بیماری کاردیومیوپاتی قلب

بیماری کاردیومیوپاتی قلب یا بیماری ماهیچه قلب چیست؟

کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلب) وضعیتی است که با عضله قلب غیرطبیعی مشخص می شود که پمپاژ خون در سراسر بدن را برای قلب سخت تر می کند. در این شرایط، عضله قلب ضخیم‌تر، سفت‌تر یا ضعیف‌تر از حد طبیعی است که می‌تواند بر عملکرد قلب تأثیر بگذارد.

این مقاله از سلول سبز مواردی را که در هنگام زندگی با کاردیومیوپاتی باید انتظار داشت، شامل علائم، درمان و ملاحظات سبک زندگی را بررسی می‌کند.

کاردیومیوپاتی چقدر جدی است؟

قلب یک اندام عضلانی است که وظیفه پمپاژ خون در سراسر بدن برای تامین اکسیژن و مواد مغذی را بر عهده دارد. عضله قلب غیرطبیعی می تواند بر توانایی قلب برای تقویت این فرآیند تأثیر بگذارد.

کاردیومیوپاتی همیشه علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، معمولاً منجر به علائم نارسایی قلبی می شود و می تواند باعث عوارضی شود که شامل مشکلات دریچه ای، آریتمی (مشکلات ریتم قلب) و مرگ ناگهانی قلبی می شود.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک بیماری مزمن است که در آن قلب به طور موثر خون را پر نمی کند یا پمپاژ نمی کند و در نتیجه علائمی مانند تنگی نفس و عدم تحمل ورزش را به همراه دارد.

این علائم به دلیل اضافه بار مایعات (تورم، افزایش وزن)، ذخیره خون در ریه ها (تنگی نفس) یا بدن (ورم پا، بیضه یا شکم) یا خروج ضعیف خون به بقیه بدن رخ می دهد. (خستگی، سبکی سر).

مشکلات دریچه ای

در یکی از انواع رایج کاردیومیوپاتی، که به عنوان کاردیومیوپاتی متسع شناخته می شود، حفره های قلب بزرگ می شوند.

بطن چپ محفظه پمپاژ اصلی قلب است که خون را از دهلیز چپ دریافت می کند. دریچه میترال این دو حفره را از هم جدا می کند و در زمان خاصی از چرخه قلبی باز می شود تا خون از دهلیز چپ به بطن چپ جریان یابد.

هنگامی که بطن چپ گشاد می شود، دریچه میترال ممکن است به طور کامل بسته نشود و در نتیجه خون به سمت عقب به دهلیز چپ نشت کند. این به عنوان نارسایی ثانویه میترال شناخته می شود.

به طور مشابه، هنگامی که بطن راست گشاد می شود، دریچه سه لتی ممکن است نشت کند، وضعیتی که به عنوان نارسایی تریکوسپید شناخته می شود.

آریتمی و مرگ ناگهانی قلبی

کاردیومیوپاتی می تواند باعث آریتمی یا ریتم غیر طبیعی قلب شود.

قلب دارای یک سیستم هدایت الکتریکی است که مسئول تولید یک محرک الکتریکی برای انقباض عضله قلب و در نتیجه ضربان قلب است. به طور معمول، سلول های ضربان ساز تخصصی واقع در دهلیز چپ، ضربان قلب را آغاز می کنند که به عنوان ریتم سینوسی شناخته می شود.

در بیماری ماهیچه قلب، عضله غیر طبیعی قلب می تواند منجر به تولید یا انتشار غیرطبیعی تکانه های الکتریکی شود.

کاردیومیوپاتی یک عامل خطر برای آریتمی های بطنی مانند تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی است که می تواند باعث مرگ ناگهانی قلبی شود. به همین دلیل است که متخصصان قلب (پزشکان متخصص در درمان مشکلات قلبی) قرار دادن دفیبریلاتور کاردیوورتر (ICD) قابل کاشت را در شرایط خاص برای برخی از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی توصیه می کنند.

علائم کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی همیشه علائمی ایجاد نمی کند، اما زمانی که ایجاد می کند، نشان دهنده تشخیص نارسایی قلبی است. برخی از علائم نارسایی قلبی به شرح زیر است:

تنگی نفس
مشکل در دراز کشیدن به دلیل تنگی نفس (ارتوپنه)
بیدار شدن از خواب در شب (تنگی نفس حمله ای شبانه)
سرفه
عدم تحمل ورزش
ورم پا و ساق پا
پری شکم
کاهش اشتها
خستگی
سبکی سر
تپش قلب (قلب شدید و سریع می‌زند یا قلب می‌تپد)

درمان کاردیومیوپاتی

هدف از درمان کاردیومیوپاتی جلوگیری از پیشرفت و مرگ ناگهانی قلبی و مدیریت علائم است. درمان شامل اصلاح شیوه زندگی و داروها است. علاوه بر این، قرار دادن ICD در برخی موارد برای جلوگیری از مرگ ناگهانی قلبی توصیه می شود.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی اغلب به دیورتیک ها نیاز دارند که نمک و آب را از بدن خارج می کنند تا به مدیریت اضافه مایعات کمک کنند. اضافه بار مایعات یکی از راه های بدن برای جبران نارسایی قلبی است. منجر به تورم، افزایش وزن و تنگی نفس می شود.
سایر درمان‌های پزشکی خاص ممکن است بر اساس کسر جهشی (اندازه‌گیری قدرت قلب) و علائم توصیه شود.

دستورالعمل‌های AHA/ACC/HFSA، درمان پزشکی مبتنی بر راهنما را برای نارسایی قلبی توصیه می‌کنند، که نشان داده شده است که بقا را بهبود می‌بخشد و بستری شدن در بیمارستان و عوارض نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد. این شامل ترکیبی از برخی از داروهای زیر است:

بتا بلوکرها (به ویژه بیسوپرولول، کارودیلول یا متوپرولول سوکسینات)
مهارکننده های ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین و مهارکننده نپری لیزین
آنتاگونیست های آلدوسترون
مهارکننده های سدیم-گلوکز کوترانسپورتر-۲ (SGLT-2).
ترکیب هیدرالازین-نیترات
برخی از اشکال دیگر کاردیومیوپاتی، مانند آمیلوئیدوز قلبی (زمانی که رسوب یک پروتئین غیرطبیعی در عضله قلب تشکیل می شود) و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (ضخیم شدن عضله قلب)، درمان های اختصاصی تری دارند. متخصصان قلب می توانند یک برنامه درمانی خاص را توصیه کنند.

زندگی با کاردیومیوپاتی

هر فردی که مبتلا به کاردیومیوپاتی تشخیص داده می شود باید به علائمی که می تواند نشان دهنده نارسایی قلبی باشد، مانند تنگی نفس، خستگی و کاهش توانایی ورزش توجه کند. همه همچنین باید:

به طور منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ملاقات کنید.
یک سبک زندگی سالم با تغذیه سالم و ورزش منظم داشته باشید.
از سموم قلبی مانند کوکائین یا مصرف زیاد الکل خودداری کنید.
واکسیناسیون بیماری های تنفسی (مانند آنفولانزا و COVID-19) را به روز نگه دارید.
کسانی که علائم نارسایی قلبی دارند باید مراقبت های ویژه ای را برای انجام موارد زیر انجام دهند:
مصرف مایعات را کنترل کنید.
وزن را به طور مکرر (روزانه) اندازه گیری کنید، زیرا افزایش سریع وزن نشانه اولیه اضافه بار حجمی است.
تا حد امکان ورزش منظم داشته باشید (بازتوانی قلبی می تواند برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی مفید باشد).

آیا می توان از کاردیومیوپاتی پیشگیری کرد؟

با برخی دلایل، مانند جهش های ژنتیکی، کاردیومیوپاتی ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. اما بخش قابل توجهی از موارد کاردیومیوپاتی قابل پیشگیری هستند.

به عنوان مثال، برخی از شایع ترین علل نارسایی قلبی، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر است که هر دو قابل پیشگیری هستند. دستورالعمل‌های ACC/AHA/HFSA توصیه می‌کنند که افراد در معرض خطر نارسایی قلبی (مرحله A) اقدامات زیر را برای کمک به پیشگیری از آن انجام دهند:

فعالیت بدنی منظم داشته باشید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید.
وزن را در محدوده طبیعی بالینی نگه دارید.
فشار خون، قند خون و کلسترول را کنترل کنید.
از قرار گرفتن در معرض دود اجتناب کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!