درد کلیه برای چیست؟

درد کلیه برای چیست؟

مردم اغلب درد کلیه را با کمردرد اشتباه می گیرند. برخلاف کمردرد که معمولاً در ناحیه کمر ایجاد می‌شود، درد کلیه عمیق‌تر و بالاتر از پشت است. کلیه ها را می توان در زیر قفسه سینه، در هر طرف ستون فقرات یافت. درد از کلیه ها در پهلوها یا در قسمت میانی به بالای کمر (بیشتر در زیر دنده ها، سمت راست یا چپ ستون فقرات) احساس می شود. درد ممکن است به نواحی دیگر مانند شکم یا کشاله ران نیز پیشرفت کند.

درد کلیه نتیجه تورم یا انسداد کلیه ها یا مجاری ادراری است. علائم دیگری مانند تب، استفراغ یا ادرار دردناک سرنخ هایی هستند که نشان می دهد درد ناشی از مشکل کلیوی است.

درد کلیه به چه صورت است؟

درد کلیه معمولاً مانند یک درد مبهم دائمی در عمق پهلوی راست یا چپ یا هر دو پهلو احساس می‌شود که اغلب زمانی بدتر می‌شود که شخصی به آرامی به آن ناحیه ضربه بزند. اکثر بیماری ها معمولاً فقط یک کلیه را تحت تأثیر قرار می دهند، بنابراین معمولاً فقط در یک طرف کمر خود احساس درد می کنید.

علت درد کلیه چیست؟

از آنجایی که کلیه ها خون را فیلتر می کنند، ادرار را تشکیل می دهند و آن را از طریق لوله هایی به نام حالب از بدن خارج می کنند، مشکلات در هر یک از این مناطق می تواند منجر به درد شود.

علت درد کلیه

برخی از علل شایع درد کلیه عبارتند از :

درد کلیه و سنگ کلیه

سنگ کلیه از تجمع مواد معدنی یا مواد شیمیایی در داخل بدن تشکیل می شود. سنگ ها ممکن است به کوچکی یک دانه شن یا بزرگتر از یک مروارید باشند. اگر کوچک باشند ممکن است از بدن خارج شوند. با این حال، سنگ های بزرگتر ممکن است در دستگاه ادراری گیر کرده و از دفع ادرار جلوگیری کنند. در هر صورت، درد شدید می تواند ایجاد شود.

عفونت دستگاه ادراری

عفونت در هر نقطه از دستگاه ادراری ناشی از باکتری های باقی مانده پس از ادرار کردن است. علائم ممکن است شامل تب، ادرار دردناک، ادرار کدر و خستگی عمومی باشد.

عفونت کلیه (پیلونفریت)

عفونت کلیه زمانی رخ می دهد که باکتری ناشی از عفونت مثانه به کلیه ها گسترش یابد. افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که انسداد مجاری ادراری دارند بیشتر در معرض عفونت کلیه قرار دارند. در موارد مزمن، برخی مشکلات در دستگاه ادراری باعث می‌شود که ادرار از مثانه به سمت کلیه‌ها به سمت عقب جریان یابد و در نتیجه عفونت‌های مکرر و احتمالاً آسیب دائمی کلیه ایجاد شود.

بیماری کلیه پلی کیستیک

یک بیماری ارثی که در آن کیسه های پر از مایع (کیست) در داخل کلیه ها ایجاد می شود. با بزرگ شدن کیست کلیه، کلیه ها بزرگ می شوند و در نهایت ممکن است توانایی عملکرد خود را از دست بدهند.

 

درد کلیه بر اثر آسیب یا تروما

هرگونه ضربه شدید یا نیروی بی‌حرکتی به ناحیه کلیه (مانند ورزش‌های تماسی یا تصادف) ممکن است باعث پارگی یا سایر آسیب‌های فیزیکی به کلیه‌ها شود. چنین حوادثی همچنین ممکن است باعث اختلال در جریان طبیعی خون به کلیه ها شود. نارسایی کلیه ممکن است در اثر ضربه کلیوی ایجاد شود.

سرطان کلیه

سرطان سلول کلیه شایع ترین نوع سرطان کلیه است. معمولاً افراد ۶۰ یا ۷۰ ساله را مبتلا می کند، به ندرت در افراد زیر ۵۰ سال ظاهر می شود. اگر اصلاً رخ دهد، علائم شامل خون در ادرار، درد مداوم در پشت یا پهلو درست زیر دنده ها و توده است.

درد کلیه و سرطان کلیه

درد کلیه را چگونه درمان کنیم؟

درمان درد کلیه بستگی به شرایطی دارد که باعث ایجاد آن شده است. برای تعیین دقیق علت، تعدادی ابزار برای کمک به پزشک در تشخیص علت وجود دارد :

آزمایش ادرار : وجود خون، گلبول سفید اضافی (که نشان دهنده عفونت است)، پروتئین ها و برخی مواد شیمیایی که با اختلالات کلیوی مختلف مرتبط هستند را بررسی می کند.
تست های تصویربرداری : سونوگرافی یا سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) تصویری از ساختار فیزیکی کلیه ها و مجاری ادراری ارائه می دهد، وجود سنگ ها را مشاهده می کند و به تعیین کافی بودن جریان خون کمک می کند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!