فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحم چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

فیبروم رحم رشدهایی هستند که از سلولهای ماهیچه ای صاف، فیبروبلاستها و سایر مواد ساخته شده در داخل یا روی دیواره رحم تشکیل شده اند.
فیبروئیدها ممکن است به صورت یک تومور یا به صورت خوشه ای رشد کنند. در بسیاری از موارد یک رحم حاوی فیبرومهای زیادی است.
فیبروم های رحمی می توانند اندازه ها یا شکل های مختلفی داشته باشند. یک دسته یا خوشه های فیبروئیدها اغلب اندازه های متفاوتی دارند. فیبروئیدها می توانند رشد کنند، کوچک شوند یا در طول زمان ثابت بمانند.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی فیبروم را بر اساس محل رشد آنها طبقه بندی می کنند :

فیبروئیدهای زیر مخاطی درست در زیر پوشش رحم و داخل حفره آندومتر رشد می کنند.
فیبروئیدهای داخل عضلانی بین عضلات رحم رشد می کند.
فیبروئیدهای Subserosal (تلفظ شده زیر-sur-OH-sul) در خارج از رحم رشد می کنند.
برخی از فیبروم ها روی ساقه هایی که از سطح رحم یا حفره رحم رشد می کنند رشد می کنند. اینها را فیبروم های pedunculated می نامند.

انواع فیبروم رحم

علائم فیبروم رحم چیست؟

محل فیبروم نقش زیادی در بروز یا عدم بروز علائم دارد. برخی از زنان ممکن است یک یا چند علامت را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اصلاً علامتی نداشته باشند.

علائم رایج فیبروم رحمی عبارتند از :

خونریزی غیرطبیعی رحم به شکل دوره های طولانی تر، شدیدتر یا مکررتر از حد معمول
درد قابل توجه قاعدگی
خونریزی بین پریودها
مشکل باردار شدن
درد هنگام مقاربت
درد یا فشار لگن، شکم یا کمر
بیرون زدگی ناحیه شکم
افزایش دردهای قاعدگی
تکرر ادرار
انسداد مجاری ادرار
درد در هنگام ادرار یا دیسپارونی
یبوست
خستگی ناشی از کم خونی
عوارض بارداری، مانند نیاز به سزارین برای زایمان

علائم فیبروم رحم

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  لخته شدن خون پریود چیست؟

علائم نادر

اگر خونریزی غیرطبیعی رحم درمان نشود، کم خونی شدید ممکن است رخ دهد. این ممکن است نیاز به درمان با انتقال خون داشته باشد.

اگر فیبروم ها شکل حفره رحم را تغییر دهند، ممکن است به موارد زیر منجر شود:

سقط مکرر
ناباروری
زایمان زودرس
تظاهرات غیرطبیعی جنین (مانند نمای بریچ)
عوارض حین زایمان

علت فیبروم رحم چیست؟

ما نمی دانیم چه چیزی باعث فیبروم رحم می شود. شواهد نشان می دهد که عوامل متعددی در رشد آنها نقش دارد.
اگرچه علل دقیق آن ناشناخته است، شواهد تحقیق نشان می دهد که هر یک یا همه این عوامل در رشد فیبروم رحم نقش دارند:
ژنتیک
استروژن و پروژسترون
هورمون های رشد
ریز مغذی ها مانند آهن، که بدن به مقدار کمی از خون نیاز دارد. به عنوان مثال، کمبود ویتامین D ممکن است با فیبروم رحم مرتبط باشد.
به احتمال زیاد فیبروم ها در اثر عوامل متعددی که با یکدیگر تعامل دارند ایجاد می شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا فیبروم داخل دیواره رحم طبیعی است؟

عوارض فیبروم رحم

فیبروم ها همچنین با سایر عوارض بارداری مرتبط هستند، از جمله :

جدا شدن جفت
نوزادانی که در دوران بارداری کوچکتر از حد متوسط هستند، نوزادان کوچک برای سن حاملگی نیز نامیده می شوند

همانطور که قبلا ذکر شد، خونریزی بیش از حد رحم یکی از شایع ترین علائم فیبروم رحم است. در صورت عدم درمان، ممکن است دچار کم خونی شدید شوید که با پر کردن مایع داخل وریدی و تزریق خون درمان می شود.

عوارض فیبروم رحم

تشخیص فیبروم رحم

بیشتر فیبروم های رحمی مورد توجه قرار نمی گیرند. زنان بدون علامت معمولاً در طی یک معاینه معمول زنان یا هنگام عکسبرداری برای یک بیماری غیرمرتبط متوجه می شوند که فیبروم دارند.

بررسی های شخصی

فیبروم رحم از نظر اندازه و علائم متفاوت است. فیبروم رحم می تواند مورد توجه قرار نگیرد یا به طور چشمگیری بر زندگی شما تأثیر بگذارد. اگر علائم زیر را تجربه می کنید، ممکن است در مورد فیبروم سوال کنید :

درد لگن یا شکم
خونریزی شدید قاعدگی
تکرر ادرار
یبوست
پری یا فشار لگن
سقط های مکرر
درد هنگام رابطه جنسی
درد پایین کمر

معاینه جسمی

فیبروم‌ها گاهی در معاینه فیزیکی پیدا می‌شوند که یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک توده سفت، نامنظم و اغلب بدون درد را در طول معاینه شکم یا لگن احساس کند. معاینه لگن برای تعیین اندازه رحم مهم است.
آزمایشگاه ها و آزمایش ها

بسته به علائم شما، ارزیابی اولیه ممکن است با آزمایش خون شروع شود که علل غیرساختاری علائم شما را ارزیابی می کند. آزمایش خون شما ممکن است برای موارد زیر آزمایش کند:

گنادوتروپین جفتی بتا انسان (bHCG) : سطوح پایین bHCG حاملگی را رد می کند.

شمارش کامل خون (CBC) : اگر خونریزی شدید قاعدگی داشته اید، ممکن است برای بررسی کم خونی CBC انجام دهید.

هورمون محرک تیروئید (TSH) : زنان مبتلا به فیبروم رحمی معمولاً گره های تیروئیدی دارند. فیبروم رحم و رشد ندول تیروئید تا حد زیادی توسط سطوح استروژن کنترل می شود.

آزمایش tsh

سطح پرولاکتین : اگرچه به ندرت، ترشح پرولاکتین نابجا از فیبروم های رحمی می تواند باعث هیپرپرولاکتینمی شود – وضعیتی که در آن سطح هورمون پرولاکتین در خون فرد بالاتر از حد طبیعی است.

تصویربرداری

اگر کسی علائمی نداشته باشد، احتمالاً نمی داند که فیبروم رحمی دارد. فیبروم‌ها در زنان بدون علامت در طی معاینه فیزیکی معمول یافت می‌شوند، پس از آن ممکن است از آنها خواسته شود تا به زودی برای کمک به تشخیص بیماری یا به طور اتفاقی تصویربرداری انجام دهند.

سونوگرافی : اولتراسوند روش تصویربرداری ترجیحی برای شناسایی فیبروم است. این یک اسکن بدون درد است که از یک پروب برای تولید امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از داخل بدن شما استفاده می کند. سونوگرافی ترانس واژینال در تشخیص فیبروم های رحمی بسیار دقیق است، اما ممکن است فیبروم های ساب سروزال (که در خارج از رحم رشد می کنند) یا فیبروم های کوچک را از دست بدهد. سونوگرافی انفوزیونی سالین از تزریق محلول نمک به داخل رحم برای کمک به ایجاد تصویر اولتراسوند از فیبروم رحم استفاده می کند.

سونوگرافی

فیبروم رحم چگونه درمان می شود

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما قبل از توصیه به درمان فیبروم شما چندین عامل را در نظر می گیرد، از جمله :

سن شما
سلامت عمومی شما
علائم شما چقدر شدید است
جایی که فیبروم شما قرار دارد
نوع و اندازه فیبروم ها
این که آیا اکنون باردار هستید یا می خواهید در آینده باردار شوید

اگر فیبروم رحمی دارید اما هیچ علامت یا مشکلی ندارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. می توانید از پزشک خود بخواهید تا در معاینات معمول زنان به بررسی فیبروم ها ادامه دهد یا خیر. اگر نزدیک به یائسگی هستید ، پزشک ممکن است متوجه شود که فیبروم شما در حال کوچک شدن است ، که در دوران یائسگی و بعد از آن معمول است.
درمان های فیبروم رحم شامل موارد زیر است :

درمان فیبروم رحم

درمان های دارویی فیبرم رحم

بسته به علائم شما ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است درمان های پزشکی را پیشنهاد کند که می تواند علائم فیبروم را کاهش داده یا رشد آنها را متوقف کند. برخی از درمانهای دارویی برای کاهش اندازه فیبروم و از دست دادن خون ممکن است در ترکیب با سایر درمانها استفاده شود.

داروی ضد درد. داروهای بدون نسخه یا نسخه اغلب برای درد خفیف یا گاه به گاه ناشی از فیبروم استفاده می شود.
قرص های ضد بارداری یا سایر انواع پیشگیری از بارداری هورمونی. این داروها به کنترل خونریزی شدید و پریودهای دردناک کمک می کنند. با این حال گاهی اوقات این درمان می تواند باعث بزرگ شدن فیبروم ها شود.

دستگاه داخل رحمی آزاد کننده پروژستین. هورمونی که پیشگیری از بارداری داخل رحمی (IUC) نیز نامیده می شود ، خونریزی شدید و دردناک را کاهش می دهد اما خود فیبروم را درمان نمی کند. مصرف آن برای زنانی که دارای فیبروم های بسیار بزرگ هستند ، می تواند حفره رحم را مسدود کند ، توصیه نمی شود.

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRHa). این داروها بدن را از تولید هورمون هایی که باعث تخمک گذاری زنان و پریود می شوند ، منع می کنند. این داروها اندازه فیبروم را نیز کاهش می دهند. از آنجا که این درمان می تواند عوارضی را ایجاد کند که علائم یائسگی (مانند گرگرفتگی ، تعریق شبانه و خشکی واژن) و از دست دادن استخوان (که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود) را تقلید می کند، برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست. بیشتر اوقات، این داروها برای مدت کوتاهی برای کاهش اندازه فیبروم قبل از عمل یا برای درمان کم خونی استفاده می شوند. در صورت نیاز به استفاده طولانی مدت از این درمان ، پزشک ممکن است داروهای متفاوتی را برای بازگرداندن هورمون های مسدود شده تجویز کند.

عوامل ضد هورمونی یا تعدیل کننده های هورمونی (مانند تعدیل کننده های گیرنده پروژسترون انتخابی). این داروها که شامل اولیپریستال استات ، میفپریستون و لتروزول هستند ، می توانند رشد فیبروم را کند یا متوقف کرده ، خونریزی را کاهش داده و علائم را بهبود بخشند.
درمان های دارویی ممکن است فقط علائم موقتی فیبروم را تسکین دهد. هنگامی که درمان را متوقف می کنید ، فیبروم ها دوباره رشد کرده و علائم می توانند عود کنند.
داروها به طور کلی بی خطر هستند ، اما می توانند عوارض جانبی داشته باشند که برخی از آنها ممکن است جدی باشند. حتماً در مورد عوارض جانبی احتمالی هرگونه درمان پزشکی که در نظر دارید ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

هیسترکتومی

هیسترکتومی تنها راه مطمئن برای درمان کامل فیبروم رحم است. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است این گزینه را در صورت یائسگی نزدیک یا گذشته و دارای فیبروم بزرگ یا خونریزی بسیار شدید توصیه کنند.

در طی هیسترکتومی کل رحم یا فقط قسمتی از آن برداشته می شود.

هیسترکتومی

روشهای مختلفی برای انجام هیسترکتومی وجود دارد :

هیسترکتومی شکم. جراح رحم را از طریق بریدگی در شکم خارج می کند. این برش ممکن است مشابه آنچه در هنگام سزارین انجام می شود باشد. این نوع هیسترکتومی نیاز به اقامت طولانی مدت در بیمارستان و زمان بهبود بیشتر از سایرین دارد. برداشتن تخمدان ها برای درمان علائم فیبروم ضروری نیست. به طور مشاب، برخی از زنان ممکن است تمایل به حفظ دهانه رحم در صورت عدم وجود سابقه پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته باشند.

هیسترکتومی واژن. به جای ایجاد شکاف در شکم، جراح رحم را از طریق واژن خارج می کند. این روش نسبت به هیسترکتومی شکمی تهاجمی کمتری است ، بنابراین زمان بهبود معمولاً کوتاهتر است (۳ تا ۴ هفته). اگر فیبروم شما بسیار بزرگ باشد هیسترکتومی واژن ممکن است یک گزینه نباشد.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی. روشهای کم تهاجمی شامل هیسترکتومی لاپاراسکوپی، هیسترکتومی واژینال با کمک لاپاراسکوپی و هیسترکتومی لاپاراسکوپی با کمک روباتیک می باشد. همه موارد فیبروم رحمی را نمی توان با چنین رویکردهایی درمان کرد ، اما این روش ها ممکن است منجر به کاهش زمان بهبودی بعد از عمل شود.

هیسترکتومی روباتیک. هیسترکتومی روباتیک در حال رایج شدن است. جراح در کنسول نزدیک بیمار می نشیند و بازوی روباتیک را برای انجام جراحی لاپاراسکوپی راهنمایی می کند. مانند میومکتومی لاپاراسکوپی ، این روش فقط نیاز به برش های کوچک در رحم و شکم دارد. در نتیجه بهبود می تواند کوتاهتر (۳ تا ۴ هفته) نسبت به روشهای تهاجمی تر باشد.

اگر یائسگی را پشت سر نگذاشته اید و قصد دارید هیسترکتومی برای فیبروم خود انجام دهید ، در مورد نگهداری تخمدان ها با پزشک خود مشورت کنید.

انجام هیسترکتومی به این معنی است که دیگر نمی توانید باردار شوید. این روند قابل برگشت نیست، بنابراین قبل از انجام عمل در مورد انتخاب خود مطمئن باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۱ علت درد تخمدان + درمان

فیبروم رحم باعث نازایی می شود؟

بسیاری از زنانی که فیبروم دارند می توانند به طور طبیعی باردار شوند. حتی ممکن است برای بارداری نیازی به درمان نباشد. با این حال، فیبروم در ۱۰ درصد از زنان نابارور وجود دارد و شاید تنها علت ناباروری باشد.

فیبروم باعث سقط جنین می شود؟

در موارد نادر، فیبروم ها می توانند باعث سقط جنین شوند (از دست دادن بارداری در ۲۳ هفته اول). اگر فیبروم دارید و باردار هستید، پزشک عمومی یا مامای شما می‌تواند اطلاعات و راهنمایی بیشتری به شما بدهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!