سرطان های شایع در زنان

سرطان های شایع در زنان

سرطان های شایع در زنان شامل سرطان سینه، آندومتر، دهانه رحم و تخمدان است. داشتن اطلاعات در مورد این سرطان ها باعث می شود روش های جلوگیری از آن را بشناسید و در صورت ابتلا به موقع بتوانید تشخیص بدهید و دکتر مراجعه کنید.

۱- سرطان های شایع در زنان سرطان سینه

این سرطان در ابتدای لیست سرطان های شایع در زنان می باشد. مانند بسیاری از سرطان ها، بهترین راه برای مبارزه با سرطان سینه، یافتن زودهنگام آن است. کارشناسان توصیه می کنند که از دستورالعمل های ماموگرافی پیروی کنید :

زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله در صورت تمایل باید این امکان را داشته باشند که ماموگرافی سالانه را شروع کنند.
زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله که در معرض خطر متوسط هستند باید سالانه تحت ماموگرافی قرار گیرند.
زنان بالای ۵۵ سال که در معرض خطر متوسط قرار دارند باید هر دو سال یکبار تحت ماموگرافی قرار گیرند.

برخی از زنان نیز باید با MRI همراه با ماموگرافی غربالگری سرطان سینه شوند. به طور کلی، زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، باید غربالگری را از سن ۴۰ سالگی (یا در برخی موارد زودتر) شروع کنند و باید سالانه ماموگرافی انجام دهند. عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند عبارتند از :

ناهنجاری های ژنتیکی ارثی مانند ژن های BRCA1 و BRCA2
سابقه خانوادگی سرطان سینه
برخی از بیماری های خوش خیم پستان، مانند بافت متراکم سینه

برای شما مهم است که با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان سینه و همچنین خطرات و مزایای غربالگری صحبت کنید.

 

سرطان های شایع در زنان سرطان سینه

۲- سرطان آندومتر

 یکی دیگر از سرطان های شایع در زنان سرطان آندومتر می باشد این بیماری پوشش داخلی رحم مورد حمله قرار می دهد. با افزایش سن خانم ها خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد. مواردی که بر میزان هورمون ها تأثیر می گذارد، مانند مصرف استروژن بدون پروژسترون و مصرف تاموکسیفن برای درمان سرطان سینه یا کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، می تواند احتمال ابتلا به این سرطان در زنان را افزایش دهد. یائسگی دیررس ، سابقه ناباروری یا بچه دار نشدن نیز می تواند خطر را افزایش دهد. زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ غیرپولیپوزیسی (HNPCC یا سندرم لینچ) یا تنبلی تخمدان (PCOS) یا کسانی که چاق هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان آندومتر قرار دارند. زنانی که به سرطان سینه یا سرطان تخمدان مبتلا شده اند نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر باشند.

سرطان های شایع در زنان سرطان آندومتر

آنچه شما می توانید انجام دهید

هیچ آزمایش غربالگری یا معاینه ای برای یافتن سرطان آندومتر در ابتدای بیماری هستند و هیچ علائمی ندارند وجود ندارد. توصیه می شود در دوران یائسگی باید به همه زنان در مورد خطرات و علائم سرطان آندومتر آگاهی داشته باشند. زنان باید هرگونه ترشح غیرمعمول، لکه بینی یا خونریزی واژینال (که بدتر می شود بین دوره ها اتفاق می افتد یا بعد از یائسگی اتفاق می افتد) را به پزشک گزارش دهند.

زنان باید با پزشک در مورد خطر ابتلا به سرطان آندومتر و در مورد معاینات منظم لگن صحبت کنند. مهم است که بدانید آزمایش پاپ در یافتن سرطان دهانه رحم بسیار خوب است. گاهی اوقات می تواند برخی از سرطان های اندومتر را پیدا کند اما این یک آزمایش برای سرطان آندومتر نیست.

۳- سرطان های شایع در زنان سرطان رحم

زنان ۵۵ ساله و بالاتر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند. عوامل خطر این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد :

مصرف استروژن بدون پروژسترون
چاقی
مصرف تاموکسیفن برای سرطان سینه
دیابت شیرین
داشتن سابقه خانوادگی سرطان یا سندرم لینچ

برای کمک به تشخیص زودهنگام این سرطان، مهم است که به دنبال علائم و نشانه هایی باشید که می تواند شامل موارد زیر باشد :

خونریزی یا ترشحات غیر مرتبط با قاعدگی
ادرار سخت یا دردناک
درد لگن
درد هنگام مقاربت

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فورا با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، زنانی که مبتلا به سندرم لینچ تشخیص داده شده اند، باید با پزشک خود در مورد آزمایش سالانه سرطان رحم ، مانند نمونه برداری از آندومتر، تا سن ۳۵ سالگی صحبت کنند.

شایع ترین سرطان در زنان سرطان دهانه رحم

سرطان شایع در زنان سرطان تخمدان

در آخرین مورد از سرطان های شایع در زنان به سرطان تخمدان می پردازیم. اگرچه سرطان تخمدان در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما با افزایش سن احتمال بروز سرطان وجود دارد. زنانی که هرگز صاحب فرزند نشده اند یا اولین فرزند خود را پس از ۳۵ سالگی به دنیا آورده اند ممکن است در معرض خطر ابتلا به این سرطان باشند. زنانی که به تنهایی از استروژن به عنوان درمان جایگزینی هورمون استفاده کرده اند نیز در معرض خطر بیشتری هستند. زنانی که سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ غیرپولیپوزیسی (HNPCC یا سندرم لینچ)، سرطان تخمدان یا سرطان سینه دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان هستند. اما زنانی که هیچ یک از این شرایط یا عوامل خطر را ندارند هنوز هم می توانند به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

سرطان های شایع در زنان سرطان تخمدان

آنچه شما می توانید انجام دهید

در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری سرطان برای سرطان تخمدان برای زنانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری نیستند وجود ندارد. آزمایش پاپ سرطان تخمدان را پیدا نمی کند اما معاینه لگن باید بخشی از معاینه منظم سلامتی زنان باشد. برخی آزمایشات نیز وجود دارد که ممکن است در زنانی که علائم دارند یا خطر ابتلا به سرطان تخمدان را دارند مورد استفاده قرار گیرد. اگر بیش از چند هفته این علائم را دارید ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید :

تورم شکم همراه با کاهش وزن
مشکلات گوارشی (از جمله گاز، کاهش اشتها و نفخ)
درد شکم یا لگن
احساس اینکه شما باید مدام ادرار کنید

برای کاهش خطر سرطان چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید

از تنباکو دوری کنید.
وزن مناسب داشته باشید و آن را حفظ کنید.
فعالیت منم بدنی داشته باشید
از الگوی غذایی سالم که شامل میوه ها ، سبزیجات و غلات سبوس دار فراوان است ، استفاده کنید و گوشت های قرمز فرآوری شده و غذاهای کاملا فرآوری شده را محدود یا از آنها اجتناب کند.
بهتر است الکل مصرف نکنید. اگر مشروب می نوشید، بیش از ۱ نوشیدنی در روز برای خانم ها نباشد.
از پوست خود محافظت کنید
سابقه خانوادگی و خطرات خود را بشناسید.
مرتبا چکاپ و آزمایش غربالگری سرطان انجام دهید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!