پروستاتیت چیست و چه علائمی دارد

پروستاتیت به چهار حالت مختلف اشاره دارد که بر غده پروستات تأثیر می گذارد. دو نوع التهاب پروستات با عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) در ارتباط است. مردان مبتلا به پروستاتیت ممکن است عفونت، التهاب و یا درد داشته باشند. مردان بالغ در هر سنی می توانند مبتلا شوند.

بسیاری از مردانی که به آنها گفته می شود این بیماری را دارند تشخیص اشتباه داده می شوند و در واقع شرایط متفاوتی می توانند داشته باشند مانند بزرگی پروستات.

غده پروستات چیست؟

غده پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مردان است. زیر مثانه شما جلوی راست روده قرار دارد. مجرای ادرار (لوله ای که ادرار و مایع منی را از بدن خارج می کند) از مرکز غده عبور می کند.

پروستاتیت چقدر شایع است؟

نیمی از مردان در دوره ای از زندگی خود علائم التهاب پروستات را نشان می دهند. این شایع ترین مشکل دستگاه ادراری در مردان زیر ۵۰ سال است. در مردان بالای ۵۰ سال این سومین مورد شایع است. سالانه بیش از دو میلیون مرد برای علائم این بیماری به پزشک مراجعه می کنند.

انواع پروستاتیت چیست؟

پروستاتیت باکتریایی حاد (دسته ۱) : عفونت ادراری عفونت در غده پروستات ایجاد می کند. علائم شامل تب و لرز است. ممکن است ادرار دردناک و مکرر را تجربه کنید یا در ادرار کردن مشکل داشته باشید. نوعحاد باکتریایی نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.
پروستاتیت باکتریایی مزمن (دسته ۲) : باکتری ها در غده پروستات محبوس می شوند و باعث عفونت مجاری ادراری می شوند که درمان آنها مشکل است.
سندرم درد مزمن لگن یا CPPS (دسته ۳) : CPPS شایع ترین نوع پروستاتیت است. التهاب غده پروستات تقریباً از هر ۳ مرد ۱ نفر رخ می دهد. همانطور که از نامش مشخص است این نوع باعث درد مزمن در لگن، پرینه (ناحیه بین کیسه بیضه و راست روده) و دستگاه تناسلی می شود.
پروستاتیت التهابی بدون علامت (دسته ۴) : این بیماری باعث التهاب غده پروستات می شود اما هیچ علامتی ندارد. ممکن است پس از انجام آزمایشات برای یافتن علت مشکلات دیگر ، یاد بگیرید که به این بیماری مبتلا هستید. به عنوان مثال تجزیه و تحلیل نطفه برای ناباروری ممکن است نوع التهابی بدون علامت را تشخیص دهد. این نوع نیازی به درمان ندارد.

انواع پروستاتیت

آیا پروستاتیت نشانه سرطان پروستات است؟

پروستاتیت خوش خیم است (سرطانی نیست) و خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد. با این حال التهاب ناشی از پروستاتیت گاهی اوقات سطح آنتی ژن های اختصاصی پروستات (PSA) را در خون افزایش می دهد، درست مانند سرطان پروستات. آزمایشات بیشتر می تواند به تعیین علت افزایش سطح PSA کمک کند.

عوارض پروستاتیت چیست؟

مردان مبتلا به این بیماری باکتریایی حاد ممکن است دچار سپسیس شوند. این التهاب گسترده می تواند زندگی را تهدید کند. نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

آنتی بیوتیک ها می توانند باعث ناراحتی معده شوند. مردان مبتلا به پروستاتیت باکتریایی مزمن ممکن است برای درمان عفونت های مکرر به آنتی بیوتیک های زیادی نیاز داشته باشند. برخی از افراد مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می کنند و درمان را بی اثر می کند.

پروستاتیت التهابی بدون علامت می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد و بر باروری تأثیر می گذارد.

علت پروستاتیت چیست؟

انواع مختلف پروستاتیت علل متفاوتی دارد. عوامل خطر برای سندرم درد مزمن لگن (CPPS) شایع ترین نوع مشخص نیست. عوامل احتمالی CPPS عبارتند از :

بیماری های خود ایمنی.
اسپاسم عضلات کف لگن.
فشار.

علل احتمالی اشکال باکتریایی پروستاتیت عبارتند از:

عفونت مثانه یا سنگ مثانه.
جراحی یا نمونه برداری که نیاز به استفاده از کاتتر ادراری دارد.
سنگ های پروستات
عدم تخلیه کامل مثانه
عفونت های ادراری

علت پروستاتیت

علائم پروستاتیت چیست؟

علائم پروستاتیت بسته به نوع و علت آن متفاوت است. افراد مبتلا به نوع التهابی بدون علامت هستند.

مردان مبتلا به سندرم درد مزمن لگن یا باکتریایی مزمن ممکن است موارد زیر را تجربه کنند :

درد در آلت تناسلی، بیضه ها یا پرینه (ناحیه بین بیضه ها و راست روده). درد ممکن است به قسمت تحتانی کمر سرایت کند.
میل مکرر به ادرار کردن.
سوزش ادرار.
جریان ضعیف ادرار یا جریان ادراری که شروع و متوقف می شود.
انزال دردناک یا درد در حین مقاربت.
وجود خون در مایع منی (هماتوسپرمی).
اختلال در نعوظ.
پروستاتیت حاد باکتریایی باعث تب و لرز می شود.

پروستاتیت مزمن به عنوان یک علت ارگانیک مهم انزال زودرس می باشد.

علائم پروستایت

پروستاتیت چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما علائم شما را ارزیابی کرده و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

آزمایشات کم تر تهاجمی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

معاینه دیجیتال رکتوم : ارائه دهنده شما یک انگشت دستکش دار و روان شده را داخل راست روده قرار می دهد تا غده پروستات را از نظر درد و تورم بررسی کند. این معاینه ممکن است شامل ماساژ پروستات برای جمع آوری نمونه ای از مایع منی باشد.

تجزیه و تحلیل ادرار : بررسی ادرار و بررسی کشت ادرار برای وجود باکتری ها و عفونت های ادراری.

آزمایش خون : آزمایش خون PSA، پروتئینی که توسط غده پروستات ساخته می شود را اندازه گیری می کند. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده پروستاتیت ، BPH یا سرطان پروستات باشد.

آزمایشات تهاجمی بیشتر عبارتند از :

سیستوسکوپی : سیستوسکوپی می تواند سایر مشکلات دستگاه ادراری را جستجو کند اما پروستاتیت را تشخیص نمی دهد. ارائه دهنده شما از یک سیستوسکوپ (یک لوله روشن به اندازه مداد با دوربین یا لنز دید در انتها) برای مشاهده داخل مثانه و مجرای ادرار استفاده می کند.

سونوگرافی ترانس رکتال : مردان مبتلا به پروستاتیت باکتریایی حاد یا پروستاتیت باکتریایی مزمن که با آنتی بیوتیک ها بهبود نمی یابد ممکن است سونوگرافی ترانس رکتال انجام دهند. یک پروب سونوگرافی باریک که داخل راست روده قرار می گیرد از امواج صوتی برای تولید تصاویری از غده پروستات استفاده می کند. این آزمایش می تواند ناهنجاری های غده پروستات، آبسه یا سنگ را نشان دهد.

تشخیص پروستاتیت

پروستاتیت یا سندرم درد مزمن لگن چگونه درمان می شود؟

درمان پروستاتیت بسته به علت و نوع آن متفاوت است. نوع التهابی بدون علامت نیاز به درمان ندارد.

برای سندرم درد مزمن لگن (CPPS)، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از سیستمی به نام UPOINT برای طبقه بندی علائم به شش دسته استفاده کند. ارائه دهنده شما از چندین روش درمانی به طور همزمان برای درمان فقط علائمی که تجربه می کنید استفاده می کند.

تقریباً ۸۰٪ مردان مبتلا به CPPS با سیستم UPOINT بهبود می یابند. این سیستم بر این علائم و درمان متمرکز است :

ادراری : داروهایی مانند تامسولوسین و آلفوزوسین، ماهیچه های اطراف پروستات و مثانه را برای بهبود جریان ادرار شل می کنند.

روانی – اجتماعی : مدیریت استرس می تواند کمک کننده باشد. برخی از مردان از مشاوره یا داروهایی برای اضطراب ، افسردگی و فاجعه بار (واکنش بیش از حد به استرس های جزئی رایج در افراد مبتلا به درد مزمن) سود می برند.

اندام : مکمل های کورستین و گرده زنبور عسل تورم غده پروستات را ملتهب می کند.

عفونت : آنتی بیوتیک ها باکتری های عامل عفونت را از بین می برند.

آنتی بیوتیک ها

اعصاب : تجویز داروهای ضد درد، مانند آمی تریپتیلین و گاباپنتین، درد عصبی را تسکین می دهد. این درد می تواند شامل فیبرومیالژیا یا دردی باشد که در پاها، بازوها یا پشت گسترش می یابد.

حساسیت : فیزیوتراپی کف لگن ممکن است شامل ترشح مایوفاشیال (ماساژ ملایم برای کاهش تنش روی ماهیچه های محکم کف لگن) باشد. این درمان می تواند اسپاسم عضلانی را کاهش داده یا از بین ببرد.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید :

وجود خون در ادرار یا مایع منی
مشکل در ادرار کردن.
بی اختیاری ادرار
درد در هنگام ادرار یا مقاربت

آیا استرس می تواند باعث پروستاتیت شود؟

استرس روانی می تواند منجر به بدتر شدن علائم پروستاتیت، به ویژه درد و ناراحتی هنگام ادرار شود. به طور کامل درک نشده است که چرا استرس ممکن است باعث بدتر شدن علائم شود.

آیا انزال زیاد باعث پروستاتیت می شود؟

مطالعات نشان داده است که انزال مکرر با خطر بالاتر پروستاتیت، به ویژه در مردان جوان مرتبط است. همچنین شواهد روشن از تحقیقات پزشکی ورزشی نشان داده است که انقباض شدید عضلانی منجر به افزایش تولید موضعی رادیکال های آزاد و اسید لاکتیک می شود.

آیا همه مردان به پروستاتیت مبتلا می شوند؟

پروستاتیت شایع ترین علت عفونت های مجاری ادراری در مردان است. نیمی از مردان در طول زندگی خود دچار پروستاتیت می شوند.

آیا پروستاتیت به راحتی قابل درمان است؟

پروستاتیت همیشه قابل درمان نیست، اما علائم آن قابل مدیریت است. حتی اگر احساس بهتری دارید، درمان باید دنبال شود. بیماران مبتلا به پروستاتیت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات نیستند. هیچ دلیلی برای قطع رابطه جنسی عادی وجود ندارد مگر اینکه شما را آزار دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!