درمان خانگی خس خس سینه

۵ درمان خانگی خس خس سینه

اگر تا به حال صدای سوت را هنگام نفس کشیدن شنیده اید، به آن خس خس می گویند. خس خس سینه اغلب شبیه یک سوت بلند به نظر می رسد و اغلب زمانی اتفاق می افتد که فرد بازدم می کند (نفس بیرون می دهد)، اگرچه گاهی اوقات هنگام دم (دم به داخل) شنیده می شود. خس خس سینه در نتیجه التهاب رخ می دهد که منجر به سفت شدن مجاری هوا می شود. درمان خانگی خس خس سینه، از جمله خوب غذا خوردن، آب درمانی و تمرینات تنفسی، ممکن است به کاهش خس خس کمک کند.

علت باعث خس خس سینه می شود؟

خس خس سینه معمولاً به دلیل باریک شدن لوله های برونش کوچک در قفسه سینه یا انسداد (انسداد) در لوله های برونش یا راه های هوایی بزرگتر و تارهای صوتی ایجاد می شود.

خس خس سینه اغلب در افراد مبتلا به بیماری های مزمن (طولانی مدت) مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شنیده می شود که باعث تنگ شدن مجاری هوایی برونش و اسپاسم می شود. سایر علل رایج خس خس سینه عبارتند از:

آلرژی
برونشیت
آمفیزم
اپی گلوتیت
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
نارسایی قلبی
سرطان ریه
داروها (به عنوان مثال، آسپرین)
آپنه انسدادی خواب
ذات الریه
ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV): بیشتر در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود
عفونت دستگاه تنفسی
سیگار کشیدن

در برخی موارد، خس خس سینه ممکن است به دلیل مخاط اضافی در مجاری تنفسی ایجاد شود. سرفه های شدید دو تا سه بار ممکن است مخاط را شل کند و صداهای خس خس را برطرف کند.

۱- آب درمانی

آب درمانی شامل استفاده از آب برای اهداف بهداشتی است. آب درمانی یکی از اساسی ترین و پرکاربردترین روش ها برای درمان خانگی خس خس سینه  است. گزینه های آب درمانی برای درمان خس خس سینه عبارتند از :

آب بنوشید : مرطوب نگه داشتن مجاری تنفسی با نوشیدن آب فراوان به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند، که می تواند خس خس سینه را بدتر کند.

مرطوب کننده : خس خس سینه هنگام تنفس در هوای خشک بدتر می شود. یک مرطوب کننده در اتاق می تواند به مرطوب شدن راه های هوایی و کاهش احتقان برای بهبود خس خس کمک کند.

دوش آب گرم : هوای مرطوب ناشی از گرفتن دوش آب گرم می تواند راه های هوایی را شل کند تا خس خس سینه کاهش یابد.

چای بنوشید : نوشیدنی‌های داغ مانند چای می‌توانند احتقان را تسکین دهند و راه‌های هوایی را شل کنند.

استنشاق بخار : استنشاق هوای گرم و غنی از رطوبت می تواند به پاکسازی سینوس ها و باز کردن راه های هوایی منقبض کمک کند.

آب درمانی

۲- درمان های تغذیه ای

داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند بسیاری از جنبه های سلامت و تندرستی شما را بهبود بخشد. رژیم غذایی و تغذیه به طور فزاینده ای به عنوان گزینه ای برای محافظت از سیستم تنفسی و کمک درمان خانگی خس خس سینه شناخته می شوند. خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی زیر ممکن است به کاهش یا حتی از بین بردن خس خس سینه شما کمک کند.

ویتامین C

ویتامین C برای فواید آن برای سیستم تنفسی، از جمله کاهش خس خس سینه، به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات نشان می دهد که مصرف میوه و سبزیجات غنی از ویتامین C – مرکبات، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، انواع توت ها، کلم بروکلی و اسفناج – می تواند خس خس سینه را کاهش دهد و تأثیر مثبتی بر سلامت ریه داشته باشد.

در حالی که مکمل های غذایی ویتامین C ممکن است مفید باشند، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که خوردن غذاهای غنی از این ماده مغذی آنتی اکسیدانی قوی مفیدتر است.

ویتامین D

چندین مطالعه نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با آسم، یکی از علل شایع خس‌خس سینه مرتبط است. غذاهای غنی از ویتامین D شامل گوشت قرمز، محصولات لبنی و ماهی‌های روغنی (مانند ماهی آزاد) هستند. همچنین می توانید سطح ویتامین D خود را با گذراندن وقت بیرون در زیر نور آفتاب افزایش دهید.

تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز بهینه ویتامین D برای جمعیت های مختلف (به عنوان مثال، سن، جنسیت، قومیت) و اینکه آیا مکمل ویتامین D به اندازه مصرف غذاهای غنی از این ماده مغذی مفید است یا خیر، مورد نیاز است.

ویتامین E

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی متعددی است که التهاب راه های هوایی و همچنین مخاطی را که ممکن است باعث خس خس سینه در افراد مبتلا به آسم شود، کاهش می دهد. ۴ بادام، فلفل دلمه ای قرمز، کره بادام زمینی، کدو تنبل، اسفناج و آفتابگردان همه دانه ها سرشار از ویتامین E هستند.

زنجبیل

حقیقات نشان می‌دهد که زنجبیل ممکن است به شل شدن ماهیچه‌های صاف راه‌های هوایی، کمک به کاهش انقباض و خس‌خس سینه کمک کند. زنجبیل تازه حاوی ترکیباتی است که ممکن است به دفع ویروس‌هایی که بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که عصاره‌های زنجبیل ممکن است با تأثیر مثبت بر سلول‌های مجاری تنفسی، به کنترل آسم کمک کنند. سعی کنید یک چای زنجبیل تازه بسازید تا راه‌های هوایی خود را شل و مرطوب کند تا خس‌خس سینه کاهش یابد.

درمان خانگی خس خس سینه زنجبیل

۳- تمرینات تنفسی

مانند ورزش هوازی که می تواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد، تمرینات تنفسی نیز می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت و عملکرد ریه شما داشته باشد. تکنیک های تنفس می تواند ظرفیت ریه شما را تقویت کند، ریه های شما را کارآمدتر کند و یک درمان خانگی خس خس سینه است.

اگرچه ممکن است این تمرینات ساده به نظر برسند، اما ممکن است برای تسلط بر آنها کمی تمرین لازم باشد. زمانی تمرین کنید که تنفس شما راحت است، بنابراین می توانید در صورت افزایش خس خس سینه یا تنگی نفس به آنها مراجعه کنید.

تنفس لب جمع شده

تنفس لب جمع شده تکنیکی است که سرعت تنفس را کاهش می دهد، راه های هوایی را برای مدت طولانی تری باز نگه می دارد و هر نفس را موثرتر می کند. وقتی کارآمدتر نفس می کشید، تنگی نفس باید کاهش یابد

برای تمرین :

دو تا چهار ثانیه از طریق بینی نفس بکشید.
لب های خود را جمع کنید و حداقل دو برابر (چهار تا هشت ثانیه) از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید.
این تمرین را چندین بار ادامه دهید تا تنفس شما راحت تر شود.
خس خس سینه شما احتمالاً پس از نفس کشیدن با لب های جمع شده بهبود می یابد یا حتی کاهش می یابد.

تنفس یوگا

ناتوانی در بازدم کامل در افراد مبتلا به آسم رایج است. تحقیقات نشان می دهد که تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما) عملکرد ریه را در افراد مبتلا به آسم بهبود می بخشد، که ممکن است خس خس سینه را کاهش دهد.

برای انجام تنفس یوگا :

با چشمان بسته به پشت دراز بکشید.
به طور مداوم از سوراخ های بینی خود نفس بکشید تا زمانی که ریه های شما به ظرفیت برسد.
نفس خود را برای یک تا دو شمارش حبس کنید، سپس مقداری از نفس را در پشت گلو منقبض کنید و به آرامی از طریق سوراخ های بینی خود بازدم کنید تا زمانی که احساس کنید کاملاً بازدم کرده اید.
دو ثانیه مکث کنید و تا ۲۰ بار تکرار کنید.

۴- درمان های بدون نسخه

داروهای بدون نسخه (OTC) به دلیل مقرون به صرفه بودن و در دسترس بودن (بدون نیاز به نسخه) گزینه ای محبوب برای بسیاری هستند. اگر می خواهید داروهای بدون نسخه را برای بهبود خس خس سینه خود امتحان کنید، ممکن است بخواهید موارد زیر را در نظر بگیرید:

پریمتن میست

Primatene Mist یک برونش گشادکننده است که به طور موقت علائم آسم متناوب را تسکین می دهد. مه حاوی اپی نفرین است که به تسکین خس خس سینه، سفتی در قفسه سینه و تنگی نفس کمک می کند.

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها به ویژه برای کسانی که آلرژی دارند مفید هستند. بسیاری از آنها به صورت قرص، کپسول، ژل مایع، قطره چشم و اسپری بینی بدون نسخه در دسترس هستند. مارک های رایج آنتی هیستامین عبارتند از: آلگرا (فکسوفنادین)، بنادریل (دیفن هیدرامین)، کلاریتین (لوراتادین) و زیرتک (ستیریزین).

قطره سرفه

مکیدن قطره های سرفه یا آب نبات های سفت ممکن است به تسکین راه های تنفسی تحریک شده و ملتهب کمک کند. به خاطر داشته باشید که قطره های سرفه می توانند به طور موقت سرفه خس خس را کاهش دهند، اما یک درمان طولانی مدت نیستند. برای تسکین، هر دو تا سه ساعت یک بار قطره سرفه بمکید.

۵- از محرک ها اجتناب کنید

در صورت امکان، سعی کنید از محرک هایی که خس خس سینه شما را بدتر می کند، اجتناب کنید، از جمله:

هوای سرد و خشک

هوای سرد و خشک می‌تواند منجر به تنگ شدن و تحریک راه‌های هوایی شود که می‌تواند منجر به سرفه، تشدید خس‌خس سینه و تشدید مشکلات تنفسی شود.

سیگار کشیدن یا ویپینگ

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات تاثیر منفی بر سلامت ریه و تنفس دارند. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد نشان می دهد که سیگار کشیدن و استعمال سیگار (استفاده از سیگارهای الکترونیکی) به شدت با افزایش خس خس سینه و سایر مشکلات تنفسی مرتبط است.۱۳ با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا در مورد گزینه های ترک سیگار صحبت کنید.

سیگار کشیدن

آلرژن ها

آلرژی‌ها می‌توانند تنفس را بدتر کنند، به‌ویژه در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند آسم یا COPD. علائم شایع آلرژی شامل آبریزش بینی، سرفه، خارش چشم و خس‌خس خفیف خفیف است. اگر آلرژی فصلی دارید، ممکن است بخواهید از آنتی هیستامین ها برای کمک به کاهش علائم آلرژی خود استفاده کنید.

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید
برخی از شرایطی که باعث خس خس سینه می شوند ممکن است زمانی که محیط آلوده باشد یا مواد حساسیت زا در هوا وجود داشته باشد بدتر شوند. یک دستگاه تصفیه هوا در خانه شما می تواند تعداد محرک های موجود در هوا را که ممکن است باعث خس خس سینه شوند را کاهش دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!