بواسیر چیست و راههای درمان آن

بواسیر یا هموروئید رگهای متورمی است که در اطراف مقعد یا در راست روده قرار دارند. حدود ۵۰ درصد بزرگسالان تا ۵۰ سالگی علائم بواسیر را تجربه می کنند.
هموروئید می تواند داخلی یا خارجی باشد. بواسیر داخلی در مقعد یا راست روده ایجاد می شود. بواسیر خارجی در خارج از مقعد ایجاد می شود. بواسیر به عنوان توده نیز شناخته می شود.
بواسیر خارجی شایع ترین و دردسرسازترین نوع است. بواسیر باعث درد ، خارش شدید و مشکل نشستن می شود که خوشبختانه قابل درمان هستند.

انواع بواسیر

بواسیر خارجی در قسمت خارجی مقعد قابل مشاهده است و از قسمت تحتانی مقعد منشا می گیرد. اینها ممکن است ملتهب شده و خون داخل وریدها لخته شود. این بواسیر ترومبوز یا لخته است.
بواسیر داخلی به طور کلی از خارج قابل مشاهده نیست. دلیل آن این است که منشا آنها بالاتر از کانال مقعدی است. بواسیر داخلی معمولا باعث خونریزی بعد از دفع می شود.
اگر بواسیر داخلی بزرگ و شدید شود، می تواند از طریق مقعد خارج شده و قابل مشاهده شود. این می تواند بسیار دردناک باشد. این امر به ویژه در مواردی اتفاق می افتد که بواسیر در عضله مقعدی گیر کند و نتواند به داخل آن برگردد.

بواسیر چیست با عکس

مرحله بندی بواسیر داخلی :

درجه ۱ (جزئی) : بواسیر وجود دارد اما فقط توسط یک پزشک با آنسکوپی یا کولونوسکوپی مشاهده می شود. بواسیر از مقعد خارج نمی شود.
درجه ۲ : هموروئید با حرکت مدفوع یا کشیدگی از مقعد گسترش می یابد.
درجه ۳ : بواسیر با حرکات روده ای یا کشیدگی از مقعد گسترش می یابد. شما باید بواسیر را به صورت دستی به داخل مقعد فشار دهید. اگر این بیماری را دارید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
درجه ۴ (شدید) : هموروئید به خارج از مقعد گسترش می یابد و نمی تواند به صورت دستی به داخل عقب رانده شود. اگر این بیماری را دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم بواسیر چیست؟

علائم هموروئید به نوع شما بستگی دارد.

اگر هموروئید خارجی دارید، ممکن است موارد زیر را داشته باشید :

خارش مقعد
یک یا چند توده سخت و حساس در نزدیکی مقعد شما
درد مقعد به خصوص هنگام نشستن

زور زدن، مالیدن یا تمیز کردن بیش از حد اطراف مقعد ممکن است علائم شما را بدتر کند. برای بسیاری از افراد، علائم هموروئید خارجی در عرض چند روز از بین می رود.

اگر هموروئید داخلی دارید، ممکن است موارد زیر را داشته باشید :

خونریزی از راست روده – خون قرمز روشن روی مدفوع، روی دستمال توالت یا در کاسه توالت پس از اجابت مزاج
هموروئیدی که از دهانه مقعد شما افتاده است که به آن پرولاپس می گویند

هموروئیدهای داخلی که اغلب پرولاپس نمی شوند، دردناک نیستند. هموروئید داخلی افتادگی ممکن است باعث درد و ناراحتی شود.

اگرچه بواسیر شایع ترین علت علائم مقعدی است، اما همه علائم مقعدی ناشی از هموروئید نیست. برخی از علائم هموروئید مشابه علائم سایر مشکلات دستگاه گوارش است. به عنوان مثال، خونریزی از رکتوم شما ممکن است نشانه ای از بیماری های روده مانند بیماری کرون، کولیت روده، یا سرطان روده بزرگ یا راست روده باشد.

 

علائم بواسیر

علت بواسیر چیست؟

زور زدن در هنگام اجابت مزاج
نشستن در توالت برای مدت طولانی
یبوست مزمن یا اسهال
یک رژیم غذایی کم فیبر
ضعیف شدن بافت های حمایت کننده در مقعد و راست روده که با افزایش سن اتفاق می افتد
بارداری
اغلب اجسام سنگین را بلند می کنند

علت هموروئید

عوامل خطر بواسیر

تورم بواسیر زمانی اتفاق می افتد که فشار در عروق کوچک که بواسیر را تشکیل می دهد باعث تورم و غرق شدن در خون شود. این باعث می شود که اندازه آنها افزایش یابد و منجر به بروز علائم شود.

افزایش فشار ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود :

رژیم غذایی با فیبر کم و مدفوع سفت باعث می شود که فرد هنگام دفع به روده فشار بیاورد و باعث افزایش فشار داخل رگ های خونی شود.
بارداری با تورم بواسیر همراه است و احتمالاً به دلیل افزایش فشار رحم بزرگ شده بر روی راست روده و مقعد است. علاوه بر این ، تغییرات هورمونی با بارداری ممکن است باعث ضعف عضلات حمایت کننده از راست روده و مقعد شود.
نشستن طولانی مدت در توالت ممکن است فشار داخل رگهای خونی بواسیر را افزایش دهد.
رابطه جنسی مقعدی همچنین می تواند این بیماری را تحریک کند.
چاقی
اسهال حاد و مزمن
سرطان روده بزرگ
جراحی مقعد در گذشته
آسیب نخاعی و عدم ایستادن به حالت ایستاده

عوامل خطر هموروئید

بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه بصری مقعد شما ممکن است برای تشخیص بواسیر کافی باشد. برای تأیید تشخیص پزشک ممکن است معاینه متفاوتی را برای بررسی ناهنجاری های داخل مقعد انجام دهد.
این چک به عنوان یک آزمایش رکتال دیجیتال شناخته می شود. در طول این معاینه پزشک یک انگشت دستکش شده و روغنکاری شده را به راست روده شما وارد می کند.
بسته به عوامل خطر ابتلا به بیماری گوارشی، پزشک ممکن است آزمایش دیگری مانند آنوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را تجویز کند.
در هر یک از این آزمایشات پزشک شما از یک دوربین کوچک برای تشخیص هرگونه ناهنجاری در مقعد راست روده یا روده بزرگ استفاده می کند.
با آنوسکوپی داخل مقعد شما بررسی می شود، سیگموئیدوسکوپی پای و نیم (۴۰ سانتی متر) روده بزرگ شما را بررسی می کند و با کولونوسکوپی کل روده بزرگ بررسی می شود.
در این آزمایشات یک دوربین کوچک فیبر نوری در یک لوله کوچک قرار می گیرد و سپس به داخل راست روده شما وارد می شود. با این آزمایش پزشک دید واضحی از داخل راست روده شما دارد تا بتواند هموروئید را از نزدیک معاینه کند.

درمان بواسیر

درمان بواسیر به روش خانگی

اگر دوست ندارید به پزشک مراجعه کنید درمان خانگی بواسیر یک انتخاب مناسب خواهد بود. البته در مقاله درمان خانگی بواسیر به طور کامل این موارد را توضیح داده ایم اما در اینجا هم به صورت کلی به شما می گوییم.

خوردن غذاهایی که فیبر بالایی دارند
مصرف نرم کننده مدفوع یا مکمل فیبر مانند پسیلیوم (متاموسیل) یا متیل سلولز (سیتروسل)
نوشیدن آب یا سایر مایعات غیر الکلی هر روز طبق توصیه متخصص مراقبت های بهداشتی شما
برای مدت طولانی روی توالت ننشینید
مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین
نشستن در یک وان آب گرم، به نام حمام سیتز، چندین بار در روز برای کمک به تسکین درد

استفاده از کرم‌ها یا پمادهای هموروئید بدون نسخه یا استفاده از شیاف ممکن است درد خفیف، تورم و خارش هموروئید خارجی را تسکین دهد. اغلب پزشکان استفاده از محصولات بدون نسخه را به مدت ۱ هفته توصیه می کنند.

اغلب هموروئیدهای داخلی پرولاپس بدون درمان خانگی از بین می روند. با این حال، هموروئید داخلی به شدت افتادگی یا خونریزی ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت لخته شدن خون در مدفوع چیست؟

پزشکان چگونه بواسیر را درمان می کنند؟

پزشکان بواسیر را با روش هایی در حین ویزیت مطب یا در یک مرکز سرپایی یا بیمارستان درمان می کنند.

بستن نوار لاستیکی. بستن با نوار لاستیکی روشی است که پزشکان برای درمان خونریزی یا افتادگی بواسیر داخلی استفاده می کنند. پزشک یک نوار لاستیکی مخصوص را در اطراف پایه هموروئید قرار می دهد. باند جریان خون را قطع می کند. قسمت نواری هموروئید چروکیده و می افتد، اغلب در عرض یک هفته. بافت اسکار در قسمت باقی مانده از هموروئید تشکیل می شود که اغلب هموروئید را کوچک می کند. فقط یک پزشک باید این روش را انجام دهد – هرگز نباید خودتان این درمان را امتحان کنید.

درمان بواسیر
اسکلروتراپی. پزشک محلولی را به بواسیر داخلی تزریق می کند که باعث تشکیل بافت اسکار می شود. بافت اسکار جریان خون را قطع می کند و اغلب هموروئید را کوچک می کند.
فتوکواگولاسیون مادون قرمز. پزشک از ابزاری استفاده می کند که نور مادون قرمز را به یک هموروئید داخلی هدایت می کند. گرمای ایجاد شده توسط نور مادون قرمز باعث ایجاد بافت اسکار می شود که جریان خون را قطع می کند و اغلب هموروئید را کوچک می کند.
انعقاد الکتریکی. پزشک از ابزاری استفاده می کند که جریان الکتریکی را به داخل هموروئید داخلی می فرستد. جریان الکتریکی باعث ایجاد بافت اسکار می شود که جریان خون را قطع می کند و اغلب هموروئید را کوچک می کند.

هموروئیدکتومی. یک پزشک، اغلب جراح، ممکن است هموروئیدکتومی را برای برداشتن هموروئید خارجی بزرگ و هموروئید داخلی پرولاپس که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد، انجام دهد. پزشک بیهوشی را برای این درمان به شما می دهد.
منگنه زدن هموروئید. یک پزشک، اغلب جراح، ممکن است از یک ابزار منگنه مخصوص برای برداشتن بافت هموروئید داخلی و کشیدن هموروئید داخلی در حال افتادگی به داخل مقعد استفاده کند. پزشک برای این درمان به شما بیهوشی می دهد.

روش های جلوگیری از بواسیر

برای جلوگیری و یا جلوگیری از بدتر شدن هموروئید ، از فشار آوردن در حین دفع اجتناب کنید. همچنین سعی کنید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید. نوشیدن آب کافی باعث می شود مدفوع شما سفت نشود.

به محض احساس دفع مدفوع از سرویس بهداشتی استفاده کنید تا از بواسیر جلوگیری کند. برای جلوگیری از یبوست ، مرتباً ورزش کنید و از نشستن به مدت طولانی به خصوص روی سطوح سخت مانند بتن یا کاشی خودداری کنید.

مصرف غذاهایی که فیبر غذایی بالایی دارند می تواند خطر ابتلا به هموروئید را در آینده کاهش دهد.

منابع خوب فیبر غذایی عبارتند از :

گندم کامل
برنج قهوه ای
بلغور جو دوسر
گلابی ها
هویج
گندم سیاه
سبوس
فیبر غذایی به ایجاد فله در روده ها کمک می کند، که باعث نرم شدن مدفوع و دفع راحت تر آن می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب برای بواسیر چی بخوریم را بخوانید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!