ویتامین k

ویتامین k : کاربردها، منابع طبیعی، میزان دوز و عوارض جانبی

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است، بنابراین بدن شما آن را در بافت چربی و کبد ذخیره می کند. بیشتر به دلیل نقشش در کمک به لخته شدن خون یا انعقاد مناسب شناخته شده است. “K” از نام آلمانی آن، Koagulationsvitamin گرفته شده است. ویتامین کا همچنین نقش مهمی در سلامت استخوان دارد.

به ندرت کمبود ویتامین K وجود دارد. این به این دلیل است که باکتری‌های موجود در روده‌ها علاوه بر یافتن در غذاهای سبز رنگ، می‌توانند این ویتامین را بسازند. گاهی اوقات مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد و منجر به کمبود خفیف شود، عمدتاً در افرادی که سطح آن پایین است. کمبود ویتامین K می تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود که ممکن است به صورت تراوش از لثه یا بینی شروع شود.

عواملی که باعث کمبود ویتامین k می شود

مواردی که ممکن است باعث کمبود ویتامین K شود عبارتند از :

مشکلات سلامتی که می تواند بدن شما را از جذب ویتامین K بازدارد، مانند بیماری کیسه صفرا یا صفراوی، فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک و بیماری کرون
بیماری کبد
مصرف داروهای رقیق کننده خون، مانند وارفارین (کومادین)
همودیالیز طولانی مدت
سوختگی های جدی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین ویتامین برای بدن کدامند؟

کاربردهای ویتامین k

خون ریزی بیش از حد

ویتامین K برای کاهش خطر خونریزی در بیماری‌های کبدی، شرایطی که بدن شما ویتامین کافی جذب نمی‌کند، یا اگر برای مدت طولانی آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید، استفاده می‌شود.

در ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، و بسیاری از کشورهای دیگر، همه نوزادان برای جلوگیری از احتمال خونریزی، به ویژه در مغز، تزریق ویتامین K دریافت می کنند. نوزادان بدون هیچ گونه باکتری در روده به دنیا می آیند و ویتامین کافی از شیر مادر دریافت نمی کنند تا زمانی که بدن آنها قادر به ساختن آن نباشد.

اگرچه کمبود ویتامین K در نوزادان بسیار نادر است، اما به اندازه کافی خطرناک است که پزشکان تزریق کنند. نوزادانی که بیشترین خطر کمبود ویتامین را دارند، نوزادان نارس یا آنهایی هستند که مادرشان مجبور بوده در دوران بارداری داروهای تشنج مصرف کند. به مادرانی که داروهای تشنج مصرف می‌کنند، معمولاً ۲ هفته قبل از زایمان، ویتامین کا خوراکی داده می‌شود.

خونریزی بیش از حد

پوکی استخوان

بدن شما برای استفاده از کلسیم برای ساختن استخوان به ویتامین K نیاز دارد. افرادی که سطوح بالاتری از این ویتامین را دارند، تراکم استخوان بیشتری دارند، در حالی که سطوح پایین این ویتامین در افراد مبتلا به پوکی استخوان مشاهده شده است. به طور مشابه، برخی از مطالعات نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین با خطر بالاتر آرتروز مرتبط است.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد ویتامین K سلامت استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهد، به ویژه در زنان یائسه که در معرض خطر پوکی استخوان هستند. علاوه بر این، مطالعات بر روی ورزشکاران مرد و زن نیز نشان داده است که این ویتامین به سلامت استخوان ها کمک می کند. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که به تراکم استخوان کمک نمی کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خواص ویتامین E برای پوست و نحوه استفاده از آن برای درخشندگی سالم؟

منابع غذایی ویتامین k

غذاهایی که حاوی مقدار قابل توجهی از این ویتامین هستند عبارتند از جگر گاو، چای سبز، شلغم سبز، کلم بروکلی، کلم پیچ، اسفناج، کلم، مارچوبه و کاهو سبز تیره. کلروفیل ماده ای در گیاهان است که به آنها رنگ سبز می دهد و ویتامین K را تامین می کند.

یخ زدن مواد غذایی ممکن است ویتامین کا را از بین ببرد، اما حرارت روی آن تاثیری ندارد.

منابع غذایی ویتامین k

فرم های ویتامین k

۳ شکل از این ویتامین وجود دارد:

ویتامین K1 یا فیلوکینون، نسخه طبیعی K1 و فیتونادیون، نوع مصنوعی K1
ویتامین K2 یا مناکینون
ویتامین K3 یا منافتون یا منادیون

کلروفیل محلول در آب رایج ترین شکل ویتامین K است که بدون نسخه موجود می شود. به شکل قرص، کپسول و مایع موجود است.

آمپول ویتامین k

نحوه مصرف ویتامین k

مانند تمام مکمل ها، قبل از مصرف یا دادن آن به کودک، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

افرادی که بدنشان به دلیل بیماری کیسه صفرا یا صفراوی، فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک یا بیماری کرون نمی تواند ویتامین کافی را جذب کند. در شرایط خاص، پزشک ممکن است به شما ویتامین را تزریق کند

میزان مصرف کافی ویتامین K روزانه عبارت است از :

اطفال

تولد نوزادان – ۶ ماهگی: ۲ میکروگرم
نوزادان ۷ تا ۱۲ ماه: ۲.۵ میکروگرم
کودکان ۱ تا ۳ سال: ۳۰ میکروگرم
کودکان ۴ تا ۸ سال: ۵۵ میکروگرم
کودکان ۹ تا ۱۳ سال: ۶۰ میکروگرم
نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال: ۷۵ میکروگرم

بالغ

مردان ۱۹ سال و بالاتر: ۱۲۰ میکروگرم
زنان ۱۹ سال و بالاتر: ۹۰ میکروگرم
زنان باردار و شیرده ۱۴ تا ۱۸ سال: ۷۵ میکروگرم
زنان باردار و شیرده ۱۹ سال و بالاتر: ۹۰ میکروگرم

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ویتامین F چیست؟

عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین k

به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی و تداخل با داروها، باید مکمل های غذایی را فقط تحت نظارت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آگاه مصرف کنید.

در دوزهای توصیه شده این ویتامین عوارض جانبی کمی دارد.

ویتامین K از جفت عبور می کند و در شیر مادر نیز یافت می شود. زنان باردار و زنان شیرده باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنند.

افراد مبتلا به یک بیماری متابولیک نادر به نام کمبود گلوکز فسفات دهیدروژناز (G6PD) باید از این ویتامین اجتناب کنند.

افرادی که وارفارین (کومادین) مصرف می کنند نباید ویتامین K مصرف کنند.

افرادی که برای بیماری های کلیوی دیالیز می شوند می توانند اثرات مضر بیش از حد داشته باشند.

ویتامین کا و دیالیز

تداخلات دارویی

اگر در حال حاضر با هر یک از داروهای زیر تحت درمان هستید، نباید بدون مشورت با پزشک خود ویتامین K مصرف کنید.

آنتی بیوتیک ها : آنتی بیوتیک ها، به ویژه آنهایی که به عنوان سفالوسپورین شناخته می شوند، جذب ویتامین K را در بدن کاهش می دهند. استفاده از آنها برای بیش از ۱۰ روز ممکن است سطح ویتامین کا را کاهش دهد زیرا این داروها نه تنها باکتری های مضر بلکه باکتری های سازنده این ویتامین را نیز از بین می برند. افرادی که از قبل سطح ویتامین K پایینی دارند، مانند افراد دارای سوء تغذیه، افراد مسن، یا مصرف وارفارین (کومادین) در معرض خطر بیشتری هستند. سفالوسپورین ها عبارتند از:

سفاماندول (ماندول)
سفوپرازون (سفوبید)
سفمتازول (زفازون)
سفوتتان (سفوتان)

فنی توئین (دیلانتین) : فنی توئین با توانایی بدن در استفاده از ویتامین تداخل می کند. مصرف داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین) در دوران بارداری یا در دوران شیردهی ممکن است این ویتامین را در نوزادان کاهش دهد.

وارفارین (کومادین) : ویتامین K اثرات داروی رقیق کننده خون وارفارین را مسدود می کند، به طوری که کار نمی کند. در حالی که وارفارین مصرف می کنید، نباید این ویتامین را مصرف کنید یا غذاهای حاوی مقادیر بالای این ویتامین را دارند مصرف کنید. با پزشک خود برای دستورالعمل های غذایی خاص صحبت کنید.

Orlistat (Xenical، Alli) و Olestra : Orlistat، دارویی که برای کاهش وزن استفاده می شود، و olestra، ماده ای که به برخی از غذاها اضافه می شود، میزان چربی بدن را کاهش می دهد. از آنجایی که این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی است، این داروها ممکن است سطح این ویتامین را نیز کاهش دهند. سازمان غذا و دارو اکنون نیاز دارد که ویتامین K و سایر ویتامین های محلول در چربی (A، D و E) به محصولات غذایی حاوی اضافه شود. اولسترا پزشکانی که اورلیستات را تجویز می کنند معمولا مصرف مولتی ویتامین با این ویتامین ها را توصیه می کنند.

داروهای کاهنده کلسترول : سدکننده‌های اسید صفراوی، که برای کاهش کلسترول، کاهش جذب چربی بدن و همچنین ممکن است جذب ویتامین‌های محلول در چربی را کاهش دهند. اگر یکی از این داروها را مصرف می کنید، پزشک ممکن است مکمل ویتامین K را توصیه کند:

کلستیرامین (کوستران)
کولستیپول (کولستید)
کولسولام (ولچول)

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!