چرا ادرار زرد است

چرا ادرار زرد است؟ محققان بالاخره آن را کشف کرده اند

محققان کشف کرده اند که ادرار به دلیل آنزیمی به نام بیلی روبین ردوکتاز که توسط میکروب های خاصی در روده ساخته می شود، زرد است.

کارشناسان می گویند عوامل فردی متفاوتی بر رنگ ادرار شما تأثیر می گذارد، از جمله سطح هیدراتاسیون، رژیم غذایی، ویتامین ها، داروها و شرایط سلامت.

اگر متوجه تغییر ناگهانی رنگ ادرار یا رنگ‌های غیرعادی ادرار شدید، بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا ادرار شما زرد است؟ تا همین اواخر، حتی دانشمندانی که بدن انسان را مطالعه می کردند، پاسخ روشنی به معمای رنگ ادرار نداشتند.

اکنون، محققان مطالعه ای منتشر کرده اند که نشان می دهد رنگ زرد ادرار توسط آنزیمی به نام بیلی روبین ردوکتاز (BilR) ایجاد می شود که توسط میکروب های خاصی در روده تولید می شود.

دکتر برنتلی هال، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار دانشگاه مریلند، در بیانیه‌ای گفت: «این کشف آنزیم سرانجام رمز رنگ زرد ادرار را آشکار می‌کند. قابل توجه است که یک پدیده بیولوژیکی روزمره برای مدت طولانی غیرقابل توضیح بوده است و تیم ما هیجان زده است که می تواند آن را توضیح دهد.

محققان مدت‌هاست می‌دانند که رنگ منحصر به فرد ادرار به urobilin مربوط می‌شود. با این حال، هیچ کس نتوانست دقیقاً مشخص کند چه چیزی این ماده شیمیایی را در بدن ما ایجاد کرده است.

«آنزیم خاصی که توسط میکروب‌های روده کدگذاری می‌شود که این عملکرد را انجام می‌دهند، شناسایی نشده بود. بنابراین، در حالی که ما از نظر فنی می‌دانستیم که میکروب‌های روده مسئول هستند، نمی‌دانستیم چگونه این کار را انجام می‌دهند.»

به غیر از حل نهایی معمای رنگدانه ادرار، محققان فکر می‌کنند این یافته‌ها می‌تواند در مطالعات آینده سلامت روده نیز اعمال شود تا به ما در درک بهتر شرایطی مانند زردی و بیماری التهابی روده کمک کند.

دکتر Xiaofang Jiang، یکی از نویسندگان این مطالعه و محقق مؤسسه ملی بهداشت، گفت: «اکنون که ما این آنزیم را شناسایی کردیم، می‌توانیم بررسی کنیم که چگونه باکتری‌های روده ما بر سطح بیلی روبین در گردش و شرایط بهداشتی مرتبط مانند زردی تأثیر می‌گذارند». در یک بیانیه مطبوعاتی  این کشف پایه و اساس درک محور روده-کبد را می گذارد.

چه چیزی باعث زرد شدن ادرار می شود؟

ادرار به دلیل ماده شیمیایی به نام اوروبیلین که از آنزیم بیلی روبین می آید زرد است. هنگامی که بدن شما گلبول های قرمز قدیمی را تجزیه می کند، یک ماده شیمیایی زرد رنگ به نام بیلی روبین می سازد.

شوسترمن گفت کبد شما از این بیلی روبین برای تولید صفرا استفاده می کند، مایعی که به هضم غذا کمک می کند. مقداری از آن صفرا مستقیماً به روده های شما می رود و بقیه در کیسه صفرا ذخیره می شود.

باکتری های خوب در روده شما مقداری از بیلی روبین موجود در صفرا را به urobilinogen تجزیه می کنند که تبدیل به urobilin می شود. مقداری از این ماده به صورت مدفوع خارج می شود، مقداری به کبد شما برمی گردد و مقداری از آن از طریق ادرار از بدن شما خارج می شود. به همین دلیل ادرار زرد است.

وقتی گلبول‌های قرمز در پایان عمر خود هستند، تجزیه می‌شوند که بیلی‌روبین ایجاد می‌کند.

این زمانی است که آنزیم هایی مانند بیلی روبین ردوکتاز وارد بازی می شوند. آنها به حل شدن محصولات جانبی کمک می کنند تا بتوان آنها را توسط کلیه ها فیلتر کرد.

به گفته هال، دلیل کلیدی محققان برای یافتن این آنزیم این بود که می‌توانستند مطالعه ژن‌های باکتری روده را با آزمایش‌های آزمایشگاهی ترکیب کنند.

تا همین اواخر، مطالعه باکتری‌های روده بسیار دشوار بود، اما با پیشرفت‌های مدرن در توانایی ما در توالی‌بندی ژنوم‌ها و انجام آزمایش‌ها بر روی باکتری‌های روده، ما شروع کردیم به بررسی کارهایی که باکتری‌های مختلف در روده ما انجام می‌دهند.

چرا ادرار همیشه زرد نیست؟

رنگ ادرار شما در واقع بسته به عوامل مختلف، از جمله میزان هیدراته بودن و غذاهای خاصی که می‌خورید، می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال، اگر به خوبی هیدراته شده باشید، ادرار شما رنگ روشن‌تری دارد، تقریباً مانند خود آب. از سوی دیگر، اگر کم آب هستید، ادرار بسیار غلیظی خواهید داشت که رنگ زرد تیره تری دارد.

به دلیل اینکه هیدراتاسیون نقش مهمی در رنگ‌آمیزی ادرار دارد این است که وقتی به خوبی هیدراته می‌شوید، بدن شما آب بیشتری برای مخلوط شدن با مواد موجود در ادرار در اختیار دارد. آب اساسا “اوروبیلین” را رقیق می کند. رقیق شدن باعث می شود غلظت رنگدانه های زرد مانند urobilin کمتر شود و در نتیجه رنگی روشن تر و کم رنگ در ادرار شما ایجاد می شود.

عوامل دیگری که می توانند بر رنگ ادرار شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

رژیم غذایی : غذاهایی مانند چغندر یا شاه توت می توانند ادرار شما را قرمز یا صورتی کنند، در حالی که خوردن زیاد باقلا می تواند باعث قهوه ای تیره ادرار شود. غذاهایی که حاوی رنگ های غذایی هستند نیز می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند.

ویتامین ها و مکمل ها : مکمل ها و ویتامین های مختلف مانند ویتامین های B و C نیز می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند. مکمل‌های ویتامین C می‌توانند ادرار شما را نارنجی کنند، در حالی که مکمل‌های ویتامین B می‌توانند ادرار شما را سبز یا نئون‌رنگ نشان دهند.

داروها : برخی داروها می توانند باعث تغییر رنگ ادرار شوند، از جمله ایندومتاسین (دارویی که نقرس را درمان می کند)، پیریدیوم (دارویی برای درمان بیماری های ادراری) و سایر داروها مانند ریفامپین، دوکسوروبیسین و پروپوفول. این داروها می توانند باعث تغییر رنگ ادرار قرمز، نارنجی، آبی یا حتی سبز شوند.

برخی شرایط سلامتی :  برخی از شرایط سلامتی نیز می توانند رنگ ادرار شما را تغییر دهند. به عنوان مثال، عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) می‌توانند ادرار را به رنگ سفید شیری نشان دهند، در حالی که سنگ‌ کلیه و برخی سرطان‌ها می‌توانند باعث خون در ادرار شوند که می‌تواند قرمز یا صورتی به نظر برسد.

آنچه رنگ ادرار شما می تواند به شما بگوید

اگرچه رنگ ادرار از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی باید زرد باشد.

زرد لیمونادی معمولاً نشانه خوبی است. این بدان معناست که شما احتمالاً به اندازه کافی آب می نوشید. با این حال، اگر ادرار شما تیره‌تر می‌شود، مانند آب سیب، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که باید آب بیشتری بنوشید.

اگر ادرار شما سبز یا نارنجی به نظر می رسد، معمولاً از غذاهایی که می خورید یا داروهایی که مصرف می کنید است. از سوی دیگر، اگر ادرار شما به رنگ قهوه ای یا قرمز در می آید، می تواند نشانه چیز جدی تری باشد.

خون در ادرار که شما یا آن را می بینید یا در آزمایشگاه ها پیدا می شود یک موضوع جدی است که نیاز به بررسی دارد. آن را نادیده نگیرید!

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!