سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟

سنگ کلیه چگونه به وجود می آید؟

سنگ کلیه یک توده جامد یا کریستال نامنظم است که می تواند به اندازه یک دانه شن تا اندازه یک توپ گلف باشد. بسته به اندازه آن ممکن است حتی متوجه نباشید که بیماری سنگ کلیه دارید. حتی سنگ های کوچک می توانند باعث درد شدید شوند زیرا از طریق دستگاه ادراری از بدن شما خارج می شوند. نوشیدن مایعات ممکن است به این روند کمک کند، که می تواند تا سه هفته طول بکشد.

یک سنگ کلیه بزرگ می تواند در حالب شما (لوله ای که ادرار را از کلیه به سمت مثانه تخلیه می کند) گیر کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سنگ می تواند باعث خونریزی شود و ادرار را از بدن شما خارج نکند. ممکن است برای سنگی که به خودی خود نمی تواند از بین برود نیاز به جراحی داشته باشید.

چه عواملی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

چندین عامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه وجود دارد. این شامل :

ننوشیدن مایعات کافی
داشتن رژیم غذایی حاوی مواد تشکیل دهنده سنگ (مثلاً فسفات موجود در گوشت، ماهی، لوبیا و سایر غذاهای غنی از پروتئین)
داشتن سابقه خانوادگی سنگ کلیه
داشتن انسداد مجاری ادراری

عوامل ایجاد سنگ کلیه

برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند. زیرا ممکن است سطح مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه را افزایش یا کاهش دهند. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد :

هیپرکلسیوری (سطح کلسیم بالا در ادرار).
فشار خون بالا.
دیابت.
چاقی.
پوکی استخوان.
نقرس و فیبروز کیستیک.
کیست کلیه.
بیماری پاراتیروئید.
بیماری التهابی روده و اسهال مزمن.
برخی از روش های جراحی، از جمله جراحی کاهش وزن یا سایر جراحی های معده یا روده.

برخی از داروها می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند. این داروها عبارتند از :

دیورتیک ها (قرص های آب).
آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم (برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود).
Crixivan® (برای درمان عفونت HIV استفاده می شود).
Topamax® و Dilantin® (برای درمان تشنج استفاده می شود).
Cipro® (سیپروفلوکساسین، یک آنتی بیوتیک).
سفتریاکسون (آنتی بیوتیک).

برخی غذاها نیز می توانند شما را در معرض خطر سنگ کلیه قرار دهند. این غذاها عبارتند از :

گوشت و مرغ (پروتئین های حیوانی).
سدیم (رژیم غذایی سرشار از نمک).
قندها (فروکتوز، ساکارز و شربت ذرت).

چه مدت طول می کشد تا سنگ کلیه تشکیل شود؟

شما می توانید سال ها بدون اینکه بدانید بیماری سنگ کلیه وجود دارد، دچار این بیماری شوید. تا زمانی که این سنگ ها در داخل کلیه شما باقی بمانند، چیزی احساس نمی کنید. درد کلیه ناشی از سنگ معمولاً زمانی شروع می شود که از کلیه شما خارج می شود. گاهی اوقات، یک سنگ می تواند سریعتر تشکیل شود در عرض چند ماه.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد عوامل خطر خود صحبت کنید. آنها ممکن است یک آزمایش ادرار ۲۴ ساعته برای بررسی سرعت ایجاد سنگ در شما انجام دهند.

شایع ترین انواع سنگ کلیه کدامند؟

شایع ترین نوع سنگ کلیه، سنگ اگزالات کلسیمی است. این نوع زمانی اتفاق می افتد که کلسیم و اگزالات در ادرار شما ترکیب شوند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مقادیر زیادی اگزالات، مقادیر کم کلسیم داشته باشید و مایعات کافی مصرف نکنید.

سنگ های ناشی از اسید اوریک نیز نسبتاً شایع هستند. اینها از یک ماده طبیعی به نام پورین می آیند که محصول جانبی پروتئین های حیوانی (گوشت، مرغ و ماهی) است.

سنگ اگزالات کلسیمی

علت سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه از مواد موجود در ادرار شما تشکیل می شود. موادی که در سنگ‌ها ترکیب می‌شوند معمولاً از سیستم ادراری شما عبور می‌کنند. وقتی این کار را نمی‌کنند، به این دلیل است که حجم ادرار کافی نیست، و باعث می‌شود که مواد بسیار متمرکز شده و متبلور شوند. این معمولاً نتیجه عدم نوشیدن آب کافی است. مواد تشکیل دهنده سنگ عبارتند از :

کلسیم.
اگزالات.
اسید اوریک.
فسفات.
سیستین (نادر).
زانتین (نادر).

اینها و سایر مواد شیمیایی از جمله مواد زائدی هستند که از بدن شما خارج می شوند.

مصرف نکردن آب کافی

سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

شما می توانید سال ها سنگ داشته باشید و ندانید که وجود دارد. اما، زمانی که شروع به حرکت می کند یا بسیار بزرگ می شود، ممکن است علائمی داشته باشید. علائم سنگ کلیه عبارتند از :

احساس درد در قسمت پایین کمر یا پهلوی بدن. این درد می تواند به عنوان یک درد مبهم شروع شود که ممکن است بیاید و برود. همچنین می تواند شدید شود و منجر به مراجعه به اورژانس شود.
داشتن حالت تهوع و استفراغ همراه با درد.
دیدن خون در ادرار
احساس درد هنگام ادرار کردن.
عدم توانایی در دفع ادرار
احساس نیاز بیشتر به دفع ادرار.
تب یا لرز.
داشتن ادراری که بوی بد می دهد یا کدر به نظر می رسد.

سنگ های کوچکتر ممکن است باعث درد یا علائم دیگری نشود. این “سنگ های خاموش” از بدن شما در ادرار خارج می شوند.

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه در کودکان چیست؟

شایع ترین علائم سنگ کلیه وجود خون در ادرار یا درد است. میزان دردی که کودک شما تجربه می کند و محل درد آن بستگی به محل قرارگیری سنگ و اندازه آن دارد. علائم دیگر عبارتند از:

درد کولیکی شدید.
ناتوانی در ادرار کردن (زمانی که سنگ مجرای ادراری را مسدود می کند).
حالت تهوع و استفراغ.
ادرار کدر و بدبو، تب، لرز یا ضعف که ممکن است نشانه یک عفونت جدی باشد.
خون در ادرار.

بیشتر سنگ های کلیه کودکان در کلیه باقی می مانند، اما تا یک سوم ممکن است از کلیه مهاجرت کرده و در حالب گیر کند. سنگ هایی که در کلیه باقی می مانند، اگرچه اغلب بدون درد هستند، می توانند منبع عفونت های مکرر دستگاه ادراری باشند. آنهایی که در حالب قرار می گیرند می توانند درد کولیکی شدید ایجاد کنند.

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد سابقه پزشکی شما صحبت می‌کند و احتمالاً آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. این تست ها عبارتند از:

تست های تصویربرداری : اشعه ایکس، سی تی اسکن و سونوگرافی به پزشک شما کمک می کند اندازه، شکل، محل و تعداد سنگ های کلیه شما را ببیند. این آزمایش‌ها به ارائه‌دهنده شما کمک می‌کند تصمیم بگیرد به چه درمانی نیاز دارید.

سی تی اسکن کلیه

آزمایش خون : آزمایش خون از جمله آزمایش اسید اوریک نشان می دهد که کلیه ها چقدر خوب کار می کنند، عفونت را بررسی می کند و مشکلات بیوشیمیایی که ممکن است منجر به مریضی سنگ کلیه شود را بررسی می کند.

آزمایش ادرار : این آزمایش همچنین علائم عفونت را بررسی می کند و سطوح مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه را بررسی می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان کلیه ؛ عوامل، علائم، انواع، درمان

سنگ کلیه چگونه درمان می شود؟

پس از تشخیص، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ابتدا تعیین می کند که آیا شما حتی به درمان نیاز دارید یا خیر. برخی از سنگ های کوچکتر ممکن است هنگام ادرار کردن از سیستم شما خارج شوند. این می تواند بسیار دردناک باشد. اگر ارائه دهنده شما تصمیم بگیرد که به درمان نیاز دارید، گزینه های شما شامل داروها و جراحی است.

درمان-سنگ-کلیه

داروها

کاهش درد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه کند که از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا اگر در اتاق اورژانس هستید، یک داروی مخدر IV مصرف کنید.
حالب خود را شل کنید تا سنگ ها دفع شوند. داروهایی که معمولاً تجویز می شوند عبارتند از تامسولوسین و نیفدیپین.

قبل از مصرف ایبوپروفن باید از پزشک خود سوال کنید. این دارو می تواند خطر نارسایی کلیه را در صورت مصرف در هنگام حمله حاد سنگ کلیه افزایش دهد. به ویژه در افرادی که سابقه بیماری های کلیه و بیماری های مرتبط مانند دیابت، فشار خون بالا و چاقی دارند.

عمل جراحی

چهار نوع عمل جراحی سنگ کلیه وجود دارد. سه مورد اول کم تهاجمی هستند، به این معنی که جراح از طریق یک سوراخ طبیعی (مانند مجرای ادرار) وارد بدن شما می شود یا یک برش کوچک ایجاد می کند.

اورتروسکوپی : برای انجام این روش، ابزار کوچکی به نام اورتروسکوپ در مجرای ادرار، از طریق مثانه و داخل حالب وارد می شود. این ابزار سنگ های کلیه را نشان می دهد و سپس آنها را در یک “سبد” جراحی بازیابی می کند یا با استفاده از لیزر آنها را از هم جدا می کند. این قطعات کوچکتر از سنگ کلیه به راحتی می توانند از طریق دستگاه ادراری از بدن شما خارج شوند.

سنگ شکنی با موج شوک : در این روش، شما را بر روی نوع خاصی از میز یا وان جراحی قرار می‌دهید. امواج ضربه ای پرانرژی از طریق آب به سنگ فرستاده می شود. امواج شوک سنگ ها را از هم جدا می کنند و سپس به راحتی می توانند از بدن شما خارج شوند.

سنگ شکنی با موج شوک

نفرولیتوتومی از راه پوست : هنگامی که مریضی سنگ کلیه را نمی توان با روش های دیگر درمان کرد چه به دلیل وجود سنگ های زیاد، سنگ ها بسیار بزرگ یا سنگین یا به دلیل محل آنها نفرولیتوتومی از راه پوست در نظر گرفته می شود. در این روش، یک لوله مستقیماً از طریق یک برش کوچک در پشت شما وارد کلیه شما می شود. سنگ‌ها سپس توسط یک پروب اولتراسوند متلاشی می‌شوند و به بیرون ساکشن می‌شوند تا نیازی به عبور دادن هیچ قطعه‌ای نباشید. استنت مجرای ادرار بعد از عمل قرار می گیرد (لوله داخلی از کلیه به مثانه که یک هفته بعد برداشته می شود). بیماران معمولاً یک شب برای مشاهده نگه داشته می شوند.

جراحی سنگ باز : در این جراحی از برش بلندتری استفاده می شود. در مقایسه با روش های کم تهاجمی، به ندرت انجام می شود.

دفع سنگ کلیه چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که ممکن است برای دفع سنگ کلیه طول بکشد با سنگ کلیه دیگر متفاوت است. سنگی که کوچکتر از ۴ میلی متر (میلی متر) باشد ممکن است در عرض یک تا دو هفته دفع شود. سنگی که بزرگتر از ۴ میلی متر است ممکن است حدود دو تا سه هفته طول بکشد تا کاملاً عبور کند.

هنگامی که سنگ به مثانه می رسد، معمولاً در عرض چند روز دفع می شود، اما ممکن است بیشتر طول بکشد، به خصوص در یک مرد مسن با پروستات بزرگ. با این حال، حتی اگر سنگ هنوز در حالب باشد، درد ممکن است کاهش یابد، بنابراین اگر سنگ را طی چهار تا شش هفته دفع نکردید، مهم است که با پزشک خود پیگیری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  دیالیز چیست و انواع آن

آیا غذا یا نوشیدنی وجود دارد که به درمان سنگ کلیه کمک کند؟ آیا درمان های خانگی وجود دارد؟

شایعه شده است که سه مایع برای کمک به دفع سنگ کلیه وجود دارد :

آب ذغال اخته. اگرچه آب زغال اخته می تواند به پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) کمک کند، اما به سنگ کلیه کمکی نمی کند.

سرکه سیب. سرکه اسیدی است و گاهی اوقات می تواند تغییراتی در ادرار شما ایجاد کند که به سنگ کلیه کمک می کند. اما، این همیشه کمک نمی کند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد استفاده از سرکه صحبت کنید.

سرکه سیب

آب لیمو. آب لیمو سرشار از سیترات است که می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک کند. سیترات در چندین مرکبات از جمله لیمو، لیمو ترش، پرتقال و خربزه یافت می شود.

قهوه. مطالعات نشان می دهد که قهوه ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

از نوشابه و سایر نوشیدنی های حاوی شکر اضافه شده یا شربت ذرت فروکتوز اجتناب کنید. آنها خطر شما را افزایش می دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۲۰ درمان خانگی سنگ کلیه

چگونه می توانم از سنگ کلیه جلوگیری کنم؟

راه های مختلفی برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد، از جمله :
آب بنوشید. هر روز حداقل شش تا هشت لیوان ۸ اونسی (حدود ۶۴ اونس) بنوشید. هیدراته ماندن به شما کمک می کند تا دفعات بیشتری ادرار کنید، که به دفع موادی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شوند کمک می کند. اگر زیاد عرق می کنید، حتما بیشتر بنوشید.

نمک را محدود کنید. کمتر سدیم بخورید ممکن است بخواهید برای برنامه ریزی غذاهایی که می خورید با یک متخصص تغذیه در ارتباط باشید.

کاهش مصرف نمک

کاهش وزن. اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید چند پوند وزن کم کنید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد وزن ایده آل صحبت کنید.

دارو مصرف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند. نوع دارو ممکن است به نوع سنگ شما بستگی داشته باشد.

سوالات متداول

آیا سنگ کلیه کشنده است؟

خیر سنگ کلیه باعث مرگ نمی شود.

آیا سنگ کلیه خطرناک است؟

بله، اما به ندرت. اگر بیماری باعث عفونت ادراری شود یا برای مدت طولانی باعث انسداد کلیه شود می تواند باعث آسیب شود. در صورتی که درمان نشوند می توانند باعث از کار افتادن کلیه شوند.

آیا سنگ کلیه باعث فشار خون می شود؟

بله، این افراد در معرض خطر افزایش فشار خون و بیماری کلیوی هستند.

آیا سنگ کلیه ارثی است؟

بله، سنگ کلیه می تواند در خانواده ایجاد شود.

درد بعد از دفع سنگ کلیه چقدر طول می کشد؟

درد ناشی از سنگ می تواند تا چند روز پس از دفع کامل باقی بماند. اما اگر درد بیش از یک هفته ادامه یابد، یک آزمایش تصویربرداری (معمولاً سونوگرافی) انجام می‌شود تا ببیند آیا انسداد بیشتری وجود دارد (گاهی اوقات به دلیل باقی‌مانده قطعه سنگ).

آیا سنگ کلیه بزرگ می تواند باعث آسیب شود؟

خطر آسیب ناشی از سنگ کلیه می تواند بر اساس اندازه و محل سنگ افزایش یابد. سنگ بزرگتر ممکن است در حالب گیر کند و باعث ایجاد فشار شود. این می تواند منجر به نارسایی کلیه شود و در بدترین حالت (اما نادر)، کلیه خود را از دست بدهید.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!