ویتامین B چیست

ویتامین B چیست؟ + علل و علائم کمبود

ویتامین B به چندین نوع مختلف از ویتامین ها اشاره دارد که با هم به عنوان ویتامین های B کمپلکس شناخته می شوند. ویتامین B برای اعصاب و سلول های بدن مفید است و همچنین به تولید DNA (ماده شیمیایی که ژن ها از آن ساخته می شوند) کمک می کند.

۸ نوع ویتامین در مجموعه ویتامین B وجود دارد : تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، نیاسین (B3)، اسید پانتوتنیک (B5)، پیریدوکسین (B6)، بیوتین (B7)، فولات (B9) و کوبالامین (B12).

کمبود این ویتامین‌های ب می‌تواند در طول زمان به تعدادی از علائم مختلف منجر شود (اگر کمبود آن برطرف نشود).

هر یک از این هشت ویتامین B نقش مهمی در بدن دارند. ویتامین های ب برای هدایت واکنش های شیمیایی که از بسیاری از عملکردهای بدن شما پشتیبانی می کند، مورد نیاز است. به عنوان مثال، سلول ها از ویتامین های B برای تولید انرژی از قند، اسیدهای چرب و سایر مواد مغذی استفاده می کنند. بنابراین بدون ویتامین های B کمپلکس، بدن انسان به هیچ وجه نمی توانست به خوبی عمل کند.

ویتامین های B ویتامین های محلول در آب هستند. به عبارت دیگر، آنها می توانند در آب حل شوند، به عنوان مثال، ویتامین های اضافی که بدن شما استفاده نمی کند از طریق ادرار شسته می شود.

فواید ویتامین B

فواید ویتامین B6

به بدن کمک می کند تا انتقال دهنده های عصبی (مانند دوپامین) را بسازد، که مواد شیمیایی خاصی هستند که مغز شما برای عملکرد به آن نیاز دارد.
به بدن شما در ساخت گلبول های قرمز کمک می کند.
به عملکرد صحیح آنتی بادی های سیستم ایمنی کمک می کند.
ممکن است به کاهش خطر سرطان ریه کمک کند (اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این مزیت از B6 مورد نیاز است)

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین ویتامین برای بدن کدامند؟

فواید ویتامین B9 (فولات یا اسید فولیک)

به بدن در ساخت و ترمیم DNA (ماده ژنتیکی) کمک می کند.
به بدن شما در ساخت گلبول های قرمز کمک می کند.
مصرف مکمل ویتامین B9 قبل از بارداری (و همچنین در دوران بارداری) به طور قابل توجهی خطر تولد نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را کاهش می دهد.

فواید ویتامین B12

به بدن در ساخت و ترمیم DNA (ماده ژنتیکی) کمک می کند.
به بدن شما کمک می کند تا گلبول های قرمز خون، و همچنین سلول های عصبی را بسازد.
به حمایت از مو، پوست و ناخن های سالم کمک می کند.

ویتامین B12 می‌تواند بر تعداد گلبول‌های قرمز خون شما تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند منجر به علائم عصبی در موارد شدید شود. اگر وضعیت ویتامین B12 فردی در سطح نرمال نباشد، پزشک ممکن است مکمل B12 با دوز بالا یا حتی در برخی موارد تزریق B12 را توصیه کند.

فواید ویتامین ب

کمبود ویتامین B : علائم و علل سطح پایین ویتامین B

وقتی صحبت از ویتامین های مورد نیاز برای یک بدن سالم و ذهن می شود، ویتامین های B چیزی نیستند که بخواهید نادیده بگیرید. به عنوان مثال، ویتامین B12 را در نظر بگیرید : به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نکنید، و سطح انرژی شما در طول روز ممکن است پایین بیاید – در حالی که ذهن شما دائماً به فکر خواب در رختخواب گرم و دنج خود می رود.

یا ویتامین B9 (با نام مستعار فولات یا اسید فولیک) را در نظر بگیرید: کمبود این ویتامین و ممکن است زخم در دهان یا زبان متورم از جمله علائم احتمالی دیگر ایجاد شود.

سپس ویتامین B6 وجود دارد. اگر سطح این ویتامین کلیدی B در شما خیلی کم است، ممکن است به بثورات پوسته پوسته و چرب در قسمت بالایی بدن یا صورت خود نگاه کنید.

اما اینها تنها علائم کمبود ویتامین ب نیستند. بنابراین در اینجا لیست کامل تری از علائم کمبود این ویتامین آمده است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ویتامین B12 چیست؟

علائم و نشانه های کمبود ویتامین B

کمبود ویتامین B6

علائم کمبود B6 عبارتند از :

بیمار شدن بیشتر از عفونت ها (زیرا B6 به حمایت از سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند)
ایجاد ترک یا زخم در پوست اطراف گوشه های دهان – یا زبان متورم و حساس
خستگی
احساس بی‌حسی یا گزگز در دست‌ها و پاها (که به آن پارستزی معروف است)
افسردگی، اضطراب و یا تحریک پذیری
بثورات قرمز و خارش دار (اغلب چرب یا پوسته پوسته) که معمولا در قسمت بالایی بدن یا صورت ظاهر می شود. نواحی کوچک پوست شما نیز ممکن است متورم شوند و در نتیجه لکه های سفید ایجاد شوند
تشنج
کاهش هوشیاری

کمبود ویتامین B9

علائم کمبود B9 عبارتند از:

خستگی
موهای خاکستری بیشتر
زخم های دهان
زبان متورم
ضعف
تنگی نفس
پوست رنگپریده
تحریک پذیری

کمبود ویتامین B12

علائم کمبود B12 عبارتند از :

احساس بی‌حسی یا گزگز در دست‌ها و پاها
زبان صاف و صاف
خستگی
ضعف
زخم های دهان
تغییرات خلق و خوی
تاری دید
از دست دادن نفس
سرگیجه
پوست رنگپریده

علائم کمبود ویتامین B

بیماری ها و شرایط کمبود ویتامین B

کمبود ویتامین B می تواند خطر ابتلا به بیماری ها و شرایط مختلف را افزایش دهد که می تواند بر سلامت قلب، سلامت مغز، سلامت روانی و غیره تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کمبود هر دو B9 و B12 در برخی موارد باعث کم خونی می شود – وضعیتی که در آن بدن شما فاقد گلبول های قرمز سالم است (که باعث می شود قسمت های مختلف بدن شما نتوانند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کنند). کم خونی همچنین می تواند منجر به خستگی، سرگیجه، تنگی نفس و حتی در برخی موارد بی حسی و گزگز شود.

سایر شرایط مرتبط با کمبود ویتامین B عبارتند از :

پارستزی : احساس “سوزن و سوزن” اغلب در اطراف بازوها، دست ها، پاها یا پاها تجربه می شود.
نوروپاتی محیطی : یک وضعیت سیستم عصبی که اغلب به صورت درد سوزشی یا سوزشی احساس می شود
روان پریشی : یک وضعیت روانی که در آن افکار و ادراک فرد به طور قابل توجهی تغییر می کند و منجر به هذیان، توهم، گفتار بیهوده یا علائم دیگر می شود.
حمله قلبی و سکته : کمبود ویتامین B12 ممکن است خطر ابتلا به سکته قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  منابع ویتامین f + (7 ماده غذایی غنی از ویتامین f)

چه چیزی باعث کمبود ویتامین B می شود؟

در اینجا خلاصه ای از ۴ علت اصلی کمبود ویتامین B آورده شده است : رژیم غذایی نامتعادل، مصرف بیش از حد الکل، داروهای مختلف (مانند مهارکننده های پمپ پروتون یا PPIs) و شرایط سوء جذب روده.

۱- یک رژیم غذایی غیر متعادل

بدن شما نمی‌تواند مستقیماً ویتامین‌های B بسازد (برخلاف پروتئین‌ها، برای مثال : که بدن از بسیاری از بلوک‌های ساختمانی کوچکتر تولید می‌کند).

اما این معمولاً مشکلی نیست زیرا بدن شما ویتامین های B را از غذایی که می خورید دریافت می کند. اگر از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید که سطح مناسبی از مواد مغذی را برای بدن شما فراهم کند، می توانید از علائم کمبود ویتامین B جلوگیری کنید.

با این حال، به دلایل مختلف، گاهی اوقات ما تعادل مناسبی از مواد غذایی لازم برای دریافت ویتامین های مورد نیاز خود را نمی خوریم. (به عنوان مثال، اگر از یک رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری پیروی می کنید، ممکن است ویتامین B12 کافی دریافت نکنید. زیرا ویتامین B12 تقریباً منحصراً در غذاهای حیوانی و محصولات لبنی یافت می شود.)

این زمانی است که کمبود ویتامین می تواند ظاهر شود. به این ترتیب، ناکافی بودن رژیم غذایی یکی از دلایل اصلی کمبود ویتامین B است.

بنابراین، سوال بعدی واضح است: چه غذاهایی حاوی مقدار زیادی ویتامین B هستند؟ خوب، این بستگی به این دارد که کدام ویتامین B مورد بررسی قرار می گیرد – ویتامین B6، B9، یا B12. در اینجا خلاصه‌ای از غذاهایی است که می‌توانید برای افزایش سطح هر یک از این ویتامین‌های B بخورید (منبع) :

ویتامین B6 : گوشت، ماهی، حبوبات، آجیل، موز، سیب زمینی
ویتامین B9  : سبزیجات برگدار، حبوبات، مرکبات
ویتامین B12 : گوشت، ماهی و سایر محصولات حیوانی و لبنی

مواد غذایی حاوی ویتامین ب

۲- مصرف بیش از حد الکل

چه نوشیدنی انتخابی شما تکان داده شود و هم زده نشود، چه حاوی یک الکل کهنه شده در بشکه باشد یا یک لیوان آبجو ساده باشد، خوردن هرازگاهی (ایمن) نوشیدنی مضری ندارد.

با این حال، نیازی به گفتن نیست که مصرف بیش از حد الکل می تواند جنبه های منفی خود را داشته باشد. یکی از آنها کمبود ویتامین B است. به طور خلاصه، الکل باعث می شود که کلیه ها ویتامین های ب را خیلی سریعتر از حد معمول از سیستم شما خارج کنند. این بدان معناست که بدن شما تمام زمان مورد نیاز برای استفاده از این ویتامین‌ها را ندارد. بنابراین آنها، به معنای واقعی کلمه، هدر می‌روند.

۳- داروهای مختلف

انواع مختلفی از داروهای تجویزی می توانند احتمال کمبود ویتامین B را افزایش دهند :

افزایش احتمال کمبود ویتامین B6 : داروهای ضد تشنج، ایزونیازید، هیدرالازین، کورتیکواستروئیدها و پنی‌سیلامین (نام تجاری رایج: Cuprimine)
افزایش احتمال کمبود ویتامین B9 : فنی توئین (نام تجاری رایج: دیلانتین)، تری متوپریم-سولفامتوکسازول، متوترکسات (نام های تجاری رایج: روماترکس، ترکسال) و سولفاسالازین (نام تجاری رایج: آزولفیدین)
افزایش احتمال کمبود ویتامین B12 : متفورمین، مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs)، آنتی اسیدها، آنتی بیوتیک های طولانی مدت و داروهای ضد افسردگی

داروها

۴- شرایط سوء جذب روده

در شرایط سالم، ویتامین های B توسط روده جذب شده و وارد جریان خون شما می شود. سپس جریان خون این ویتامین های بسیار مورد نیاز را به سراسر بدن شما منتقل می کند. پس اگر ویتامین های B وارد جریان خون نشوند چه اتفاقی می افتد؟ ساده است، بدن نمی تواند از آنها به خوبی استفاده کند!

و این دقیقاً همان چیزی است که در صورت ابتلا به یک بیماری سوء جذب روده مانند کرون، یا کولیت اولسراتیو یا بیماری سلیاک، ممکن است مشکل ایجاد کند. این شرایط از ورود ویتامین های B به جریان خون جلوگیری می کند، سطح ویتامین B خون شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد  و به طور بالقوه به سلامتی شما آسیب می رساند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!