آزمایش اسید اوریک

آزمایش اسید اوریک چیست؟

آزمایش اسید اوریک یک آزمایش پزشکی است که برای بررسی میزان مواد سمی در خون شما استفاده می شود. همچنین به عنوان یک تست سرمی ادرار (SU) یا به عنوان یک سطح اسید اوریک شناخته می شود. این می تواند یک آزمایش مهم در تشخیص و مدیریت سنگ نقرس و سنگ کلیه باشد.

هدف آزمایش اسید اوریک

برای درک اینکه چرا ممکن است نیاز به آزمایش خون اسید اوریک داشته باشید ، یادگیری در مورد اسید اوریک مفید است. اسید اوریک یک محصول زباله است که هنگام تجزیه بدن شما پورین ها ، مؤلفه DNA و RNA شما ساخته شده است. شما همچنین از طریق غذاهای مختلف از طریق رژیم غذایی خود پورین ها را می گیرید. محصول زباله پورین ها ، اسید اوریک ، باید از طریق کلیه ها و دستگاه گوارش شما از بین برود.

مشکلات پزشکی از اسید اوریک بالا

داشتن مقداری اسید اوریک در خون شما کاملاً طبیعی است ، اما سطح بالاتر می تواند باعث ایجاد مشکلات پزشکی شود. به این بیماری هایپریوریسمی گفته می شود و می تواند چندین دلیل اساسی مختلف را داشته باشد. برخی از این موارد شامل بیماری کلیوی ، سرطانهای خونی خاص ، خطاهای ژنتیکی متابولیسم ، کم کاری تیروئید ، پسوریازیس ، رابدومیولیز ، کم خونی همولیتیک ، داروهای خاص و رژیم غذایی سرشار از پورین ها است.

اگر بسیاری از سلول ها شکسته شوند (ایجاد بسیاری از پورین ها) یا اگر در از بین بردن پورین ها مشکل دارید ، می تواند یک مشکل باشد. اما یک دلیل اساسی همیشه نمی تواند شناسایی شود.

هیپریوریسمی می تواند باعث ایجاد کریستال های اسید اوریک در داخل مفاصل شما شود و منجر به نقرس شود. اسید اوریک بالا ممکن است بیشتر شود که شما سنگ کلیه را بدست آورید (نوع تشکیل شده از اسید اورریک).

هیپریوریسمی

در بیشتر موارد ، شما آزمایشی برای آزمایش خون اسید اوریک دریافت نخواهید کرد مگر اینکه نوعی علامت یا مشکلی داشته باشید که نیاز به تشخیص دارد. به عنوان مثال ، اگر مفصل متورم دردناک و قرمز دارید ، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می بیند که آیا ممکن است نقرس داشته باشید. یا اگر سنگ کلیه دارید باعث درد کمر ، خون در ادرار و حالت تهوع می شوید ، ممکن است به آزمایش نیاز داشته باشید. در این حالت ، آزمایش خون اسید اوریک می تواند به تعیین محتمل ترین علت سنگ کمک کند.

نظارت بر اسید اوریک در حین درمان سرطان

افرادی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی برای سرطان قرار می گیرند نیز گاهی به آزمایش اسید اوریک نیاز دارند. سرطان به خودی خود باعث نمی شود سطح زیادی اسید اوریک باشد ، اما این روشهای درمانی می تواند باعث مرگ بسیاری از سلول ها در بدن شما شود. این می تواند سطح خون اسید اوریک را افزایش دهد. این به احتمال زیاد برای افراد مبتلا به سرطان بر سلولهای خونی مشکلی ایجاد می کند ، اما می تواند با هر نوع سرطان اتفاق بیفتد.

انجام آزمایش اسید اوریک به عنوان بخشی از درمان سرطان شما به پزشک شما کمک می کند تا به اسید اوریک خود توجه کند ، که به نوبه خود به جلوگیری از بروز بیش از حد از فشار خون بالا به عنوان مؤلفه ای به نام سندرم لیز تومور کمک می کند. تجزیه سریع سلول ها منجر به سطح بسیار زیادی اسید اوریک می شود که به کلیه آسیب می رساند و منجر به مشکلات مربوط به الکترولیت های مختلف (نمک موجود در خون و مایعات بدن) می شود. در این شرایط خاص ، سطح بسیار بالایی از اسید اوریک می تواند یک مشکل تهدید کننده زندگی را نشان دهد.

خطرات آزمایش اسید اوریک

این آزمایش از طریق یک نمونه خون ساده انجام می شود ، و هیچ خطری اساسی در آن وجود ندارد. ممکن است درد کمی یا خونریزی را در جایی که خون شما کشیده شده است تجربه کنید. بعضی اوقات مردم کمی سبک احساس می کنند.

به پزشک خود اطلاع دهید که آیا شرایطی دارید که خطر خونریزی شما را افزایش می دهد، مانند برخی از شرایط ژنتیکی. همچنین اطمینان حاصل کنید که آنها از هر دارویی که مصرف می کنید آگاه هستند که ممکن است خونریزی را افزایش دهد، مانند وارفارین.

نمونه گرفتن خون

در طول آزمایش

برای انجام آزمایش ، یک متخصص بهداشت و درمان نیاز به گرفتن نمونه خون دارد. کسی منطقه را تمیز می کند. در مرحله بعد ، یک تورنیکت در بالای رگ مورد استفاده قرار می گیرد ، معمولاً در بازوی فوقانی. ممکن است از شما خواسته شود که مشت خود را فشار دهید در حالی که فلبوتومیست شما رگ خوبی برای استفاده پیدا می کند. سوزن در رگ در بازوی شما قرار می گیرد. این معمولاً فقط برای یک یا دو لحظه صدمه می زند و در کل کل فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد.

بعد از آزمایش

نمونه بلافاصله برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. بیشتر اوقات ، شما قادر خواهید بود بلافاصله به فعالیت های عادی خود برگردید. اگر بعد از نمونه برداری خون دچار سرگیجه هستید ، ممکن است لازم باشد مدتی بنشینید یا قبل از رفتن به بقیه روز خود ، چیزی برای خوردن یا نوشیدن داشته باشید. ممکن است در جایی که خون شما گرفته شده است درد و رنج یا کبودی داشته باشید.

تفسیر آزمایش اسید اوریک

نتایج شما باید به شما بگوید که آیا سطح اسید اوریک شما خیلی زیاد است یا در حد طبیعی است. میزان اسید اوریک خون معمولاً در میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) داده می شود.

این مهم است که این نتیجه آزمایش با نتایج بقیه وضعیت بالینی شما در نظر گرفته شود. همه افراد مبتلا به اسید اوریک بالا باعث ایجاد نقرس ، سنگ کلیه یا بیماری کلیوی نمی شوند. ممکن است بسیاری از افراد بدون توجه به مشکلی که به هیچ وجه دچار مشکل می شوند ، بیش از حد وجود داشته باشند.  ممکن است اگر سطح شما بسیار بالا باشد و فقط کمی بالاتر از حد طبیعی باشد ، از فشار خون بالا مشکل داشته باشید.

سطح اسید اوریک شما نیز بعضاً به عنوان یک شاخص بالقوه برای سایر بیماری ها مهم است. به عنوان مثال ، ممکن است افراد مبتلا به هیپریوریسمی به احتمال زیاد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی ، فشار خون بالا ، بیماری کلیوی و دیابت باشند.

بنابراین ، این آزمایش اطلاعاتی در مورد سایر خطرات پزشکی شما ارائه می دهد.

پیگیری

اگر سطح اسید اوریک بالا باشد، پزشک متخصص شما ممکن است برای ارزیابی آنچه اتفاق می افتد ، به آزمایشات دیگری نیاز داشته باشد و ببینید چه چیزی ممکن است باعث افزایش اسید اوریک شما شود. به عنوان مثال ، بسته به علائم و سایر مشکلات پزشکی خود ، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:

آزمایش ادرار برای اسید اوریک
تعداد کامل خون (CBC)
پانل متابولیک کامل
پروفایل چربی
اشعه ایکس مشترک (برای ارزیابی تورم مشترک)
آسپیراسیون مفصل (برای جستجوی کریستال های اسید اوریک در مفصل)
سونوگرافی کلیوی (اگر سنگ کلیه از اسید اوریک مشکوک باشد)
نتایج این آزمایشات ، در ترکیب با بقیه تصویر بالینی شما ، به تعیین اینکه چه درمانی ممکن است نیاز داشته باشد ، کمک می کند.

اهداف درمانی و نظارت بر هیپروریسمی

بسته به مشخصات کلی پزشکی شما ، ممکن است پس از آزمایش اسید اوریک ، نیاز به درمان و نظارت پیگیری داشته باشید. اگر برای سطح بالای اسید اوریک درمانی دارید ، ممکن است نیاز به تست های پیگیری داشته باشید تا ببینید که آیا سطح شما پاسخ می دهد یا خیر. در صورت لزوم ، ارائه دهنده شما می تواند دوز شما را تغییر دهد یا به داروی دیگری تغییر دهد.

با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به هایپریوریسمی نیازی به درمان ندارند. اگر هیچ علامتی در رابطه با هایپریوریسمی ندارید ، ممکن است شما و پزشک خود تصمیم بگیرید که به سادگی آن را کنترل کنید. یک استثناء در این مورد ممکن است کسی باشد که به دلیل درمان سرطان دارای بیش فعالی است. در این حالت ، شما ممکن است برای کاهش سطح اسید اوریک خود به درمان نیاز داشته باشید ، حتی اگر علائم را تجربه نکنید.

نقرس و فشار خون

اگر بیش از حد و نقرس دارید ، ممکن است لازم باشد به نوعی از داروهای معروف به درمان کاهش دهنده ادرار مراجعه کنید. این داروها ، مانند آلوپورینول ، به کاهش میزان اسید اوریک موجود در خون شما کمک می کند. تصور می شود که این امر باعث کاهش کریستال های اسید اوریک در مفاصل شما می شود. این به نوبه خود احتمال حملات نقرس در آینده را کاهش می دهد.

برای افرادی که دارای نقرس و عوامل خطر خاصی هستند ، توصیه می شود که اسید اوریک شما را در سطح کمتر از ۶ میلی گرم در دسی لیتر ۷.۷ درمان کنید ، به عنوان مثال ، اگر دو یا چند حمله به نقرس داشته باشید ، ممکن است نیاز به هدف قرار دادن این سطح داشته باشید در سال ، یا اگر بیماری مزمن کلیه دارید. اما اگر وضعیت شما شدیدتر باشد ، ممکن است نیاز به هدف قرار دادن تعداد کمتری داشته باشید.

اگر نقرس دارید ، مهم است که از پزشک خود در مورد اسید اوریک فعلی (ادرار سرم) و همچنین هدف اسید اوریک خود سؤال کنید. در سالهای اخیر ، دستورالعمل ها پزشکان را ترغیب کرده اند تا سطح اسید اوریک بیماران خود را محکم تر نظارت کنند. برای آزمایش خون اسید اوریک آنها است.

یک چالش این است که ممکن است شما نیاز داشته باشید که به تدریج دوز خود را با گذشت زمان افزایش دهید. همچنین برای اطمینان از مصرف دوز مناسب برای شما ، به برخی از آزمایشات مکرر خون نیاز دارد. اما اگر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود از نزدیک همکاری می کنید تا دوز خود را به درستی بدست آورید ، ممکن است بتوانید احتمال حملات آینده را کاهش دهید.

سنگ کلیه و هایپریوریکمی

همه افراد دارای سنگ کلیه با اسید اوریک بالا مشکل ندارند. اما افراد دارای انواع خاصی از سنگهای مزمن کلیه از اسید اوریک نیز ممکن است نیاز به نظارت بر سطح آنها داشته باشند. این ممکن است نیاز به آزمایش ادرار برای اسید اوریک و سایر مواد و همچنین آزمایش خون داشته باشد. در بعضی موارد ، آنها ممکن است علاوه بر این نیاز به انجام روشهای درمانی با ادرار یا سایر روشهای درمانی برای کاهش خطر سنگهای آینده داشته باشند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!