تراکم استخوان چیست و چگونه انجام می شود

تراکم استخوان چیست و چگونه انجام می شود

سنجش تراکم استخوان یک روش پزشکی است که برای تعیین تراکم یا استحکام استخوان استفاده می شود. می‌تواند پوکی استخوان (زمانی که استخوان‌ها کمتر متراکم می‌شوند، استحکام خود را از دست می‌دهند و به دلیل از دست دادن کلسیم راحت‌تر می‌شکنند) یا استئوپنی، شکل خفیف‌تر از دست دادن استخوان را شناسایی کند.

روش های مختلفی وجود دارد که می تواند تراکم استخوان را اندازه گیری کند. اکثر این روش ها سریع و بدون درد هستند. جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA)، که از دستگاه اسکن اشعه ایکس ویژه برای اندازه گیری تراکم استخوان استفاده می کند، محبوب ترین روش است زیرا سریع و بسیار دقیق است. نام دیگر این آزمایش اندازه گیری توده استخوانی است.

علت کاهش تراکم استخوان می شود؟

استخوان‌ها به طور طبیعی با افزایش سن افراد نازک‌تر می‌شوند، زیرا با شروع میانسالی، سلول‌های استخوانی موجود سریع‌تر از ساخته شدن استخوان جدید توسط بدن بازجذب می‌شوند. همانطور که این اتفاق می افتد، استخوان ها مواد معدنی، سنگینی و ساختار خود را از دست می دهند و آنها را ضعیف تر می کند و خطر شکستگی را افزایش می دهد. همه افراد پس از رسیدن به اوج تراکم استخوان در حدود ۳۰ سالگی شروع به از دست دادن توده استخوانی می کنند. هرچه استخوان‌های شما در حدود ۳۰ سالگی ضخیم‌تر باشند، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا پوکی استخوان ایجاد شود.

برخی از افرادی ممکن است دچار تحلیل استخوان نشوند. آنها ممکن است به طور طبیعی این مشکل را داشته باشند. این مشکل ممکن است نتیجه یک یا چند وضعیت دیگر، فرآیندهای بیماری یا درمان باشد. زنان به مراتب بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. این به این دلیل است که زنان اوج تراکم استخوان کمتری دارند و از دست دادن توده استخوانی سرعت می گیرد زیرا تغییرات هورمونی در زمان یائسگی رخ می دهد. هم در مردان و هم در زنان، موارد زیر می تواند به کاهش تراکم استخوان کمک کند :

اختلالات خوردن یا مشکلات متابولیسمی که به بدن اجازه نمی دهد ویتامین ها و مواد معدنی کافی را دریافت و استفاده کند.

شیمی درمانی یا داروهایی مانند استروئیدها که برای درمان تعدادی از بیماری ها از جمله آسم استفاده می شود.

قرار گرفتن در معرض تشعشع.

داشتن سابقه خانوادگی پوکی استخوان، لاغر بودن، فعالیت بدنی محدود، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل نیز خطر کاهش تراکم استخوان و در نهایت پوکی استخوان را افزایش می دهد.

علت کاهش تراکم استخوان

چه زمانی تراکم استخوان را باید اندازه بگیریم؟

سنجش تراکم استخوان اغلب در موارد زیر استفاده می شود :

پوکی استخوان، یا خانم هایی که بعد از یائسگی هستند و نگران پوکی استخوان هستند
ناهنجاری مهره ای (نخاعی).
استئوپنی

پوکی استخوان در افراد مسن، به ویژه زنان شایع است. برخی بیماری ها و شرایط نیز می توانند در از دست دادن استخوان نقش داشته باشند، از جمله بیماری غدد درون ریز (هورمونی)، بیماری مزمن کبد، روماتیسم مفصلی و نارسایی کلیه.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چه غذاهایی باعث پوکی استخوان می شود؟

مراحل تست تراکم استخوان

در بیشتر موارد، از شما خواسته می‌شود لباس‌های خود را در بیاورید و لباس بیمارستان بپوشید. تمام جواهرات باید قبل از آزمایش در بیاورید. چندین روش وجود دارد که می توان برای اندازه گیری استفاده کرد، از جمله :

جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA)

پرتوهای اشعه ایکس با انرژی متفاوت برای تشخیص تراکم استخوان و بافت نرم به طور جداگانه استفاده می شود. از این تکنیک می توان برای اندازه گیری در ستون فقرات، لگن، ساعد و کل بدن استفاده کرد. این یکی از رایج ترین روش ها است زیرا سریع و بسیار دقیق است.

جذب-سنجی-اشعه-ایکس-با-انرژی-دوگانه

جذب سنجی اشعه ایکس تک انرژی

یک پرتو اشعه ایکس برای اندازه گیری تراکم استخوان در مکان های محیطی مانند ساعد و پاشنه استفاده می شود. در این تکنیک، ناحیه مورد آزمایش در یک ماده بافت مانند پیچیده می شود یا در آب غوطه ور می شود تا کیفیت نتایج بهبود یابد.

سونوگرافی

اندازه گیری های انجام شده در طول سونوگرافی ممکن است اطلاعاتی در مورد یکپارچگی ساختاری استخوان ارائه دهد. دستگاه‌های سونوگرافی جدید مانند سونوگرافی کمی (QUS) می‌توانند تراکم استخوان پاشنه پا را در عرض چند دقیقه تخمین بزنند و نتایج را به‌طور خودکار چاپ کنند.

اندازه گیری ها به چه معناست

اندازه‌گیری‌ های تراکم استخوان به‌ عنوان یک مقدار بر حسب گرم بر سانتی‌متر مربع و به‌عنوان T-score یا Z-score گزارش می‌شود که  شما را در رابطه با سایر افراد در یک گروه مشابه معروف به «جمعیت مرجع» توصیف می‌کند.

جمعیت مرجع برای نمره T، بزرگسالان جوان از همان جنس بیمار هستند، در حالی که جمعیت مرجع برای امتیاز Z، گروهی از هم سن و جنس فرد مورد آزمایش است. پوکی استخوان در صورتی تشخیص داده می شود که T-score شما ۲.۵- یا کمتر باشد.

تراکم استخوان باید چند باشد؟

نمره T از ۱- تا ۱+ تراکم استخوان طبیعی در نظر گرفته می شود. نمره T از ۱- تا ۲.۵- نشان دهنده استئوپنی (تراکم استخوان کم) است. نمره T 2.5- یا کمتر تراکم استخوان آنقدر کم است که به عنوان پوکی استخوان طبقه بندی می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد

عوارض سنجش تراکم استخوان

این آزمایش یک روش بی خطر است و دوز تابش تقریباً همان است که از محیط عمومی در حدود یک روز دریافت می کنید.

چگونه می توان از کاهش تراکم استخوان جلوگیری کرد؟

این که آیا شما تمایل به ایجاد تراکم استخوانی پایین خواهید داشت تا حدی از قبل مشخص شده است. مواردی مانند اینکه آیا اعضای خانواده شما به پوکی استخوان یا تراکم استخوان پایین مبتلا بوده اند، آیا آسم مزمنی دارید که باید استروئید مصرف کنید، و اینکه در دوران رشد چقدر کلسیم و ویتامین D دریافت کرده اید، اکنون خارج از کنترل شما هستند. اما اگر یک بزرگسال جوان هستید یا اگر بچه‌هایی را بزرگ می‌کنید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به رشد استخوان‌های قوی و کاهش سرعت از دست دادن استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان انجام دهید.

غذاهای حاوی کلسیم

استخوان های شما تا سن ۳۰ سالگی به بیشترین تراکم خود نمی رسند. بنابراین برای کودکان و افراد کمتر از ۳۰ سال، هر چیزی که به افزایش تراکم استخوان کمک کند، مزایای طولانی مدت خواهد داشت. برای به حداکثر رساندن تراکم استخوان، مطمئن شوید که مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنید و با گذراندن زمان کمی در آفتاب، ورزش های تحمل وزن را به طور منظم انجام دهید، سیگار نکشید و از الکل زیاد خودداری کنید. اگر بچه دارید، به آنها بیاموزید که سالم بخورند، ورزش منظم داشته باشند و از سیگار کشیدن و الکل خودداری کنند. همچنین، آنها را وادار کنید تا کمی زیر نور آفتاب بازی کنند تا به بدنشان کمک شود ویتامین D بیشتری تولید کند. با پزشک خود در مورد میزان و منابع ویتامین D برای کودکتان صحبت کنید.

اگر بیش از ۳۰ سال سن دارید، هنوز برای ایجاد این تغییرات در سبک زندگی دیر نیست. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم به کاهش از دست دادن تراکم استخوان و به تاخیر انداختن یا پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!