بیماری آریتمی قلبی چیست

بیماری آریتمی قلبی چیست؟

آریتمی قلبی یک ناهنجاری در الگوی ضربان قلب است. هنگامی که شما آریتمی دارید، قلب شما ممکن است خیلی سریع یا خیلی آهسته بزند، یا ممکن است یک ریتم نامنظم را تجربه کنید که در آن احساس می کنید قلب شما در حال “پرش یک ضربان” است.

برخی از انواع بیماری آریتمی قلبی ممکن است جدی نباشند. انواع دیگر ممکن است بسیار نگران کننده باشند زیرا می توانند باعث غش، نارسایی قلبی یا حتی مرگ ناگهانی شوند. اگر فکر می کنید آریتمی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

یک ریتم طبیعی قلب چگونه کار می کند؟

قلب ماهیچه ای چهار حفره ای است که خون را که اکسیژن و مواد مغذی را حمل می کند در سراسر بدن پمپاژ می کند. دو حفره فوقانی قلب، دهلیز راست و چپ (جمع دهلیز)، خون را دریافت و جمع آوری می کنند. حفره های پایین، بطن راست و چپ، خون را به سایر قسمت های بدن پمپ می کنند.

دهلیز راست خون خالی از اکسیژن را از بدن دریافت می کند و آن را به بطن راست می راند. بطن راست خون را از طریق شریان ریوی به ریه ها پمپاژ می کند، جایی که اکسیژن را می گیرد.

در همان ضربان، دهلیز چپ خون غنی از اکسیژن را از ریه ها دریافت می کند و آن را به سمت بطن چپ می راند. بطن چپ آن را از طریق یک شریان بزرگ به نام آئورت به بقیه بدن پمپ می کند.

دهلیز راست خون خالی از اکسیژن را از بدن دریافت می کند و آن را به بطن راست می راند. بطن راست خون را از طریق شریان ریوی به ریه ها پمپاژ می کند، جایی که اکسیژن را می گیرد.

در همان ضربان، دهلیز چپ خون غنی از اکسیژن را از ریه ها دریافت می کند و آن را به سمت بطن چپ می راند. بطن چپ آن را از طریق یک شریان بزرگ به نام آئورت به بقیه بدن پمپ می کند.

ریتم قلب

ریتم قلب به برق بستگی دارد

قلب از انقباضات ماهیچه ای برای پمپاژ خون در بدن استفاده می کند. یک انفجار کوچک الکتریسیته باعث انقباض عضله می شود.

در عملکرد طبیعی قلب، یک تکانه الکتریکی در اتاقک بالای سمت راست قلب در گره سینوسی (گره سینوسی دهلیزی) شروع می شود که اغلب به عنوان ضربان ساز طبیعی قلب در نظر گرفته می شود. گره سینوسی گروهی از سلول های تخصصی است که قادر به تولید جریان الکتریکی لحظه ای هستند. جریان از طریق دهلیزها (حفره های فوقانی) پخش می شود و باعث انقباض آنها و فشار خون به داخل بطن ها (حفره های تحتانی) می شود.

سپس سیگنال الکتریکی به گره دهلیزی بطنی (AV) که بین دهلیزها و بطن ها قرار دارد می رود. گره AV سیگنال را برای کسری از ثانیه به تاخیر می اندازد. این تاخیر باعث می شود بطن ها به طور کامل با خون پر شوند.

هنگامی که بطن ها پر می شوند، ضربه الکتریکی به سرعت از طریق بسته His، شبکه ای از الیاف تخصصی، حرکت می کند. بسته هیس به شاخه های راست و چپ تقسیم می شود که تکانه الکتریکی را به بطن راست و چپ هدایت می کند. با آن انفجار برق، بطن ها منقبض شده و خون را به بدن پمپاژ می کنند.

به طور معمول، سیستم الکتریکی قلب، قلب در حال استراحت را تحریک می کند تا در این ترتیب دقیق ۶۰ تا ۱۰۰ بار در هر دقیقه بکوبد. به این ریتم سینوسی طبیعی گفته می شود. با ورزش، ضربان قلب به بالای ۱۰۰ بار در دقیقه افزایش می یابد. اوج ضربان قلب یک فرد را می توان با کم کردن سن او از ۲۲۰ محاسبه کرد. برای مثال، اوج ضربان قلب برای یک فرد ۴۰ ساله ۲۲۰-۴۰ = ۱۸۰ است.

علائم آریتمی قلبی چیست؟

آریتمی های قلبی ممکن است علائم مختلفی ایجاد کنند، مانند :

تپش قلب

سرگیجه یا سبکی سر

غش کردن

فشار خون پایین

درد قفسه سینه

تنگی نفس

خستگی

مشکل در تغذیه (در نوزادان)

گاهی اوقات بیماری آریتمی قلبی بی صدا هستند، به این معنی که علائم واضحی ایجاد نمی کنند. پزشک می‌تواند با گرفتن نبض، گوش دادن به قلب یا انجام آزمایش‌های تشخیصی، ضربان قلب نامنظم را در طول معاینه فیزیکی تشخیص دهد.

علائم آریتمی قلبی چیست؟

انواع مختلف آریتمی چیست؟

انواع آریتمی قلبی شامل :

تپش قلب : ضربان قلب خارج از ریتم. زمانی رخ می دهد که سیگنال الکتریکی از گره سینوسی منشأ نمی گیرد

تاکی کاردی فوق بطنی : ضربان قلب سریع که دهلیزها (حفره های فوقانی قلب) را درگیر می کند.

انواع مختلفی از تاکی کاردی فوق بطنی وجود دارد :

فیبریلاسیون دهلیزی : انقباضات بی اثر دهلیزها ناشی از سیگنال های سریع و نامنظم از چندین محل در نیمه بالایی قلب است.

تاکی کاردی دهلیزی : ضربان سریع دهلیزها، بسیار سریعتر از بطن ها، به دلیل “اتصال کوتاه” در نیمه بالایی قلب.

فلاتر دهلیزی : ضربان بسیار سریع دهلیزها (بین ۲۴۰ تا ۳۴۰ بار در دقیقه) به دلیل “اتصال کوتاه” در نیمه بالایی قلب.

تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) : ضربان قلب سریع ناشی از یک “مدار کوتاه” ناشی از یک مسیر الکتریکی اضافی در قلب است.

تاکی کاردی بطنی : انقباضات سریع و ناکارآمد بطن ها

برادی کاردی : ضربان قلب آهسته به دلیل از کار افتادن گره سینوسی یا انسداد در مدار الکتریکی

علت آریتمی قلبی چیست؟

آریتمی قلبی علل مختلفی دارد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

ناهنجاری مادرزادی سیستم الکتریکی قلب، به عنوان مثال، برخی از بیماران با فیبر عضلانی غیرطبیعی متولد می شوند که حفره های فوقانی و تحتانی قلب را به هم متصل می کند. وجود این فیبر اضافی می تواند منجر به تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT) در مراحل بعدی زندگی شود.

بیماری قلبی ارثی که در طول زمان باعث ایجاد ناهنجاری می شود و زمینه را برای آریتمی قلب فراهم می کند. یک مثال دیسپلازی بطن راست آریتموژنیک (ARVD) است، بیماران مبتلا به این بیماری ارثی با قلب های طبیعی متولد می شوند. اما با گذشت زمان عضله قلب با چربی و بافت اسکار جایگزین می شود که می تواند باعث آریتمی قلب شود.

شرایط اکتسابی، برای مثال حمله قلبی می تواند باعث شود بخشی از عضله قلب به جای زخم تبدیل شود. بافت اسکار ممکن است محل “اتصال کوتاه” باشد و زمینه را برای تاکی کاردی بطنی فراهم کند.

تغییرات در طول زمان، قلب ممکن است با گذشت سالها تغییر کند و در نهایت دچار آریتمی قلب شود. بهترین مثال فیبریلاسیون دهلیزی است که قبل از ۵۰ سالگی نادر است اما بعد از آن به شدت افزایش می یابد. در سن ۸۰ سالگی از هر ۱۰ نفر یک نفر دچار فیبریلاسیون دهلیزی می شود.

آریتمی قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

برخی از آزمایشات تشخیصی در محل در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می شود. آزمایش‌های دیگر نظارتی را در خانه و در حین پیروی از روال روزانه خود فراهم می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی هر روش کلیک کنید.

تشخیص آریتمی قلب

تست های تشخیصی در بیمارستان

نوار قلب : سیم‌هایی که به قسمت‌های مختلف بدن شما چسبانده می‌شوند تا نموداری از ریتم الکتریکی قلب شما ایجاد کنند.

تست استرس ورزش : نوار قلب هنگام ورزش شدید ثبت می شود.

اکوکاردیوگرام اکوکاردیوگرافی ترانس مری : سونوگرافی قلب

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : تصویربرداری از قلب که شامل تشعشع نمی شود و می تواند برخی از بیماری های قلبی نادر را تشخیص دهد.

توموگرافی کامپیوتری (CT) : اشعه ایکس با وضوح بالا. می تواند بسیار سریع ان.جام شود (سی تی اسکن فوق سریع)، که منجر به قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم می شود

تست جدول شیب : اندازه گیری ضربان قلب و فشار خون در پاسخ به شیب عمودی، که ایستادن طولانی مدت را شبیه سازی می کند. برای تشخیص سنکوپ (غش کردن) استفاده می شود.

مطالعه الکتروفیزیولوژی (EP) : تستی که فعالیت الکتریکی قلب را از داخل بررسی می کند. برای تشخیص بسیاری از اختلالات ریتم قلب استفاده می شود و قبل از ابلیشن کاتتر انجام می شود.

مانیتورهای تشخیصی در خانه

مانیتور هولتر : نوار قلب قابل حملی که به طور مداوم از یک تا هفت روز استفاده می کنید تا ریتم قلب خود را در طول زمان ضبط کنید.

مانیتور رویداد : نوار قلب قابل حملی که برای یک یا دو ماه استفاده می‌کنید، که تنها زمانی ضبط می‌شود که توسط ریتم غیرطبیعی قلب تحریک شود یا زمانی که آن را به صورت دستی فعال کنید.

مانیتور قابل کاشت : یک مانیتور کوچک رویداد با عمر باتری چندین سال که در زیر پوست شما قرار داده می شود تا رویدادهای بسیار گاه به گاه را ضبط کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان قلب چگونه به وجود می آید؟

آریتمی قلب چگونه درمان می شود؟

تصمیمات درمانی بر اساس تجزیه و تحلیل کامل وضعیت، سابقه پزشکی، شیوه زندگی و سایر عوامل است. برای کسب اطلاعات بیشتر روی هر درمان کلیک کنید.

آریتمی قلب چگونه درمان می شود؟

رویه ها

فرسایش کاتتر : روشی برای سوزاندن سلول های قلبی خاص که باعث ریتم غیر طبیعی قلب می شوند

کاردیوورژن : روشی که یک شوک دقیق کنترل شده به قلب شما برای “بازنشانی” فیبریلاسیون دهلیزی یا فلاتر دهلیزی وارد می کند. تحت بیهوشی انجام می شود

داروها

پزشک شما ممکن است داروهایی را بر اساس نوع بیماری آریتمی قلبی، سابقه پزشکی و داروهای فعلی و شرایط پزشکی شما توصیه کند.

دستگاه های کاشته شده

ضربان سازها : ضربان سازها که در زیر پوست زیر استخوان ترقوه قرار می گیرند، پالس های الکتریکی منظمی را از طریق سیم های نازک و بسیار بادوام متصل به قلب ارسال می کنند. ضربان ساز برای درمان برادی کاردی، بلوک قلبی و برخی از انواع نارسایی قلبی استفاده می شود

دفیبریلاتورهای کاردیوورتر قابل کاشت (ICD) : یک دستگاه کاشته شده کوچک که یک پالس الکتریکی را به قلب می رساند تا ضربان قلب نامنظم خطرناکی را تنظیم کند. اغلب برای درمان تاکی کاردی بطنی یا نارسایی قلبی استفاده می شود

درمان همگام‌سازی مجدد قلبی (CRT) : یک ضربان‌ساز یا ICD که برای درمان انواع خاصی از نارسایی قلبی که در اثر انقباضات ناهمزمان ایجاد می‌شوند (زمانی که محفظه‌های قلب با یکدیگر ضربان ندارند) استفاده می‌شود.

تغییر سبک زندگی

کنترل فشار خون بالا

کاهش وزن

محدود کردن الکل

درمان آپنه خواب

منبع : hopkinsmedicine

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!