کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که در تخمدان تشکیل می شود. کیست تخمدان شایع است و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. اندازه آنها متفاوت است و ممکن است در مکان های مختلف تخمدان رخ دهد. شایع ترین نوع آن زمانی ایجاد می شود که فولیکول تولید کننده تخمک پاره نشود و تخمک را آزاد نکند، بلکه در عوض با مایع متورم شده و کیست فولیکولی را تشکیل می دهد.

کیست ها اغلب خود به خود و بدون درمان ناپدید می شوند، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در موارد نادر، کیستی که پیچ خورده یا پاره شود، ممکن است عوارض جدی ایجاد کند که نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

عکس کیست تخمدان

علت کیست تخمدان چیست؟

در مراحل اولیه هر چرخه قاعدگی ، تخمدان شما به طور معمول ساختارهای کوچکی شبیه به کیست به نام فولیکول ایجاد می کند وقتی تخمک گذاری می کنید، تخمک از یکی از این فولیکول ها آزاد می شود. اگر یک فولیکول طبیعی به رشد خود ادامه دهد ، به یک “کیست عملکردی” تبدیل می شود. این نوع کیست معمولاً طی دو یا سه چرخه از بین می رود.

عواملی که خطر ابتلا به را افزایش می دهند شامل تغییرات هورمونی (از جمله داروهای باروری)، بارداری، اندومتریوز و عفونت شدید لگن است که به تخمدان شما سرایت می کند.

علائم کیست تخمدان چیست؟

بیشتر کیست های تخمدان کوچک ، غیر سرطانی (خوش خیم) هستند و هیچ علامتی ندارند. با این حال، برخی از علائم کیست تخمدان ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

درد یا ناراحتی در قسمت تحتانی شکم.
دوره ها گاهی نامنظم می شوند ، یا ممکن است سنگین تر یا سبک تر از حالت معمول شوند.

علائم کیست تخمدان

درد کیست تخمدان چه حسی دارد؟

درد کیست تخمدان در زنان مختلف متفاوت است. ممکن است تیز یا کسل کننده باشد ؛ ممکن است بیاید و برود یا همیشه حضور داشته باشد. چرخه قاعدگی شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد یا نباشد (ممکن است پریودهای نامنظم یا لکه بینی بین پریودها نیز ایجاد شود). اگر  بترکد یا پیچ بخورد ، می تواند درد بسیار شدیدی ایجاد کند.

کیست تخمدان معمولاً در یک طرف رخ می دهد ، اما می تواند در قسمت تحتانی شکم ، عمق لگن یا هر دو باشد. علامت اصلی می تواند یک درد کسل کننده یا ناراحتی مربوط به احساس نفخ باشد. درد ممکن است فقط در هنگام رابطه جنسی ایجاد شود.

انواع کیست تخمدان

کیست تخمدان بسیار شایع است. اندازه آنها می تواند متفاوت باشد و انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

کیست های عملکردی تخمدان

اینها رایج ترین نوع کیست تخمدان هستند. آنها در برخی از زنان در سنین باروری (زنانی که هنوز پریود می شوند) هنگام نقص عملکردی در تخمک گذاری ایجاد می شوند. آنها بسیار رایج هستند. دو نوع وجود دارد :

کیست فولیکولار. یک فولیکول گاهی اوقات می تواند بزرگ شود و مایع پر کند. این بیماریها معمولاً در زنانی که تحت درمان ناباروری قرار دارند رخ می دهد.
کیست های جسم زرد. این موارد زمانی رخ می دهد که جسم زرد با مایع یا خون پر شده و کیست تشکیل می دهد. کیست پر از خون گاهی اوقات کیست خونریزی نامیده می شود.

کیست های درموئید. کیست های درموئید در زنان جوان تر ظاهر می شوند. این نوع می توانند بسیار بزرگ شوند تا ۱۵ سانتی متر عرض داشته باشند. این ها اغلب حاوی محتویات عجیب و غریبی مانند مو ، قسمت هایی از دندان ها یا استخوان ، بافت چربی و غیره هستند زیرا این کیست ها از سلول هایی ایجاد می شوند که در تخمدان تخمک می سازند. یک تخمک می تواند به هر نوع سلولی تبدیل شود. بنابراین، این کیست ها می توانند انواع مختلف بافت ایجاد کنند. در حدود ۱ از ۱۰ مورد کیست درموئید در هر دو تخمدان ایجاد می شود.

Types of ovarian cysts

سیستادنوم ها

اینها از سلولهایی که قسمت بیرونی تخمدان را می پوشانند ایجاد می شوند. انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال سیستادنومهای سروز با مایع نازک و سیستادنومهای مخاطی با مایع غلیظ از نوع مخاطی پر می شوند. این نوع کیست ها اغلب به جای اینکه در داخل خود تخمدان رشد کنند، توسط یک ساقه به تخمدان متصل می شوند. برخی بسیار بزرگ می شوند. آنها معمولاً خوش خیم هستند اما برخی سرطانی هستند.

اندومتریوم ها

بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز یک یا چند کیست تخمدان ایجاد می کنند. اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافت آندومتر – بافتی که در رحم قرار دارد – خارج از رحم یافت می شود. گاهی کیست هایی ایجاد می کند که پر از خون می شوند. خون قدیمی درون این کیست ها شبیه شکلات است و بنابراین این کیست ها گاهی کیست های شکلاتی نیز نامیده می شوند. خوش خیم هستند.

تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک)

تنبلی تخمدان به معنی تعداد زیادی کیست است. در صورت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، بسیاری از کیست های خوش خیم تخمدان ایجاد می شود. کیست ها به دلیل مشکل در تخمک گذاری ایجاد می شوند که ناشی از عدم تعادل هورمونی است. تنبلی تخمدان با مشکلات دوره ای، کاهش باروری، رشد مو، چاقی و آکنه همراه است.

عوارض کیست تخمدان

اگرچه بیشتر کیست ها خوش خیم هستند، اما برخی از انواع آنها خطر سرطان تخمدان شدن را دارند.
به ندرت، برخی از کیست های تخمدان مقادیر غیرطبیعی مواد شیمیایی زنانه تولید می کنند که می تواند علائم غیر معمول ایجاد کند.
گاهی اوقات یک کیست ممکن است به خودی خود خونریزی کرده یا ترکیده شود. این می تواند باعث درد ناگهانی شدید در ناحیه زیر شکم شود که شایع ترین علامت کیست است.
گاهی اوقات، کیستی که روی ساقه تخمدان رشد می کند ممکن است ساقه را به خود بپیچاند. این امر جریان خون را از طریق ساقه به سمت کیست متوقف می کند و باعث می شود که جریان خون کیست از بین برود. این می تواند باعث درد تخمدان می شود.
کیست های بزرگ می توانند شکم شما را متورم کرده یا ساختارهای مجاور را فشار دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بر مثانه یا راست روده شما فشار بیاورند، که ممکن است باعث علائم ادراری یا یبوست شود.

عوارض کیست تخمدان

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجا که اکثر کیست های تخمدان هیچ علامتی ندارند ، بسیاری به طور تصادفی تشخیص داده می شوند به عنوان مثال، در طول یک معاینه معمول، یا اگر شما به دلیل دیگری سونوگرافی انجام داده اید.

اگر علائمی نشان دهنده کیست تخمدان دارید ، پزشک ممکن است شکم (شکم) شما را معاینه کرده و معاینه داخلی (واژن) را انجام دهد. آنها ممکن است قادر به احساس تورم غیرطبیعی باشند که ممکن است یک کیست باشد.

سونوگرافی می تواند بیماری را تایید کند. سونوگرافی یک آزمایش ایمن و بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام ها و ساختارهای داخل بدن شما استفاده می کند. پروب اسکنر ممکن است روی شکم شما قرار گیرد تا تخمدان ها اسکن شوند. یک کاوشگر کوچک نیز اغلب در داخل واژن شما قرار می گیرد تا تخمدان ها را اسکن کرده و تصاویر دقیق تری را بدست آورید.

اغلب آزمایش خون به نام CA125 و همچنین سونوگرافی انجام می شود. اگر این آزمایش طبیعی باشد ، بعید است کیست شما سرطانی باشد. یک آزمایش خون طبیعی به خودی خود سرطان تخمدان را کاملاً رد نمی کند ، اما می تواند در ترکیب با یک سونوگرافی یک کیست خوش خیم انجام شود.

برخی از زنان ممکن است آزمایش های دیگری را انجام دهند – به عنوان مثال ، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). برای شایع ترین نوع کیست های خوش خیم این مورد لازم نیست. هنگامی که اسکن اولتراسوند قطعی نیست و یا نتیجه CA125 بالاتر از حد معمول است ممکن است مفید باشد.

درمان کیست تخمدان

متخصص شما بهترین روش عمل را توصیه می کند. این بستگی به عواملی مانند :

سن شما.
این که آیا شما یائسه شده اید.
ظاهر و اندازه کیست شما از طریق سونوگرافی.
این که آیا علائمی دارید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  افتادگی رحم چیست و چه عوارضی دارد

عمل کیست تخمدان

ممکن است توصیه شود که کیست تخمدان برداشته شود ، به خصوص اگر علائم دارید یا کیست بزرگ است. گاهی اوقات متخصص ممکن است بخواهد کیست را برداشته تا دقیقاً تشخیص دهد که کیست کیست و مطمئن شود که هیچ سلول سرطانی در آن وجود ندارد. بیشتر کیست های کوچکتر را می توان با عمل جراحی لاپاراسکوپی برطرف کرد. برخی از کیست ها نیاز به روش بازتری دارند با برش در قسمت تحتانی شکم.

عمل جراحی

نوع عمل بستگی به عواملی مانند نوع کیست، سن شما و احتمال مشکوک بودن سرطان یا رد آن دارد. در برخی موارد فقط کیست برداشته می شود و بافت تخمدان حفظ می شود. در برخی موارد تخمدان نیز برداشته می شود و گاهی دیگر ساختارهای مجاور مانند رحم و تخمدان دیگر. متخصص شما گزینه هایی را برای موقعیت شخصی شما توصیه می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  غذاهای مضر برای کیست تخمدان

تشخیص پارگی کیست تخمدان

همه زنان احساس پارگی کیست تخمدان ندارند. اکثراً در زمان پارگی احساس درد می‌کنند و چند روز بعد احساس ناراحتی می‌کنند. معمولاً علائم را می توان با داروهای بدون نسخه تسکین داد.

علائمی که ممکن است در صورت پاره شدن کیست تجربه کنید عبارتند از :

درد ناگهانی و شدید در قسمت پایین شکم یا کمر
لکه بینی یا خونریزی واژن
نفخ شکم

در صورت داشتن درد شکمی با موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید:

تهوع و استفراغ شدید (ممکن است نشان دهنده پیچ خوردگی تخمدان باشد)
تب (ممکن است نشان دهنده عفونت باشد)
خونریزی شدید واژن
غش یا سرگیجه

درمان پارگی کیست شامل انتظار مراقبه، داروها و جراحی است. وقتی فردی با درد ناشی از کیست تخمدان مواجه می‌شود، پزشکان ابتدا بررسی می‌کنند که آیا این مربوط به بارداری است یا عفونی. سونوگرافی کمک می کند تا کیفیت کیست و پاره شدن آن را ارزیابی کنیم. درمان بستگی به تشخیص خاص دارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!