سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ در داخل روده بزرگ ایجاد می شود که تقریباً یک و نیم متر طول دارد. یک نیم متر اول را روده بزرگ می نامند. راست روده ۱۵ سانت آخر روده بزرگ را تشکیل می دهد. سرطانهای موجود در این دو اندام اغلب به عنوان سرطان روده بزرگ گروه بندی می شوند.

سرطان روده بزرگ اغلب در طول چند سال به آرامی ایجاد می شود. به طور معمول به عنوان یک رشد غیر طبیعی کوچک در پوشش داخلی روده بزرگ شروع می شود. به این حالت پولیپ روده بزرگ می گویند. برخی از پولیپ ها در نهایت می توانند به سرطان تبدیل شوند.

این نوع سران اغلب در داخل روده بزرگ وجود دارد. اما در صورت عدم درمان، می تواند به اندام های دیگر اغلب کبد و ریه ها سرایت کند.

درصد کمی از سرطان روده بزرگ به دلایل ژنتیکی است که ممکن است از والدین به فرزندان منتقل شود.

در ادامه با ما در سلول سبز همراه شوید تا با عوامل، علائم، انواع، مراحل، تشخصی و درمان یکی از سرطان های شایع در مردان آشنا شوید.

سرطان و پولیپ روده بزرگ

علت سرطان روده بزرگ

بسیاری از عوامل مرتبط با سبک زندگی با این سرطان ارتباط دارند. در حقیقت ارتباط بین رژیم غذایی، وزن و ورزش از قوی ترین موارد برای هر نوع سرطان است.

اضافه وزن یا چاقی

اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، خطر ابتلا و مرگ بر اثر سرطان روده بزرگ بیشتر است. اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان راست روده را در مردان و زنان افزایش می دهد، اما به نظر می رسد این ارتباط در مردان بیشتر باشد. داشتن وزن مناسب و سالم ممکن است به شما در کاهش خطر کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انواع سرطان های دستگاه گوارش

عدم تحرک بدنی

اگر از نظر جسمی فعال نباشید، احتمال ابتلا به این سرطان بیشتر است. فعالیت بدنی منظم متوسط تا شدید می تواند به کاهش خطر کمک کند.

انواع خاصی از رژیم های غذایی

رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز (مانند گوشت گاو، گوشت خوک، گوشت بره یا جگر) و گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس خطر ابتلا را افزایش می دهد.
پختن گوشت در دمای بسیار بالا (سرخ کردن یا کباب کردن) مواد شیمیایی ایجاد می کند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
داشتن سطح پایین ویتامین D در خون نیز ممکن است خطرابتلا را افزایش دهد.
پیروی از الگوی غذایی سالم که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار است و گوشت های قرمز و فرآوری شده و نوشیدنی های شیرین را محدود یا از آنها اجتناب می کند احتمالا خطر را کاهش می دهد.

عوامل سرطان روده بزرگ

سیگار کشیدن

افرادی که به مدت طولانی سیگار کشیده اند بیشتر از افراد غیر سیگاری احتمال سرطان روده بزرگ را دارند. سیگار کشیدن یکی از دلایل شناخته شده سرطان ریه است، اما با بسیاری از سرطان های دیگر نیز مرتبط است. ترک سیگار می تواند از بسیاری از سرطان ها جلوگیری کند.

مصرف الکل

سرطان روده بزرگ با مصرف  الکل در ارتباط است. حتی مصرف الکل از حد کم با برخی از خطرها همراه است. بهتر است الکل مصرف نکنید. اگر افراد الکل مصرف می کنند نباید بیشتر از ۲ نوشیدنی در روز برای مردان و ۱ نوشیدنی در روز برای زنان باشد.

علائم سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ اغلب در مراحل اولیه علائم ایجاد نمی کند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم بسته به سن، سابقه پزشکی و سایر عوامل خطر، غربالگری منظم برای سرطان روده را انجام دهید.

با این حال برخی از علائم وجود دارد که نباید آنها را نادیده بگیرید مانند :

خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع شما
تغییر در عادات روده مانند اسهال، یبوست یا مدفوع باریک که بیش از چند روز طول می کشد
درد یا گرفتگی شکمی بدون دلیل که بیش از چند روز طول می کشد
تمایل مداوم برای دفع مدفوع که پس از انجام آن برطرف نمی شود
ضعف و خستگی بی دلیل
کاهش وزن بدون دلیل
تشخیص کم خونی

علائم سرطان روده بزرگ

این علائم معمولاً به این معنا نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. اگر هر یک از این مشکلات شدید هستند یا بیشتر از آنچه فکر می کنید طول می کشد با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر کمتر از ۴۵ سال سن دارید و از نظر سرطان روده غربالگری نشده اید بسیار مهم است که علائم را نادیده نگیرید. سن توصیه شده برای شروع غربالگری سرطان روده بزرگ در حال حاضر ۴۵ سالگی است. اخیراً افزایش خطرناکی در در بین افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله که سابقه این بیماری را ندارند و تعداد کمی از عوامل خطر وجود دارد. اگر زیر ۴۵ سال سن دارید و علائم نگران کننده ای دارید (به ویژه خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع) در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

انواع سرطان در روده بزرگ و راست روده

بیشتر سرطان های روده بزرگ آدنوکارسینوم هستند. این سرطان ها در سلول هایی ایجاد می شوند که مخاط را برای روان سازی روده بزرگ و راست روده ایجاد می کنند. وقتی پزشکان در مورد سرطان روده بزرگ صحبت می کنند تقریبا همیشه در مورد این نوع صحبت می کنند. برخی از انواع فرعی آدنوکارسینوما، مانند حلقه و موکوس ممکن است چشم انداز بدتری نسبت به سایر زیرگروههای آدنوکارسینوما داشته باشد.

مراحل سرطان روده بزرگ چگونه است؟

مراحل توصیف می کند که سرطان در کولون چقدر گسترده است و آیا به اندام های دیگر گسترش یافته (متاستاز داده شده است). این اطلاعات برای پزشکان هنگام طراحی برنامه مراقبت برای شما بسیار مهم است.

مرحله ۰ : این سرطان بسیار اولیه فقط در داخلی ترین لایه داخلی روده بزرگ یافت می شود.
مرحله اول : تومور فراتر از پوشش داخلی گسترش یافته است اما در داخل روده بزرگ باقی می ماند و به غدد لنفاوی (اندام های کوچک که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند) گسترش نیافته است.
مرحله دوم : سرطان از طریق لایه ضخیم خارجی عضله روده بزرگ گسترش می یابد اما به غدد لنفاوی گسترش نیافته است.
مرحله سوم : سرطان در خارج از روده بزرگ به یک یا چند غدد لنفاوی گسترش یافته است.
مرحله چهارم : سرطان به سایر قسمت های بدن مانند کبد یا ریه ها سرایت کرده است. این سرطان سرطان متاستاتیک نامیده می شود. سرطان ممکن است در غدد لنفاوی باشد.

 

 

مراحل سرطان روده بزرگ

تشخیص سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ را می توان با آزمایش های مختلف تشخیص داد. این عارضه را می توان پس از بروز علائم تشخیص داد یا در صورتی که پزشک شما در حین آزمایش غربالگری چیزی را پیدا کند که طبیعی نیست.

در طول مراحل تشخیص پزشک ممکن است آزمایش های زیر را انجام دهد :

آزمایش خون (شمارش کامل خون ، نشانگرهای تومور و آنزیم های کبدی)
آزمایشات تصویربرداری (اشعه ایکس، سی تی اسکن، اسکن MRI ، اسکن PET، سونوگرافی، آنژیوگرافی)
نمونه برداری
پروکتوسکوپی
کولونوسکوپی (در صورتی که پزشک مشکوک به پولیپ شود نه به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول)

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  قبل از کولونوسکوپی چه بخوریم؟

دستگاه کونولوسکوپی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پیشگیری از سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده بزرگ

در صورت تشخیص سرطان روده بزرگ پزشکان گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارند. برای انتخاب آگاهانه در مورد جوانب مثبت و منفی هر گزینه، عوارض جانبی احتمالی و اینکه چقدر احتمال دارد درمان موثر باشد بپرسید.

پزشکان درک می کنند که کیفیت زندگی چقدر مهم است و همیشه سعی می کنند توانایی شما در استفاده عادی از حمام و همچنین سلامت جنسی شما را حفظ کنند.

بسته به مرحله و محل بیماری چندین روش برای درمان سرطان روده وجود دارد. این روشها اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شوند از جمله :

جراحی برای برداشتن سرطان. سرطان روده بزرگ با کولکتومی سگمنتال که بخشی از روده بزرگ را برمی دارد درمان می شود. این معمولاً با استفاده از یک روش حداقل تهاجمی انجام می شود. برای اکثر مردم جراح دو سر روده بزرگ را به یکدیگر پیوند می دهد.

شیمی درمانی با داروهایی که سلول های سرطانی روده را کوچک یا از بین می برند. این را می توان قبل ، حین یا بعد از عمل ، یا برای برخی افراد ، به جای جراحی انجام داد.

رادیو تراپی با استفاده از اشعه یا ذرات پرانرژی برای کوچک کردن یا از بین بردن سلول های سرطانی. این بیشتر در سرطان پیشرفته روده بزرگ که گسترش یافته و در سرطان رکتوم استفاده می شود.

درمان سرطان روده بزرگ
درمان هدفمند که به ضعف های ژنتیکی در سلول های سرطانی حمله می کند. این درمان سلولهای طبیعی را نجات می دهد.
ایمونوتراپی. این به سیستم ایمنی بدن شما در مبارزه با سرطان کمک می کند.

منبع : medicalnewstoday

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!