گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

علت گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی ؛ چه چیزی طبیعی است و چه چیزی نیست

گرفتگی در حین یا بعد از رابطه جنسی غیرعادی نیست و لزوماً به این معنی نیست که چیزی اشتباه است. ممکن است به دنبال ارگاسم یا تنش عضلانی چند گرفتگی داشته باشید. در برخی موارد، رابطه جنسی می تواند دردناک باشد. دیسپارونی یا درد مکرر یا مداوم با فعالیت جنسی، می‌تواند بر هر کسی تأثیر بگذارد، اگرچه در زنان شایع‌تر است. معمولاً به دلیل وضعیت جنسی یا سطح دخول است، اما همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای، مانند اندومتریوز یا عفونت باشد. این مقاله علت گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی و علائمی را که نشان می دهد باید به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید، مورد بحث قرار می دهد.

چه چیزی باعث درد یا گرفتگی لگن بعد از رابطه جنسی می شود؟

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی برای برخی افراد غیر معمول نیست. درد هنگام رابطه جنسی طبیعی نیست، اما همیشه به دلیل یک مشکل پزشکی نیست.

درد عضلات بعد از رابطه جنسی

ارگاسم

گرفتگی یا درد ممکن است صرفاً به این دلیل اتفاق بیفتد که شما ارگاسم داشته اید و به شرح زیر روی شما تأثیر می گذارد:

زنان : هنگامی که به ارگاسم می‌رسید، عضلات کف لگن منقبض می‌شوند و ممکن است گرفتگی کنند. و ماهیچه های منقبض ممکن است به اعصاب فشار وارد کنند که می تواند باعث درد در حین یا بعد از ارگاسم شود. این به احتمال زیاد در صورتی اتفاق می افتد که عضلات کف لگن شما سفت یا منقبض باشد.

مردان : ارگاسم و انزال شامل انقباضات قوی و حرکات غیرارادی عضلات کف لگن است، بنابراین ممکن است پس از ارگاسم به گرفتگی خود ادامه دهید.

تخمک گذاری

برخی از زنان در طول تخمک گذاری دچار درد لگن و گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی می شوند. Mittelschmerz معمولا حدود ۱۴ روز قبل از قاعدگی اتفاق می افتد و در قسمت پایین شکم در سمت تخمک گذاری قرار دارد. این شایع است و می تواند چند دقیقه یا تا یک یا دو روز طول بکشد. ممکن است مقداری لکه بینی نیز داشته باشید.

نفوذ عمیق

در برخی موارد، نفوذ عمیق می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد گرفتگی در حین یا بعد از رابطه جنسی شود. ممکن است این مشکل بیشتر در برخی از موقعیت های جنسی باشد، به شرح زیر :

زنان : ممکن است در ناحیه دهانه رحم یا پایین شکم احساس درد کنید. این ممکن است به دلیل شرایطی باشد که بر دهانه رحم، رحم یا تخمدان ها تأثیر می گذارد.

مردان : ممکن است به دلیل عفونت یا آسیب به پوست ختنه گاه، در سر آلت تناسلی احساس درد کنید.

بارداری

بدن شما در حال تغییر سریع است، بنابراین جنسیت ممکن است با پیشرفت بارداری متفاوت باشد. معمولاً داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است.

داشتن گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی یا لکه بینی بعد از مقاربت طبیعی است. با این حال، گرفتگی شدید یا مداوم و خونریزی شدید غیر طبیعی است، بنابراین با پزشک خود تماس بگیرید. داشتن رابطه جنسی خیلی زود پس از زایمان نیز می تواند دردناک باشد.

بارداری

فشار عضلانی

فشار عضلانی می تواند با هر نوع ورزش از جمله رابطه جنسی اتفاق بیفتد. منقبض شدن، پیچ خوردن، یا به سادگی قرار گرفتن در یک موقعیت نامناسب می تواند عضلات را تحت فشار قرار دهد. درد و گرفتگی عضلانی می تواند در شکم، پاها یا پشت رخ دهد.

واژینیسموس

واژینیسموس زمانی است که دچار اسپاسم غیر ارادی مکرر یا مداوم عضلات واژن می شوید، به عنوان مثال:

زنان : دخول ممکن است بسیار دردناک باشد. ممکن است اصلا نتوانید رابطه جنسی داشته باشید. این می تواند منجر به افزایش اضطراب جنسی شود.

مردان : نفوذ به واژن را بسیار دشوار و حتی غیرممکن می کند.

منی

پروستاگلاندین ها هورمون هایی هستند که نقش های زیادی در بدن دارند، از جمله کمک به شروع زایمان. حتی اگر باردار نیستید، پروستاگلاندین های موجود در مایع منی می توانند منجر به انقباضات خفیف رحم شوند.

فیبروم ها

فیبروم ها توده های خوش خیم رایج در رحم هستند. همه افراد مبتلا به فیبروم رحم در حین رابطه جنسی احساس ناراحتی نمی کنند.

بسته به اندازه و تعداد فیبروم ها، ممکن است در حین رابطه جنسی درد سطحی و عمیق ناحیه تناسلی را تجربه کنید.

کیست های تخمدان

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که روی تخمدان ها تشکیل می شوند. بیشتر اوقات، هیچ علامتی وجود ندارد. ۸ ممکن است در حین فعالیت‌های خاص، مانند مقاربت، درد مبهم یا شدید در شکم و درد داشته باشید.

سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی یک بیماری مزمن است که باعث مشکلات دردناک مثانه می شود، به شرح زیر است :

زنان : ممکن است به دلیل اسپاسم در عضلات کف لگن درد داشته باشید. همچنین ممکن است درد یا ناراحتی در فرج یا واژن داشته باشید. از آنجایی که مثانه بسیار نزدیک به واژن است، علائم می تواند در حین یا بعد از رابطه جنسی بدتر شود.

مردان : ممکن است در کیسه بیضه، بیضه، آلت تناسلی یا ناحیه رکتوم احساس درد کنید. برخی از مردان یک روز پس از ارگاسم درد دارند.

آندومتریوز

آندومتریوز یک بیماری مزمن است که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد می کند.

در حین مقاربت، ضربه خارجی می تواند ضایعات را تحت تاثیر قرار دهد که خاصیت ارتجاعی ندارند. این می تواند باعث درد عمیق در لگن یا ناحیه تناسلی در حین یا پس از مقاربت جنسی شود.

گرفتگی عضلات در رابطه جنسی

پروستاتیت

پروستاتیت التهاب پروستات است که می تواند منجر به درد در حین یا بعد از انزال شود. همچنین ممکن است دردی داشته باشید که در اطراف ناحیه لگن پخش می شود.

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت دستگاه ادراری عفونتی است که هر قسمت از دستگاه ادراری را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود :

زنان: ممکن است فشار یا گرفتگی در کشاله ران یا پایین شکم و ناراحتی ناشی از فعالیت جنسی را تجربه کنید.
مردان: علاوه بر فشار یا گرفتگی در کشاله ران یا پایین شکم، ممکن است در نوک آلت تناسلی خود نیز مقداری سوزش داشته باشید.

رحم کج شده

یک رحم کج شده به سمت ستون فقرات به جای جلو، به سمت ناف خم می شود.

این معمولا مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، در برخی از زنان، می تواند نفوذ را دشوار و ناراحت کننده کند. رانش عمیق یا موقعیت های ورود به عقب ممکن است دردناک ترین باشد، بنابراین ممکن است آزمایش با موقعیت های دیگر کمک کند.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی وضعیتی است که در آن تجمع بافت اسکار در ساقه آلت تناسلی باعث خمیدگی غیرطبیعی می شود. این می تواند منجر به درد هنگام نعوظ، دخول دشوار و درد در هنگام مقاربت شود. انحنای آلت تناسلی و مشکلات دخول نیز می تواند منجر به درد یا ناراحتی شریک جنسی شود.

عفونت های مقاربتی (STIs)

بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس، عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی گسترش می یابند و می توانند باعث شوند:

زنان : ممکن است در حین رابطه جنسی درد لگن، سوزش و خارش واژن و درد در عمق وجود داشته باشید.

مردان : بیماری های مقاربتی می توانند باعث سوزش و خارش آلت تناسلی، انزال دردناک و درد لگن شوند.

رفع گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در خانه

اگر گرفتگی عضلات شما خفیف است و زیاد طول نمی کشد، می توانید صبر کنید. در غیر این صورت، می توانید امتحان کنید :

مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
با استفاده از یک پد گرم کننده در قسمت پایین شکم خود
گرفتن حمام گرم
پس از رابطه جنسی زمانی برای استراحت در نظر بگیرید
دفعه بعد، می توانید موقعیت های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!