۱۰ علت خارش پوست سر + چه باید کرد

با گرمای (و عرق) ناشی از تابستان، خارش پوست سر تقریباً یک اتفاق روزمره است.

و قبل از اینکه مستقیماً به داخل مارپیچ وحشت شپش بپرید، دلیل واقعی خارش پوست شما می تواند کاملاً طبیعی باشد. به عنوان مثال، شوره سر و قارچ، شرایط رایج و قابل کنترلی هستند که می‌توانند با شامپوی مناسب یا داروی OTC حل شوند.

گفته می شود، علل دیگر ممکن است کمی جدی تر باشند. فکر کنید : لژیون های پیش سرطانی، واکنش های آلرژیک، و مشکلات عصبی. و در حالی که هنوز قابل درمان هستند، ممکن است برای رفع آنها نیاز به کمک تخصصی داشته باشید.

بسیاری از شرایط باعث خارش پوست سر شما می‌شوند. و در بسیاری از موارد جدی تر، “هر چه بیشتر خراش دهید، وضعیت شما بدتر می شود.” بنابراین، حتی اگر واقعاً واقعاً می خواهید، در برابر این تمایل مقاومت کنید.

۱. شوره سر

ظاهر و احساس آن چگونه است : پوسته های سفید و خارش پوست سر در سرتاسر سر شما دیده می شود.

علت آن چیست : شوره سر سه علت اصلی دارد. پوست سر چرب (نه خشک)، تجمع پوست مرده یا محصولات حالت دهنده، یا قارچ مخمر مانندی به نام مالاسزیا.

نحوه تسکین : ماساژ شدید شامپو روی پوست سر (نه فقط روی موهایتان) ممکن است تجمع محصول را افزایش دهد، اما اگر پوسته پوسته شدن ادامه داشت، از شامپوی حاوی روی یا اسید سالیسیلیک استفاده کنید که قارچ، تجمع و روغن را درمان می کند، مانند هد اند شولدرز کلاسیک.

خارش پوست سر شوره

۲. واکنش آلرژیک

ظاهر و احساس آن : کل پوست سر شما احساس خارش و خشکی یا بیش از حد چرب می کند.

علت آن چیست : مواد تشکیل دهنده برخی از محصولات مو می‌توانند باعث واکنش آلرژیک شوند. آلرژن اغلب عطر یا یک عامل مرطوب کننده به نام پروپیلن گلیکول (PG) است.

چگونه تسکین پیدا کنیم : استفاده از این محصولات را به مدت یک هفته متوقف کنید. اگر سوزش برطرف شد، آنها را با گزینه‌های بدون عطر یا PG جایگزین کنید. گرمای سوزان ناشی از ابزارهای یک ظاهر طراحی مانند سشوار، اتوهای صاف و اتوهای فر کننده نیز می تواند پوست سر را خشک کرده و باعث خارش پوست سر شود، بنابراین تنظیمات حرارت را در حد متوسط ​​نگه دارید. پزشکان توصیه می کنند روغن زیتون را به موهایتان بمالید.

۳. پسوریازیس

ظاهر و احساس آن چگونه است : در پسوریازیس خارش شما فقط در یک نقطه است و لکه های پوسته پوسته شده ای دارید.

علت آن چیست : به گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD) این یک بیماری خود ایمنی است و در خانواده ها دیده می شود. با این حال، مواردی مانند استرس، عفونت، برخی داروها و هوای سرد و خشک می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند.

روش تسکین : اگر متخصص پوست تشخیص دهد که شما پسوریازیس دارید، از شامپوی حاوی قطران زغال سنگ استفاده کنید. عجیب به نظر می رسد، اما موثر است.

پسوریازیس

۴. ضایعه پیش سرطانی

ظاهر و احساس آن : یک لکه پوسته ای به قطر حدود ۲.۵ سانتی متر. ضایعات پیش سرطانی را به صورت لکه های قرمز، پوسته پوسته و خارش دار در بدن شما توصیف می کند. او توضیح می دهد که بیماران ممکن است ریزش مو را به دلیل خراش هدفمند نیز تجربه کنند.

چه چیزی باعث آن می شود :  به آن کراتوز اکتینیک می گویند و نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول سالیان متمادی است.

مراحل بعدی : حدود ۱۰ درصد از این موارد واقعاً سرطان پوست سر می شوند، بنابراین در اسرع وقت به پوست خود مراجعه کنید تا آن را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را بردارید.

۵. شپش

ظاهر و احساس آن : شپش در سرتاسر سر شما احساس خارش پوست سر ایجاد می کند. ممکن است تخم‌های انگل‌ها را در امتداد ساقه موی خود نیز ببینید (آن‌ها می‌توانند مانند دانه‌های برنج به نظر برسند).

چه چیزی باعث آن می شود : شما از تماس با فردی که آن را دارد یا از اشتراک گذاری چیزهایی که استفاده کرده است، مانند کلاه، شانه یا برس، به شپش سر مبتلا می شوید. دکتر گرین به بیماران خود توصیه می کند که مراقب شپشی باشند که فرزندان یا خواهران و برادرانشان ممکن است از مدرسه یا اردوگاه تابستانی به خانه بیاورند.

نحوه تسکین : شامپو پرمترین معمولا برای درمان شپش استفاده می شود. در حالی که می‌توانید آن را به‌صورت OTC پیدا کنید، ممکن است به نسخه‌ای نیاز داشته باشید، به‌ویژه اگر موردی جدی دارید.

خارش پوست سر شپش

۶. کهیر

ظاهر و احساس آن : کهیر نقاط قرمز و خارش  پوست سر که در آن پوست بالا آمده است.

چه چیزی باعث آن می شود : معمولاً به یک واکنش آلرژیک به چیزی، مانند شامپو یا محصولی که استفاده می کنید، مرتبط است.

چگونه می توان تسکین یافت :  یک آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل یا زیرتک مصرف کنید. یکی از مواردی که نباید امتحان کنید کرم آنتی هیستامین موضعی است. او خاطرنشان می کند: “آنها می توانند اوضاع را بدتر کنند.

۷. گال

ظاهر و احساس آن چگونه است : به گفته دکتر رادنی، خارش پوست سر بسیار شدید و آزاردهنده ایجاد می کند.

علت آن : گال توسط کنه های ریز ایجاد می شود که در پوست سر شما سوراخ می کنند. این خیلی شایع نیست، اما افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند معمولاً با فرد دیگری که گال دارد تماس نزدیک داشته اند. دکتر رادنی می گوید که ممکن است اخیراً در متل یا هتلی اقامت داشته باشند که آلوده شده است.

چگونه می توان تسکین یافت :  شما باید به متخصص پوست مراجعه کنید. درمان‌های بدون نسخه معمولاً این موضوع را برطرف نمی‌کنند. گال نیز مانند شپش معمولا با پرمترین درمان می شود.

گال

۸. کرم حلقوی پوست سر

ظاهر و احساس آن : شوره سر یا پوسته پوسته شدن، اگرچه می تواند یک لکه گرد با حاشیه های برجسته باشد.

چه چیزی باعث آن می شود : عفونت قارچی مسری در اثر تماس مستقیم با فرد آلوده ایجاد می شود. همچنین یک دوست پشمالو نیز ممکن است مقصر باشد: افرادی که بچه گربه و چیزهایی از این قبیل دارند بیشتر احتمال دارد از حیوانات خانگی خود قارچ بگیرند.

چگونه تسکین پیدا کنید : برای موارد خفیف تر، شامپوی ضد قارچ ممکن است کارساز باشد. اگر خارش واقعا دردناک است، یک لوسیون یا پماد استروئیدی ممکن است کلید تسکین شما باشد. در برخی موارد، به یک داروی ضد قارچ خوراکی نیاز دارید، به این معنی که باید با پزشک خود تماس بگیرید. مطمئن شوید که حیوان خانگی شما نیز درمان مناسب را دریافت می کند!

۹. درماتیت آتوپیک

ظاهر و احساس آن چگونه است : متوجه خارش پوست سر و قرمزی خود خواهید شد. دکتر رادنی می‌گوید که احتمالاً در آرنج‌ها و پشت زانوهای شما نیز ظاهر می‌شود.

چه چیزی باعث آن می شود : معمولاً ژنتیکی است، بنابراین اگر فرد دیگری در خانواده شما این عارضه را داشته باشد، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

چگونه تسکین پیدا کنید : سعی کنید عوامل محرک خود را مانند شامپوهای معطر یا ساینده کشف کنید.  شما همچنین می خواهید از یک نرم کننده ملایم برای مرطوب کردن پوست سر خود استفاده کنید.

درماتیت آتوپیک

۱۰. مشکلات عصبی

ظاهر و احساس آن چگونه است : شما چیزی روی پوست سر خود نمی بینید، به جز شاید برخی از آثار خراشیدگی. ما همیشه می‌توانیم بگوییم که یک بیمار چه زمانی مشکلات عصبی دارد، زیرا هیچ ضایعه پوستی اولیه وجود ندارد.

چه چیزی باعث آن می شود : اعصاب در پوست سر شما که بیش از حد واکنش نشان می دهند و اغلب شلیک می کنند. هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند چرا ریشه‌های عصبی تحریک می‌شوند یا چرا خراشیدن احساس خوبی دارد، به غیر از این که باعث می‌شود موقتاً احساس خوبی داشته باشند و به نظر می‌رسد که تقریباً روانی است. او همچنین  بسیاری از بیماران با هنگام استرس، اضطراب انگشت روی پوست قرار می گیرد که اعصاب را فعال می کند.

در حالی که هیچ بیماری عصبی وجود ندارد که این کار را انجام دهد، هر گونه آسیب به نخاع یا مغز می تواند باعث این نوع خارش شود. به گفته آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD) اگر پوست سر شما با خارش شدید بدون علائم بثورات یا واکنش پوستی دیگر مواجه است، ممکن است با نوروپاتی سر و کار داشته باشید.

مشکلات عصبی و خارش پوست سر

چگونه تسکین پیدا کنید : با پزشک مراقبت های اولیه خود ملاقات کنید و آزمایش های اولیه را انجام دهید تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. احتمالاً پزشک شما را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع می دهد. یک مطالعه Seminars In Cutaneous Medicine And Surgery نشان داد که کورتیکواستروئیدها، کرم‌های کپسایسین و آنتی هیستامین‌ها به کاهش خارش پوست سر کمک می‌کنند، اما مؤثرترین درمان، مهارکننده‌های تحریک‌پذیری عصبی، به‌ویژه بی‌حس‌کننده‌های موضعی و موانعی برای کاهش خراشیدن است.

۱۱. درماتیت سبورئیک

ظاهر و احساس آن : درماتیت سبورئیک که به عنوان سبوره نیز شناخته می شود، یک بیماری پوستی بسیار شایع است. شوره سر نمونه ای از درماتیت سبورئیک خفیف است. هر دو منجر به خشکی و خارش پوست سر می شوند، اما درماتیت سبورئیک علاوه بر پوسته پوسته شدن باعث قرمزی، تورم و التهاب این ناحیه می شود.

چه چیزی باعث آن می شود : هیچ کس واقعاً نمی داند. با این حال، برخی از محرک های رایج وجود دارد. دکتر گرین می گوید: “این می تواند مزمن باشد. گاهی اوقات استرس می تواند باعث آن شود، گاهی اوقات هورمون ها، گاهی اوقات افراد تب می کنند و دچار آن می شوند، گاهی اوقات اگر موهای خود را به اندازه کافی نشویید.”

چگونه می توان تسکین یافت : دکتر گرین می گوید تصور می شود که ممکن است قارچی باشد، به همین دلیل است که شامپوهای ضد قارچ اغلب بهترین گزینه برای این بیماری هستند. طبق گفته کلینیک کلیولند، شامپو سیکلوپیروکس یک داروی ضد قارچ است که به طور خاص برای درمان درماتیت سبورئیک استفاده می شود.

درماتیت سبورئیک

۱۲. بیماری های خود ایمنی

ظاهر و احساس آن چگونه است : سر شما احساس خارش می کند و قرمزی یا سوزش روی پوست سر وجود دارد که با جایگزین های شامپو یا افزایش شستن مو از بین نمی رود. دکتر گرین می گوید: گاهی اوقات ریزش مو در این ناحیه نیز وجود دارد که برای بیماران جوان تر غیر معمول است.

علت آن چیست : دکتر گرین توضیح می‌دهد که تشخیص اشتباه لوپوس یا سایر بیماری‌های خودایمنی که در اطراف مو می‌چرخند، ممکن است خود را به صورت خارش پوست سر نشان دهد و این موضوع عمیق‌تر را پنهان کند. به گزارش مجله بالینی و تحقیقاتی پوست، لوپوس دیسکوئید، به طور خاص، روی پوست سر دیده می شود و می تواند مانند لکه های برجسته، ضخیم و پوسته پوسته به نظر برسد.

چگونه می توان تسکین یافت : برای تشخیص نادرست یا افشای یک نگرانی بهداشتی مانند این، تشخیص توسط متخصص پوست لازم است. از آنجا می توانید مراحل بعدی را با پزشک خود در میان بگذارید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!