خواص سرکه سیب

خواص سرکه سیب : فواید سلامتی، دوز و عوارض جانبی

خواص سرکه سیب ارزش افزودن آن را به رژیم غذایی خود را دارد. به طور سنتی، سرکه سیب عمدتا برای بیماری های گوارشی، بیماری های پوستی، زگیل، شوره سر، شپش و گلودرد استفاده می شود. سرکه همچنین می تواند به عنوان یک مکمل غذایی برای کاهش وزن، کاهش فشار خون و مدیریت سطح قند و کلسترول استفاده شود.

خواص سرکه سیب ممکن است به اسید استیک، فنل ها و باکتری های پروبیوتیک آن نسبت داده شود. این مقاله از سلول سبز مزایای سرکه سیب، دوز توصیه شده و هر گونه عوارض جانبی بالقوه را مورد بحث قرار می دهد.

خواص سرکه سیب چیست؟

۱. ممکن است دارای خواص ضد میکروبی باشد

به طور سنتی، سرکه سیب به عنوان نگهدارنده و ضدعفونی کننده مواد غذایی استفاده می شد. این می تواند به جلوگیری از فساد مواد غذایی کمک کند زیرا از رشد باکتری هایی مانند اشریشیا کلی جلوگیری می کند.

یک مطالعه گزارش داد که سرکه سیب خواص ضد قارچی در برابر قارچ کاندیدا نشان داده است. گزارش مورد دیگری برای درمان کاندیدیاز واژینال در یک زن استفاده کرد.

خواص ضد میکروبی سرکه سیب

۲. ممکن است هضم را بهبود بخشد

سرکه سیب یک پروبیوتیک است. پروبیوتیک ها به بهبود جمعیت میکروبی روده کمک می کنند. شواهد علمی وجود دارد که مصرف غذاهای تخمیر شده می تواند به سلامت روده کمک کند. این باکتری های خوب به تامین مواد مغذی بدن کمک می کنند و همچنین از رشد پاتوژن ها جلوگیری می کنند. باکتری های پروبیوتیک التهاب را کاهش می دهند، ایمنی را تقویت می کنند و همچنین ممکن است سلامت روان را بهبود بخشند.

سرکه سیب حاوی اسید استیک است. مطالعات حیوانی گزارش کرده اند که اسید استیک پتانسیل استفاده از آن به عنوان درمان کولیت روده را دارد.

اطلاعات کافی برای تعیین اینکه آیا خواص سرکه سیب به درمان رفلاکس معده کمک می کند یا خیر وجود ندارد.

۳. خواص سرکه سیب ممکن است باعث کاهش وزن شود

خواص ضد التهابی و ضد چربی سرکه سیب ممکن است از چاقی و عوارض قلبی مرتبط با چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب جلوگیری کند. این در مطالعات موش ها یافت شد. مطالعه دیگری بر روی موش های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب گزارش داد که سرکه سیب ممکن است خطر چاقی را به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی آن کاهش دهد.

نتایج مطالعات حیوانی به این نتیجه رسیده است که سرکه سیب دارای فعالیت ضد هیپرلیپیدمیک قابل توجهی در موش های مبتلا به هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) است. کاهش وزن در موش های تحت درمان با سرکه سیب مشاهده شد. پارامترهای لیپیدی آنها نیز ثابت بود.

در مطالعات دیگر، افراد مورد آزمایش که سرکه را به مدت هشت هفته مصرف کردند، سطوح پایین‌تری از چربی‌ها یا چربی‌های ناسالم داشتند.

سرکه سیب و کاهش وزن

۴. فواید سرکه سیب ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

مطالعات حیوانی نشان داده است که سرکه می تواند تری گلیسیرید و کلسترول خون را کاهش دهد. اسید استیک رژیم غذایی باعث کاهش کلسترول تام و تری گلیسرول سرم در موش های تغذیه شده با رژیم غذایی با کلسترول بالا شد.

مطالعه ای اثر سرکه را بر روی خرگوش های هیپرکلسترولمیک تجزیه و تحلیل کرد. سرکه بسیاری از پارامترهای بیوشیمیایی مانند کلسترول، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و آپولیپوپروتئین A (ApoA) را کاهش می‌دهد که ممکن است خطر بیماری قلبی عروقی مانند تصلب شرایین را افزایش دهد.

فشار خون بالا ممکن است منجر به مشکلات قلبی شود. همچنین مشخص شد که سرکه فشار خون را در موش‌ها کاهش می‌دهد. این مطالعات اولیه روی حیوانات باید در انسان تایید شود.

۵. ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

مطالعات روی موش های دیابتی نشان داده است که خواص سرکه سیب می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد. در افراد سالم، سرکه سیب می تواند سطح قند خون و پاسخ انسولین را بعد از غذا کاهش دهد. با این حال، در افراد مبتلا به دیابت، تخلیه معده را به تاخیر نمی اندازد.

اکثر مطالعات ادعا می کنند که سرکه سطح گلوکز خون را کاهش می دهد. با این حال، مطالعات دیگر بیان می کنند که سرکه می تواند در تنظیم سطح قند خون در افراد سالم موثرتر از افراد مبتلا به دیابت باشد.

سرکه سیب و دیابت

۶. ممکن است سلامت پوست را تقویت کند

سرکه سیب حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی از جمله اسیدهای لاکتیک و مالیک است. این اسیدها به طور گسترده در مراقبت از پوست استفاده شده اند.

اسید لاکتیک هیدراتاسیون پوست را بهبود می بخشد. همچنین به آرامی پوست را لایه برداری می کند (لایه های مرده پوست را از بین می برد)، بافت پوست را بهبود می بخشد و با تقویت بازسازی سلولی به کاهش خطوط ریز کمک می کند. همچنین گزارش شده است که اسید لاکتیک در صورت ترکیب با اسید تری کلرواستیک، سیاهی دور چشم و پرپیگمانتاسیون را درمان می کند.

مطالعات گزارش کردند که سرکه در پایه کرم باعث بهبود درماتیت آتوپیک در موش ها می شود. شواهد حکایتی نشان می دهد که خواص سرکه سیب ممکن است به تسکین علائم پسوریازیس، از جمله خارش و لکه های پوسته پوسته کمک کند. با این حال، هیچ داده علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

خواص سرکه سیب دارای فعالیت ضد میکروبی است. ممکن است به درمان پوست مستعد آکنه کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

۷. ممکن است ایمنی را بهبود بخشد

خواص سرکه سیب سرشار از آنتی اکسیدان ها و فنل ها است. این ترکیبات به حذف سموم از سلول های تولید شده در طی استرس اکسیداتیو کمک می کنند. بسیاری از داروهای مردمی از سرکه سیب برای درمان بیماری‌های مرتبط با التهاب، مانند مولتیپل اسکلروزیس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید استفاده می‌کنند.

با این حال، شواهد علمی در این زمینه کمیاب است. در مقابل، یک مطالعه ادعا کرد که سرکه سیب به عنوان یک عامل ضد آرتریت و ضد التهاب در موش‌های مبتلا به آرتریت کمکی بی‌اثر است.

۸. ممکن است به درمان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند

مطالعه‌ای تأثیر سرکه سیب را (مخمر و باکتری‌های مفید) بر هورمون‌های تولید مثلی بررسی کرد. سرکه سیب سطوح استروژن و تستوسترون را کاهش داد اما سطح پروژسترون را در موش‌های صحرایی ویستار افزایش داد.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف سرکه سیب می تواند به تنظیم عملکرد تخمک گذاری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. همچنین گزارش شده است که مصرف روزانه ۱۵ گرم سرکه سیب به مدت ۹۰ تا ۱۱۰ روز به بهبود حساسیت به انسولین کمک کرده و دوره های منظم را بازیابی می کند.

اینها فواید بالقوه سرکه سیب هستند. برخی از آنها هنوز در انسان تایید نشده است. در قسمت بعدی به دوز سرکه سیب و راه های استفاده از آن می پردازیم.

سرکه سیب سندرم تخمدان پلی کیستیک

نحوه مصرف سرکه سیب

درمان‌های سنتی پیشنهاد می‌کنند که ۱ قاشق چای‌خوری تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۰ تا ۳۰ میلی‌لیتر) سرکه سیب در روز مصرف شود. می توان آن را با آب مخلوط کرد و مصرف کرد یا می توان آن را به سس سالاد و ماریناد اضافه کرد. در زیر، ما دستور العمل‌های سرکه سیب را که برای نگرانی‌های سلامتی خاص هدف‌گذاری شده‌اند، مورد بحث قرار داده‌ایم (هیچ یک از این‌ها توسط تحقیقات پشتیبانی نشده است؛ قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید):

گوارش

آنچه شما نیاز دارید

۱۵-۳۰ میلی لیتر سرکه سیب
۱ لیوان آب

روند

سرکه سیب را در آب مخلوط کرده و قبل از غذا بنوشید.

نحوه مصرف سرکه سیب برای لاغری

آنچه شما نیاز دارید

۱۵-۳۰ میلی لیتر سرکه سیب
چند قطره آبلیمو
۱ لیوان آب

روند

سرکه سیب را در آب مخلوط کرده و صبح زود با معده خالی بنوشید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

آنچه شما نیاز دارید

۱۵ میلی لیتر سرکه سیب

روند

روزانه یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را برای حدود ۳-۶ ماه بنوشید.

خواص سرکه سیب برای زنان

آبکشی مو

آنچه شما نیاز دارید

۱۰ میلی لیتر سرکه سیب
۱ قاشق غذاخوری عسل
چند قطره آبلیمو
آب (به میزان لازم)

روند

همه مواد را در آب مخلوط کنید و بعد از شامپو از آن به عنوان آبکشی مو استفاده کنید. بوی سرکه به تدریج از بین می رفت.

تونر پوست

آنچه شما نیاز دارید

۱۰ میلی لیتر سرکه سیب
۱۰ میلی لیتر گلاب
۲۰ میلی لیتر آب

روند

تمام مواد را در آب مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و آن را به طور یکنواخت روی پوست خود بمالید. همچنین می توانید آن را روی صورت خود بپاشید. از سرکه سیب رقیق شده استفاده کنید زیرا نوع غلیظ می تواند باعث سوختگی یا سوزش پوست شود.

بعد از این مرحله از مرطوب کننده استفاده کنید.

سرکه سیب و تونر

دهان شویه

آنچه شما نیاز دارید

۱۵ میلی لیتر سرکه سیب
۳۰ میلی لیتر آب

روند

از سرکه رقیق شده به عنوان دهانشویه استفاده کنید. آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بچرخانید و سپس با آب بشویید. این کار باکتری های دهان را از بین می برد و از بوی بد دهان جلوگیری می کند.

می توانید از سرکه سیب در این راه ها استفاده کنید و نتایج را تجربه کنید. با این حال، سرکه سیب ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی نیز ایجاد کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۵ خواص سیر برای سلامتی، پوست و مو + دوز مصرفی

عوارض جانبی سرکه سیب

همانطور که خواص سرکه سیب را گفتیم بهتر است کمی هم درباره عوارض سرکه سیب یگوییم.

مصرف سرکه سیب نسبتاً بی خطر است. با این حال، ماهیت اسیدی آن ممکن است باعث سوزش خفیف در گلو و معده شود.

ممکن است باعث آسیب به مینای دندان و فرسایش دندان شود.

در یک مطالعه، مصرف طولانی مدت سرکه سیبباعث هیپوکالمی (کمبود پتاسیم) در یک زن شده بود.

استفاده موضعی از سرکه رقیق نشده می تواند منجر به سوختگی و تحریک پوست شود.

سرکه سیب همچنین ممکن است باعث تهوع، رفلاکس اسید، آروغ زدن، نفخ و حرکات نامنظم روده شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!