عکس اسهال خونی

اسهال خونی چیست؟

اسهال خونی اسهال شدیدی است که در اثر عفونت ایجاد می شود. عفونت در روده باعث اسهال و گاهی استفراغ می شود و می تواند منجر به کم آبی بدن شود زیرا افراد مبتلا به این بیماری مایعات زیادی از دست می دهند.

علائم و انواع اسهال خونی

دو نوع اسهال خونی وجود دارد که هر دو توسط میکروارگانیسم ها ایجاد می شوند. شایع ترین آن اسهال خونی باسیلی است. این نوع که توسط باکتری از خانواده شیگلا ایجاد می شود، به نام شیگلوز نیز شناخته می شود. علائم شیگلا معمولاً ۱-۲ روز پس از تماس با باکتری شروع می شود، سپس به مدت یک هفته ادامه می یابد.

علائم عبارتند از :

اسهالی که ممکن است خونی باشد یا نباشد
تب
دل درد
اسهال خونی آمیبی شکل دوم این بیماری است. این نوع اسهال در اثر تماس با یک تک یاخته خاص، یک انگل تک سلولی ایجاد می شود. در این مورد تک یاخته E. histolytica است.

اینجاست که همه چیز کمی گیج کننده می شود. همه افرادی که با E. histolytica در تماس هستند دچار اسهال خونی نمی شوند. فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد از افرادی که با انگل در تماس هستند اصلاً بیمار می شوند و بیشتر آنها به یک بیماری کمتر شدید به نام آمیبیازیس مبتلا می شوند. با این حال، برخی از افراد دچار اسهال خونی می شوند که با اسهال و مدفوع خونی مشخص می شود.

علائم آمیبیاز ۲-۴ هفته یا بیشتر پس از قرار گرفتن در معرض انگل ظاهر می شود.

علائم عبارتند از :

اسهال
گرفتگی و درد شکم
تب

علت اسهال خونی

اسهال خونی در آب و هوای گرم و در مکان هایی که پیروی از دستورالعمل های بهداشتی مناسب از جمله شستن دست ها دشوار است، شایع تر است. این عارضه در افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند یا به آن سفر می‌کنند شایع‌تر است.

این نوع اسهال در میان افرادی که به سرویس بهداشتی مناسب، مهمتر از همه آب تمیز، دسترسی ندارند، شایع است. افرادی که فاقد منابعی مانند لوله کشی مناسب هستند یا در مؤسساتی مانند خانه های سالمندان با منابع کمتر زندگی می کنند، می توانند در معرض خطر ابتلا  باشند.

‌اسهال خونی در مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، از جمله مردان همجنس گرا و دوجنسه، شایع ترین است.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، یا تحت شیمی درمانی هستند یا HIV دارند) در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

علت اسهال خونی

نحوه انتشار اسهال خونی

افرادی که به اسهال خونی مبتلا می شوند این کار را از طریق تماس با باکتری شیگلا یا تک یاخته E. histolytica انجام می دهند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فردی آب حاوی این میکروارگانیسم ها را ببلعد یا پس از تماس با این میکروارگانیسم ها انگشتان خود را در دهان خود قرار دهد.

انتقال فرد به فرد نیز شایع است. این زمانی اتفاق می افتد که دهان فرد با ذرات مدفوع فردی که قبلاً به اسهال خونی آلوده شده است، تماس پیدا کند. این ساده تر از آن است که ممکن است به نظر برسد. اگر فردی که به این بیماری مبتلا است دست های خود را به درستی نشوید، ممکن است مواد مدفوع روی انگشتانش وجود داشته باشد. هر چیزی را که لمس کنند، مانند غذا یا فنجان، ممکن است عفونی شود.

از آنجایی که اسهال خونی می تواند از طریق تماس با مواد مدفوع منتقل شود، این بیماری می تواند از طریق رابطه مقعدی و مقعدی نیز منتقل شود.

نحوه انتشار اسهال خونی

تشخیص و درمان اسهال خونی

درمان اسهال خونی بستگی به نوع ابتلا شما دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد علائم و سفر اخیرتان، در صورت وجود، سؤال می کند. آنها معمولاً یک نمونه مدفوع را به آزمایشگاه می فرستند تا مشخص شود که آیا شما اسهال خونی دارید یا نه.

شیگلا می تواند خود به خود برطرف شود. افراد مبتلا به شیگلا می‌توانند از درمان‌های بدون نسخه مانند پپتو بیسمول استفاده کنند، اما نباید از داروهایی مانند ایمودیوم استفاده کنند که می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند. در حین ابتلا به شیگلا، استراحت و هیدراتاسیون کافی مهم است.

در برخی موارد، شیگلا با آنتی بیوتیک درمان می شود. متأسفانه، برخی از گونه های باکتری به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، بنابراین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید تعیین کند که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

آمیبیاز اغلب نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد، حتی اگر علائمی در شما ایجاد نشود. ممکن است به دو نوع آنتی بیوتیک مختلف نیاز داشته باشید.

پپتو بیسمول

پیشگیری از اسهال خونی

دو مکتب فکری برای پیشگیری از اسهال خونی وجود دارد. اولین چیزی که باید از آن آگاه بود کاهش خطر ابتلا به این بیماری در وهله اول است. این امر به ویژه برای افرادی که به مناطقی سفر می کنند که میزان بیماری بالاتری دارند بسیار مهم است.

برای کاهش خطر ابتلا به اسهال خونی هنگام سفر به کشورهای استوایی و در حال توسعه، باید از آنچه می خورید و می نوشید آگاه باشید. CDC توصیه های زیر را دارد :

فقط از نوشیدنی های در بسته یا آبی که به مدت یک دقیقه جوشانده شده است بنوشید
از نوشیدنی های بدون مهر و موم، از جمله تکه های یخ خودداری کنید
میوه یا سبزیجات تازه نخورید مگر اینکه خودتان آنها را شسته و پوست بگیرید
از شیر یا لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنید

از غذای فروشندگان خیابانی که ممکن است به تجهیزات بهداشتی مناسب دسترسی نداشته باشند، صرف نظر کنید.

به منظور جلوگیری از انتقال فرد به فرد هنگامی که فردی مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده است، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

به طور مکرر دست ها را بشویید، به خصوص بعد از استفاده از حمام و قبل از پخت و پز

از هرگونه رابطه جنسی اعم از دهانی، واژینال و مقعدی خودداری کنید تا زمانی که اسهال حداقل به مدت یک هفته متوقف شود.

حداقل تا یک هفته تا رفع اسهال از شنا کردن خودداری کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!