تپش قلب نشانه چیست؟

تپش قلب ؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

تپش قلب تغییرات قابل توجهی در نحوه ضربان قلب است. آنها یک بیماری یا وضعیت نیستند، بلکه نشانه یک بیماری هستند. بیشتر افراد مبتلا به تپش قلب، نوعی آریتمی قلبی (ضربان قلب نامنظم) دارند.

در حالی که بیشتر آرتیمی ها تهدید کننده زندگی نیستند، برخی از آنها می توانند نشان دهنده یک مشکل جدی قلبی باشند.

این مشکل همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها و مواد دیگر مانند کافئین و نیکوتین باشد.

این مقاله از سلول سبز راه‌های مختلفی را که ممکن است تپش قلب را تجربه کنید، چرایی بروز آن‌ها و اینکه چگونه پزشک علت اصلی را تشخیص داده و در صورت لزوم درمان می‌کند، شرح می‌دهد.

علائم تپش قلب چیست؟

افراد به طرق مختلف تپش قلب را تجربه می کنند. از جمله رایج ترین آنها عبارتند از :

احساس پرش قلب
ضربان قلب که گاهی بیش از حد قوی به نظر می رسد
ضربان قلب نامنظم سریع
ضربان قلب نامنظم

این احساسات همه در قفسه سینه احساس می شود. برخی از افراد مبتلا به نوع خاصی از آریتمی قلبی به نام تاکی کاردی بازگشت گره AV (AVnRT) متوجه لمس در گردن خود می شوند.

علائم تپش قلب

علت تپش قلب چیست؟

آریتمی قلبی شایع ترین علت تپش قلب است. با این حال، تعدادی از شرایط بهداشتی، داروها و مواد دیگری وجود دارد که می‌تواند باعث ضربان غیرعادی قلب شود.

آریتمی ها

هر نوع آریتمی قلبی می تواند باعث تپش قلب شود. شایع ترین آنها خطرناک نیستند. آنها شامل کمپلکس های دهلیزی زودرس (PACs)، کمپلکس های زودرس بطنی (PVCs)، قسمت های فیبریلاسیون دهلیزی، و قسمت های تاکی کاردی فوق بطنی (SVT) هستند.

با این حال، برخی از تپش قلب ناشی از آریتمی های خطرناک مانند تاکی کاردی بطنی است.

وقتی تپش قلب علت قلبی داشته باشید، به احتمال زیاد در افرادی که بیماری قلبی دارند یا در محل کار یا در خواب این مشکل را تجربه می کنند، رخ می دهد.

سایر شرایط پزشکی

سایر مشکلات سلامتی که ممکن است باعث تپش قلب شوند عبارتند از :

اضطراب
تیروئید پرکار
قند خون پایین
دی اکسید کربن
پتاسیم کم
کم خونی
کم آبی بدن
از دست دادن خون
شوکه شدن
بارداری
سایر شرایط پزشکی

شوکه شدن

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت بزرگ شدن قلب و عوارض آن

داروها و سایر مواد

برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) و نسخه ای مانند برخی از مواد قانونی و غیرقانونی با تپش قلب مرتبط هستند. از جمله :

داروهای سرفه و سرماخوردگی
ضد احتقان ها
قرصهای رژیمی
مسدود کننده های بتا
برخی از مکمل های گیاهی
داروهای استنشاقی آسم
داروهای تیروئید
کافئین
نیکوتین
الکل
مواد مخدر غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین ها

نیکوتین

علت تپش قلب در حالت استراحت

تپش قلب ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد، حتی اگر در حال استراحت یا انجام فعالیت های عادی باشید. اگرچه ممکن است حیرت انگیز باشد، تپش قلب معمولا جدی یا مضر نیست. با این حال، گاهی اوقات می توانند به یک ریتم غیر طبیعی قلب مرتبط باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

تشخیص تپش قلب

اگر تپش قلب دارید، متخصص قلب شما یک نوار قلب (ECG) انجام می دهد، آزمایشی که فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. آن چیزی را تولید می کند که به عنوان ردیابی ریتم قلب شناخته می شود، که به نظر می رسد مانند خطوط خمیده بر روی یک ورق بلند کاغذ خاص.

نوار قلب می تواند به پزشک شما بگوید که آیا اختلال ریتم قلب باعث تپش قلب شما شده است و به او کمک می کند تا نوع خاصی از آریتمی را شناسایی کند.

برای تشخیص درست آریتمی قلبی، تپش قلب باید در زمان واقعی در طول آزمایش ثبت شود. اگر تپش قلب شما به صورت پراکنده اتفاق بیفتد، ممکن است مشکل باشد.

تشخیص تپش قلب

در این مورد، متخصص قلب شما ممکن است کاری را انجام دهد که به آن نوار قلب سرپایی (AECG) گفته می شود. سیستم های مانیتورینگ سرپایی شامل اتصال مانیتور به بدن شما در طول روز است.

انواع مختلفی از مانیتورینگ سرپایی وجود دارد. آنها عبارتند از :

مانیتورینگ هولتر، که ریتم قلب را طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت یا تا چند هفته ثبت می‌کند.
مانیتور رویداد، که یک دستگاه نوار قلب قابل حمل است که فقط در هنگام بروز علائم استفاده می شود
ضبط حلقه قابل کاشت، که شامل جراحی جزئی برای قرار دادن دستگاهی در قفسه سینه برای نظارت بر ریتم قلب تا سه سال است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان قلب چگونه به وجود می آید؟

تپش قلب را چگونه درمان کنیم؟

آریتمی های قلبی که باعث تپش قلب می شوند اغلب نیازی به درمان ندارند. یک استثنای مهم تاکی کاردی بطنی است که در صورت عدم توجه می تواند منجر به ایست قلبی و حتی مرگ شود.

هنگامی که آریتمی قلبی نیاز به درمان دارد، گزینه ها عبارتند از :

داروهای ضد آریتمی : که مستقیماً بر قلب تأثیر می‌گذارند و به ضربان طبیعی آن کمک می‌کنند، از جمله Betapace (سوتولول)، تامبوکور (فلکائینید)، ریتمول (پروپافنون) و کوردارون، پاسرون (آمیودارون)

مسدود کننده های کانال کلسیم : داروهای فشار خون که از ورود کلسیم به قلب، عروق خونی و پانکراس جلوگیری می کنند.

مسدود کننده های بتا : داروهایی که برخی از هورمون ها مانند آدرنالین را که باعث تسریع ضربان قلب و باریک شدن رگ های خونی می شود را مسدود می کنند.

داروهای ضد انعقاد : داروهایی که خون را رقیق کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می کنند.

فرسایش با فرکانس رادیویی : روشی که در آن نوعی انرژی مشابه انرژی منتشر شده توسط مایکروویو برای تخریب نواحی قلب که باعث ضربان قلب نامنظم می شود استفاده می شود.

دفیبریلاتور کاردیوورتر قابل کاشت (ICD) : دستگاهی که در زیر پوست کاشته می شود و با سیم به قلب متصل می شود. ICD ضربان قلب را ردیابی می کند. اگر نامنظم شود، از شوک الکتریکی برای ایجاد ضربان طبیعی قلب استفاده می کند.

درمان تپش قلب

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان خانگی تپش قلب : ۸ راه طبیعی

اگر چیزی غیر از آریتمی باعث این مشکل شود، درمان بستگی به آن دارد. این می تواند به معنای دارو و درمان ضد اضطراب برای افرادی باشد که به دلیل اضطراب شدید تپش قلب دارند، به عنوان مثال، یا درمان بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید یا قند خون پایین.

هنگامی که یک داروی تجویز شده مقصر تپش قلب است، تغییر دوز یا تعویض داروی دیگر ممکن است از بروز آن جلوگیری کند. هرگز این کار را بدون مشورت با پزشک خود انجام ندهید.

کاهش مصرف کافئین یا الکل، ترک سیگار، و دوری از داروهای غیرقانونی یا OTC، زمانی که هر یک از اینها باعث این بیماری می شود، باید از آنها جلوگیری کند.

سوالات متداول

آیا تپش قلب باعث مرگ میشود؟

خیلی بعید است که در اثر تپش قلب بمیرید. اگر تپش قلب دارید، این احتمال وجود دارد که این یک علت تهدید کننده زندگی نباشد که منجر به علائم شما شود. نیاز به بررسی بیشتر دارد زیرا ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای جدی تری مانند فیبریلاسیون دهلیزی باشد.

آیا تپش قلب باعث سرفه میشود؟

تپش قلب معمولا در قفسه سینه یا گردن احساس می شود. هنگامی که تپش قلب را تجربه می کنید، ممکن است میل به سرفه نیز احساس کنید.

آیا تپش قلب می تواند از معده باشد؟

تپش قلب نیز می تواند ناشی از اختلالات گوارشی باشد، از جمله: سوء هاضمه ساده. بیماری ریفلاکس معده (GERD) سنگ کیسه صفرا.

آیا تپش قلب در بارداری طبیعی است؟

تپش قلب در بارداری بسیار شایع است. در دوران بارداری، مقدار خون در بدن شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. قلب شما سخت تر کار می کند تا خون اضافی را در سراسر بدن و جنین پمپاژ کند. این کار اضافی می تواند منجر به تپش قلب شود.

آیا تپش قلب ضرر دارد؟

اگرچه تپش قلب می تواند نگران کننده باشد، اما معمولا بی ضرر هستند. به ندرت، تپش قلب می تواند نشانه یک بیماری قلبی جدی تر، مانند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!