کم خونی همولیتیک چیست

کم خونی همولیتیک چیست؟

گلبول های قرمز اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. وقتی کم خونی دارید، تعداد کافی گلبول قرمز سالم ندارید. هنگامی که شما کم خونی همولیتیک دارید، گلبول های قرمز خون سریعتر از حد معمول از بین می روند. برخی از موارد کم خونی همولیتیک مزمن و آهسته هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

این مقاله از سلول سبز به علل کم خونی همولیتیک در کودکان و بزرگسالان، علائم، سه نوع مختلف و رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده می پردازد.

علت کم خونی همولیتیک

بدن شما گلبول‌های قرمز خون جدیدی در مغز استخوان می‌سازد، بافت نرم در استخوان‌ها که در آن همه سلول‌های خونی تشکیل می‌شوند. هنگامی که شما کم خونی همولیتیک دارید، گلبول های قرمز خون از طریق فرآیندی به نام همولیز از بین می روند.

چندین علت بالقوه برای آن وجود دارد، از جمله :

بیماری های خود ایمنی، که در آن سیستم ایمنی بدن شما گلبول های قرمز خون را به عنوان مهاجمان خارجی درک می کند و سپس آنها را از بین می برد، مانند لوپوس و واسکولیت.
یک لخته خون.
اختلالات ژنتیکی که بر گلبول های قرمز تأثیر می گذارد، مانند کمبود گلوکز-۶-فسفات دهیدروژناز (G6PD)، بیماری سلول داسی شکل و تالاسمی
قرار گرفتن در معرض برخی از انواع مواد شیمیایی و سموم
انتقال خون از اهدایی که گروه خونی مشابه شما ندارد
عفونت هایی مانند هپاتیت، سیتومگالوویروس (CMV)، ویروس اپشتین بار (EBV) و غیره

علت کم خونی همولیتیک لخته خون

علائم کم خونی همولیتیک

همه افراد مبتلا به کم خونی همولیتیک علائمی ندارند، به خصوص اگر مورد آنها خفیف باشد. علائم شایع عبارتند از:

مشکلات تنفسی با فعالیت بدنی
خستگی
احساس سرگیجه یا سبکی سر
ضربان قلب نامنظم
زردی چشم و پوست
ادرار تیره رنگ

علائم دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

تب
سوفل قلبی
نارسایی کلیه
پوست رنگپریده

علائم کم خونی همولیتیک خستگی

انواع کم خونی همولیتیک

سه نوع کم خونی همولیتیک وجود دارد : بیرونی، درونی و اریتروبلاستوز جنینی.

بیرونی

اصطلاح “بیرونی” برای توصیف کم خونی همولیتیک ناشی از چیزی غیر از خود گلبول های قرمز خون استفاده می شود. علل این نوع عبارتند از:

بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید
انواع خاصی از سرطان مانند لوسمی یا لنفوم
عفونت هایی مانند ویروس اپشتین بار یا هپاتیت
استفاده از برخی داروها مانند پنی سیلین، داروهای ضد مالاریا یا تیلنول (استامینوفن)، اگرچه همه افرادی که از این داروها استفاده می کنند به کم خونی همولیتیک مبتلا نمی شوند.

ذاتی

هنگامی که گلبول های قرمز به دلیل نقص در سلول ها با سرعت بیشتری از بین می روند، به آن کم خونی همولیتیک ذاتی می گویند.

اختلالاتی که می توانند منجر به کم خونی همولیتیک ذاتی شوند عبارتند از:

کمبود G6PD
اختلالات غشای گلبول قرمز
بیماری سلولی بیمار
تالاسمی

اریتروبلاستوز جنین

این نام برای کم خونی همولیتیک در نوزاد یا جنین است. این بیماری در اثر تخریب گلبول های قرمز توسط آنتی بادی های ایمونوگلوبولین G (IgG) مادر ایجاد می شود.

در برخی افراد، این بیماری موقتی است. برای دیگران، این اتفاق می افتد و سپس به صورت مزمن عود می کند

تشخیص کم خونی همولیتیک

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که به کم خونی همولیتیک مشکوک است از شما در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. سایر آزمایشاتی که ممکن است نیاز داشته باشید عبارتند از:

شمارش کامل خون (CBC) : این یک نوع آزمایش آزمایشگاهی است که سلامت کلی شما را از طریق خون اندازه گیری می کند. همچنین ممکن است آزمایش های خون دیگری نیز انجام دهید، به خصوص اگر شمارش کامل خون نشان دهنده کم خونی شما باشد.

آسپیراسیون مغز استخوان (یا بیوپسی مغز استخوان) : این آزمایش تعداد و اندازه سلول های خونی شما را بررسی می کند. با برداشتن نمونه کوچکی از مایع مغز استخوان یا بافت مغز استخوان جامد انجام می شود.

آزمایش ادرار : آزمایش ادرار برای هموگلوبین و آهن قابل بررسی است. هموگلوبین نوعی پروتئین است که در گلبول های قرمز یافت می شود.

آسپیراسیون مغز استخوان

درمان کم خونی همولیتیک

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بر اساس سن، سابقه پزشکی و شدت کم خونی شما بهترین درمان را برای شما انتخاب می کند. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد برخی از رایج ترین درمان های مورد استفاده وجود دارد :

انتقال گلبول قرمز : این نوع درمان باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز در بدن شما می شود و به جبران نارسایی ناشی از کم خونی کمک می کند.

کورتیکواستروئیدها : این دارو می تواند به کنترل سیستم ایمنی بیش فعال کمک کند. استفاده از کورتیکواستروئیدها برای کم خونی همولیتیک به طور بالقوه می تواند تخریب گلبول های قرمز خون را کاهش دهد.

گلوبولین ایمنی (IVIG) : این تزریق حاوی آنتی بادی هایی است که تخریب گلبول های قرمز را که در اثر این بیماری ایجاد می شود، کند می کند.

IVIG

سرکوب کننده های ایمنی : وقتی سیستم ایمنی بدن شما در حال تخریب گلبول های قرمز خون است، سرکوب کننده های ایمنی می توانند یک گزینه باشند. این ممکن است شامل داروهایی مانند آزاسان (آزاتیوپرین) یا سیتوکسان (سیکلوفسفامید) باشد. در مواقعی که سایر درمان ها جواب نمی دهند، بیشتر استفاده می شود.

جراحی: جراحی به نام اسپلنکتومی طحال را خارج می کند. در صورتی که تخریب گلبول های قرمز در طحال در حال انجام باشد و اگر به درمان های دیگر پاسخ نمی دهید، ممکن است از اسپلنکتومی استفاده شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!