از بین بردن پوست مرده

از بین بردن پوست مرده یا لایه برداری پوست چیست؟

از بین بردن پوست مرده یا لایه برداری، حذف سلول های مرده پوست از سطح پوست برای ایجاد سلول های جدید است. اگرچه بدن به طور طبیعی این سلول ها را دفع می کند، اما گاهی اوقات به کمک بیشتری نیاز دارد، جایی که لایه برداری فیزیکی یا شیمیایی وارد می شود.

محصولات و درمان های لایه بردار می توانند به تبدیل پوست کدر، پر احتقان و زبر به روشن، شفاف و دوباره کمک کنند. در این مقاله نحوه از بین بردن پوست مرده انواع پوست از جمله صورت، پوست سر، لب ها، بدن و پاها را بررسی می کنیم.

از بین بردن پوست مرده پوست صورت

شما می توانید با انواع عوامل شیمیایی و فیزیکی و همچنین با درمان حرفه ای صورت خود را لایه برداری کنید.

لایه بردارهای شیمیایی

دو نوع اصلی از بین بردن پوست مرده یا لایه برداری وجود دارد. لایه بردارهای شیمیایی سلول های مرده پوست را با استفاده از مواد شیمیایی ملایم از جمله موارد زیر حل می کنند :

اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs)، مانند اسید گلیکولیک یا لاکتیک، معمولاً برای کاهش ظاهر خطوط ریز استفاده می شوند.
اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs)، مانند اسید سالیسیلیک، معمولا برای باز کردن منافذ و کاهش چربی روی صورت استفاده می‌شوند.
لایه برداری شیمیایی معمولا برای لایه برداری مجدد پوست استفاده می شود. آنها شامل لایه برداری سبک، ایمن برای استفاده در منزل یا آبگرم پزشکی، یا لایه برداری قوی تر در یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا مطب متخصص پوست هستند.
رتینوئیدها (شکلی از ویتامین A) مانند دیفرین تجویزی (آداپالن)، ترتینوئین یا رتینول بدون نسخه (OTC) معمولاً برای اهداف آکنه یا ضد پیری استفاده می شوند.

از بین بردن پوست مرده شیمیایی یا لایه بردارهای شیمیایی را می توان در پاک کننده ها، تونرها، ماسک ها یا کرم ها لایه بردار یافت. قدرت لایه بردار شیمیایی بستگی به این دارد که آیا بدون نسخه، با نسخه یا به عنوان درمان در مطب متخصص پوست یا اسپای پزشکی معتبر در دسترس است.

انواع لایه‌بردارهای شیمیایی باید طبق دستورالعمل روی صورت تمیز استفاده شود و از روی پوست ظریف اطراف چشم و لب‌ها اجتناب شود. برای کاهش خطر تحریک، قرمزی و لایه برداری، متخصصان توصیه می کنند یک بار در هفته یک لایه بردار شیمیایی آزمایش کنید و اگر پوست شما می تواند آن را تحمل کند، استفاده از آن را به دو یا سه بار در هفته افزایش دهید.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص آبگرم می‌تواند به شما در تعیین تعداد دفعات انجام لایه‌برداری شیمیایی کمک کند. افرادی که پوست حساس دارند یا شرایطی مانند پسوریازیس و روزاسه دارند باید قبل از امتحان یک لایه‌بردار شیمیایی خشن با پزشک مشورت کنند.

از بین بردن پوست مرده پوست صورت

لایه بردارهای فیزیکی

لایه بردارهای فیزیکی با استفاده از یک ماده یا ابزار ساینده برای حذف دستی سلول های مرده پوست کار می کنند. لایه‌بردارهای دستی نیز نامیده می‌شوند، نمونه‌هایی عبارتند از:

با دانه‌ها، دانه‌ها یا دیگر مواد زمین‌آلود، اسکراب شن‌دار را انجام دهید
برس یا ابزار تمیز کننده
دستشویی یا پدهای پاک کننده
روش های میکرودرم ابریژن
لایه‌بردارهای فیزیکی نتیجه‌ای «آنی» می‌دهند و پس از ماساژ دادن محصول یا ابزار روی پوست با حرکات دایره‌ای کوچک، چهره‌ای صاف‌تر، نرم‌تر یا روشن‌تر نشان می‌دهند. بهتر است بعد از پاکسازی پوست لایه برداری فیزیکی انجام دهید، و ممکن است استفاده از مرطوب کننده بعد از آن برای حفظ رطوبت پوست مفید باشد.

هفته ای یک بار لایه بردار فیزیکی را امتحان کنید. اگر پوست شما آن را تحمل می کند، ممکن است آن را به دو یا سه بار در هفته افزایش دهید.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن درمانی است که توسط متخصص پوست یا سایر متخصصان مراقبت از پوست انجام می شود. این شامل استفاده از ابزاری با حداقل ساینده است که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد تا پوست شما دوباره ظاهر شود.

در طول این درمان، یک متخصص به آرامی پوست شما را با یک ابزار دستی که به شکل یک عصا شکل گرفته و به دستگاه متصل است، «سنباده» می‌کند. دستگاه میکرودرم ابریژن که با کریستال‌های ریز یا نوک‌های ریز روکش شده کار می‌کند، ذرات مرده پوست را از بین می‌برد و آن‌ها را از طریق میله جاروبرقی می‌کشد.

این درمان می تواند ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد و معمولاً ۷۵ تا ۳۰۰ دلار یا بیشتر در هر جلسه هزینه دارد. متخصصان اغلب یک سری درمان های میکرودرم ابریژن را برای نتایج قابل توجه تر توصیه می کنند که می تواند بافت پوست را بهبود بخشد و خطوط ریز، آسیب های ناشی از نور خورشید، آکنه، لکه های پیری و منافذ بزرگ را کاهش دهد.

ممکن است پوست شما یک روز پس از درمان صورتی به نظر برسد و ممکن است احساس کنید که دچار آفتاب سوختگی جزئی شده اید. حساسیت، کبودی، و تورم ممکن است رخ دهد، اما این عوارض نادرتر هستند.

به خاطر داشته باشید که بعد از میکرودرم ابریژن از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا می تواند حساسیت به نور UV را افزایش دهد. زنان باردار یا کسانی که داروی آکنه ایزوترتینوئین مصرف می کنند ممکن است کاندیدهای خوبی برای میکرودرم ابریژن نباشند، بنابراین حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

از بین بردن پوست مرده سر

با گذشت زمان، باقیمانده‌های محصولات مو، روغن‌های طبیعی، شوره سر و سلول‌های مرده پوست روی پوست سر جمع می‌شوند، بنابراین از بین بردن پوست مرده می‌تواند باعث کاهش خارش پوست سر، پوسته پوسته شدن و خشکی این ناحیه شود. لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی ساخته شده از موادی مانند زغال چوب، سرکه سیب، روغن درخت چای و اسیدهای سالیسیلیک گزینه هایی برای پوست این قسمت از بدن هستند.

کارشناسان توصیه می کنند که با موهای مرطوب و شامپو شده شروع کنید و محصول را با نوک انگشتان یا برس خود بمالید. به آرامی با حرکات دایره ای مالش دهید، بشویید و طبق دستور خشک کنید. برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد، هفته ای یک بار از لایه بردار پوست سر استفاده کنید و در صورت نیاز افزایش دهید.

افرادی که زخم‌های باز یا هجوم‌هایی مانند شپش دارند باید از لایه‌برداری پوست سر خودداری کنند، مگر اینکه در مورد آن با پزشک خود صحبت کرده باشید.

از بین بردن پوست مرده سر

از بین بردن پوست مرده لب

درست مانند پوست بقیه بدن، پوست حساس لب های شما نیز می تواند خشک و پوسته پوسته شود و نیاز به لایه برداری فیزیکی داشته باشد. گزینه ها شامل استفاده از یک محصول لایه برداری لب از داروخانه یا مخلوط کردن چند ماده در خانه برای یک اسکراب که خودتان انجام دهید می باشد.

برای یک اسکراب خانگی، کارشناسان پیشنهاد می کنند مقدار کمی از یک ماده پایه ملایم (مانند تفاله قهوه یا شکر) را انتخاب کنید و آن را با چند قطره روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید.

خمیر را با انگشت یا مسواک به آرامی روی لب ها ماساژ دهید و محصول اضافی را به آرامی با یک دستمال مرطوب پاک کنید. استفاده از بالم لب بعد از آن به حفظ رطوبت کمک می کند.

مراقب باشید برای جلوگیری از تحریک، به خصوص روی لب های ترک خورده، خیلی سفت نمالید. هر گونه احساس سوزش، گزگز یا سوزن سوزن شدن معمولاً نشان دهنده تحریک است.

از بین بردن پوست مرده لب

چگونه پوست بدن را لایه برداری کنیم

برای از بین بردن پوست مرده از بدن می توانید از اسکراب ها و ابزارهای مختلف لایه برداری استفاده کنید.

اسکراب بدن

بسیاری از محصولات لایه بردار فیزیکی بدون نسخه در دسترس هستند که به طور خاص برای پوست بدن شما ساخته شده اند، پوستی که ضخیم تر از صورت شماست. پوست بدن معمولاً دارای منافذ و غدد چربی کمتری است که آن را مستعد خشک شدن می کند.
هنگام انتخاب یک اسکراب بدن در داروخانه، به دنبال موادی مانند گلیسیرین، کره شی، روغن جوجوبا و روغن آرگان برای آبرسانی باشید. آنزیم‌های گیاهی مانند پاپایا، آناناس و انار به‌عنوان لایه‌بردارهای طبیعی، به‌ویژه برای پوست‌های حساس، به خوبی عمل می‌کنند.

همچنین می توانید با ترکیب مقدار کمی شکر، نمک یا تفاله قهوه با چند قطره روغن نارگیل یا بادام، در خانه اسکراب درست کنید.

اسکراب های بدن معمولاً در حمام قبل از اصلاح بهترین عملکرد را دارند. این محصول را به آرامی در دایره های کوچک ماساژ دهید، با آب گرم بشویید و برای حفظ رطوبت پوست از مرطوب کننده استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نواحی خشن‌تر مانند آرنج و زانو معمولاً می‌توانند فشار بیشتری را تحمل کنند، اما مراقب مناطق حساس مانند سینه و گردن باشید.

ابزار های از بین بردن پوست مرده بدن

چند نوع ابزار وجود دارد که می تواند به تقویت بازی لایه برداری بدن شما کمک کند :

لوفا در حمام بسیاری از افراد برای شستشوی بدن استفاده می‌شوند، اما می‌توان از آنها برای لایه‌برداری ملایم روزانه نیز استفاده کرد. لوفا را به صورت دایره های کوچک روی پوست بمالید و روی نواحی خشک تر مانند آرنج و زانو تمرکز کنید. اجازه دهید لوفا در هوا خشک شود و هر ماه آن را جایگزین کنید، زیرا می تواند باکتری و کپک را در خود جای دهد.
برس های خشک را می توان برای لایه برداری پوست در خارج از حمام یا حمام استفاده کرد. موهای برس خشک روی دسته بلند می توانند لایه برداری دستی را با ضربه های کوتاه و سبک در سراسر پوست انجام دهند. مسواک زدن بیش از حد سخت یا زیاد می تواند باعث شود پوست احساس خشکی یا به طور بالقوه کمی صورتی داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که خیلی سفت یا زیاد مسواک نزنید. یک یا دو بار در هفته احتمالاً نقطه شروع خوبی است.

دستکش‌های لایه‌بردار از الیاف بافت‌دار ساخته شده‌اند که امکان لایه‌برداری دستی را فراهم می‌کنند که به راحتی با دست قابل کنترل است. در حالی که رسیدن به مناطق خاصی مانند پشت شما می تواند چالش برانگیز باشد، اما استفاده از آنها در حمام با یا بدون اسکراب بدن یا شستشو می تواند مفید باشد. دستکش را به صورت دایره های کوچک بمالید و به آرنج ها، زانوها و پاها توجه کنید.

از بین بردن پوست مرده پاها

پوست مرده می تواند روی پاها جمع شود و حتی پینه های سختی ایجاد کند.

لایه برداری پا

از بین بردن پوست مرده پا نوعی لایه برداری شیمیایی برای پا است. آنها را می توان در محصولات آرایشی یا داروخانه محلی شما یافت و معمولاً با مواد AHA ساخته می شوند.

مانند یک ماسک ورقه ای، این فرآیند شامل قرار دادن جوراب یا چکمه های پلاستیکی روی پاهای خود تا یک ساعت است که اجازه می دهد لایه بردار شیمیایی در پوست خیس شود. پس از برداشتن، سلول های مرده پوست به مدت چند روز به ریزش پاها یا “لایه برداری” ادامه می دهند.

اسیدهای لایه بردار موجود در لایه برداری پا ممکن است در برخی افراد حساسیت ایجاد کند، بنابراین مراقب عوارض جانبی مانند تورم، التهاب و تاول باشید. قبل از انجام لایه برداری پا با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید و اگر پاهای شما بریدگی، زخم یا زخم باز داشت، قطعا از این گزینه اجتناب کنید.

از بین بردن پوست مرده پاها

پاک کننده پینه

پینه ها (پوست سفت و ضخیم که در یک نقطه جمع شده اند) معمولاً به دلیل اصطکاک مکرر کفش یا فعالیت روی پاها دیده می شوند. ابزارهای حذف پینه برای این ناحیه عبارتند از :

سنگ‌های پوکه سنگ‌های گدازه‌ای طبیعی هستند که به اندازه‌ای ملایم هستند که می‌توان چند بار در هفته از آنها استفاده کرد، البته تا زمانی که فشار یا فشار زیادی وارد نکنید. بعد از حمام، نواحی پینه‌دار را با سنگ پا مالش دهید تا تجمع‌های مرده ناخوشایند یا ناراحت‌کننده پوست از بین برود.

ریش تراش ها شبیه رنده های پنیر هستند و در صورت استفاده بیش از حد تهاجمی می توانند ابزار خطرناکی باشند. روی پوست مرطوب، چند بار به آرامی روی پوست پینه شده به جلو و عقب بمالید. شما می بینید که سلول های مرده پوست مانند پنیر رنده شده پوسته پوسته می شوند. هنگام استفاده از این ابزار بیشتر احتیاط کنید، زیرا می تواند پوست را بریده یا تحریک کند. بهتر است روی پینه های بسیار ضخیم استفاده شود.

سوهان پا مانند سوهان ناخن بزرگتر به نظر می رسد و برای ساب زدن پینه یا نواحی خشک پا است. آنها را بعد از حمام روی پوست مرطوب استفاده کنید و به آرامی روی نواحی دارای پوست مرده انباشته شده سوهان بزنید.

حتی اگر بیش از حد مراقب باشید، بهتر است از هیچ یک از این ابزارها در قسمت هایی از پا که آسیب دیده، بریده شده یا زخم هستند استفاده نکنید. برای کمک به پینه های سرسخت به متخصص پا یا متخصص مراقبت از پوست مراجعه کنید.

اسکراب پا

اسکراب های پا یک لایه بردار فیزیکی با یک ماده ساینده هستند. آنها اغلب با مواد کمی سنگین تر ساخته می شوند، زیرا کف پاها معمولاً نسبت به سایر نواحی بدن در برابر مالش دادن بیشتر مقاومت می کنند. به عنوان مثال، نمک ممکن است به عنوان یک ماده پایه به جای شکر استفاده شود و محصولات ممکن است حاوی بیشتر کره کاکائو یا ویتامین E به عنوان یک مرطوب کننده غلیظ تر برای پاهای خشک باشد.

فقط به این دلیل که می‌توانید از دست قوی‌تری برای استفاده از اسکراب پا استفاده کنید، هنوز هم ایده خوبی است که از استفاده چند بار در هفته یا مالش بیش از حد آن اجتناب کنید. حتما آن را روی پوست مرطوب بمالید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!