رفلاکس معده

رفلاکس معده چیست؟

رفلاکس معده به مری (GER) زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده شما به مری شما برمی گردد. بسیاری از افراد هر چند وقت یکبار به این بیماری مبتلا می شوند و رفلاکس معده اغلب بدون ایجاد علائم رخ می دهد. در برخی موارد، GER ممکن است باعث سوزش سر دل شود که به آن سوء هاضمه اسیدی نیز می گویند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به رفلاکس معده هستند؟

هر کسی می تواند به رفلاکس معده مبتلا شود.در افراد زیر احتمال بیشتر است :

اضافه وزن یا چاقی دارند
خانم های باردار
داروهای خاصی مصرف کنید
سیگار می کشند یا به طور مرتب در معرض دود سیگار هستند.

 

علت رفلاکس معده چیست؟

اسفنکتر و دیافراگم تحتانی مری شما اغلب از رفلاکس معده جلوگیری می کند، یعنی زمانی که محتویات معده به مری شما برمی گردد. با این حال، بسیاری از مردم هر چند وقت یک بار به GER مبتلا می شوند.
اگر اسفنکتر تحتانی مری ضعیف شود یا در حالی که نباید شل شود، ممکن است رفلاکس معده ایجاد شود. عواملی که ممکن است بر اسفنکتر تحتانی مری تأثیر بگذارد و منجر به رفلاکس معده شود عبارتند از :

اضافه وزن یا چاقی
باردار بودن
سیگار کشیدن یا استنشاق دود دست دوم

علت رفلاکس معده

برخی از داروها می توانند باعث علائم را تشدید کنند :

بنزودیازپین ها، آرام بخش هایی که باعث آرامش یا خواب آلودگی شما می شوند.
مسدود کننده های کانال کلسیم، که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
برخی داروهای مرتبط با آسم.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی.
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای.

فتق هیاتال همچنین می تواند شانس ابتلا به رفلاکس معده را افزایش دهد یا علائم را بدتر کند. فتق هیاتال وضعیتی است که در آن منفذی در دیافراگم شما اجازه می دهد تا قسمت بالایی معده به سمت قفسه سینه حرکت کند.

عوارض رفلاکس معده چیست؟

بدون درمان، GERD گاهی اوقات می تواند عوارض جدی در طول زمان ایجاد کند، مانندالتهاب مری، تنگی مری، و مری بارت، و همچنین عوارض خارج از مری.

ازوفاژیت

ازوفاژیت التهاب در مری است. ازوفاژیت ممکن است باعث زخم و خونریزی در پوشش مری شود. ازوفاژیت مزمن احتمال ایجاد تنگی مری و مری بارت را افزایش می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فلج معده یا گاستروپارزی چیست؟

تنگی مری

تنگی مری زمانی اتفاق می افتد که مری شما بیش از حد باریک شود. تنگی مری می تواند منجر به مشکلات بلع شود.

مری بارت

رفلاکس معده گاهی اوقات می تواند منجر به مری بارت شود، وضعیتی که در آن بافتی شبیه به پوشش روده شما جایگزین بافت پوششی مری می شود. تعداد کمی از افراد مبتلا به مری بارت دچار نوعی سرطان مری به نام آدنوکارسینوم مری می شوند.

عوارض رفلاکس معده

عوارض خارج از مری

برخی از افراد مبتلا به رفلاکس معده در خارج از مری، در دهان، گلو یا ریه ها دچار عوارض می شوند. این عوارض ممکن است شامل :

آسم (ارتباط رفلاکس معده و آسم)
سرفه مزمن
گرفتگی صدا
لارنژیت، التهاب صدای شما که می تواند باعث شود برای مدت کوتاهی صدای خود را از دست بدهید
از بین بردن مینای دندان

رفلاکس معده و تنگی نفس

تنگی نفس با رفلاکس معده رخ می‌دهد، زیرا اسید معده که به مری می‌خزد می‌تواند وارد ریه‌ها، به‌ویژه در هنگام خواب، شده و باعث تورم راه‌های هوایی شود. این می تواند منجر به واکنش های آسم یا ایجاد پنومونی آسپیراسیون شود.

علائم رفلاکس معده

سوزش سر دل، احساس دردناک و سوزش در وسط قفسه سینه، پشت استخوان سینه، بالا رفتن از نوک پایینی استخوان سینه به سمت گلو
بازگشت مجدد محتویات معده از طریق مری و داخل گلو یا دهان، که ممکن است باعث شود طعم غذا یا اسید معده را بچشید.

با این حال، همه بزرگسالان مبتلا به GERD سوزش سر دل یا نارسایی ندارند. علائم دیگر ممکن است شامل شود

درد قفسه سینه
حالت تهوع
مشکلات بلع یا درد در هنگام بلع
علائم عوارض در دهان، گلو یا ریه ها، مانند سرفه مزمن یا گرفتگی صدا
اگر فکر می‌کنید مبتلا به رفلاکس معده هستید، یا اگر علائم شما با داروهای بدون نسخه یا تغییر شیوه زندگی بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم رفلاکس معده

علائم خطرناک رفلاکس معده

درد قفسه سینه
از دست دادن اشتها
استفراغ مداوم
مشکلات بلع یا درد در هنگام بلع
علائم خونریزی در دستگاه گوارش، مانند :
استفراغ حاوی خون یا شبیه تفاله قهوه
مدفوع حاوی خون یا سیاه و قیری به نظر می رسد
کاهش وزن غیر قابل توضیح

درمان رفلاکس معده

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که شیوه زندگی خود را تغییر دهید و برای مدیریت علائم رفلاکس معده یا بیماری رفلاکس معده به مری دارو مصرف کنید. در برخی موارد، پزشکان ممکن است جراحی را نیز توصیه کنند.

تغییر سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی ممکن است علائم شما را کاهش دهد. ممکن است پزشک شما توصیه کند

کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی
بالا بردن سر در هنگام خواب با قرار دادن یک بالش فوم یا بالش اضافی زیر سر و قسمت بالایی پشت برای متمایل کردن بدن و بلند کردن سر از تخت ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر
ترک سیگار اگر سیگار می کشید
تغییر عادات غذایی و رژیم غذایی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم غذایی رفلاکس معده ؛ ۸ غذایی که باید بخورید و اجتناب کنید

داروهای بدون نسخه و نسخه ای

شما می توانید بسیاری از داروهای رفلاکس معده را بدون نسخه خریداری کنید. با این حال، اگر علائمی دارید که با داروهای بدون نسخه از بین نمی روند، باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است یک یا چند دارو را برای درمان تجویز کند.

آنتی اسیدها : پزشکان ممکن است آنتی اسیدها را برای تسکین سوزش سردل خفیف و سایر علائم خفیف رفلاکس معده توصیه کنند. آنتی اسیدها بدون نسخه در دسترس هستند. آنتی اسیدها می توانند به تسکین علائم خفیف کمک کنند. با این حال، شما نباید هر روز یا برای علائم شدید از این داروها استفاده کنید، مگر اینکه در مورد مصرف آنتی اسید خود با پزشک خود صحبت کنید. این داروها می توانند عوارض جانبی مانند اسهال یا یبوست داشته باشند.

دارو

جراحی رفلاکس معده و سایر اقدامات پزشکی

اگر علائمرفلاکس معده شما با تغییر شیوه زندگی و داروها بهبود نیابد، یا اگر بخواهید برای مدیریت علائم، مصرف طولانی مدت داروهای GERD را متوقف کنید، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند. احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی نسبت به داروها بیشتر است.

فوندوپلیکاسیون. فوندوپلیکاسیون رایج ترین جراحی برای GERD است. در بیشتر موارد، منجر به بهبود طولانی مدت علائم GERD می شود. در حین عمل، جراح قسمت بالای معده شما را در اطراف انتهای مری می دوزد تا به اسفنکتر تحتانی مری فشار وارد کند و از رفلاکس جلوگیری کند.

جراحان ممکن است فوندوپلیکاسیون را به صورت لاپاراسکوپی یا جراحی باز انجام دهند. در فوندوپلیکاسیون لاپاراسکوپی که بیشتر دیده می شود، جراحان بریدگی های کوچکی در شکم ایجاد می کنند و ابزار خاصی را برای انجام عمل وارد می کنند. فوندوپلیکاسیون لاپاراسکوپی چندین اسکار کوچک بر جای می گذارد. در فوندوپلیکاسیون باز، جراحان بریدگی بزرگتری در شکم ایجاد می کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  اسپاسم مری چیست؟

چگونه تغییرات در عادات غذایی من می تواند علائم GERD را بهبود بخشد؟

اگر به بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) مبتلا هستید و اضافه وزن دارید یا چاقی دارید، ممکن است پزشک کاهش وزن را برای کاهش علائم GERD پیشنهاد کند. پزشک می تواند یک برنامه غذایی سالم را برای کمک به کاهش وزن توصیه کند.

اگر علائم GERD در شب یا زمانی که دراز کشیده اید دارید، خوردن وعده های غذایی حداقل ۳ ساعت قبل از دراز کشیدن یا رفتن به رختخواب ممکن است علائم را بهبود بخشد.

غذاهای مضر

چه غذاهایی رفلاکس معده را تشدید میکند؟

برخی از افراد مبتلا به GERD متوجه می شوند که برخی غذاها یا نوشیدنی ها باعث ایجاد علائم یا بدتر شدن علائم می شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که معمولاً با علائم GERD مرتبط هستند عبارتند از :

غذاهای اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی
مشروبات الکلی
شکلات
قهوه و سایر منابع کافئین
غذاهای پرچرب
نعناع
غذاهای ادویه دار

با پزشک خود در مورد رژیم غذایی و غذاها یا نوشیدنی هایی که به نظر می رسد علائم شما را افزایش می دهند صحبت کنید. پزشک ممکن است کاهش یا اجتناب از برخی غذاها یا نوشیدنی ها را توصیه کند تا ببیند آیا علائم رفلاکس معده بهبود می یابد یا خیر.

رفلاکس معده تا چه زمانی ادامه دارد؟

علائم ناراحت کننده سوزش سر دل بسته به علت ممکن است دو ساعت یا بیشتر ادامه داشته باشد. سوزش معده خفیف که پس از خوردن غذای تند یا اسیدی رخ می دهد، معمولاً تا زمانی که غذا هضم نشده است، ادامه می یابد. در صورت خم شدن یا دراز کشیدن، علائم سوزش معده نیز ممکن است چندین ساعت پس از اولین بار ظاهر شدنشان بازگردند.

چه زمانی رفلاکس معده خطرناک است؟

رفلاکس اسید معده معمولاً با عوارض طولانی مدت یا جدی همراه نیست. با این حال، هنگامی که رفلاکس اسید به طور مکرر اتفاق می افتد و درمان نمی شود، می تواند منجر به شرایطی مانند ازوفاژیت، زخم، تنگی، پنومونی آسپیراسیون و مری بارت شود.

رفلاکس معده سردرد دارد؟

بیماری رفلاکس معده با سردرد همراه است. ۲۲.۰ درصد از مبتلایان به میگرن گزارش کردند که GERD تشخیص داده شده و ۱۵.۸ درصد علائم رفلاکس را گزارش کرده اند.

 

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!