میگرن دهلیزی

میگرن دهلیزی هر آنچه که باید بدانید

وقتی بیشتر مردم به میگرن فکر می کنند، سردردهای وحشتناکی را تصور می کنند که اغلب با نور یا صدای روشن بدتر می شود. اما انواع مختلفی از میگرن وجود دارد که یکی از آنها میگرن دهلیزی نام دارد. میگرن دهلیزی در درجه اول با سرگیجه (احساس چرخیدن)، بی ثباتی یا عدم تعادل، حساسیت به حرکت، و شنوایی یا وزوز گوش (زنگ در گوش) مشخص می شود.

تصور می شود که حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به میگرن از انواع دهلیزی رنج می برند.

علائم میگرن دهلیزی

سیستم دهلیزی بخشی از گوش داخلی است که به ما می‌گوید در کجای فضا به صورت سه بعدی هستیم. اگر تا به حال به سرعت در دایره چرخیده اید و سپس متوقف شده اید، می دانید وقتی سیستم دهلیزی شما به درستی کار نمی کند چه اتفاقی می افتد.

میگرن دهلیزی که به آن میگرن مرتبط با سرگیجه (MAV) یا سرگیجه میگرنی نیز گفته می شود، یکی از علل شایع سرگیجه ناگهانی (سرگیجه) است. یعنی احساس می کنید که در حال چرخش هستید یا دنیا در اطراف شما می چرخد.

علائم میگرن دهلیزی می تواند شامل یک یا چند نوع خاص از سرگیجه باشد، از جمله :

سرگیجه خود به خود : این احساس که شما در حال چرخش هستید یا اتاق در حال چرخش به دور شما است، به طور ناگهانی و بدون هیچ محرکی ایجاد می شود.

سرگیجه موضعی : این نوع سرگیجه زمانی رخ می دهد که سر خود را به موقعیت دیگری حرکت می دهید یا می چرخانید.

سرگیجه ناشی از بصری : این نوع در پاسخ به تماشای یک جسم متحرک رخ می دهد.

سرگیجه ناشی از حرکت سر : این سرگیجه ناشی از حرکت مداوم سر شماست.

علائم میگرن دهلیزی

علت میگرن دهلیزی

علل بیماری میگرن به طور کلی به خوبی شناخته نشده است، و علت میگرن دهلیزی حتی کمتر از آن است. اعتقاد بر این است که فعالیت غیرطبیعی ساقه مغز نحوه تفسیر طبیعی حواس خود از جمله درد را تغییر می دهد و جریان خون را از طریق شریان های سر نیز تغییر می دهد.

مکانیسم هایی وجود دارد که تصور می شود فعال می شوند که سیستم سه قلو (بخشی از مغز که در هنگام میگرن فعال می شود) را به سیستم دهلیزی مرتبط می کند.

ارتباط بین میگرن همی پلژیک و آتاکسی اپیزودیک نوع ۲ با جهش در ژن CACNA1A این سوال را در مورد ارتباط احتمالی بین میگرن دهلیزی و ناهنجاری در این ژن مطرح کرده است. سایر جهش‌ها در ژن‌های ATP1A2 و SCN1A نیز در بیماران مبتلا به میگرن دهلیزی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما تاکنون ارتباط قطعی وجود ندارد.

همه این ژن ها مربوط به کانال های یونی هستند که نحوه حرکت الکتریسیته در مغز را کنترل می کنند.

مانند سایر اشکال میگرن، میگرن دهلیزی در زنان بیشتر از مردان است. این میگرن ها اغلب در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظاهر می شوند اما می توانند از دوران کودکی شروع شوند. برای زنان، بدتر شدن علائم اغلب در دوره قبل از قاعدگی مشاهده می شود. میگرن دهلیزی در خانواده ها دیده می شود.

تشخیص میگرن دهلیزی

برای تشخیص میگرن دهلیزی، معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند. تشخیص معمولاً بر اساس سابقه شما، علائم شما، درجه علائم، طول دوره های شما و سابقه میگرن شما در گذشته انجام می شود.

بیشتر اوقات، معاینه فیزیکی و همچنین آزمایشات آزمایشگاهی و مطالعات تصویربرداری طبیعی است. در حالی که ۴۰ درصد از افراد مبتلا به میگرن دارای برخی علائم دهلیزی هستند، این علائم خاص باید برای تشخیص میگرن دهلیزی وجود داشته باشد، طبق طبقه بندی علائم دهلیزی انجمن Bárány :

سابقه علائم میگرن (مانند سردرد ضربان دار) در عرض چند ساعت پس از شروع سرگیجه حداقل در ۵۰ درصد مواقع.

حداقل پنج قسمت به مدت پنج دقیقه تا ۷۲ ساعت.

هیچ دلیل دیگری که بتواند علائم را توضیح دهد وجود ندارد.

وجود علائم دیگر علاوه بر علائم دهلیزی، از جمله هاله بینایی (به عنوان مثال، دیدن نورهای روشن)، حساسیت به حرکت، فتوفوبیا (حساسیت به نور) و فونوفوبیا (ناراحتی ناشی از صدا).

هاله بینایی

تشخیص های افتراقی

سایر علل احتمالی خطرناک سرگیجه را باید قبل از تشخیص رد کرد. این شامل :

سرگیجه موضعی خوش خیم : سرگیجه موضعی خوش خیم نوعی از سرگیجه است که تصور می شود به دلیل رسوبات کلسیم در گوش داخلی ایجاد می شود. اصطلاح پزشکی این رسوبات otoconia است.

نوریت دهلیزی : نوریت دهلیزی و بیماری لابیرنتیت مربوط به آن التهاب عصب دهلیزی است. عصب دهلیزی مسئول انتقال اطلاعات در مورد صدا و موقعیت بدن شما به مغز است.

میگرن با هاله ساقه مغز (MBA) : MBA (که قبلاً میگرن بازیلار نامیده می شد) یک نوع مرتبط از میگرن است که باعث سرگیجه نیز می شود اما معمولاً در اوایل بزرگسالی برطرف می شود. برخلاف میگرن دهلیزی، MBA می‌تواند علائم دیگری مانند دوبینی، گفتار نامفهوم، تغییرات شنوایی، کلافگی، تغییرات حسی و حتی از دست دادن هوشیاری ایجاد کند.

بیماری منیر : بیماری منیر یک اختلال در گوش داخلی است که باعث سرگیجه و وزوز گوش می شود. در حالی که منیر ممکن است با میگرن دهلیزی اشتباه گرفته شود، برای کسی که هر دو اختلال را داشته باشد، غیر معمول نیست. حدود ۴۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری منیر حداقل یک علامت از نوع میگرن در طول حملات سرگیجه دارند و خطر ابتلا به میگرن در افراد مبتلا به منیر افزایش می یابد. این نشان می دهد که این دو شرط ممکن است ارتباط نزدیکی با هم داشته باشند.

اختلال هراس : افراد مبتلا به میگرن ۱۶ درصد شانس ابتلا به اختلال هراس را در طول عمر دارند. خطری که چهار برابر بیشتر از افراد بدون میگرن است. هر دو حالت می توانند باعث احساس سرگیجه شوند. حملات پانیک همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه، لرز، حالت تهوع، احساس خفگی، تعریق، بی حسی، سوزن سوزن شدن و غیره شود. در واقع، برای افراد میگرن، اضطراب و مشکلات تعادل غیر معمول نیست. این سرگیجه مرتبط با میگرن-اضطراب نامیده می شود.

بیماری حرکت : افراد مبتلا به انواع میگرن نیز بیشتر از بیماری حرکت رنج می برند، که باز هم نشان دهنده ارتباط بین سیستم دهلیزی و میگرن است.

درمان و پیشگیری میگرن دهلیزی

درمان میگرن دهلیزی مشابه سایر درمان‌های میگرن است و معمولاً شامل ترکیبی از چندین روش درمانی است. در مورد داروها، اغلب داروهای تسکین دهنده سرگیجه باعث بهبود سردرد نمی شوند و بالعکس.

راهبردهای درمان و پیشگیری عبارتند از :

اجتناب از محرک ها : یکی از اولین و مهمترین گام ها این است که هر چیزی را که باعث میگرن می شود، بشناسید (و در صورت امکان از آن اجتناب کنید). این ممکن است شامل غذاهای خاص، کم خوابی یا نورهای روشن برای شروع باشد. حرکت بصری ممکن است گاهی اوقات باعث میگرن دهلیزی شود (به این فکر کنید که هنگام سواری از پنجره ماشین به بیرون نگاه کنید).

معیارهای سبک زندگی : از بهداشت خواب گرفته تا عادات، اقدامات سبک زندگی می تواند تفاوت بزرگی برای افراد مبتلا به میگرن ایجاد کند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد مبتلا به میگرن، بیدار شدن و خوابیدن در یک ساعت معین هر روز، حتی در تعطیلات آخر هفته، مفید است.

داروهای میگرن حاد : داروهای درمان دوره های حاد میگرن شامل تریپتان ها، از جمله رلپاکس (التریپتان)، ایمترکس (سوماتریپتان) و مهارکننده های پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRPs)، از جمله Ubrelvy (ubrogepant) و Zavzpret (zavegepant) هستند.

داروهای مزمن میگرن : دسته‌های مختلفی از داروها وجود دارند که ممکن است برای کاهش تعداد یا دفعات حملات میگرن استفاده شوند. اینها می توانند شامل داروهای ضد تشنج مانند نورونتین (گاباپنتین)، CGRP ها مانند Aimovig (erenumab)، مسدودکننده های بتا، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مسدود کننده های کانال کلسیم و غیره باشند.

داروهای تهوع و سرگیجه : داروهای ضد استفراغ مانند تورازین (کلرپرومازین) یا رگلان (متوکلوپرامید) برای کنترل حالت تهوع مفید هستند. آنتی ورت (مکلیزین) برای سرگیجه استفاده می شود.

رویکردهای رفتاری : درمان های رفتاری برای میگرن، مانند آرامش درمانی، درمان شناختی رفتاری و بیوفیدبک می توانند بخش مهمی از درمان باشند.
فیزیوتراپی : فیزیوتراپی می تواند به کنترل بی ثباتی در حین راه رفتن با میگرن دهلیزی کمک کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!