کیسه کولوستومی

کیسه کلستومی چیست؟

بیماری
بدون دیدگاه

کیسه کلستومی، که به آن کیسه استوما یا کیسه استومی نیز گفته می شود، یک کیسه کوچک ضد آب است که برای جمع آوری مدفوع از بدن استفاده می شود.
در طی یک عمل جراحی که به کلستومی معروف است، دهانه ای به نام استوما یا استومی بین روده بزرگ (کولون) و دیواره شکم ایجاد می شود. این اجازه می دهد تا مواد زائد از طریق دهانه دیواره شکم دفع شوند تا از طریق روده بزرگ از طریق راست روده و مقعد. مدفوع و سایر مواد زائد در کیسه قابل تخلیه هستند سپس می توان آنها را در فواصل منظم تخلیه کرد.
این روش در درمان شرایطی شامل آسیب به کولون یا روده بزرگ انجام می شود مانند:
کولیت روده
بیماری کرون
دیورتیکولیت
سرطان روده بزرگ
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
رشد غیرعادی در روده بزرگ به نام پولیپ روده بزرگ که می تواند باعث سرطان شود.

کیسه روی دهانه جدیدی که در دیواره شکم ایجاد شده است به منظور جمع آوری مدفوع و سایر مواد زائد از بدن قرار می گیرد.
بنابراین کیسه کلستومی یک دستگاه نسبتاً ساده است که برای استراحت روده بزرگ بیمار در صورت انجام یک عمل موقت، و یا عمل جراحی به عنوان یک خروجی مصنوعی برای روده در صورت دائمی بودن جراحی در نظر گرفته شده است.
استفاده از کیسه برای جمع آوری مدفوع خارج از بدن :
رایج است
دردناک نیست
لزوماً شامل تغییر عظیم شیوه زندگی نمی شود.

کیسه کولوستومی

چه کسانی از کیسه کلستومی استفاده می کنند؟

کیسه کلستومی می تواند برای افراد در هر سنی ضروری باشد. به طور معمول، برای کسانی که با روده بزرگ خود مانند بیماری کرون مشکل دارند یا زمانی که اسفنکتر مقعدی به درستی کار نمی کند توصیه می شود. استفاده موقت یا دائمی از کیسه استوما و کلستومی به مدفوع اجازه می دهد تا روده بزرگ را دور بزنند.
انحراف مدفوع از بدن از طریق استوما یا استومی ممکن است برای درمان یا مدیریت برخی شرایط شامل التهاب یا آسیب روده بزرگ ضروری باشد از جمله :

سرطان های ناحیه شکم یا لگن، از جمله سرطان روده بزرگ و به ندرت سرطان مقعد، سرطان واژن یا سرویکس
بیماریهای التهابی روده، از جمله بیماری کرون، کولیت اولسروز و به ندرت دیورتیکولیت
انسداد روده یا جراحت
بی اختیاری روده در موارد شدید
بیماری هیرشپرونگ، بیماری نادری است که در آن روده فاقد سلول های عصبی است.

انواع کلستومی

هر جراحی منحصر به فرد است و دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به کولوستومی نیاز داشته باشید. روده بزرگ اندام طولانی است، بنابراین به بخش هایی تقسیم می شود که هر کدام دارای نام های پزشکی هستند. چهار نوع کلستومی بر اساس محل تشریح در روده بزرگ نامگذاری شده اند:

کولوستومی صعودی : از قسمت صعودی روده بزرگ ساخته می شود. کولوستومی صعودی معمولاً در قسمت پایین تا وسط سمت راست شکم قرار دارد. خروجی اغلب مایع تا نیمه مایع است و گاز رایج است.
کولوستومی عرضی : از قسمت عرضی کولون ساخته می شود. کولوستومی عرضی معمولاً در مرکز شکم بالای ناف قرار دارد. خروجی اغلب مایع تا خمیری است و گاز رایج است.
کولوستومی نزولی : از قسمت نزولی روده بزرگ ساخته می شود. کولوستومی نزولی معمولاً در سمت چپ پایین شکم قرار دارد. خروجی ممکن است به قوام شکل گرفته خمیری باشد و گاز رایج است.
کولوستومی سیگموئید : از کولون سیگموئید ساخته می شود. کولوستومی سیگموئید معمولاً در قسمت پایین سمت چپ شکم قرار دارد. خروجی معمولاً خمیری به قوام شکل گرفته است و گاز رایج است.

جراحی کیسه کلستومی

دو روش جراحی اصلی برای ایجاد استوم در شکم استفاده می شود :
کلوستومی حلقه ای : حلقه ای از کولون یا روده بزرگ از طریق روزنه شکم کشیده می شود، باز می شود و به پوست دوخته می شود. از کیسه برای جمع آوری مدفوع پس از آن استفاده می شود.
پایان کلستومی: انتهای روده بزرگ از طریق روزنه شکم کشیده می شود و به پوست دوخته می شود. از کیسه برای جمع آوری مدفوع پس از آن استفاده می شود.
هر دو روش حلقه و پایان معمولاً با استفاده از جراحی سوراخ کلید ، به عنوان یک روش بستری در کلینیک انجام می شود، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی باز باشد. جراحی باز اغلب زمان بهبود بیشتری دارد.

آیا کیسه کلستومی دائمی است؟

بسته به نوع جراحی مورد نیاز برای درمان بیماری زمینه ای، استفاده می تواند موقت یا دائمی باشد. کلستومی های موقت تمایل به “کلستومی حلقه” دارند، در حالی که کلستومی های دائمی به “کلستومی های پایانی” تمایل دارند.

واژگونی کلستومی

در مورد کلستومی موقت، برای معکوس کردن کلستومی به جراحی نیاز است. این شامل برداشتن کیسه کلستومی و اتصال مجدد روده است، به طوری که مواد زائد می توانند از طریق مقعد از بدن طبیعی خارج شوند. استوما دیگر مورد نیاز نخواهد بود. این عمل به طور کلی ۱۲ هفته یا بیشتر پس از جراحی اولیه انجام می شود اما در صورت بروز عوارض در دوران نقاهت این زمان می تواند طولانی تر باشد. این روش ساده تلقی می شود و معمولاً می توان با استفاده از جراحی سوراخ کلید انجام داد.

زندگی با کیسه کولستومی

پس از نصب کیسه کلستومی برای بیمار، پزشکان، متخصصان مراقبت از دهان پرستاران یا متخصصان کلستومی نحوه نگهداری از استوم را به طور کامل توضیح می دهند و چه تغییراتی در شیوه زندگی برای سازگاری با استفاده از کیسه لازم است. در زیر برخی از اطلاعات و توصیه های کلی است که باید توسط همه کاربران کیسه کلستومی مورد توجه قرار گیرد.

زندگی با کیسه کولوستومی چگونه است؟

کیسه کلستومی چگونه کار می کند؟

به طور کلی کیسه های کلستومی از دو قطعه تشکیل شده است :
فلنج که به پوست می چسبد و باید هر یک تا دو روز تعویض شود
کیسه جداشدنی که مواد زائد را جمع آوری می کند.

سیستم های یک تکه که در آن فلنج و کیسه به یکدیگر متصل شده اند و هر دو به طور همزمان دفع شده و جایگزین می شوند نیز موجود است.

انتخاب کیسه کلستومی

کیسه ها دارای تنوع بسیار زیادی در اندازه ها و ظرفیت های مختلف هستند و اکثر مارک ها هر کیسه ای را که تهیه می کنند با گزینه ای یک تکه یا دو تکه ارائه می دهند. کیسه های مختلف ممکن است برای مناسبت ها و اهداف مختلف مناسب باشند. به عنوان مثال یک فرد ممکن است استفاده کند :

یک کیسه بزرگتر در هنگام خواب به عنوان مثال کیسه ای که می تواند حدود ۶۵۰ میلی لیتر مدفوع را در خود جای دهد. این به آنها کمک می کند تا از نشت جلوگیری کنند، زیرا نمی توانند حجم خروجی شبانه خود را کنترل یا پیش بینی کنند.
یک کیسه کوچک استوما در ساعات بیداری، زمانی که می توان آن را در صورت نیاز تغییر داد. به عنوان مثال می تواند حدود ۴۰۰ میلی لیتر زباله را در خود نگه دارد.
به طور کلی توصیه می شود که فردی کیسه کلستومی خود را هنگامی که یک سوم تا یک نیمه پر است خالی کند. هرچه یک کیسه کلستومی کوچکتر باشد بیشتر اوقات نیاز به تخلیه دارد.

انتخاب کیسه کلستومی

نحوه تعویض کیسه کلستومی

کیسه را می توان به دفعات لازم تغییر داد (معمولاً اندکی پس از دفع. در ابتدا این روش ممکن است دشوار باشد اما با تمرین آسان تر می شود. برای راهنمایی های اساسی این شش مرحله را دنبال کنید :
دستان خود را کاملاً با ژل یا صابون ضد باکتری بشویید.
به آرامی کیسه را از استوم خارج کنید در صورت لزوم از پاک کننده چسب برای کمک به آن استفاده کنید.
با برداشتن یا بریدن قسمت پایینی، کیسه مدفوع و سایر زباله ها را در توالت خالی کنید. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید کیسه ها را می توان به طور کامل در یک کیسه دور ریخت.
استوما را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کرده و با یک دستمال خشک کاملاً خشک کنید.
کیسه جدید را با برداشتن پوشش محافظ از فلنج آماده کنید.
فلنج را روی روزنه قرار دهید، مطمئن شوید هیچ چین و چروکی وجود ندارد.
اطمینان از پایبندی خوب
برای اطمینان از مهر و موم محکم روی روزنه شکم، پوست باید تمیز و خشک باشد. بنابراین شرایط مرطوب و افزایش تعریق ممکن است منجر به کاهش زمان سایش شود بنابراین توصیه می شود از کیسه های جایگزین استفاده کنید.

لوازم کیسه کلوستومی

جدا از اجزای اصلی (فلنج ، کیسه) لوازم جانبی متنوعی برای مراقبت و استفاده از روزنه وجود دارد. متداول ترین لوازم جانبی عبارتند از:
کمربندها : کمربندها به محکم شدن کیسه کلستومی به بدن کمک می کنند و خطر جدا شدن و نشتی را کاهش می دهند.
خمیر استوما : این خمیرها به چسباندن فلنج به پوست شکم کمک می کند.
پودر استوما : برای خشک کردن پوست دردناک یا ملتهب در اطراف استوما استفاده می شود و اجازه می دهد تا فلنج به راحتی و به طور موثر استفاده شود.
دستمال مرطوب : از دستمال می توان برای تمیز کردن پوست، از بین بردن بقایای چسب یا ایجاد یک فیلم محافظ بین روزنه و فلنج استفاده کرد.

خمیر استوما

عوارض کیسه کلستومی

تعدادی از مشکلات احتمالی وجود دارد که ممکن است پس از انجام کولوستومی با آن مواجه شوید.

ترشح مقعد

اگر کولوستومی انجام داده اید اما مقعد شما دست نخورده است، ممکن است مقداری ترشحات مخاطی از پایین بدن داشته باشید. مخاط از پوشش داخلی روده برای کمک به مدفوع تولید می شود.

پوشش روده به تولید مخاط ادامه می دهد، حتی اگر دیگر هیچ هدفی نداشته باشد. این می تواند از قسمت پایین بدن شما نشت کند یا به شکل یک توپ جمع شود که می تواند ناراحت کننده باشد.

برخی از افراد هر چند هفته یک بار ترشح از مقعد دارند، در حالی که برخی دیگر چندین بار در روز ترشح می کنند.

اگر در ترشحات خون یا چرک وجود دارد با پزشک خود تماس بگیرید

فتق پاراستومال

فتق پاراستومال جایی است که روده ها از طریق عضلات اطراف استوما فشار می آورند و در نتیجه برآمدگی قابل توجهی در زیر پوست ایجاد می شود.

برای کاهش خطر ابتلا به فتق :

پوشیدن لباس پشتیبانی (کمربند یا لباس زیر)
از بلند کردن سنگین و زور زدن خودداری کنید
وزن سالم خود را حفظ کنید. اضافه وزن می تواند فشار بیشتری بر عضلات شکم شما وارد کند.

انسداد استوما

برخی افراد در نتیجه تجمع غذا دچار انسداد در استومای خود می شوند.

علائم انسداد عبارتند از:

رد نشدن از قلیان زیاد، یا گذراندن پیازهای آبکی
نفخ و تورم در شکم شما
گرفتگی شکم
استومای متورم
حالت تهوع یا استفراغ یا هر دو

کیسه کلستومی رایگان

یکی از دغدغه های اصلی برای بیماران قیمت کیسه کلستومی است و تعویض کردن آن است. شما می توانید کیسه مورد نظر خود را از انجمن استومی ایران که از سال ۱۳۸۱ افتتاح شده است تهیه کنید. خدمات این مرکز شامل :

اهدا ملزومات استومی (شناسائی استومیت های بی بضاعت توسط واحد مددکاری انجمن و اهدا این ملزومات به افراد واجد شرایط)
آموزش رایگان مربوط به استومی
مشاوره روانی بیمار
مشاوره تغذیه
مشاوره قبل از عمل

آدرس : تهران ، خیابان فاطمی ، روبروی وزارت کشور ،خیابان شهید میرزائی بی غش ( چهارم ) ، کوچه شهید اسماعیل زاده علیشاه (مغان) پلاک ۶
شماره تماس : ۰۲۱۸۸۹۶۹۶۰۲

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!