خس خس سینه

خس خس سینه نشانه چیست؟

خس خس سینه یک علامت شایع اما ترسناک است که در آن یک صدای سوت بلند وجود دارد که با تنفس ایجاد می شود. ممکن است به تنهایی یا با علائم دیگر مانند تنگی نفس رخ دهد. دلایل احتمالی زیادی وجود دارد از آسم گرفته تا واکنش های آلرژیک شدید و از بیماری های قلبی گرفته تا رفلاکس اسید. تشخیص خس خس سینه از استریدور ، یک علامت جدی دیگر که اغلب دارای صدای متفاوت موسیقی است و ناشی از شرایط مختلف است ، بسیار مهم است هرچند هر دو شرایط می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

تعدادی آزمایش وجود دارد که ممکن است برای تشخیص بیماری انجام شود و برای انتخاب بهترین درمان به تشخیص دقیق نیاز است.

خس خس سینه می تواند هم با دم هم با بازدم رخ دهد هرچند که این امر با نفس کشیدن بیشتر رایج است. در حالی که بسیاری از مردم  و پزشکان هنگام شنیدن خس خس به آسم فکر می کنند توجه به این نکته ضروری است که “همه چیزهایی که خس خس می کنند آسم نیست” و این علل دیگر باید قبل از فرض تشخیص آسم رد شوند.

این صدا توسط هوایی ایجاد می شود که از طریق مجاری هوایی باریک تر از حد معمول عبور می کند. باریک شدن راه های هوایی می تواند به دلایل زیر باشد :

برونکواسپاسم. این بدان معناست که عضله درون پوشش مجاری هوایی منقبض می شود. این اثر باعث تنگ شدن (انقباض) راه های هوایی می شود.
تورم پوشش مجاری هوایی.
ترشحات زیاد (مخاط و غیره) در مجاری هوایی.
یک جسم استنشاق شده برای مثال، اگر بادام زمینی را استنشاق کنید (که در کودکان غیرمعمول نیست).
رشد غیر طبیعی در راه هوایی، مانند تومور (سرطان).

خس خس ریه

علت خس خس سینه چیست؟

شایع ترین علل خس خس سینه آسم و COPD است اما همانطور که اشاره شد علل بالقوه زیادی وجود دارد از جمله :

آسم : شایع ترین علت خس خس سینه آسم است اما تا زمانی که سایر احتمالات را کنار نگذاریم نباید تشخیص داده شود.
آنافیلاکسی : این یک واکنش آلرژیک شدید است (اغلب به دلیل نیش زنبور ، داروها یا خوردن آجیل یا صدف) که باعث تورم در گلو می شود.
برونشیت : این می تواند هم حاد (فقط چند روز طول بکشد) و هم مزمن (از هفته ها تا ماهها تا سالها طول بکشد).
برونشیولیت : این یک عفونت است که کوچکترین مجاری تنفسی را درگیر می کند و بیشتر در کودکان شایع است. اغلب توسط ویروس سینسیتیال تنفسی (RSV) ایجاد می شود که می تواند منجر به آسم شود.
استنشاق (تنفس) جسم خارجی : اگر شیئی که استنشاق می شود راه های هوایی را به طور کامل مسدود نکند گاهی اوقات خس خس می کند. گاهی اوقات، به ویژه هنگامی که یک جسم به طور کامل راه های هوایی را مسدود نمی کند (مانند یک تکه هویج)  مردم ممکن است یک قسمت خفگی را به یاد نیاورند. در مطالعات برونکوسکوپی در بزرگسالان ، ۰.۲ تا ۰.۳۳ درصد از روشها یک جسم خارجی را در یک لوله برونش کشف می کنند که غیر منتظره بود. خس خس سینه مربوط به جسم خارجی معمولاً در یک طرف قفسه سینه قرار دارد.

علت خس خس سینه

ذات الریه

COPD : بیماریهای مزمن انسداد ریه مانند آمفیزم ، ممکن است باعث خس خس سینه شود.
برونشکتازی : پهن شدن مجاری تنفسی اغلب به دلیل عفونت های دوران کودکی یا فیبروز کیستیک گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است و ممکن است در ابتدا به علت دیگری از خس خس سلولی نسبت داده شود. در حالی که فیبروز کیستیک بیشتر در اوایل کودکی تشخیص داده می شود گاهی اوقات در بزرگسالی تشخیص داده می شود.
عفونت های ویروسی مانند ویروس سینسیتیال تنفسی (RSV) : بسیاری از عفونت های ویروسی می توانند باعث این بیماری شوند به ویژه در کودکان.
سرطان ریه : اولین علامت سرطان ریه ممکن است خس خس سینه باشد ، بنابراین تشخیص علت خس خس حتی در صورت مشخص شدن علت آن بسیار مهم است. با سرطان ریه انسداد راه هوایی توسط تومور منجر به صدای خس خس می شود.
نارسایی قلبی.
آمبولی ریه : لخته های خون در پاها ممکن است جدا شده و به ریه ها منتقل شود (آمبولی ریه) گاهی اوقات باعث خس خس سینه می شود.
رفلاکس اسید : ممکن است واضح به نظر نرسد اما ریفلاکس اسید یک علت شایع خس خس سینه است. در برخی موارد افراد علائمی مانند سوزش سر دل ندارند و از رفلاکس اسید غافل هستند.
پنومونیت حساسیت بیش از حد : التهاب مزمن ریه ها ناشی از مواردی مانند کپک زدن یونجه و فضولات پرندگان ممکن است خس خس سینه به عنوان اولین علامت باشد.
داروها (به ویژه آسپرین)
اختلال عملکرد طناب صوتی : به دلیل بسته شدن یک یا هر دو تارهای صوتی در هنگام تنفس ایجاد می شود. این بیماری به عنوان “آسم تارهای صوتی” نیز شناخته می شود.
اپی گلوتیت : یک اورژانس پزشکی با علائمی مانند تب، آبریزش و نشستن در حالت عمودی در تلاش برای تنفس مشخص می شود اپی گلوتیت در اثر عفونت اپی گلوت یک قطعه کوچک غضروف متصل به انتهای زبان ایجاد می شود. اپی گلوتیت اغلب باعث ایجاد استریدور می شود که از گردن شنیده می شود اما ممکن است منجر به خس خس سینه شود.

تشخیص خس خس سینه

اگر در حال خس خس سینه هستید مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید – حتی اگر احساس می کنید علت آن را می دانید یا در گذشته خس خس را تجربه کرده اید. حتی در صورت تشخیص بیماری آسم در صورت هرگونه تغییر در علائم خود حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت احساس درد در قفسه سینه، سبکی سر، به سختی نفس کشیدن یا مشاهده رنگ مایل به آبی روی لب ها و پوست خود فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید. تورم صورت گردن و لب ها می تواند نشانه یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی باشد.

خس خس سینه

ارزیابی

اولین کاری که پزشک شما انجام می دهد (پس از اطمینان از راحتی و ثبات شما) این است که یک شرح حال کامل پزشکی بگیرید و یک معاینه فیزیکی انجام دهید. برخی از سوالاتی که ممکن است از شما بپرسند عبارتند از :

علائم شما از کی شروع شد؟
آیا تا به حال علائمی شبیه به این داشته اید؟
آیا خس خس سینه شما در شب بدتر است یا در طول روز؟
آیا توسط زنبور نیش زده اید یا غذاهایی مصرف کرده اید که ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی مانند صدف یا آجیل شود؟
آیا علائم دیگری مانند سرفه، تنگی نفس، درد قفسه سینه، کهیر، تورم صورت یا گردن یا سرفه خون دارید؟
آیا سابقه شخصی یا خانوادگی آسم، اگزما، بیماری های ریه یا سرطان ریه دارید؟
آیا شما یا تا به حال سیگار کشیده اید؟
آیا هنگام غذا خوردن حس خفگی داشته اید.

آزمایش کردن

آزمایشات برای ارزیابی خس خس سینه شما و تعیین علت بسته به سابقه شما متفاوت است. در مواقع اضطراری، پرسنل و تکنسین های اورژانس با “ABD” شروع می کنند. این مخفف راه هوایی، تنفس و سپس گردش خون است. مهم است که قبل از ادامه آزمایش این موارد را ارزیابی کنید تا مشخص شود که چه چیزی در واقع باعث خس خس سینه می شود. آزمایش ممکن است شامل موارد زیر باشد :

اکسی متری برای بررسی سطح اکسیژن در خون شما
اشعه ایکس قفسه سینه : توجه به این نکته ضروری است که اشعه ایکس قفسه سینه در صورت یافتن چیزی می تواند مفید باشد اما نمی تواند تمام شرایط جدی را حذف کند.
اسپیرومتری
آزمایش خون : برای یافتن علائم عفونت
آزمایشات عملکرد ریوی
سی تی اسکن قفسه سینه شما
برونکوسکوپی : در صورتی که پزشک نگران این باشد که ممکن است جسم خارجی را تنفس کرده یا در مجاری تنفسی یا نزدیک آن تومور داشته باشید.
لارنگوسکوپی : برای بررسی حنجره و تارهای صوتی شما

درمان خس خس سینه

بسته به میزان جدی بودن علائم شما پزشک ابتدا آنچه را که برای راحتی شما و کنترل علائم لازم است انجام می دهد. از آنجا که علل احتمالی خس خس سینه وجود دارد ، درمان بیشتر بستگی به علت خس خس سینه شما دارد.

اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که اکسیژن کافی را وارد ریه ها می کنید و اکسیژن ای که تنفس می کنید به تمام سلول های بدن شما می رسد. اکسیژن درمانی معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. اگر علت ایجاد واکنش آلرژیک باشد اغلب اپی نفرین تزریقی تجویز می شود.

سایر درمانها به علل زمینه ای خس خس بستگی دارد. به عنوان مثال درمان های آسم برای کاهش تنگی راه های هوایی به دلیل آسم استفاده می شود در حالی که اگر تصور شود که جسم خارجی در مجاری تنفسی می تواند باعث علائم شما شود ممکن است روشی مانند برونکوسکوپی توصیه شود.

درمان خس خس ریه

درمان خانگی برای خس خس ریه

علاوه بر گزینه‌های درمانی پزشکی برای خس‌ خس سینه، برخی درمان‌ خانگی خس‌ خس سینه وجود دارد که می‌توانید برای کمک به احساس بهتر آن‌ها امتحان کنید.

بخار : گرفتن دوش آب گرم همراه با بخار می تواند به کاهش علائم شما کمک کند، به خصوص اگر خس خس ریه ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد.
مرطوب کننده : سعی کنید از یک مرطوب کننده استفاده کنید، زیرا هوای خشک می تواند سرفه همراه با خس خس سینه را بدتر کند.
سالین بینی : اگر به دلیل مسدود شدن مجرای بینی شما خس خس می کنید، استفاده از نمک بینی می تواند به شل شدن مخاط و کمک به تنفس بهتر کمک کند.
از دود سیگار دوری کنید : اگر شما یا شخصی که می شناسید سیگار می کشد، مهم است که از دود سیگار دوری کنید زیرا می تواند علائم خس خس سینه را بدتر کند.
هیدراته بمانید : اگر به دلیل عفونت خس خس می کنید، هیدراته ماندن می تواند به رقیق شدن مخاط کمک کند تا کمی بهتر نفس بکشید. مایعات گرم با مقداری آب لیموترش تازه و عسل خام می تواند به ویژه تسکین دهنده باشد.
استراحت : استراحت برای کمک به بهبودی بدن شما بسیار مهم است. اگر به دلیل بیماری خس خس می کنید، تا جایی که ممکن است در رختخواب بمانید و استراحت کنید. هر چه بیشتر استراحت کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

خس خس سینه نوزاد

خس خس سینه یکی از علائم شایع عفونت یا بیماری های تنفسی در کودکان و نوزدان است. گاهی اوقات این فقط یک علامت جزئی از سرماخوردگی یا آنفولانزا است، اما در موارد دیگر می‌تواند نشانه‌ای از عفونت جدی‌تر قفسه سینه یا شرایطی مانند آسم باشد. اگرچه شنیدن خس‌خس سینه کودک می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد، اما معمولاً نشانه‌ای از چیز جدی نیست. با این حال، مهم است که بدانید چگونه علائمی را که نشان می دهد کودک شما هنگام خس خس سینه نیاز به مراجعه به پزشک دارد، تشخیص دهید. گاهی اوقات می تواند نشانه عفونت جدی تری باشد که نیاز به درمان فوری دارد. در موارد دیگر، خس خس مداوم می تواند اولین نشانه ای باشد که کودک شما تحت تاثیر یک بیماری مزمن تنفسی مانند آسم قرار گرفته است.

خس خس ریه در نوزدان

علل خس خس سینه در نوزادان

خس خس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این می تواند نشانه عفونتی مانند سرماخوردگی، برونشیولیت یا ذات الریه یا نشانه ای از شرایطی مانند آسم یا فیبروز کیستیک باشد. یافتن علت ایجاد خس خس بسیار مهم است زیرا مسیر صحیح درمان را تعیین می کند.

برخی از علل احتمالی خس خس سینه در کودکان و نوزادان عبارتند از:

عفونت های تنفسی مانند برونشیت و ذات الریه
آلرژی هایی مانند تب یونجه
بیماری رفلاکس معده و مری
آسم
اجسام خارجی که در مجاری تنفسی قرار گرفته اند، مانند تکه های غذا یا اسباب بازی های کوچک
بیماری‌های مادرزادی نادر مانند فیبروز کیستیک که بر ریه‌ها یا راه‌های هوایی تأثیر می‌گذارد
شرایط مزمن تنفسی مانند دیسپلازی برونش ریوی (BPD) که در نوزادانی که نارس به دنیا آمده اند شایع تر است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!