در نگه داشتن غذا شایع ترین علائم هستند، اما علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن اشتها
درد شکم
سرگیجه
سردرد

استفراغ مکرر می تواند منجر به کم آبی شدید شود. علائم کم آبی بدن عبارتند از :

تشنگی
فرسودگی
کاهش ادرار
رنگ پریدگی
بی حوصلگی

علائم حالت تهوع و استفراغ

مراجعه‌ی فوری به پزشک یا بیمارستان در هنگام حالت تهوع و استفراغ

اگر حالت تهوع و استفراغ با علائم هشدار دهنده دیگری همراه است، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید :

درد قفسه سینه
درد یا گرفتگی شدید شکم
تاری دید
گیجی
تب بالا و سفتی گردن
مواد مدفوع یا بوی مدفوع در استفراغ
خونریزی از رکتوم

عوارض استفراغ چیست؟

استفراغ شدید می تواند منجر به کم آبی علامت دار و اختلالات الکترولیت  یا به ندرت به پارگی مری، نسبی یا کامل منجر شود.

اگر بیمار بیهوش باشد یا فقط تا حدی هوشیار باشد، استفراغ ممکن است استنشاق شود. اسید موجود در استفراغ می تواند ریه ها را به شدت تحریک کند و باعث پنومونی آسپیراسیون شود.

استفراغ مزمن می تواند منجر به سوء تغذیه، کاهش وزن و ناهنجاری های متابولیک شود.

درمان حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ شرایط خاص درمان می شود. اگر اختلال زمینه ای جدی وجود نداشته باشد و فرد دچار کم آبی نباشد، ممکن است ۳۰ دقیقه یا بیشتر پس از آخرین دوره استفراغ، مقدار کمی مایعات شفاف داده شود. به طور معمول در ابتدا یک اونس (۳۰ میلی لیتر) یا دو اونس داده می شود. آب ساده مایع مناسبی است، اما ممکن است آبگوشت یا چای ضعیف و شیرین داده شود. نوشیدنی های ورزشی مزیت خاصی ندارند اما مضر نیستند. در صورت تحمل این مایعات، مقدار آن به تدریج افزایش می یابد. هنگامی که این افزایش ها تحمل شود، فرد ممکن است خوردن غذاهای معمولی را از سر بگیرد. از نوشیدنی های گازدار و الکل باید اجتناب شود.

پودر ors

حتی زمانی که افراد کمی کم آب هستند، پزشکان معمولاً محلول های آبرسانی خوراکی را توصیه می کنند تا زمانی که افراد بتوانند برخی از مایعات را از طریق دهان تحمل کنند. افرادی که دچار کم آبی یا ناهنجاری های الکترولیت قابل توجه هستند، افرادی که به طور فعال استفراغ می کنند و افرادی که نمی توانند هیچ مایعی را از طریق دهان تحمل کنند، معمولاً به مایعات و یا داروهایی که از طریق ورید داده می شود، نیاز دارند.

برای برخی از بزرگسالان و نوجوانان، پزشکان بسته به علت و شدت استفراغ، داروهایی برای تسکین حالت تهوع  تجویز می کنند :

برای استفراغ ناشی از بیماری حرکت : آنتی هیستامین ها (مانند دیمن هیدرینات)، تکه های اسکوپولامین یا هر دو

برای علائم خفیف تا متوسط : پروکلروپرازین یا متوکلوپرامید

برای استفراغ شدید (از جمله استفراغ ناشی از شیمی درمانی) : دولاسترون، اندانسترون، یا گرانیسترون، یا گاهی اوقات آپرپیتانت

درمان های خانگی استفراغ و تهوع چیست؟

اصلی ترین درمان خانگی تهوع، نوشیدن مایعات است. مصرف مایعات به اصلاح عدم تعادل الکترولیت کمک می کند، که ممکن است استفراغ را متوقف کند. نوشیدن مایعات از کم آبی بدن جلوگیری می کند که عارضه اصلی استفراغ زیاد است.

با مقادیر کم، مانند جرعه های کوچک شروع کنید. فقط مایعات شفاف بنوشید (مانند آبگوشت سوپ شفاف، آب میوه، بستنی، ژله و نوشیدنی های ورزشی).
از شیر و هر گونه فرآورده لبنی که می تواند حالت تهوع و استفراغ را بدتر کند خودداری کنید.
پس از ۲۴ ساعت تحمل مایعات، از غذاهای نرم، از جمله ژلاتین، بلغور جو دوسر، ماست و غذاهای نرم مشابه استفاده کنید. اگر استفراغ و حالت تهوع برگشت، فقط به مصرف مایعات برگردید و با پزشک مشورت کنید.

خواص زنجبیل ممکن است برای کنترل حالت تهوع و استفراغ استفاده شود. مطالعات نشان داده اند که پس از جراحی و برای بیماری حرکت موثر است. زنجبیل در کپسول های ژلاتینی، چای، یا زنجبیل شیرین شده یا متبلور می آید.

جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ

اگر در یک مکان عمومی هستید یا اگر در آن لحظه انجام این کار به سادگی ناخوشایند است، چند تکنیک زیربه شما کمک می‌کند تا از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری کنید :

جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ

آروم باش

این ممکن است بی‌معنا به نظر برسد، اما گاهی اوقات می‌تواند تفاوت بین حالت تهوع ساده و اینکه سرتان را در کاسه توالت فرو کرده‌اید، ایجاد کند. اگر در زمان بروز حالت تهوع ایستاده اید، بنشینید زیرا صاف دراز کشیدن ممکن است باعث استفراغ شما شود.

همچنین، تمام فعالیت های بدنی را محدود کنید. در حال حرکت بودن ممکن است فقط حالت تهوع شما را تشدید کند.

یک نوشیدنی شیرین را امتحان کنید

نوشیدن یک نوشیدنی شیرین مانند گیتورید یا زنجبیل می تواند به کاهش حالت تهوع شما کمک کند و از استفراغ شما جلوگیری کند.

کمی یخ بجوید

جویدن مقداری تکه های یخ می تواند به تسکین حالت تهوع و جلوگیری از استفراغ کمک کند. اگر در مکانی هستید که تکه های یخ به راحتی در دسترس نیست، نوشیدن یک بطری آب یخی یا یک نوشیدنی غیر اسیدی نیز می تواند به جلوگیری از استفراغ کمک کند.

از غذاهای تند یا روغنی پرهیز کنید

اگر خود را در آستانه استفراغ می بینید، باید بیشتر مراقب آنچه می خورید باشید. در حالت ایده‌آل، تا زمانی که احساس بهتری ندارید از خوردن اجتناب کنید، اما اگر مجبور به خوردن هستید، فقط غذاهای ملایم مانند یک تکه نان تست بخورید. از خوردن غذاهای پرادویه یا روغنی که باعث بدتر شدن حال شما می شود خودداری کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب حالت تهوع بعد از غذا خوردن مطالعه کنید.

نفس های عمیق بکش

برخی از افراد در موقعیت‌های استرس‌زا یا مضطرب، میل به پرفشاری می‌کنند. برای افرادی که در این سناریوها قرار دارند، تمرینات تنفس عمیق می تواند به جلوگیری از استفراغ کمک کند. تمرینات تنفس عمیق نیز برای افرادی که بیماری حرکت دارند بسیار مفید است.

حالت تهوع و استفراغ در بارداری

حالت تهوع و استفراغ بارداری یک بیماری شایع است. این می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد، حتی اگر اغلب به آن “بیماری صبحگاهی” می گویند. این حالت معمولاً به جنین آسیب نمی رساند، اما می تواند بر زندگی شما، از جمله توانایی شما در کار یا انجام فعالیت های عادی روزمره شما تأثیر بگذارد. گزینه های درمانی بی خطری وجود دارد که می تواند باعث شود احساس بهتری داشته باشید و از بدتر شدن علائم جلوگیری کنید.

حالت تهوع و استفراغ در بارداری

حالت تهوع و استفراغ از هفته چندم بارداری شروع میشود؟

تهوع و استفراغ بارداری معمولا قبل از هفته ۹ بارداری شروع می شود. برای اکثر زنان، تا هفته ۱۴ بارداری از بین می رود. برای برخی از زنان، چند هفته یا چند ماه طول می کشد. برای تعداد کمی از زنان، در تمام دوران بارداری ادامه دارد.

حالت تهوع و استفراغ در کودکان

این بیماری در کودکان شایع است و معمولا بخشی از یک بیماری خفیف و کوتاه مدت است که اغلب به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می شود.

اگرچه اکثر کودکان بدون هیچ درمانی از حالت تهوع و استفراغ بهبود می یابند، اما مهم است که بدانیم در صورت عدم بهبودی کودک چه زمانی باید به دنبال کمک بود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!