سندروم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر چیست و راه درمان

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) اختلالی است که منجر به درد در ناحیه شکم و تغییرات روده می شود.
IBS با بیماری التهابی روده (IBD) یکسان نیست.
آیا عادات حمام کردن شما بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد؟ اگر چنین است، ممکن است سندرم روده تحریک پذیر یا IBS داشته باشید. IBS مشکلی است که باعث درد شکم، گرفتگی عضلات و تغییرات در حرکات روده شما می شود. IBS به عنوان یک اختلال عملکردی روده شناخته می شود و یک بیماری محسوب نمی شود.
منظور این است که وقتی یک پزشک یک کولونوسکوپ را وارد روده بزرگ می کند تا به اطراف نگاه کند، ممکن است همه چیز کاملا طبیعی به نظر برسد. اما با این حال، ممکن است روده بزرگ شما اصلاً طبیعی عمل نکند!

انواع سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

محققان بیماری سندروم روده تحریک پذیر را بر اساس نوع مشکلات دفع شما دسته بندی می کنند. نوع IBS می تواند در درمان شما تأثیر بگذارد. داروهای خاص فقط برای انواع خاصی از IBS موثر است.
غالبا ، افراد مبتلا بعضی روزها اجابت مزاج طبیعی دارند و در روزهای دیگر حرکات غیر طبیعی دارند. نوع IBS شما به حرکات غیرعادی روده ای که تجربه می کنید بستگی دارد :

سندروم روده تحریک پذیر با یبوست (IBS-C) : بیشتر مدفوع شما سخت است.
سندروم روده تحریک پذیر با اسهال (IBS-D) : بیشتر مدفوع شما شل و آبکی است.
IBS با عادات مختلف اجابت مزاج (IBS-M) : شما هم حرکات روده ای سخت و هم حرکات شل و آبکی در یک روز دارید.

روده تحریک پذیر

علت ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

علت ایجاد سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست. ممکن است پس از عفونت باکتریایی یا عفونت انگلی (ژیاردیازیس) روده رخ دهد. این IBS پس از عفونی نامیده می شود. همچنین ممکن است محرک های دیگری از جمله استرس وجود داشته باشد.

روده با استفاده از سیگنال های هورمونی و عصبی که بین روده و مغز به عقب و جلو می روند، به مغز متصل می شود. این سیگنال ها بر عملکرد روده و علائم آن تأثیر می گذارد. اعصاب می توانند در هنگام استرس فعال تر شوند. این امر می تواند باعث حساس شدن روده ها و انقباض بیشتر شود.

IBS در هر سنی ممکن است رخ دهد. اغلب، در سال های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود. در زنان دو برابر مردان شایع است.

کمتر احتمال دارد که در افراد مسن بالای ۵۰ سال شروع شود.

عوامل خطر سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و از خفیف تا شدید متغیر است. اکثر افراد علائم خفیفی دارند. گفته می شود زمانی که علائم حداقل ۳ روز در ماه برای یک دوره ۳ ماهه یا بیشتر وجود داشته باشد، مبتلا به IBS هستید.

علائم اصلی عبارتند از :

درد و گرفتگی شکم
گاز
پر بودن
نفخ
تغییر در عادات روده. می تواند اسهال یا یبوست داشته باشد.

درد و سایر علائم اغلب پس از اجابت مزاج کاهش می یابد یا از بین می رود. علائم ممکن است زمانی تشدید شوند که در دفعات دفع مدفوع شما تغییری ایجاد شود.

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ممکن است بین اسهال و یبوست به عقب و جلو بروند یا یکی از این موارد را داشته باشند یا بیشتر داشته باشند.

اگر بیماری سندروم روده تحریک پذیر همراه با اسهال دارید، مدفوع مکرر، شل و آبکی خواهید داشت. ممکن است نیاز فوری به اجابت مزاج داشته باشید که کنترل آن ممکن است سخت باشد.
اگر مبتلا به IBS همراه با یبوست هستید، دفع مدفوع به سختی انجام می شود و همچنین اجابت مزاج کمتری خواهید داشت. ممکن است لازم باشد با اجابت مزاج فشار بیاورید و گرفتگی عضلات داشته باشید. اغلب، فقط مقدار کمی مدفوع یا اصلاً مدفوع دفع نمی شود.

علائم ممکن است برای چند هفته یا یک ماه بدتر شود و سپس برای مدتی کاهش یابد. در موارد دیگر، علائم در بیشتر مواقع وجود دارد.

علائم سندروم تحریک پذیر

تشخیص سندورم روده تحریک پذیر

هیچ آزمایشی برای تشخیص سندورم روده تحریک پذیر وجود ندارد. اغلب اوقات، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند IBS را بر اساس علائم شما تشخیص دهد. خوردن یک رژیم غذایی بدون لاکتوز به مدت ۲ هفته ممکن است به پزشک کمک کند کمبود لاکتاز (یا عدم تحمل لاکتوز) را شناسایی کند. آزمایشات زیر ممکن است برای رد سایر مشکلات انجام شود: آزمایش خون برای بررسی اینکه آیا مبتلا به بیماری سلیاک هستید یا شمارش خون پایین (کم خونی) آزمایش مدفوع برای خون مخفی کشت مدفوع برای بررسی عفونت بررسی میکروسکوپی نمونه مدفوع برای انگل معاینه مدفوع برای یافتن ماده ای به نام کالپروتکتین مدفوع ارائه دهنده شما ممکن است کولونوسکوپی را توصیه کند.

در طی این آزمایش، یک لوله انعطاف پذیر از طریق مقعد وارد می شود تا روده بزرگ را بررسی کند. ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید اگر: علائم بعداً در زندگی شروع شد (بالای ۵۰ سال) علائمی مانند کاهش وزن یا مدفوع خونی دارید آزمایشات خون غیر طبیعی دارید (مانند شمارش خون پایین) سایر اختلالاتی که می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند عبارتند از: بیماری سلیاک سرطان روده بزرگ (سرطان به ندرت باعث علائم IBS معمولی می شود، مگر اینکه علائمی مانند کاهش وزن، وجود خون در مدفوع، یا آزمایش خون غیرطبیعی نیز وجود داشته باشد) بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو.

کولونوسکوپی

سندروم روده تحریک پذیر چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان تسکین علائم است.

در برخی موارد، تغییر سبک زندگی می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال، ورزش منظم و بهبود عادات خواب ممکن است اضطراب را کاهش داده و به تسکین علائم روده کمک کند.

تغییرات رژیم غذایی می تواند مفید باشد. با این حال، هیچ رژیم غذایی خاصی را نمی توان برای IBS توصیه کرد، زیرا این وضعیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تغییرات زیر ممکن است کمک کند :

اجتناب از غذاها و نوشیدنی هایی که روده ها را تحریک می کنند (مانند کافئین، چای یا کولا)
خوردن وعده های غذایی کوچکتر
افزایش فیبر در رژیم غذایی (این ممکن است یبوست یا اسهال را بهبود بخشد، اما نفخ را بدتر کند)

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  غذاهای مضر برای سندروم روده تحریک پذیر

قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید.

هیچ دارویی برای همه کار نمی کند. برخی از مواردی که ارائه دهنده شما ممکن است پیشنهاد دهد عبارتند از :

داروهای آنتی کولینرژیک (دی سیکلومین، پروپانتلین، بلادونا و هیوسیامین) حدود نیم ساعت قبل از غذا برای کنترل اسپاسم عضلانی روده مصرف شوند.
دوزهای پایین داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای برای کمک به تسکین درد روده
درمان روانشناختی یا داروهای اضطراب یا افسردگی ممکن است به حل این مشکل کمک کند.

درمان-ibs

سوالات متداول

 

سندروم روده تحریک پذیر باعث لاغری می شود؟

این بیماری نمی تواند مستقیماً بر وزن فرد تأثیر بگذارد، اما علائم ممکن است باعث پرهیز بیماران از برخی غذاها شود که ممکن است منجر به کاهش وزن شود.

تفاوت سرطان روده با سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

IBS و سرطان روده بزرگ علائم مشابهی دارند. با این حال، با سرطان روده بزرگ، فرد ممکن است کاهش وزن غیرقابل توضیح، خون در مدفوع یا خونریزی از رکتوم را تجربه کند که در IBS رخ نمی دهد.

سندروم روده تحریک پذیر چقدر طول می کشد؟

IBS یک بیماری شایع است که سیستم گوارشی را تحت تاثیر قرار می دهد. علائمی مانند گرفتگی معده، نفخ، اسهال و یبوست ایجاد می کند. اینها به مرور زمان می آیند و می روند و می توانند روزها، هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشند. این معمولا یک مشکل مادام العمر است.

سندروم روده تحریک پذیر خطرناک است؟

IBS وضعیتی است که روده بزرگ (روده بزرگ) را تحت تاثیر قرار می دهد و در حالی که تهدید کننده زندگی یا خطرناک تلقی نمی شود، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

آیا سندروم روده تحریک پذیر خوب می شود؟

تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی شما اغلب باعث تسکین IBS می شود. بدن شما به زمان نیاز دارد تا به این تغییرات پاسخ دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!