بهترین مکمل پوکی استخوان

بهترین مکمل پوکی استخوان + آیا مصرف مکمل مضر است؟

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که زمانی ایجاد می شود که فرد مقدار قابل توجهی از تراکم استخوان خود را از دست بدهد. این بیماری منجر به استخوان های ضعیف و شکننده می شود. افراد مبتلا به پوکی استخوان حتی در اثر عوامل استرس زا خفیف مانند سرفه یا خم شدن، مستعد شکستگی استخوان هستند. از آنجایی که خطر شکستگی بالایی دارند، افراد مبتلا به پوکی استخوان ممکن است در نهایت تحرک محدودی را تجربه کنند. برخی از شکستگی هایی که می تواند به دلیل پوکی استخوان ایجاد شود (به ویژه شکستگی لگن) می تواند خطر مرگ را در فرد افزایش دهد.

درمان پوکی استخوان شامل داروهایی است که برای کاهش سرعت تحلیل استخوان یا افزایش تراکم استخوان طراحی شده اند. این داروها شامل بیس فسفونات ها، کلسی تونین و درمان جایگزینی استروژن یا تعدیل کننده های گیرنده استروژن هستند.

در برخی موارد، مصرف مکمل ها به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی پزشکی می تواند از کاهش بیشتر استخوان جلوگیری کرده و تراکم استخوان را بهبود بخشد. در ادامه بخوانید تا بدانید در صورت ابتلا به پوکی استخوان بهترین مکمل پوکی استخوان کدامند.

بهترین مکمل پوکی استخوان کلسیم

تقریباً ۹۹ درصد کلسیم بدن در اسکلت ذخیره می شود، به همین دلیل است که کلسیم یکی از مهم ترین مواد مغذی برای سلامت استخوان است.

اگرچه به نظر می رسد دریافت کلسیم از منابع غذایی برای افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر از دریافت آن از مکمل ها مفید است، برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلسیم می تواند از از دست دادن بیشتر استخوان ها و شکستگی ها جلوگیری کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های کلسیم ممکن است خطر ابتلا به بیماری های دیگر مانند بیماری قلبی را افزایش دهند. با این حال، متخصصان به طور کلی از مکمل های کلسیم در صورت مصرف متعادل و نه بیش از حد حمایت می کنند.

مکمل‌های کلسیم به‌تنهایی می‌توانند بحث‌برانگیز باشند، زیرا شواهد متناقضی در مورد فواید سلامت کلی آنها وجود دارد. با این حال، تحقیقات نشان داده است که بهترین نوع مکمل کلسیم معمولاً کلسیم به اضافه ویتامین D است.

تامین نیاز روزانه شما به کلسیم از طریق منابع غذایی مانند دریافت کلسیم از مکمل ها با خطرات سلامت قلب همراه نیست. برای افزایش دریافت کلسیم از طریق منابع غذایی به جای مکمل، بیشتر محصولات شیر، پنیر، ماست و سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و بامیه را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

کلسیم

ویتامین D

ویتامین D به اندازه کلسیم نقش مهمی در سلامت استخوان دارد و در صدر لیست بهترین مکمل پوکی استخوان قرار می گیرد. بدون سطوح کافی ویتامین D، توانایی بدن برای جذب کلسیم مختل می شود که می تواند منجر به کمبود و افزایش تحلیل استخوان شود.
ویتامین D همچنین در تجزیه و بازسازی استخوان ها (بازسازی استخوان) نقش دارد. بدون سطوح کافی ویتامین D، افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان یا تجربه از دست دادن استخوان بیشتر در صورت ابتلا به این بیماری هستند.

برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، مکمل ویتامین D می تواند تراکم استخوان را بهبود بخشد.۸ با این حال، مقدار مصرف آنها باید متعادل باشد. در مطالعه‌ای بر روی ۳۱۱ بزرگسال سالم ساکن جامعه بدون پوکی استخوان، مصرف دوزهای زیاد ویتامین D طی سه سال، تراکم استخوان را اندکی کاهش داد، اما احتمال ایجاد آسیب مشخص نبود.

ویتامین D

بهترین مکمل پوکی استخوان منیزیم

منیزیم از عملکرد عضلات و اعصاب حمایت می کند. تنظیم فشار خون و متابولیسم انسولین؛ و تولید مثل این ماده معدنی برای سلامت استخوان ها نیز حیاتی است. نزدیک به ۶۰ درصد از ذخایر منیزیم بدن در بافت استخوانی یافت می شود.

در حالی که تحقیقات در مورد فواید مکمل‌های منیزیم برای پوکی استخوان متفاوت است، برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های منیزیم ممکن است تراکم استخوان را بهبود بخشد.

با این حال، تحقیقات همچنین نشان داده است که تراکم بهتر استخوان در نتیجه مصرف منیزیم لزوماً خطر شکستگی را در افراد مبتلا به پوکی استخوان کاهش نمی دهد. تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا مکمل های منیزیم خطر شکستگی را در افراد مبتلا به این بیماری کاهش می دهند، مورد نیاز است.
مکمل ممکن است برای افرادی که دچار کمبود هستند مفیدتر باشد به جای اینکه به عنوان یک درمان اضافی برای افراد مبتلا به پوکی استخوان استفاده شود. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد منیزیم می تواند اثرات مضری بر سلامت استخوان داشته باشد.

بهترین مکمل پوکی استخوان منیزیم

ویتامین K

یکی دیگر از بهترین مکمل پوکی استخوان ویتامین k است. تحقیقات نشان داده است که ویتامین K به تنظیم بازسازی استخوان کمک می کند. کمبود ویتامین K می تواند منجر به افزایش از دست دادن استخوان، به ویژه برای زنان شود.

با این حال، مطالعاتی که در مورد اثرات مکمل‌های ویتامین K در افراد مبتلا به پوکی استخوان انجام شده است یا محدود یا متناقض است. تحقیقات بیشتری برای مشخص کردن اینکه آیا باید مکمل ویتامین K برای افراد مبتلا به پوکی استخوان توصیه شود یا خیر، مورد نیاز است.

در حالی که ویتامین K هنوز به عنوان یک درمان مکمل برای پوکی استخوان پیشنهاد نشده است، کمبود ویتامین K می تواند منجر به کاهش تراکم استخوان و خطر بیشتر شکستگی شود.

ویتامین K

بهترین مکمل پوکی استخوان ایزوفلاون های سویا

ایزوفلاون های سویا ریزمغذی های آلی هستند که در سویا و سایر گیاهان (پلی فنل ها) یافت می شوند. زمانی که ایزوفلاون های سویا را مصرف می کنید، مانند هورمون استروژن در بدن شما عمل می کنند و گیرنده های استروژن خاصی را فعال می کنند.
تحقیقات نشان داده‌اند که ایزوفلاون‌های سویا می‌توانند از دست دادن استخوان را کاهش داده و به تشکیل استخوان در بدن کمک کنند. به نوبه خود، که می تواند منجر به افزایش تراکم استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان شود
یک مطالعه نشان داد که زنان یائسه ای که از مکمل های ایزوفلاون سویا استفاده می کردند، تراکم استخوان خود را تا ۵۴ درصد افزایش دادند و کاهش ۲۳ درصدی در نشانگر تجزیه استخوان در ادرار را تجربه کردند. با این حال، اهمیت این یافته از آنجایی که ممکن است به کاهش شکستگی مربوط شود، مشخص نبود.

در حالی که تحقیقات در مورد استفاده از ایزوفلاون های سویا و پوکی استخوان امیدوارکننده است، تعیین دوز مناسب ممکن است دشوار باشد زیرا مطالعاتی که از مکمل برای افزایش تراکم استخوان استفاده می کردند از دوزهای بسیار متفاوتی استفاده می کردند. دوز فعلی توصیه شده برای ایزوفلاون های سویا بین ۴۰ میلی گرم (میلی گرم) تا ۱۱۰ میلی گرم در روز به مدت یک سال است.

بهترین مکمل پوکی استخوان ایزوفلاون های سویا

روی

مطالعات ارتباط مستقیمی بین میزان روی دریافتی یک فرد و سطح تراکم استخوان آنها پیدا کرده اند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که چگونه مکمل روی می تواند به افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان کمک کند. پس از یک سال، افزایش تراکم استخوان در شرکت کنندگان در مطالعه مشاهده شد و هیچ گونه عوارض جانبی یا شکستگی مشاهده نشد. پس می توان فلز روی را در لیست بهترین مکمل پوکی استخوان اضافه کرد.

با این حال، محدودیت مطالعه این بود که همه افرادی که شرکت کردند کمبود روی داشتند. بنابراین، مشخص نیست که آیا افرادی که سطوح کافی از این ماده معدنی را دارند، نتایج مشابهی خواهند داشت یا خیر.

همچنین گروه کنترل (دارونما) وجود نداشت و همه افراد نیز برای پوکی استخوان دارو دریافت کردند. این بدان معناست که همچنین مشخص نیست که آیا بهبود تراکم استخوان مربوط به روی بوده یا درمان دیگری. نویسندگان مطالعه تحقیقات بیشتری را در مورد اثرات درمان روی استخوان بر روی استخوان توصیه کردند.

روی

آیا مصرف زیاد مکمل ها برای شما مضر است؟

اکثر مکمل‌ها زمانی که طبق دستور مصرف شوند بی‌خطر هستند، اما هنوز هم ممکن است “خیلی از چیزهای خوب” داشته باشند. برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد اگر شما به طور مداوم دوز بیش از حد زیادی از بسیاری از مکمل ها را مصرف کنید، به خصوص اگر آنها ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A، D، E و K باشند. وقتی این ویتامین ها در سیستم شما تجمع پیدا کنند، می تواند منجر به سمیت ویتامین می شود.

آیا برخی مکمل ها می توانند پوکی استخوان را معکوس کنند؟

پوکی استخوان قابل برگشت نیست. مکمل‌هایی که برای سلامت استخوان‌ها مفید هستند، به‌منظور کاهش از دست دادن استخوان و احتمالاً افزایش تراکم استخوان برای جلوگیری از شکستگی طراحی شده‌اند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!