لخته شدن خون در مدفوع

علت لخته شدن خون در مدفوع چیست؟

لخته شدن خون در مدفوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آنها جدی تر از بقیه هستند. اگرچه لخته شدن خون در مدفوع همیشه نتیجه خونریزی گوارشی (GI) است، خونریزی ممکن است از دستگاه گوارش فوقانی (شامل مری و معده) یا دستگاه گوارش تحتانی (از جمله روده بزرگ و راست روده) باشد.

علل احتمالی می تواند از شرایطی که به راحتی درمان می شوند مانند بواسیر و شقاق مقعدی گرفته تا موارد بسیار جدی تر مانند کولیت اولسراتیو و سرطان روده بزرگ متغیر باشد، بنابراین مراجعه فوری به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مهم است.

این مقاله به بررسی علل احتمالی لخته شدن خون در مدفوع می پردازد، از جمله اینکه چگونه شرایط مختلف باعث ایجاد انواع مختلف لخته خون می شود. همچنین توضیح می دهد که چگونه شرایط درمان می شود و چه زمانی زمان مراجعه به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است.

انواع لخته های خون در مدفوع

لخته خون یک توده ژل مانند خون است که به عنوان ترومبوس نیز شناخته می شود. لخته های خون می توانند مفید باشند زیرا خونریزی ناشی از بریدگی یا جراحت را متوقف می کنند. اما زمانی که لخته در مدفوع شما پیدا می شود، نشانه خونریزی داخلی است که ممکن است خفیف یا شدید باشد.

لخته های خون ناشی از خونریزی دستگاه گوارش می توانند از نظر ظاهری متفاوت باشند و سرنخ هایی را در مورد علت اصلی ارائه دهند. از جمله تفاوت های اصلی :

لخته های تیره یا قیری نشان دهنده خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش است. این به این دلیل است که محتوای آهن موجود در خون به اکسیژن واکنش نشان می دهد و با حرکت در روده ها به طور مداوم تیره تر می شود.

لخته های قرمز روشن یا قهوه ای رنگ نشان دهنده خونریزی در دستگاه گوارش تحتانی است. این به این دلیل است که خون از قسمت پایین روده زمان کمتری برای اکسید شدن دارد و در نتیجه قرمزتر به نظر می رسد.

لخته‌های خون بزرگ‌تر نگران‌کننده هستند، زیرا نشان می‌دهند خونریزی بیشتر است. (این نشان نمی دهد که لخته های کوچک نگران کننده نیستند، به خصوص اگر تعداد آنها زیاد باشد.)

لخته های خون همراه با مخاط نشان دهنده یک بیماری جدی تری مانند عفونت، یک بیماری التهابی یا سرطان است.

چه چیزی باعث لخته شدن خون در مدفوع می شود؟

چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث لخته شدن خون در مدفوع شما شود. اگرچه برخی از این بیماری ها خود به خود بدون درمان برطرف می شوند، اما اگر خونریزی شدید یا مداوم باشد، مهم است که به یک متخصص معروف به متخصص گوارش مراجعه کنید.

هموروئید

هموروئید وریدهای متورم و ملتهب در مقعد و پایین رکتوم هستند.

بواسیر می تواند در اثر زور زدن در حین حرکات روده یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد شود.

بواسیر می تواند به صورت داخلی (در راست روده) یا خارجی (در اطراف مقعد) ایجاد شود و باعث درد و خونریزی رکتوم شود. هنگام پاک کردن، ممکن است لکه ها یا رگه هایی از خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا مدفوع در حال دفع دیده شود.

با این حال، در صورت ترومبوز شدن هموروئید، لخته شدن خون می تواند ایجاد شود. بواسیر ترومبوز شده زمانی اتفاق می افتد که بافت های هموروئیدی به بیرون از مقعد فشار داده می شوند و با لخته های خون پر می شوند. در موارد شدید، نکروز (مرگ بافت) ممکن است رخ دهد که باعث ایجاد زخم باز و تراوش کننده با لخته های تیره می شود.

شقاق مقعد

شقاق مقعدی پارگی های کوچک داخل مقعد هستند. آنها اغلب به دلیل زور زدن در حین حرکات روده همراه با یبوست ایجاد می شوند. اسهال مداوم نیز می تواند باعث ایجاد شقاق شود. خون ناشی از شقاق مقعدی معمولاً قرمز روشن است و ممکن است با لخته های قرمز روشن همراه باشد.

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی (GI) هر خونریزی داخلی از مری، معده یا قسمت اول روده کوچک (دئودنوم) است. علل احتمالی زیادی برای خونریزی دستگاه گوارش فوقانی وجود دارد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از :

زخم معده و اثنی عشر (زخم در معده یا اثنی عشر)
ازوفاژیت فرسایشی (خونریزی از مری به دلیل رفلاکس اسید)
اثنی عشر (التهاب دوازدهه در اثر عفونت و علل دیگر)
واریس (با نام مستعار وریدهای واریسی)

گاستروانتریت

گاستروانتریت یک عفونت در معده یا روده است که توسط یک ویروس یا باکتری مانند نوروویروس یا سالمونلا ایجاد می شود. زمانی که شدید باشد، می‌تواند منجر به استفراغ خونی و اسهال خونی و همچنین لخته‌های خونی قرمز تیره یا قیری (بسته به محل عفونت) شود.

با برخی از علل عفونی گاستروانتریت، مانند کمپیلوباکتر و شیگلا، خونریزی شدید دستگاه گوارش تحتانی ممکن است رخ دهد و نیاز به مداخله پزشکی برای جلوگیری از خونریزی داشته باشد.

بیماری دیورتیکولار

بیماری دیورتیکولار یک وضعیت پزشکی است که زمانی رخ می‌دهد که کیسه‌های کوچکی در روده بزرگ ایجاد می‌شوند و از طریق نقاط ضعیف به بیرون فشار می‌آورند. دیورتیکولوز گاهی اوقات می تواند باعث خونریزی قابل توجهی شود و لخته های خونی را ایجاد کند که از رنگ قرمز روشن تا مایل به قهوه ای متغیر است.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) به دو بیماری التهابی مرتبط اما متمایز روده بزرگ اشاره دارد :

بیماری کرون : شکل خفیف‌تری که در آن نواحی التهابی موضعی وجود دارد
کولیت اولسراتیو : شکل شدیدی که در آن التهاب مداوم وجود دارد
علائم عبارتند از درد شکم، اسهال خونی، خونریزی مقعدی، و میل مداوم به اجابت مزاج. IBD همچنین می تواند باعث ایجاد مدفوع مخاطی با لخته های کوچک قرمز تا مایل به قهوه ای شود.

بیماری زخم معده

زخم های گوارشی زخم های باز در پوشش داخلی معده هستند. آنها معمولاً نتیجه عفونت هلیکوباکتر پیلوری یا استفاده بیش از حد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. علائم عبارتند از حالت تهوع، گرفتگی عضلات، سوء هاضمه و درد معده. خونریزی می تواند زیاد باشد و باعث مدفوع تیره یا قیری رنگ و لخته شدن خون شود.

کولیت ایسکمیک

کولیت ایسکمیک آسیب کولون است که در اثر اختلال یا انسداد جریان خون ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در افراد مسن با سابقه تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها) دیده می شود. علائم شامل درد شکم و اسهال خونی است که ممکن است با لخته های قرمز روشن یا مایل به قرمز همراه باشد.

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ زمانی که بیماری پیشرفته باشد می تواند باعث مدفوع تیره یا قیری رنگ شود. بیشتر آنها به عنوان پولیپ های غیر سرطانی شروع می شوند که با بزرگتر شدن ممکن است خونریزی کنند.

این خونریزی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی به سرعت تشکیل می شوند تا تومور در حال رشد را “تغذیه” کنند. با افزایش اندازه تومور، رگ های شکننده می توانند ترکیده و باعث مدفوع خونی شوند، اغلب همراه با مخاط و/یا لخته های قرمز روشن یا تیره (بسته به محل تومور).

تشخیص لخته شدن خون در مدفوع

تشخیص لخته شدن خون در مدفوع معمولاً شامل بررسی تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی است. بر اساس یافته‌ها، آزمایش‌های دیگری ممکن است تجویز شود، از جمله :

کشت مدفوع : یک آزمایش آزمایشگاهی که باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب ها را در نمونه مدفوع بررسی می کند.

آزمایش خون : شامل آزمایش هایی است که می تواند علائم عفونت، التهاب یا کم خونی را تشخیص دهد.

کولونوسکوپی : یک آزمایش کم تهاجمی که در آن یک فیبر نوری باریک برای بررسی کولون وارد مقعد می شود.

توموگرافی کامپیوتری شکم (CT) : یک آزمایش تصویربرداری که چندین اشعه ایکس را برای ایجاد تصاویر سه بعدی از اندام های گوارشی ترکیب می کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!