سرگیجه

سرگیجه ؛ علائم، علت، درمان

سرگیجه احساسی است که باعث می شوددنیا در اطراف شما بچرخد و می‌تواند به اندازه‌ای خفیف یا شدید باشد که باعث مشکلات راه رفتن و حتی افتادن شود. بسته به علت اصلی سرگیجه (به عنوان مثال، مشکل گوش داخلی یا عصبی، یا میگرن)، علائم دیگری مانند حالت تهوع ممکن است وجود داشته باشد.

علائم سرگیجه

انواع سرگیجه حس جهت و درک فضایی بدن شما را مخدوش می کند. اپیزودها می توانند از چند دقیقه یا کمتر تا چند ساعت طول بکشند. آنها ممکن است به سختی قابل توجه باشند یا کاملاً مختل شوند (برای مثال، از دست دادن کامل تعادل به حدی که نمی توانید   بایستید).

علائم رایج سرگیجه عبارتند از :

احساس سرگیجه مانند شما یا اطرافیانتان در حال چرخش است
احساس تاب خوردن، کج شدن، یا کشیده شدن به سمتی
از دست دادن تعادل
مشکل در ایستادن یا راه رفتن ناپایدار

علائم دیگر ممکن است همراه با سرگیجه باشد و به علت اصلی آن بستگی دارد. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

حالت تهوع و استفراغ
سردرد
حساسیت به نور و صدا
تعریق
حرکات غیر طبیعی چشم
از دست دادن شنوایی
صدای زنگ در گوش
وزوز گوش یک طرفه (زنگ در گوش)
پری گوش
گوش درد

علائم سرگیجه

علت سرگیجه چیست؟

سرگیجه می تواند نشانه بسیاری از بیماری ها باشد و تشخیص های مربوط به سرگیجه را می توان به تشخیص های مربوط به سیستم عصبی محیطی و سیستم عصبی مرکزی تقسیم کرد.

سیستم عصبی محیطی

سیستم عصبی محیطی از سلول های عصبی خارج از مغز و نخاع مانند اعصاب جمجمه و اعصاب نخاعی تشکیل شده است.

سرگیجه وضعیتی حمله های خوشخیم

اعتقاد بر این است که سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV) توسط باقی مانده های کلسیم در گوش داخلی ایجاد می شود. به طور معمول، یک فرد مبتلا به BPPV هنگام حرکت دادن سر خود به روش‌های خاصی (مثلاً برای نگاه کردن به آسمان، سر خود را به عقب کج می‌کند) احساس چرخش مختصری را توصیف می‌کند. حالت تهوع نیز ممکن است وجود داشته باشد، اما به ندرت استفراغ می کند.

لابیرنتیت دهلیزی

لابیرنتیت دهلیزی که به آن نورونیت دهلیزی نیز گفته می شود، یک بیماری التهابی ویروسی یا پس از ویروسی است که عصب هشتم جمجمه ای را تحت تاثیر قرار می دهد. عصب دهلیزی شما، که صدا و اطلاعات تعادل را از گوش شما به مغز شما منتقل می کند.

این وضعیت باعث سرگیجه ناگهانی و شدید همراه با حالت تهوع، استفراغ و راه رفتن ناپایدار می شود.

مریضی منیر

بیماری منیر از تجمع غیرطبیعی مایع در گوش داخلی ناشی می شود. این بیماری با دوره‌های سرگیجه شدید همراه است که از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد، علاوه بر وزوز گوش یک طرفه، کاهش شنوایی و پری گوش. حالت تهوع، استفراغ و عدم تعادل نیز معمولاً در طول دوره های سرگیجه رخ می دهد.

اوتیت مدیا

اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) علاوه بر گوش درد و کاهش شنوایی ممکن است باعث سرگیجه غیراختصاصی شود.

عفونت گوش میانی

شرایط نادر

چند بیماری نادر سیستم عصبی محیطی وجود دارد که ممکن است باعث سرگیجه شود، مانند:

اتواسکلروز : وضعیتی که در نتیجه رشد غیرطبیعی استخوان در گوش میانی ایجاد می شود و باعث کاهش شنوایی و گاهی اوقات سرگیجه و وزوز گوش می شود.

ضربه مغزی لابیرنتی : وضعیتی که باعث کاهش شنوایی و در برخی موارد سرگیجه در نتیجه ضربه سر به گوش داخلی می شود.

فیستول پری لنفاتیک : وضعیتی که در آن فیستول (یک اتصال غیرطبیعی) در یک یا چند غشا ایجاد می شود که گوش میانی پر از هوا را از گوش داخلی پر از مایع جدا می کند. سرگیجه در نتیجه تغییرات فشار گوش میانی رخ می دهد که به گوش داخلی منتقل می شود، اغلب زمانی که فرد زور می زند یا عطسه می کند.

سندرم رمزی هانت : این سندرم ناشی از عفونت عصب صورت با ویروس هرپس زوستر است. علاوه بر بثورات قرمز دردناک و تاول دار در امتداد گوش یا داخل مجرای گوش، فرد ضعف یک طرفه صورت، گوش درد، کاهش شنوایی و سرگیجه را تجربه می کند.

سیستم عصبی مرکزی

سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع شما تشکیل شده است.

نمونه هایی از بیماری هایی که سیستم عصبی مرکزی شما را تحت تاثیر قرار می دهند و ممکن است باعث این مشکل شوند عبارتند از :

میگرن دهلیزی

میگرن دهلیزی به سرگیجه ای اطلاق می شود که در نتیجه میگرن رخ می دهد که به طور کلاسیک یک سردرد ضربان دار و یک طرفه است. علاوه بر آن سردرد، علائم دیگری مانند حالت تهوع و حساسیت به نور و یا صدا ممکن است همراه با میگرن دهلیزی رخ دهد.

سکته مغزی

سکته مغزی، به ویژه در ساقه مغز یا مخچه، ممکن است باعث سرگیجه شود. علائم دیگر نیز معمولا وجود دارد. برای مثال، سکته مغزی ممکن است باعث دوبینی و اختلال در گفتار شود.

شوانوم دهلیزی

شوانوم دهلیزی که نوروم آکوستیک نیز نامیده می شود، یک تومور خوش خیم (غیر سرطانی) است که روی عصب هشتم جمجمه ایجاد می شود. علاوه بر سرگیجه، وزوز گوش و کاهش شنوایی ممکن است رخ دهد.

شایان ذکر است، از آنجایی که این نوع تومور مغزی به کندی رشد می کند، سرگیجه فرد ممکن است ظریف باشد، که اغلب به عنوان یک احساس مبهم از تاب خوردن، کج شدن یا عدم تعادل توصیف می شود.

اسکلروز چندگانه

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خودایمنی و عصبی است که در آن سیستم ایمنی فرد به اشتباه به پوشش محافظ رشته های عصبی (به نام میلین) در مغز و یا نخاع حمله می کند. اگر آسیب میلین در نواحی خاصی از ساقه مغز یا مخچه رخ دهد، ممکن است سرگیجه ایجاد شود.

سرگیجه صرعی

سرگیجه صرعی به سرگیجه ای گفته می شود که در نتیجه یک اختلال تشنج رخ می دهد.

سرگیجه صرعی

سایر علل مهم

مهم است که به خاطر داشته باشید که مشکلات قلبی، مانند ریتم غیر طبیعی قلب یا پیش سنکوپ وازوواگال، می تواند باعث سرگیجه شود.
در حالی که سرگیجه مربوط به مشکلات قلبی اغلب بیشتر به عنوان احساس سبکی سر گزارش می شود تا احساس سرگیجه یا چرخش، این تمایز می تواند ظریف باشد، به همین دلیل است که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اغلب مشکل قلبی را با هر شکایت سرگیجه یا سرگیجه بررسی می کند.

علاوه بر مشکلات قلبی، سایر علل احتمالی عبارتند از :

عوارض جانبی دارو (به عنوان مثال، سمیت آمینوگلیکوزید)
نگرانی روانپزشکی (به عنوان مثال، افسردگی یا اضطراب)
افت فشار خون ارتواستاتیک به دلایل مختلف (مانند کم آبی بدن، کم خونی یا بارداری)

سرگیجه چه موقع خطرناک است؟

با توجه به دلایل زیادی که در پشت سرگیجه وجود دارد. که برخی از آنها جدی هستند مهم است که برای این علامت با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر سرگیجه با هر یک از این علائم نشانه ها دارید، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید :

سردرد جدید یا شدید
تب
بینایی تغییر می کند
غش کردن
مشکلات عصبی (به عنوان مثال، افتادگی صورت، ضعف در بازو یا پا، بی حسی یا گزگز، یا مشکل در صحبت کردن)
درد قفسه سینه یا مشکلات تنفسی
استفراغ شدید

اگر سرگیجه را تجربه کنید و مشکلات قلبی زمینه‌ای، سابقه سکته مغزی یا عوامل خطر سکته داشته باشید نیز صادق است.

سرگیجه چه موقع خطرناک است

تشخیص سرگیجه

تشخیص “چرا” پشت سرگیجه شما اغلب رویکردی چندوجهی دارد. رویکردی که مستلزم یک تاریخچه پزشکی دقیق، معاینه فیزیکی، و گاهی اوقات تصویربرداری یا آزمایش خون است، بسته به ظن ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برای تشخیص های خاص.

تاریخچه پزشکی

در طول قرار ملاقات شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما چندین سوال در رابطه با سرگیجه می پرسد، مانند :

آیا سرگیجه شما با تغییر ناگهانی وضعیت سر ایجاد می شود؟
دوره های سرگیجه شما چقدر طول می کشد یا شما مداوم است؟
چه داروهایی مصرف می کنید؟
آیا هر نوع ضربه به سر را تجربه کرده اید؟
آیا علائم اضافی (مثلاً از دست دادن شنوایی، وزوز گوش، درد گوش، سردرد، یا سایر علائم عصبی مانند ضعف، بی‌حسی یا تکلم) را تجربه می‌کنید؟

معاینه ی جسمی

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل معاینه قلب، عصبی، سر/گردن، چشم و گوش است.

به طور خاص، برای ارزیابی کامل سرگیجه، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند مورد از آزمایش‌ها یا مانورهای زیر را انجام دهد:

مانور Dix-Hallpike
تست ضربه سر
تست نیستاگموس
تست فوکودا
تست رومبرگ

معاینه ی جسمی

آزمایش خون و سایر آزمایشات

اگر پزشک شما مشکوک به یک فرآیند زمینه ای مانند کم خونی یا اختلالات الکترولیتی ناشی از کم آبی بدن باشد، ممکن است آزمایش خون تجویز شود. به همین ترتیب، اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نگران است یا به سادگی می خواهد مشکل قلبی را رد کند، ممکن است یک مطالعه الکتروکاردیوگرام (ECG) یا هولتر مانیتور تجویز شود.

تست های تصویربرداری

اگر مشکوک به سرگیجه سیستم عصبی مرکزی مانند سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس یا شوانوم دهلیزی باشد، آزمایش تصویربرداری، معمولاً تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ضروری است.

درمان سرگیجه

درمان سرگیجه به علت اصلی آن بستگی دارد. در حالی که بسیاری از تشخیص ها خوش خیم هستند، برخی از آنها بسیار جدی هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند، به ویژه سکته مغزی.

برای بسیاری از تشخیص‌های دیگر، تغییر سبک زندگی، داروها و یا توانبخشی دهلیزی اصلی‌ترین درمان باقی می‌ماند.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی برای درمان برخی از تشخیص ها مهم است. به عنوان مثال، برای میگرن دهلیزی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که یک دفترچه یادداشت میگرن داشته باشید و از محرک‌های بالقوه میگرن مانند کمبود خواب یا استرس بیش از حد اجتناب کنید.

تغییرات سبک زندگی همچنین درمان اولیه بیماری منیر است و شامل محدود کردن مصرف نمک، کافئین و الکل است.

برای سرگیجه مربوط به سکته مغزی، علاوه بر مراقبت‌های اضطراری، دکتر مغز و اعصاب شما ترک سیگار و رسیدگی به مشکلات اساسی سلامتی مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا را توصیه می‌کند.

دارو

تشخیص های مختلف مرتبط با سرگیجه ممکن است با دارو درمان شوند. به عنوان مثال، برای لابیرنتیت دهلیزی، پزشک شما ممکن است یک آنتی هیستامین به نام آنتی ورت (مکلیزین) و یک داروی ضد تهوع مانند فنرگان (پرومتازین) را توصیه کند. گاهی اوقات، بنزودیازپین مانند والیوم (دیازپام) برای کمک به کاهش مشکل تجویز می شود.

برای بیماری منیر (علاوه بر تغییرات سبک زندگی)، ممکن است یک دیورتیک تیازیدی توصیه شود.

برای میگرن دهلیزی، ممکن است یک داروی پیشگیری کننده برای میگرن توصیه شود، به خصوص اگر میگرن شدید و یا مکرر باشد.

درمان دارویی سرگیجه

مانور Epley

تکنیکی به نام مانور Epley برای درمان افراد مبتلا به BPPV استفاده می شود. هدف از این مانور حذف کلسیم از کانال نیم دایره ای واقع در گوش داخلی است.

تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که این مانور ایمن و موثر است، اگرچه میزان عود BPPV بعد از درمان بالاست (حدود ۳۶٪).

توانبخشی دهلیزی

توانبخشی دهلیزی نوعی فیزیوتراپی است که در آن بیماران با تشخیص‌های خاص سرگیجه مربوط به سیستم عصبی محیطی (مثلاً لابیرنتیت دهلیزی) برای کاهش سرگیجه و بهبود ثبات و ثبات، تمرین‌های مختلف سر، چشم و تعادل را انجام می‌دهند.

درمان های مکمل

برخی از افراد از درمان های مکمل، به ویژه طب سوزنی، در برنامه درمانی خود استفاده می کنند. در واقع، برای افراد مبتلا به تشخیص‌های خوش‌خیم (BPPV، لابیرنتیت دهلیزی و بیماری منیر) طب سوزنی یک درمان مؤثر برای به دست آوردن تسکین فوری از سرگیجه‌شان است.

سرگیجه ربطی به گوش دارد؟

بله. بیشتر سرگیجه ها ناشی از مشکلات گوش داخلی است و قابل درمان است. علل شایع مربوط به گوش داخلی عبارتند از : سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV)، میگرن و التهاب دستگاه تعادل گوش داخلی (نوریت دهلیزی).

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!