غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

زنان
بدون دیدگاه

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در زنان است. این بیماری در آن سلول های سرطانی بدخیم در بافت های سینه تشکیل می شوند. آزمایش های غربالگری سرطان سینه می تواند به تشخیص سرطان سینه در افرادی که در خطر متوسط ​​هستند و علائم سرطان سینه ندارند کمک کند. وقتی زود تشخیص داده شود و درمان شود شانس بهبود و بقا بیشتر است.

تقریباً از هر ۸ زن در ایالات متحده ۱ زن در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شود. سرطان سینه در مردان تقریباً ۱ در ۸۸۳ است. برخی عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی، سن، تشخیص قبلی سرطان سینه، سینه های متراکم و موارد دیگر ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در فرد افزایش دهد.

چه کسانی باید غربالگری شوند؟

غربالگری سرطان سینه حتی زمانی که احساس می کنید سالم هستید بسیار مهم است. تشخیص زود هنگام سرطان مهم است – هرچه سرطان زودتر پیدا شود راحت تر درمان می شود.

دستورالعمل های مربوط به زمان شروع غربالگری سرطان پستان از جمله نوع آزمایش و دفعات غربالگری بسته به سن و عوامل خطر فرد متفاوت است.

زنانی که به طور متوسط ​​در معرض ابتلا به سرطان هستند باید از چهل سالگی در مورد زمان شروع غربالگری با پزشک خود مشورت کنند. سازمان های پیشرو دستورالعمل های کمی متفاوت در مورد زمان و زمان انجام غربالگری سرطان سینه دارند.

برای زنانی که در خطر متوسط ​​ابتلا به سرطان سینه هستند انجمن سرطان آمریکا دستورالعمل های زیر را توصیه می کند.

زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله : اگر مایل به انجام این کار هستند یا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند باید این گزینه را داشته باشند که غربالگری سالانه سرطان پستان را با ماموگرافی آغاز کنند.
زنان ۴۵-۵۴ ساله : توصیه می شود سالی یکبار ماموگرافی انجام دهید
زنان ۵۵ سال به بالا : توصیه می شود هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند یا در صورت داشتن خطر بالا یا انتخاب فرد غربالگری سالانه را ادامه دهند.

دستورالعمل های غربالگری ممکن است برای افرادی که دارای عوامل خطر مانند جهش ژنتیکی BRCA1 یا BRCA2 هستند متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از عوامل خطر خاصی که دارید آگاه است تا بتواند دستورالعمل های غربالگری شما را تعیین کند.

ابزارهای برآورد ریسک می تواند توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تعیین خطر مادام العمر بر اساس عوامل خطر مختلف از جمله سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان تخمدان، سابقه شخصی سرطان پستان، استفاده از درمان جایگزینی هورمون، آزمایش ژنتیک، پرتودرمانی مورد استفاده قرار گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

غربالگری ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی رایج ترین آزمایش غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از سینه است. این آزمایش اغلب می تواند تومورهایی را تشخیص دهد که خیلی کوچک هستند و نمی توانید در سینه خود احساس کنید.

در طول ماموگرافی یک تکنسین سینه شما را روی یک بشقاب پلاستیکی قرار می دهد و بشقاب دیگری را از بالا روی سینه شما محکم فشار می دهد. با صاف شدن سینه ها ، دستگاه از زوایای مختلف سینه شما عکس می گیرد.

تراکم سینه در گزارش ماموگرافی در بسیاری از ایالتها گزارش شده است و در صورت مشاهده سینه های متراکم، روشهای غربالگری اضافی مانند سونوگرافی کامل سینه یا MRI سینه علاوه بر غربالگری ماموگرافی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

غربالگری سرطان سینه ماموگرافی

غربالگری سرطان سینه تصویربرداری مغناطیسی (MRI)

تصویربرداری مغناطیسی (MRI) در زنان با خطر متوسط ​​برای غربالگری استفاده نمی شود زیرا ممکن است سینه ها در آزمایش MRI غیر طبیعی به نظر برسند حتی زمانی که سرطانی وجود ندارد. MRI به عنوان یک آزمایش غربالگری برای افرادی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند استفاده می شود.

MRI جایگزین ماموگرافی برای زنان پرخطر نیست که معیارهای غربالگری MRI را دارند. این عمل علاوه بر ماموگرافی انجام می شود.

غربالگری سرطان سینه MRI

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کیست سینه چیست؟

معاینه بدنی

معاینه فیزیکی سینه شامل بررسی دقیق سینه ها به صورت دستی است. یک فرد می تواند خود این کار را انجام دهد یا ممکن است توسط پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام شود.

در حالی که قبلاً توصیه می شد معاینه سینه در حال حاضر اختیاری تلقی می شود زیرا نشان داده نشده است که خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد.

تشخیص سرطان سینه در منزل

بسیاری از افراد خود قادرند توده های غیرطبیعی را در سینه پیدا کنند. انجمن سرطان آمریکا خاطرنشان می کند که شما باید از ظاهر و احساس سینه های خود آگاه باشید و هرگونه تغییر را به پزشک خود گزارش دهید.

انجام تست سرطان سینه در منزل منظم اختیاری است. از دست ها و چشم های خود برای تشخیص هرگونه تغییر یا ناهنجاری در سینه های خود استفاده کنید. اگر خودآزمایی ماهانه انجام می دهید بهتر است این کار را حدود سه تا پنج روز پس از قاعدگی انجام دهید زیرا ممکن است سینه های شما در طول و قبل از قاعدگی حساس یا برآمدگی داشته باشند.

سونوگرافی

سونوگرافی سینه یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای بررسی بافت داخل سینه استفاده می کند. با توجه به پزشکی جان هاپکینز سونوگرافی سینه معمولاً زمانی انجام می شود که تغییری در ماموگرافی تشخیص داده شود یا مشکلی در معاینه فیزیکی سینه احساس شود.

همچنین اغلب روی افرادی که بافت سینه متراکم دارند ۲۵ سال یا کمتر هستند یا باردار هستند انجام می شود. زیرا در سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. سونوگرافی همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا ببیند جریان خون در سینه های شما بررسی کند.

غربالگری سرطان سینه سونوگرافی

غربالگری سرطان سینه ترموگرافی

ترموگرافی که گاهی به آن تصویربرداری حرارتی نیز گفته می شود از یک دوربین مخصوص برای اندازه گیری دمای پوست در سطح سینه استفاده می کند. غیر تهاجمی است و از اشعه استفاده نمی کند. این نظریه این است که اگر سرطان در سینه در حال رشد باشد جریان خون و متابولیسم افزایش می یابد که باعث افزایش دمای پوست می شود.

اگرچه چندین دهه ترموگرافی وجود داشته است هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ترموگرافی به عنوان یک ابزار غربالگری خوب برای سرطان سینه است. در فوریه ۲۰۱۹ ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اعلام کرد که ترموگرافی جایگزین مطمئنی برای ماموگرافی نیست.

نمونه برداری از بافت

اگر آزمایشات غربالگری سرطان پستان غیر تهاجمی نشان می دهد که شما ممکن است سرطان پستان داشته باشید باید نمونه برداری انجام دهید که گاهی اوقات به عنوان نمونه برداری از بافت نامیده می شود.

نمونه برداری از بافت سینه شامل برداشتن سلول ها از بافت سینه در ناحیه مشکوک است تا یک آسیب شناس بتواند آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند تا ببیند آیا سلول های نمونه سرطانی هستند یا خیر.

نتایج آزمون

پس از اتمام آزمایش های غربالگری شما و ارزیابی نتایج توسط متخصصان پزشک این نتایج را با شما بررسی می کند. اگر نتایج آزمایش شما غیر طبیعی است ممکن است آزمایش اضافی لازم باشد.

نتایج آزمون سرطان سینه

پیگیری ها پس از نتیجه غیرعادی

اگر غربالگری سرطان پستان شما نتایج غیرطبیعی را تشخیص داده باشد ، ممکن است آزمایش های تشخیصی بیشتری انجام شود. بسیاری از افراد یک یا چند آزمایش تشخیصی فوق را انجام می دهند تا متخصصان مراقبت های بهداشتی بتوانند ارزیابی دقیقی از وجود یا عدم وجود سرطان انجام دهند.

در صورت تشخیص سرطان سینه بسیاری از آزمایشات قبل و در طول درمان مورد استفاده قرار می گیرد تا میزان واکنش بدن شما به درمانها را کنترل کند. همچنین ممکن است آزمایشات نظارتی برای بررسی علائم عود تجویز شود.

محققان همیشه به دنبال روش های جدیدی برای غربالگری سرطان سینه هستند. در حال حاضر آزمایشات بالینی در حال مقایسه روش های جدید غربالگری با ابزارهای غربالگری موجود مانند ماموگرافی و برای جمعیت خاصی (مانند افرادی که یائسگی را پشت سر نگذاشته اند) است.

وقتی صحبت از سلامت پستان به میان می آید مهم است که از هرگونه تغییر در سینه خود آگاه باشید و طبق توصیه پزشک متخصص تحت غربالگری منظم قرار بگیرید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!